تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ - ۱۵:۰۹ کد خبر : 118697
اقتصاد۲۴ گزارش می‌دهد؛

تولید فولاد مبارکه با وجود تحریم‌ها افزایش داشته است/ مدیرعامل فولاد بازنشسته نیست + سند

آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان از آن دارد که میزان تولید شرکت فولاد مبارکه و سودآوری این شرکت با وجود اینکه در لیست تحریم‌ها نیز قرار دارد، افزایش یافته است و این برخلاف ادعاهایی است که اخیرا علیه این شرکت مطرح شده است.

تولید فولاد مبارکه

محمد آیتی، اقتصاد۲۴- آیا تولید فولاد مبارکه اصفهان کاهش یافته است؟ برابر آمارهای اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید این شرکت با وجود قرار داشتن این شرکت در لیست تحریم‌های آمریکا با افزایش مواجه شده است اما این واقعیت گویی چندان به مذاق مخالفان دولت خوش نیامده است. چندی پیش، سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده فلاورجان در انتقاد به وضعیت شرکت فولاد مبارکه گفته بود که تولید این شرکت کاهش یافته است. وی معتقد است که شرکت فولاد مبارکه با کاهش ۳۰ درصدی تولید روبروست و لازم است که وزیر صمت پاسخگوی این روند باشد.

وی همچنین گفته مدیرعامل شرکت فولاد، بازنشسته است و عنوان کرد بسیار بد است که شخصی برای ماندگاری خودش و دور زدن قانون عده‌ای را تطمیع کرده و به عده‌ای کمک کند، البته نه کمک به خود شخص بلکه کمک به پروژه‌ها مطرح است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادعا کرده که شاهد مکالمات مسئولانی که در حال حمایت از مدیریت فعلی فولاد مبارکه هستند، بوده و درخواست آن‌ها این بوده که ایشان باید تا برگزاری انتخابات حفظ شود چون قرار است هزینه‌های انتخاباتی تامین شود.

نماینده فلاورجان پس از طرح این موضوعات، مدیران شرکت فولاد مبارکه را به مناظره دعوت کرد که علیرغم آمادگی این شرکت، هنوز این اتفاق نیفتاده است.

هر کسی مدرکی علیه فولاد مبارکه دارد ارائه کند

در همین خصوص یکی از نمایندگان استان اصفهان به اقتصاد۲۴ گفت: هر فردی هر حرفی را به زبان می‌آورد باید برای سخن خود مدرک داشته باشد، به خصوص در موارد اقتصادی و مالی که در جامعه حساسیت ایجاد می‌کند. من به نماینده‌ای که ادعا کرده بود برخی نمایندگان از طرف شرکت فولاد مبارکه تطمیع شدند پیشنهاد می‌کنم که لااقل مدارک و مستندات خود را به شورای نگهبان ارائه کند؛ اما من در این رابطه نه اطلاعی دارم و نه تاکنون رفتار شائبه‌برانگیزی را دیدم.

وی افزود: به هر حال ادعایی مطرح شده و همه منتظرند تا ببینند شخصی که ادعای پول پخش کردن را عنوان کرده مدارک خود را ارائه خواهد داد یا نه؟ که به نظر من اگر مستندات توسط ایشان ارائه نشود مردم بهترین قاضی در این خصوص خواهند بود.

این نماینده استان اصفهان تصریح کرد: از طرفی ادعا شده که مکالمات و مراوداتی صورت گرفته که دال بر این دارد که عده‌ای خواهان بر سر کار ماندن مدیریت فولاد مبارکه هستند زیرا قرار است هزینه انتخاباتی برخی کاندیداها را تامین کنند. ما نمایندگان استان اصفهان از آن نماینده محترم که این صحبت را مطرح کرده می‌خواهیم که حتماً مستندات خود را ارائه دهد و مطمئن هستم همه از این موضوع استقبال خواهند کرد. اگر این مستندات توسط ایشان ارائه شود و ببینیم که چنین موضوعی صحت داشته حتماً دیگر همکاران ما در حد توان خود این بی‌اخلاقی را پیگیری خواهند کرد تا مردم بیشتر با چهره متخلفان آشنا شوند.

سوال اصلی اینجاست که چرا پس از دعوت روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه به برگزاری مناظره همچنان موسوی‌لارگانی تحرکی برای برپایی این گفت‌وگو از خود نشان نداده است. باید پذیرفت زمانی که صحبت از شفافیت به میان می‌آید در وهله اول مدیران ارشد نظام باید در ایجاد این اتاق شیشه‌ای کوشا باشند و مطمئناً تعلل مدیران در این رابطه باعث بی‌اعتمادی در جامعه خواهد شد.

تولید فولاد مبارکه کاهش یافته است؟

در هر کشوری سازمان‌هایی طبق قانون وجود دارند که کارشان ارائه گزارش و آمار به مسئولان و مردم است. درباره میزان تولید فولاد مبارکه نیز که ادعای کاهش آن از سوی موسوی لارگانی مطرح شده، آمارهای وزارت صنعت خلاف این ادعا را به اثبات می‌رساند. آمار و ارقام وزارت صمت با وجود تحریم شرکت فولاد مبارکه حکایت از این دارد که این مجموعه اقتصادی نه تنها با کاهش تولید روبرو نشده که حتی افزایش تولید و سود بیشتری را هم به ارمغان آورده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بازنشسته نیست

از دیگر مباحثی که موسوی لارگانی علیه شرکت فولاد مبارکه مطرح کرده، بحث بازنشستگی مدیرعامل این شرکت است. اسنادی که به دست پایگاه خبری اقتصاد۲۴ رسیده است، نشان می‌دهد که حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بازنشسته نیست. وی پیش از این، معاون وزیر و اعاده به خدمت شده است و به نظر می‌رسد اطلاعاتی که در رابطه با وی به دیوان محاسبات داده شده، کامل نبوده و برای همین موضوع بازنشستگی عظیمیان مطرح شده است.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها