تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۱۳:۲۹ کد خبر : 131993
در تیرماه سال جاری رقم خورد؛

افزایش ۱۶ درصدی تعداد چک‌های برگشتی

براساس آخرین آمار بانک مرکزی تعداد چک‌های برگشتی در تیرماه سال جاری به ۷۱۷ هزار فقره رسید که نسبت به ماه قبل از آن رشد ۱۶.۲ درصدی داشته است.

چک برگشتی

اقتصاد۲۴ – افزایش ۱۶ درصدی تعداد چک‌های برگشتی براساس آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی تعداد چک‌های مبادله شده در تیر ماه سال جاری به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار فقره رسید که ارزشی بالغ بر ١٠٠۶ هزار میلیارد ریال داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده نسبت به ماه قبل به ترتیب ۱۸.۵ درصد و ۱۹.۵ درصد اُفت داشته است.

براساس این گزارش در تیر ماه ۱۳۹۸، ۵۱.۹درصد از چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۴.۳ درصد، ۱۰ درصد و ۷.۶ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها به خود اختصاص داده اند.

در این میان ۶۵.۵ درصد از ارزش چک‌های فوق در استان‌های تهران (۵۲.۲ درصد)، اصفهان (۷.۳ درصد) و خراسان رضوی (۶ درصد) مبادله گردیده است.

براساس آمار بانک مرکزی در ماه مورد بررسی در کل کشور ٧ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ٨٩۴ هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۸.۷ درصد و ۱۹.۵ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است در کل کشور ۹۰.۷ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۸۸.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

همچنین در ماه مورد گزارش در بین سایر استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۳.۱ درصد)، البرز (۹۲.۲ درصد) و یزد (۹۱.۸ درصد) اختصاص یافته است و اسـتان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۹ درصد)، کرمان (۸۶.۷ درصد) و کردستان (۸۶.۸ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

تعداد ۷۱۷ هزار فقره چک برگشت خورد

بر اساس این گزارش در تیر ماه سال جاری در کل کشور بالغ بر ٧١٧ هزار فقره چک به ارزشی حدود ١١٢ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۶.۳ درصد و از نظر مبلغ ۱۹.۲ درصد افزایش داشته است.

لازم به ذکر است که در استان تهران حدود ٢٢٣ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۵۶ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد.

گفتنی است در کل کشور ۹.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

 

منبع: میزان

اخبار مرتبط

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها