تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۱۵:۰۱ کد خبر : 41404
مرتضی بانک:

شریان حیاتی فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد، داشتن بانک و بیمه اختصاصی است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معتقد است: ماهیت و مفهوم یک منطقه آزاد با فعالیت‌ها، تعاریف و رویکردهای بخش خصوصی هم‌راستا و همسان است، پس سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌توانند به مناطق آزاد بیش از گذشته اعتماد داشته باشند.

همایش بین المللی چابهار/ مرتضی بانک

اقتصاد۲۴- مرتضی بانک در سفر به جزیره کیش همزمان با ایام گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی افزود: آنچه که امروز در جزیره کیش به بهره برداری می رسد عمدتا سرمایه گذاری بخش خصوصی است که این امر نشان دهنده اعتماد بخش خصوصی کشور و فعالان اقتصادی به این منطقه آزاد کشور است.

وی جزیره کیش را جزیره ای مهم و استراتژیک در کشور معرفی کرد و گفت: عمده فعالیت های این جزیره در دو بخش مهم توسعه گردشگری و صنعت و تجارت است.

مشاور رییس جمهور به خدمات و امکانات موجود در حوزه گردشگری در این جزیره اشاره کرد و افزود: در حوزه گردشگری؛ منطقه آزاد کیش شرایط نسبتا مناسبی را فراهم آورده است.

مرتضی بانک، ارائه خدمات مورد نیاز گردشگران و شناخت نیاز اصلی آنان را از مهم ترین عناصر پیشرفت صنعت گردشگری برشمرد و افزود: اولین نکته برای جذب گردشگر فراهم کردن امکانات رفاهی و خدمات رسانی صحیح به آنها است. در کشور اگر زنجیره گردشگری کامل شود، شاهد افزایش زمان ماندگاری و اقامت بیشتر گردشگران خواهیم بود. حمل و نقل و آژانس های هواپیمایی، فروشگاه ها و صنوف مختلف، هتل ها و سایر مراکز سرویس دهی باید در همکاری کامل برای ایجاد رفاه کامل گردشگران فعالیت کنند.

گردشگران باید امنیت فکری و اجتماعی داشته باشند

وی ادامه داد: پیشرفت های منطقه آزاد کیش در فراهم آوردن بستر مناسب برای جذب گردشگر قابل توجه است. امنیت، آرامش، خدمات مناسب و جاذبه های ایجاد شده اولویت های گردشگران در انتخاب مقاصد سفر است. باید تلاش کنیم خدمات رسانی به گونه ای باشد که مدت زمان حضور گردشگر در مقصد افزایش یابد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزایش جاذبه های گردشگری و ارائه تسهیلات را از راه های افزایش ماندگاری توریست ها در منطقه دانست.

مرتضی بانک تاکید کرد: توجه به نیاز سرمایه گذاران و ارائه بهترین خدمات به آنها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات به گردشگران باید مطابق استاندارد های روز دنیا باشد افزود: برای گردشگران با توجه به در نظر گرفتن سن آنها باید خدمات و تسهیلات در نظر گرفت. برای هر بخش از جامعه باید امکانات و تسهیلات خاص آن بخش اختصاص یابد.

مشاور رییس جمهور در خصوص تجارت و صنعت پاک در منطقه نیز اشاره کرد و گفت: اقتصاد فروشگاهی (shopping) را نمی توان از سایر بخش ها جدا کرد. خوشبختانه دولت تسهیلاتی در نظر گرفت که در مناطق آزاد کالای همراه مسافر دچار مشکل نشود.

شریان حیاتی فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد؛ داشتن بانک و بیمه اختصاصی است

مرتضی بانک همچنین در جریان سفر یک روزه خود به منطقه آزاد کیش در جمع خبرنگاران افزود: ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد می تواند گام مثبتی در جهت رفع موانع اقتصادی در کشور تلقی شود.

وی به اقدامات انجام شده در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: اصلاح وضعیت موجود برای تنظیم مبادلات تجاری در مناطق آزاد با هدف سازگاری با شرایط موجود در مناطق، راه اندازی بستر الکترونیکی ثبت سفارش توسط مناطق و تعیین سهمیه و نوع کالای همراه مسافر از جمله اقداماتی است که توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و با همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت گرفته است.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: در سامانه ثبت سفارش، وارد کنندگان کالاهای گروه یک یا دو می توانند سفارش خود را به صورت آنلاین انجام دهند. در مناطق آزاد ورود کالا بدون ثبت سفارش برای مواد اولیه و قطعات، اجرایی شده است و این گام مهمی برای رفع نیازمندی های صنایع داخل کشور و هم مناطق است.

مرتضی بانک افزود: در کارگروهی که توسط دولت با حضور وزیر اقتصاد، وزیر صنعت؛ معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، سهمیه و نوع کالای مسافری در مناطق آزاد نیز تعیین تکلیف شد و فعالین اقتصادی می توانند از طریق ثبت سفارش از فهرست کالاهای مورد تایید به مناطق آزاد کالا وارد کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: در حال حاضر ۱۶۰۰ واحد فعال اقتصادی، صنعتی کشاورزی و معدنی در مناطق آزاد مشغول فعالیت هستند و ۲۸۵ هزار نفر نیز اشتغالزایی ایجاد شده و این نشاندهنده عملکرد موفق مناطق آزاد در شرایط فعلی کشور است.

به گفته مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مهمترین نکته ای که می تواند مناطق آزاد را به بستری کامل مجهز کند و فعالیت پولی، مالی و بین المللی مستقل داشته باشد بحث بانک، بیمه و بورس است.

بازدید از بندرگاه کیش 

مرتضی بانک در سفر یک روزه خود به جزیره کیش از بندرگاه کیش بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند فعالیت های این بندرگاه در حوزه های تجاری، حمل و نقل و به ویژه جابجایی مسافران قرار گرفت. وی همچنین از پروژه برج های مسکونی پارسیس نیز بازدید کرد. افتتاح خط انتقال آب حدفاصل میدان قشم تا میدان نو بنیاد نیز از دیگر پروژه هایی بود که توسط مشاور رییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت.
همچنین افتتاح هتل ۴ ستاره لیلیوم از دیگر برنامه های دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این سفر بود.

گفتنی است؛ محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق؛ محمود منزوی زاده مشاور امور بین الملل و مدیرکل حوزه و مهدی رعیتی سرپرست مدیریت فنی و زیربنایی؛ مرتضی بانک را در این سفر همراهی کردند.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها