تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۳۰ - ۱۶:۵۹ کد خبر : 147457

بی‌ خوابی سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود

دبیر علمی ششمین همایش نقشه‌برداری مغز با اشاره به اینکه تشخیص بهتر بیماری‌های نورولوژی و روانپزشکی با نقشه‌برداری مغز محقق خواهد شد، گفت: تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که بی‌خوابی و محرومیت از خواب سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود.

57925125

اقتصاد۲۴- دکتر مسعود طهماسیان اظهار داشت: این همایش ۱۷ تا ۱۹ مهر در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود و میهمانانی از امریکا، دانمارک، آلمان، انگلیس و سوئیس در آن شرکت دارند. همچنین در حاشیه این همایش چندین کارگاه تخصصی و سمپوزیوم نقش زنان در علوم اعصاب با همکاری صاحب‌نظران و اساتید برجسته در این حوزه از خارج و داخل کشور برگزار می‌شود.

وی گفت: علیرغم فعالیت برجسته زنان در حوزه علوم اعصاب، این افراد کمتر در پست‌های کلیدی همچون سردبیری مجلات علمی معتبر و مدیران مراکز علمی نقش داشته‌اند.

معاون پژوهشی پژوهشکده فناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: شناخت مکانیسم بیماری‌های روانپزشکی و نورولوژی با استفاده از نقشه‌برداری مغز بسیار بهتر انجام می‌شود؛ چرا که بیماری‌هایی همچون افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و اوتیسم سیستم‌های مختلف عملکردی مغز را درگیر می‌کنند و می‌توان با استفاده از نقشه‌برداری مغز این تغییرات را رصد و بررسی کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری ششمین همایش نقشه‌برداری مغز، وی تصریح کرد: امید است با استفاده از نقشه برداری مغز، در آینده به شناخت بهتر بیماری‌ها و در نتیجه درمان موثرتری دست یافت و تا کنون در کشور به پیشرفت‌های زیادی درتحقیقات نقشه‌برداری مغز دست یافته‌ایم.

وی به موضوع بی‌خوابی و محرومیت از خواب اشاره کرد و گفت: پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استفاده از همکاری برخی از کشورها همچون هلند، انگلیس و آلمان موفق شده که به نتایج مهمی در زمینه نقشه‌برداری مغز در حوزه اختلالات خواب ورود کند و برای مثال مشخص شده که بی‌خوابی تأثیر زیادی روی ساختار و عملکرد مغز دارد و محرومیت از خواب، عملکرد بخش‌هایی از مغز را تغییر می‌دهد و نتایج این تحقیق در معتبرترین مجلات علمی دنیا به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها