تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۲۹ آبان ۱۴۰۰
اقتصاد۲۴ گزارش می‌دهد؛

افشار فتح الهی، سرپرست جدید منطقه آزاد قشم کیست؟/ سوابق طولانی مدیریت در صنعت و تجارت + رزومه

مسئله حائز اهمیت درباره افشار فتح‌الهی، سرپرست جدید منطقه آزاد قشم سابقه مدیریت طولانی او در حوزه‌های مدیریت صنعتی و تجاری است. او پیش از این در معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت پیشین بوده است و همین امر تجارب مدیریتی بسیاری برای او به ارمغان آورده است.

منطقه آزاد قشم

اقتصاد ۲۴- روز ۲۲ آبان ماه افشار فتح الهی به عنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم از سوی سعید محمد، مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی انتخاب شد. او در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان از مهم‌ترین برنامه‌هایش برای یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مناطق آزاد کشور پرده برداشته و تغییر رویکرد دیپلماسی اقتصادی سازمان منطقه آزاد قشم برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه، تغییر رویکرد اقتصادی از محلی گرایی به منطقه گرایی و فرامنطقه‌ای و بهره گیری از ابزار‌های تامین مالی نوین از اولویت‌های ویژه این سازمان را مهم‌ترین هدف مدیریتی خود برای منطقه آزاد قشم دانسته است. 

او افزایش اعتماد بین مردم و سازمان منطقه آزاد قشم، تحقق اقتصاد دریامحور، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و کوتاه کردن فرایند صدورمجوز‌ها با هدف مبارزه با فساد را هم از دیگر برنامه‌های خود اعلام کرد.

مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد قشم تحقق همه این برنامه‌ها را منوط به همدلی و هماهنگی همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی و بزرگان و شیوخ جزیره و جوامع محلی با سازمان دانسته و یادآور شده است: همه برنامه‌ها با قید زمان در اختیار عموم قرار خواهد گرفت تا همه بتوانند با نقد و بررسی این برنامه‌ها و ارائه پیشنهادات و ابتکارات خود درساختن جزیره‌ای زیبا و توسعه یافته با سازمان مشارکت نمایند.

فتح الهی همچنین در آغاز مسیر مدیریت خود متعهد شده که همه برنامه‌هایش را با قید زمان در اختیار عموم قرار دهد تا همه بتوانند با نقد و بررسی این برنامه‌ها و ارائه پیشنهادات و ابتکارات درساختن جزیره قشم مشارکت داشته باشند.

سوابق طولانی مدیریت در صنعت و تجارت

مسئله حائز اهمیت درباره افشار فتح‌الهی سابقه مدیریت طولانی او در حوزه‌های مدیریت صنعتی و تجاری است. او پیش از این در معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت پیشین بوده است و همین امر تجارب مدیریتی بسیاری برای او به ارمغان آورده است. او در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل طرح‌ها و تامین مالی این وزارتخانه بعنوان متولی صنعت، تجارت و بازرگانی کشور بوده است.

سوابق مدیریتی او در حوزه صنعتی البته به دولت‌های قبل نیز بازمی‌گردد. او در سال ۸۵ عضو کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان تهران بوده است. ریاست کمیته فنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، ریاست اداره امور اقتصادی و بازرگانی سازمان صنایع و معادن تهران و عضویت هیات رسیدگی به تخلفات اداری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از جمله دیگر عناوین شغلی سرپرست جدید سازمان منطقه آزاد قشم است که قطعاً می‌تواند برنامه‌های اعلام شده‌اش به ویژه تبدیل شدن قشم به‌های انرژی، جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و پیشرفت و توسعه صنعتی و تولیدی دریامحور را هرچه بیشتر محقق کند.


بیشتر بخوانید: لافت یک سرمایه ارزشمند برای کشور است


از آنجا که او در مناطق آزاد و در شهر‌های دیگر اقدامات مهمی در راستای توسعه صنعتی به ویژه در شهرک صنعتی البرز داشته می‌توان امیدوار بود که جزیره قشم نیز هرچه زودتر بتواند به اهداف و برنامه‌هایش نایل شود. بر اساس سابقه تاریخی، قشم در حوزه‌های شیلات و صنعت و تجارت و کردشگری فعالیت دارد و به علت ارتباط با آب‌های آزاد صادرات دریامحور به ویژه صادرات محصولات پتروشیمی در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با حضور فتح الهی و سابقه مدیریتی بالای او امید است که این صنایع هر چه بیشتر پیشرفت داشته باشند.

تجربه مدیریت در مناطق آزاد کشور

فتح‌الهی پیش از این در حوزه صنعت و تجارت در مناطق آزاد کشور نیز تخصص داشته و سوابق درخشانی نیز در زمان حضورش در منطقه آزاد انزلی دارد. او به عنوان معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی در یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد کشور که دروازه تجارت با اوراسیا و کشور‌های حوزه CIS تلقی می‌شود، نقش داشته است. به ویژه که در این سال‌ها بنادر انزلی و کاسپین، مهم‌ترین شاهراه برای ورود کالا‌های اساسی نیز بوده است و ایران در مسیر صادرات کشور‌های آسیانه میانه به اروپا نیز قرار داشته است. در چنین شرایطی مدیران متخصص در حوزه سرمایه‌گذاری و ایجاد صنایع در منطقه آزاد انزلی که هرچه بیشتر به معیار‌های بنادر نسل سوم نزدیک می‌شود، نقش بسیار مهمی داشتند. او در منطقه آزاد انزلی مناصب دیگری همچون ریاست کارگروه سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی و عضویت ستاد تسهیلات سفر سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی را نیز داشته است. 

فتح الهی در حوزه مناطق ویژه اقتصادی نیز به عنوان معاونت منطقه ویژه اقتصادی استان گیلان مسئولیت‌هایی داشته است و به چم و خم مدیریت اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مسلط است.

مدیریت استانی در مناطق مهم

فتح الهی علاوه بر حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تجاربی در حوزه مدیریت اقتصادی در شهر‌های البرز، تهران، پاکدشت و انزلی داشته است. در البرز او مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز بوده است. این شهرک صنعتی یکی از بزرگترین شهرک‌های صنعتی با حدود ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی است که در استفاده از ظرفیت بازار پایتخت به عنوان بازار هدف نقش مهمی در رشد صنایع در ایران داشته است. به علاوه در استان البرز حوزه‌های تخصصی صنعتی و مدیریتی تشکیل شده که فتح الهی نیز در آن‌ها حضور داشته است. از جمله یکی از مناصب فتح‌الهی در حوزه ریاست هسته مطالعاتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز بوده است.

او در استان البرز صمت‌های مدیریتی رده بالا نیز داشته است و تجارب مدیریت به عنوان معاون صنایع و معادن سازمان صنعت و معدن و تجارت استان البرز، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز داشته است. از آنجا که البرز به عنوان یکی از صنعتی‌ترین استان‌های نزدیک به پایتخت محسوب می‌شود، تجربیات زیادی در حوزه مدیریت اقتصادی برای فتح‌الهی بوده است. او در شهر‌های دیگری از جمله پادکشت نیز به عنوان رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مشغول به خدمت بوده است. افشار فتح الهی از نیرو‌های متخصص قرارگاه خاتم الانبیا است که سابقه فعالیت و همکاری با سعید محمد را در همان ایام داشته است.  

هرچه هست فتح الهی یکی از مدیران با سابقه در حوزه مدیریت صنعت، معدن و تجارت است که روز شنبه، ۲۲ آبان ماه با حکم سعید محمد، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان سرپرست منطقه آزاد قشم به جای درویش پور انتخاب شده است و مطابق تعهداتش، تبدیل شدن جزیره قشم به هاب انرژی را در دستور کار قرار داده است.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تنها بازیگر ایرانی که از گلزار هم بدتر است! + فیلم

تصاویری از کنسرت خواننده زن سوری در عربستان

تصویری که جنیفر لوپز از ظاهر جدیدش منتشر کرد

چه کسی می‌خواهد بابت پنالتی گرفته نشده از استقلال عذرخواهی کند؟

مجیدی: هیچ صحبتی جز دقیقه ۸۷ ندارم

فیلم/خلاصه دربی ۹۷:استقلال صفر - پرسپولیس صفر

بی‌نظمی در جایگاه‌های ویژه ورزشگاه آزادی/ کل‌کل آرش برهانی با خبرنگاران

هفته هشتم لیگ برتر؛ زور استقلال و پرسپولیس به هم نرسید

وزیر بهداشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو حذف نمی‌شود

در آستانه شب یلدا پسته به کیلویی ۳۴۰هزار تومان رسید

کارشناسی داوری نیمه نخست دربی ۹۷

فرهاد مجیدی وارد زمین شد/ اعتراضات مکرر نیمکت استقلال

واکنش بلاروس به تحریم‌های جدید کشور‌های غربی؛ تحت فشاریم، اما تلافی می‌کنیم

شوخی بایدن با دکتر فائوچی؛ من او را بیشتر از همسر خودم می‌بینم

معرفی کتاب روایت گذار از سنت به مدرنیته (تحلیل محتوای عمقی شازده حمام)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود غنی‌سازی ۹۰درصدی در ایران را رد کرد

۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی در معرض فرسایش بادی و آبی

فیلم/ باند جاعلان میلیاردی در چنگال قانون

وزیر اطلاعات لبنان استعفاء داد

فیلم/ حاشیه جنجالی در آزادی؛ دربی به تاخیر می‌افتد؟

تراکتور ۴.۴ برابر گران شد

مجلس به دنبال بستن راه «تنفس» جنگل‌های شمال

هیچ تقابلی بین توسعه و محیط زیست وجود ندارد

تمدید معافیت عراق برای خرید انرژی از ایران

حمایت سازمان منطقه آزاد قشم از دانش آموزان استثنایی قشم

روایت متفاوت ایران و غرب از مذاکرات هسته‌ای / در وین چه گذشت؟

ترکیب پرسپولیس و استقلال برای دربی ۹۷ مشخص شد

کنترل اعتراضات اصفهان با قانون منع رفت‌وآمد

جشن تولد ۳۰ سالگی سینا مهراد با کیک ۴ طبقه + عکس

تمدید ثبت نام نهضت ملی مسکن تا پایان آذرماه

بایدن به پوتین در خصوص حمله احتمالی به اوکراین هشدار داد

هشدار بلینکن به پکن؛ حمله چین به تایوان عواقب جدی به همراه خواهد داشت

جاده هراز دوشنبه و سه‌شنبه مسدود است

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

فیلم/ سرقت خشن موبایل یک نوجوان در شهریار

فیلم/ سکوت عجیب استادیوم آزادی در فاصله کمتر از دو ساعت تا آغاز دربی

میزان فرسایش خاک در ایران چهار برابر میانگین جهانی است