تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۴ - ۱۴:۱۷ کد خبر : 159438

هواپیمایی قطری: اولین ایرلاین جهان

کلاس پروازی در واقع به کابین های هواپیما گفته می شود که بر اساس میزان فضای اختصاصی، سرویس دهی و امکانات و هزینه ای که پرداخت می کنید به دسته های مختلف تقسیم می شود. در ایرلاین قطر ایرویز این کلاس ها به دسته های فرست کلاس، بیزینس و یا تجاری و اکونومی تقسیم می شوند.

قطر

اقتصاد۲۴- شرکت هواپیمایی قطری، ایرلاینی جوان می باشد که به سرعت پیشرفت کرده و درجایگاه بهترین ایرلاین جهان قرار گرفته است. این شرکت با داشتن بیشترین تعداد هواپیما ایرباس ای ۳۸۰، پرفروش ترین بلیط هواپیما را نیز به نام حود ثبت کرده است. با معرفی هواپیمایی قطری همراه باشید:

این روزها صنعت هواپیمایی در سرتاسر جهان روندی رو به جلو دارد و افراد در این صنعت سعی دارند تا با بالا بردن کیفیت سرویس دهی و خدمات خود میزان جذب گردشگر به ایرلاین خود را افزایش دهند. یکی از این ایرلاین ها ایرلاین قطر است که قصد داریم تا در این مقاله با تاریخچه و فعالیت های این ایرلاین بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه هواپیمایی قطری:

شرکت هواپیمایی قطری، ایرلاین ملی کشور قطر می باشد و با نام قطر ایرویز شناخته می شود.

این ایرلاین در سال ۱۹۹۴ شروع به فعالیت کرد و اولین پرواز خود را به سمت عمان پایتخت و بزرگ ترین شهر اردن انجام داد. در آن زمان این ایرلاین تنها ۷۵ کارمند و دو فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۱۰ داشت.

با این که ایرلاین قطر ایرویز تنها دو فروند هواپیما داشت اما پروازهای زیادی در مسیرهای مهم بین دوحه و پایتخت کشورها از جمله شهرهای ابوظبی، بانکوک، قاهره، دوبی، کویت، لندن، مانیل، مسقط، اوساکا، شارجه، تایپه، توکیو و … را پوشش می داد.

قطر ایرویز در سال ۱۹۹۵ با گسترش فعالیت های خود توانست دو فروند بوئینگ ۷۴۷ را به ناوگان هوایی خود اضافه کند.

ایرلاین قطر و یا همان قطر ایرویز با خریدهای متعدد خود قصد در گسترش ایرلاین خود داشت به همین دلیل در سال ۱۹۹۸ اقدام به خرید ۴ فروند هواپیما ایرباس ای ۳۲۰ از شرکت سنگاپوری کرد و در سال ۲۰۰۱ به عنوان اولین خریدار بیشترین تعداد ایرباس ای ۳۸۰ نام گرفت.

ایرلاین قطر که تا سال ۲۰۰۴ بسیار پر رونق شده بود و مقاصد بیشتری را در سرتاسر جهان پوشش میداد در این سال اقدام به رونمایی از آمار پروازی قطر ایرویز نمود که این آمار حاکی از جا به جایی بیش از سه و نیم میلیون مسافر بود. در همین سال فرودگاه زوریخ نیز یکی از میزبانان ایرلاین قطری شد.

در سال ۲۰۰۷ قطر ایرویز با شرکت هواپیماسازی ایرباس قرادادی مبنی بر خرید ۸۰ فروند ایرباس امضا کردند و پس از آن ۳ فروند ایرباس ای ۳۸۰ نیز به این قرارداد اضافه گشت. از طرفی چند فروند هواپیمای بوئینگ نیز به این ناوگان اضافه شد.

به همین دلیل قطر ایرویز به یکی از مجهزترین ایرلاین های جهان و میزان فروش بلیط قطری یکی از اولین های جهان می باشد.

ایرلاین قطری دست از بلندپروازی های خود برنداشت و با خرید یک فروند دریم لاینر که هواپیمایی پهن پیکر با طول متوسط و مناسب برای پروازهای طولانی می باشد، نام خود را به عنوان اولین ایرلاین خاورمیانه که از دریم لاینر استفاده می کند جاودانه کرد. اولین پرواز این هواپیما مسیر دوحه لندن بود.

قطر ایرویز به سرعت روند پیشرفت را طی کرد و در سال ۲۰۱۴ پروازهای خود را گسترش داد و مقاصد ایالت متحده، عربستان سعودی، عراق و اتیوپی را نیز به لیست مقاصد خود افزود. این ایرلاین تاکنون ۴۵ هزار کارمند دارد که ۳۲ هزار نفر آن ها به صورت مستقیم برای قطرایرویز فعالیت می کنند.

با توجه به میزان فروش بلیط هواپیما خارجی هواپیمایی قطری یکی از پرفروش ترین بلیط های ایران برای مقاصد خارجی می باشد.

کلاس های پروازی:

کلاس پروازی در واقع به کابین های هواپیما گفته می شود که بر اساس میزان فضای اختصاصی، سرویس دهی و امکانات و هزینه ای که پرداخت می کنید به دسته های مختلف تقسیم می شود. در ایرلاین قطر ایرویز این کلاس ها به دسته های فرست کلاس، بیزینس و یا تجاری و اکونومی تقسیم می شوند.

برای خرید بلیط هواپیما در تمامی کلاس های پروازی می توانید از آدرس زیر اقدام کنید:

https://www.tahagasht.com/flight/plane-ticket

 • کلاس پروازی فرست کلاس:

یکی از لوکس ترین کابین های فرست کلاس بین ایرلاین های جهان به کابین فرست کلاس هواپیمای ای ۳۸۰ ایرلاین قطری اختصاص میابد. این کابین فضایی ۱۷۰ سانتی متری برای پاها دارد. هم چنین صندلی هایی راحت با قابلیت تبدیل به تخت و ماساژور دارد. در ضمن می توانید از وسایل سرگرم کننده ی درون کابین نیز استفاده کنید.

مسافران فرست کلاس می توانند قبل از پرواز در سایت اصلی Qatar Airways.com از منو، غذا خود را انتخاب کنند.

این ایرلاین در تهران از سه شهر مهم تهران، شیراز و مشهد پرواز های خارجی دارد که مهم ترین آن به مقصد دوحه و بالعکس می باشد. اما به شهر هایی همچون لارناکا، آنتالیا، توکیو، کویت، فرانکفورت، مادرید و … نیز پرواز دارد.

 • کلاس پروازی تجاری یا بیزینس:

کلاس پروازی تجاری ایرلاین قطر ایرویز فضای مناسبی برای هر فرد دارا است و امکانات خوبی از جمله صندلی راحت تخت شو در اختیار وی قرار می دهد. ترتیب این صندلی ها در اغلب هواپیماهای ایرلاین قطری به صورت ۲+۲+۲ است و در برخی دیگر به صورت ۲+۱+۲ است.

 • کلاس پروازی اکونومی:

کلاس اکونومی در هر ایرلاین کلاسی است که کمترین میزان خدمات و هزینه را دارا است با این حال کلاس پروازی اکونومی قطر ایرویز به عنوان برترین کلاس پروازی اکونومی در بین سایر ایرلاین های جهان انتخاب شده است. فاصله ی صندلی ها در این کلاس پروازی ۸۰ سانتی متر است.

ناوگان هوایی قطری:

 • ایرباس ای۳۵۰-۹۰۰
 • ایرباس ای۳۴۰-۶۰۰
 • ایرباس ای۳۳۰-۳۰۰
 • ایرباس ای۳۱۹- ال آر
 • ایرباس ای۳۲۰-۲۰۰
 • ایرباس ای۳۲۱-۲۰۰
 • ایرباس ای۳۵۰-۱۰۰۰
 • ایرباس ای۳۸۰-۸۰۰
 • بوئینگ ۷۰۰
 • بوئینگ ۷۸۷

دفتر هواپیمایی قطری در تهران

خیابان ولیعصر، روبه روی پارک ملت، برج سایه، طبقه دوم، واحد ۸

منبع: https://www.tahagsht.com

اخبار مرتبط

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها