تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۳۰ - ۱۱:۵۷ کد خبر : 147233
تناقض در انتشار آمار اقتصادی بهار 98 نشان می‌دهد؛

رشد بخش صنعت صفر !

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت رشد به بخش غیر نفتی اقتصاد کشور خبر می دهد که سازمان برنامه و بودجه، نرخ رشد اقتصادی بخش صنعت را صفر اعلام کرده است.

صنعت

   اقتصاد۲۴- در روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی بدون انتشار جداول مربوطه جزئیات حداقلی از رشد اقتصادی فصل بهار ۹۸ را مطرح کرده است. به گفته همتی، گزارش اخیر بانک مرکزی حاکی از بازگشت رشد به بخش غیر نفتی اقتصاد کشور است.

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه جزییات حداقلی از نرخ رشد اقتصادی را منتشر کرده‌اند هنوز اطلاعات کامل این گزارش که ظاهرا در بانک مرکزی تهیه شده منتشر نشده است.

در سه ماه اول سال ۹۸، بخش غیر نفتی که بخش مولد اقتصاد است، حدود ۰.۴ درصد نسبت به مدت مشابه ۹۷ رشد داشته است. هرچند این رشد کمتر از توان بالقوه است ولی با توجه به رشد منفی سه فصل قبل از آن و در کنار شروع کاهش تورم، امیدوار کننده است. البته همین روند نیز از سوی وزیر اقتصاد تکرار شده و این مقام مسئول نیز با توجه به گزارش رئیس کل در هیئت دولت گزارشی حداقلی از رشد اقتصادی در فصل بهار امسال را منتشر کرده است.

اما انتشار قطره چکانی آمار رشد اقتصادی از سوی سازمان برنامه و بودجه نیز ادامه یافته و این سازمان نیز آمار مربوط به رشد بخش صنعت را به اطلاعات قبلی اضافه کرده است. با این همه از تغییرات رشد اقتصادی سایر گروهها در فصل بهار اطلاعی در دست نیست.

سازمان برنامه و بودجه نیز نرخ رشد اقتصادی در دو بخش کشاورزی و صنعت منتشر کرده است که بر این اساس نرخ رشد گروه کشاورزی از منفی ۳ درصد در زمستان ۹۷ به ۶.۵ درصد در فصل بهار رسیده است. همچنین نرخ رشد بخش صنعت از منفی ۹ درصد به صفر رسیده است.

منبع : تسنیم

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها