تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - ۰۷:۰۳ کد خبر : 104936
در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ مطرح شد؛

تشکیل پلیس گمرک میزان قاچاق را کاهش می‌دهد/ گمرک مقاومت می‌کند

احمد علیرضابیگی با بیان اینکه تشکیل پلیس گمرک میزان قاچاق را کاهش می‌دهد، گفت: علی‌رغم اینکه قوانین ویژه‌ای در این زمینه وجود داشت، گمرک مقاومت می‌کرد و اجازه نمی‌داد که مجموعه نیروی انتظامی در گمرک مستقر شود.

گمرک

اقتصاد۲۴- به دنبال فراز و نشیب‌های زیادی که در پی استقرار پلیس گمرک وجود داشت در یکی از تازه‌ترین اظهارنظرها، جانشین فرمانده ناجا از نهایی شدن این مساله خبر داد و اعلام کرد که  آماده هستیم تا هر زمان که ان‌شاالله رییس جمهور یا معاون اول موضوع را به وزارت کشور ابلاغ کنند از فردای همان روز استقرار نیروهای خود را آغاز کنیم.

از ابتدای طرح موضوع استقرار پلیس در گمرک این مسئله واکنش های متعددی را در پی داشت و مقاومت هایی نیز در این زمینه صورت گرفت و به نظر می رسد گمرک کشور نیز موافق این طرح نباشد.

پلیس گمرک به منظور پیشگیری و مقابله با قاچاق سازمانیافته در مبادی رسمی کشور مستقر خواهد شد اما اینکه استقرار پلیس در گمرکات کشور چقدر می‌تواند به این مسئله کمک کند و از آمارها بکاهد هنوز مشخص نیست. هرچند که در کنار این مسئله ما با حجم بزرگی از قاچاق مواجهیم که الزاما از گمرکات کشور عبور نمی‌کند و رصد آنها نیز امکانپذیر نیست.

احمد علیرضا‌بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به اقتصاد۲۴ گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی دارای گارد انتظامی هستند که تحت تابعیت نیروی انتظامی است ولی ضابطه اقتصادی آن سازمان مربوطه را دارند.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه قوانین ویژه‌ای در این زمینه وجود داشت، گمرک مقاومت می‌کرد و اجازه نمی‌داد که مجموعه نیروی انتظامی در گمرک مستقر شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: پلیس گمرک در تابعیت گمرک نبوده، بلکه تحت تابعیت نیروی انتظامی است ولی وظیفه ضابط گمرکی را ایفا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مستقر شدن پلیس گمرک در گمرکات کشور بسیار موثر بوده و میزان قاچاق را کاهش خواهد داد، افزود: پلیس گمرک آموزش‌های خاصی دیده و به قوانین گمرک تسلط دارند و به عنوان گارد گمرک ایفای نقش خواهند کرد و مستقر شدن آن‌ها در گمرک به معنای تشکیل پلیس اقتصادی نیست.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها