تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۱ - ۱۳:۵۵ کد خبر : 143368

اوپک تولید نفت را باز هم کاهش می‌دهد؟

در حالیکه اوپک در تازه‌ترین گزارش از کاهش تقاضای جهانی نفت خبر داده است این سوال مطرح است که این سازمان آیا به کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت بر اساس طرح کاهش تولید نفت ادامه می‌دهد یا کاهش بیشتری خواهد داد.

اوپک

اقتصاد۲۴ – اوپک در جدیدترین گزارش پیش‌بینی خود را از رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به واسطه آهنگ کند رشد اقتصادی در جهان کاهش داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: افزایش تقاضای جهانی نفت ۱.۰۸ میلیون بشکه در روز خواهد بود که اوپک نسبت به پیش‌بینی گذشته خود ۶۰ هزار بشکه در روز آن را کاهش داده است.اوپک همچنین اعلام کرده که با این روند تولید و تقاضا بازار با افزایش عرضه مواجه می‌شود.

*نشست امروز اوپک و غیر اوپکی‌ها در ابوظبی

امروز کشورهای عضو اوپک و غیراوپک هم در ابوظبی گرد هم می‌آیند تا درباره آینده عرضه نفت تصمیم بگیرند. یکی از گزینه‌های محتمل این است که آنها میزان عرضه را کاهش بیشتری بدهند.

پیش از این بر اساس طرح کاهش تولید نفت، تولید کشورهای عضو اوپک و غیراوپک روزانه ۱.۰۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

آن‌طور که وزیر نفت عراق روز گذشته اعلام کرده است احتمالاً گزینه‌های کاهش ۱.۶ و ۱.۸ میلیون بشکه در روز مطرح شود.

*اوپک سر دوراهی تصمیم

بر اساس گزارش رویترز، چشم‌انداز ضعیف از تقاضای جهانی نفت درحالی از سوی کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) انجام می‌شود که جنگ تجاری آمریکا و چین و جنجال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا وجود دارد که می‌تواند کشورهای عضو اوپک و غیراوپک را بر تصمیم‌گیری درباره ماندن به تعهدات طرح کاهش تولید نفت و یا اصلاح آن بر اساس اتفاقات جدید مصمم‌تر کند.

*تاکید بر کاهش تولید نفت در نشست امروز اوپک

وزیر نفت عراق اعلام کرده که امروز در نشست وزرای اوپک بر کاهش بیشتر تولید نفت تأکید خواهد شد.

اوپک در گزارش خود پیش‌بینی رشد اقتصادی خود در سال ۲۰۲۰ را ۳.۱ درصد عنوان کرده در حالی که پیش از این پیش‌بینی ۳.۲ درصدی را مطرح کرده بود.

*نفت شیل آمریکا عامل فشار روی نفت اوپک

اوپک در عین حال تأکید کرده به دلیل افزایش نفت آمریکا عرضه نفت می‌تواند از میزان تقاضا پیشی بگیرد.

در گزارش اوپک تصریح شده است که مسأله افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش تقاضا مسؤولیت اعضای اوپک را برای حمایت از ثبات بازار نفت و اجتناب از نوسانات ناخواسته و نامتوازن در بازار بیشتر می‌کند.

کشورهای عضو اوپک، روسیه و دیگر تولیدکنندگان نفت از اول ژانویه طرحی را اجرا کردند که به موجب آن روزانه تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دادند.

کشورهای غیراوپک موسوم به اوپک پلاس در ماه جولای این قرارداد را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کردند که کمیته بررسی نحوه اجرای این طرح قرار است امروز پنج‌شنبه در ابوظبی تشکیل جلسه بدهد.

تأکید اوپک بر ثبات بازار نفت در حالی انجام می‌شود که قیمت نفت از افزایش‌های اخیر خود جا مانده و قیمت هر بشکه نفت به کمتر از ۶۳ دلار در هر بشکه رسیده است.

این در حالی است که در آوریل ۲۰۱۹ قیمت نفت در اوج بود و بشکه‌ای ۷۵ دلار در هر بشکه به فروش می‌رفت. نگرانی‌های تجاری و کاهش رشد اقتصادی به کاهش قیمت نفت منجر شده است.

این گزارش تأکید می‌کند که میزان ذخایر نفت در اقتصادهای صنعتی در ماه جولای کاهش داشته که می‌تواند نگرانی‌های اوپک را درباره افزایش عرضه کاهش دهد.

بر اساس این گزارش اوپک و هم‌پیمانانش عرضه نفت در بازارهای جهانی را از سال ۲۰۱۷ کاهش دادند که تا حدود زیادی توانسته افزایش‌های عرضه سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ را تعدیل کند.

*تقاضا برای نفت اوپک کاهش می‌یابد

در گزارش اوپک تأکید شده که تقاضا برای نفت اوپک به طور میانگین ۲۹.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ خواهد بود که این رقم ۱.۲ میلیون بشکه در روز نسبت به امسال کاهش خواهد داشت.

اوپک بر اساس آمارهای جمع‌آوری شده از آمارهای ثانویه نوشته است که میزان تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه آگوست ۱۳۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به رقم ۲۹.۷۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. این نخستین افزایش تولیدی بوده که به واسطه عرضه کشورهای عربستان،‌ عراق و نیجریه انجام شده است.

*افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان به اوپک گفته است که تولیدش را در ماه آگوست ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و به ۹.۷۸۹ میلیون بشکه در روز رسانده است و نیز گفته است که این رقم بسیار کمتر از ۱۰.۳۱۱ میلیون بشکه در روز است که به عنوان سهم این کشور لحاظ شده است.

در حال حاضر دیگر کشورها بیش از تعهداتشان به مفاد طرح کاهش تولید نفت پایبند بودند یعنی بیشتر از میزان سهمی که برای آنها در نظر گرفته شده بود تولیدشان را کاهش دادند.

*کاهش تولید نفت ایران تولید اوپک را کمتر کرده است

کاهش تولید نفت ایران و ونزوئلا دو کشور عضو اوپک که با تحریم‌های آمریکا مواجهند میزان کاهش تولید نفت اعضای اوپک را بیشتر کرده است.

در گزارش اوپک تأکید شده است که افزایش عرضه در ماه آگوست تولید این کشور را از سقف تقاضایی که برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده‌ایم عبور داده است.

این گزارش تأکید می‌کند در صورتی که اوپک تولید خود را به همان روند ماه آگوست ادامه دهد و سایر شرایط هم یکسان باقی بماند افزایش عرضه در سال ۲۰۲۰ معادل ۳۴۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

*دو نگرانی اوپک

به نظر می‌رسد اوپک امروز با دو مسئله کاهش تقاضای جهانی برای نفت به دلیل کاهش رشد اقتصادی و جنگ تجاری آمریکا و چین و نیز نگرانی از تحویل بازار سنتی و قدیمی خود به نفت تازه از راه رسیده شیل آمریکا مواجه است.

طرح کاهش تولید نفت کشورهای اوپک و غیر اوپک اگرچه موفق بود و توانست قیمت نفت را تا بشکه‌ای ۷۵ دلار در هر بشکه افزایش دهد اما این روند دوام نداشت و در نهایت با تقویت تولید نفت شیل آمریکا قیمت نفت دوباره به بشکه‌ای ۶۰ دلار برگشته است. اوپک نگران است اگر از تولید خود عقب ‌نشینی کند بازارهای خود را نفت شیل آمریکا بگیرد.

بنابراین اوپک باید تصمیم‌بگیرد که آیا برای ثبات قیمت در بازار نفت، تولید خود را کاهش دهد و یا برای جلوگیری از دست دادن بازارهای خود با همان تولید قبلی ادامه دهد.

 

منبع: فارس

اخبار مرتبط

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها