تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۰۷:۲۷ کد خبر : 40644
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ تاکید کردند:

نظام بودجه‌بندی کشور متناسب با نظام سیاسی کشور نیست

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: مطمئناً اگر با خردجمعی، ساختار بودجه اصلاح شود هر سال شاهد ارائه بودجه علمی، منطقی و دقیق‌تری خواهیم بود که این موضوع نیاز کشور است.

نظام بودجه ریزی

اقتصاد۲۴- محمد آیتی: چندی پیش، رئیس مجلس از دستور رهبر انقلاب به دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور ظرف چهار ماه آینده خبر داد و سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو هیات رییسه مجلس نیز گفت که رهبر معظم انقلاب در خصوص ساختار بودجه، نامه‌ای به شورای هماهنگی اقتصادی و دولت نوشتند و به ۶ بند ایراد و توصیه داشتند و از طرفی دستور دادند که ظرف ۴ ماه آینده ساختار بودجه کشور اصلاح شود.

در همین رابطه احمد همتی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ به اقتصاد۲۴، گفت: ایراداتی که مقام معظم رهبری به ساختار بودجه بندی کشور وارد کردند فقط مربوط به بودجه سال ۹۸ نبود و ایشان بطور کلی این ایرادات را وارد دانستند. من حقیقتاً بطور دقیق از نظرات رهبر انقلاب در خصوص ساختار بودجه خبر ندارم اما اینطور که من متوجه شدم ایشان معتقد به اصلاح ساختار بودجه هستند و در این رابطه هم فرصتی چهار ماهه را تعیین کردند.

وی در ادامه افزود: در مجموع، روند بودجه نویسی و بحث و بررسی آن در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس از یک ساختار خاصی پیروی می‌کند که حتماً دارای ضعف‌هایی است و مقام معظم رهبری هم با اشراف به همین نواقص و ضعف‌ها دستور اصلاح ساختار آن را صادر کردند. مطمئناً اگر با خردجمعی، ساختار بودجه اصلاح شود هر سال شاهد ارائه بودجه علمی، منطقی و دقیق‌تری خواهیم بود که این موضوع نیاز کشور است.

نماینده سمنان تصریح کرد: بودجه سال ۹۸ به دلایل مختلف با تاخیر از طرف دولت به مجلس ارائه شد و به تبع آن، بررسی‌ها هم دیر در کمیسیون تلفیق شروع شد و از این‌رو باید بگویم نمایندگان مجلس وقت زیادی برای بحث و بررسی در خصوص بودجه ۹۸ ندارند، به خصوص اینکه پس از مجلس، شورای نگهبان هم باید این بودجه را تایید کند و این کار باید تا قبل از شروع سال جدید به نتیجه نهایی برسد.

همتی در پایان گفت: اکنون وظیفه چند هفته‌ای کمیسیون تلفیق در رابطه با بودجه ۹۸ به پایان رسیده و در روزهای آتی، بودجه ۹۸ برای بررسی به صحن علنی مجلس خواهد آمد.

ابوالفضل سروش، نماینده تهران در مجلس نیز در خصوص دستور اخیر رهبر انقلاب در رابطه با اصلاح ساختار بودجه کشور به اقتصاد۲۴، گفت: مقام معظم رهبری در چند نوبت ایراداتی را به ساختار بودجه داشتند که در نوبت آخر برای اصلاح آن، زمانی چهار ماهه را معین کردند. از نظر من هم، نظام بودجه بندی کشور با نظام سیاسی کشور، متناسب نیست و این اصلاح ساختار لازم و ضروری است، اما بودجه سال ۹۸ بر اساس بررسی‌های کمیسیون تلفیق به صحن خواهد آمد تا به تصویب نهایی برسد و احتمالاً پس از تعطیلات عید نوروز، بازنگری بر اساس شرایط کشور در بودجه انجام خواهد شد.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها