تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۰۹:۳۳ کد خبر : 146523
رئیس دفتر رئیس جمهور:‌

منطقه آزاد ماکو فرصت بی‌نظیر همکاری برای فعالان اقتصادی ایران و ترکیه است

رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکیه در همایش همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه گفت:‌ حضور مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در این همایش نشان دهنده عزم جدی ما برای تقویت همکاری های دوکشور در این منطقه است.

منطقه آزاد ماكو فرصت بي نظير همكاري براي فعالان اقتصادي دو كشور بويژه اتباع كشور تركيه است

اقتصاد۲۴ – در نشست شورای کار ترکیه و ایران که روز چهارشنبه با حضور هیئت ایرانی به ریاست رییس دفتر رئیس جمهور و با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و دیگر مسئولین کشوری، فرصتها و امکانات سرمایه گذاری در ایران، سیاست های جذب سرمایه گذاری خارجی و فرصتهای سرمایه گذاری در مناطق آزاد جمهوری اسلامی بویژه منطقه آزاد ماکو که هم مرز ترکیه است تشریح شد.

محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نقش منطقه آزاد ماکو در این نشست گفت: امروز منطقه آزاد ماکو با برخورداری از حدود ٨٠ درصد مساحت مجموعه مناطق آزاد کشورمان و با ١٣٠ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکیه و قرار داشتن مهمترین دروازه تبادلات دوکشور و مزیتهای جغرافیایی و اقتصادی خود در حوزه های لجستیک و حمل و نقل، کشاورزی و دامپروری، معادن سیلیس، منگنز، مس، سنگ های ساختمانی و صنایع پایین دست آنها، گردشگری طبیعت و بوم گردی و صنایع ترک مزیت گیرنده از انرژی ارزان و نیروی کار فراوان به همراه مشوق های قانونی مناطق آزاد از جمله معافیت بیست ساله مالیاتی برای انواع فعالیتهای اقتصادی ، معافیت خدمات و محصولات عرضه شده در منطقه از مالیات بر ارزش افزوده ، واردات، مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی معاف از عوارض گمرکی، صادرات بدون عوارض گمرکی، امکان تاسیس شرکتهای مختلف با سهامداری کامل و مشارکتی، جامعه محلی فهیم و فرهیخته ٢٠٠ هزار نفری منطقه و سایر مزیت های حمایتی قانونی آماده پذیرش و میزبانی همه سرمایه گذاران به ویژه اتباع ترکیه است.

در ادامه این نشست قرارداد طرح عمل همکاری بین وزارت بهداری ترکیه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران و نیز پروتکل همکاری بیست و هفتمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به امضای دو طرف خواهد رسید.

قرارداد همکاری بین وزارتخانه های بهداری دو کشور از سوی خانم “امینه آلپ مشه” معاون وزیر بهداری ترکیه و دکتر “محسن اسدی لاری” معاون وزیر بهداشت و درمان ایران امضاء خواهد شد.

همچنین پروتکل همکاری بیست و هفتمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه نیز از سوی محمود واعظی و فاتح دونمز روسای طرفهای ایرانی و ترک کمیسیون مشترک امضاء خواهد شد.

شایان ذکر است؛ هیئت ایرانی در راستای فعالیت های کمیسیون مشترک اقتصادی روز سه شنبه دیدارهایی با فاتح دونمز وزیر انرژی و منافع طبیعی ترکیه، رخسار پک جان وزیر تجارت و محمد جاهد تورهال وزیر ارتباطات و زیرساختهای ترکیه داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکیه روز چهارشنبه در همایش همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو فرصت بی نظیر همکاری برای فعالان اقتصادی دو کشور بویژه اتباع کشور ترکیه است گفت:‌ حضور مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در این همایش نشان دهنده عزم جدی ما برای تقویت همکاری های دوکشور در این منطقه است.

محمود واعظی با اشاره به اینکه دولت ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه در ابعاد دو جانبه و منطقه‌ای است افزود:‌ اعتماد و اراده‌ای که دو دولت ایران و ترکیه برای روابط راهبردی دارند، بزرگترین پشتوانه برای توفیق و عملیاتی شدن مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: تبادل تجاری با پول ملی و پیام رسان مشترک مالی با روسیه نهایی شده و با ترکیه نیز بزودی راه اندازی می‌شود.

در این نشست فرصت ها و امکانات سرمایه گذاری در ایران،  سیاست های جذب سرمایه گذاری خارجی و فرصتهای سرمایه گذاری در مناطق آزاد جمهوری اسلامی بویژه منطقه آزاد ماکو که هم مرز ترکیه است تشریح شد.

منبع: فرینا

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها