تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۱:۲۵ کد خبر : 49340

واردات وسایل آتش بازی غیر استاندارد از چین

نشست برنامه‌ریزی پویش پیشگیری از سوختگی، با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

چهارشنبه سوری

اقتصاد۲۴ – محمدجواد فاطمی، به تببین دلایل وقوع سوختگی در ایران و روزهای منتهی به چهارشنبه آخر سال پرداخت و گفت: عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این قضیه دخیل هستند. بطوریکه شیوع آن در میان اقشار و جوامع کم‌درآمد بیشتر است.

این فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، با پرداختن به مسئله پیشگیری و کارآمدی آن، افزود: پیشگیری به دو صورت فعال و غیرفعال است که پیشگیری غیرفعال کم‌تر مبتنی بر دخالت انسانی است، بسیار کارآمدتر است. روش‌هایی مانند نصب و پیش‌بینی امکانات پیشگیری از سوختگی و اطفای حریق و سامانه‌های اعلام و پاششی کنترل آتش‌سوزی در ساختمان‌ها که در ایران به دلیل مسائل اقتصادی (به رغم کارآمدی پسینی و کاهش هزینه‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و…، مترتب بر سوختگی‌ها) کم‌تر به پیشگیری غیرفعال پرداخته شده است. پس باید باید به آموزش و فرهنگ‌سازی، یعنی پیشگیری فعال در این زمینه توجه کنیم. چرا که متاسفانه فقر فرهنگی به افزایش این مسئله دامن زده است.

فاطمی ادامه داد: چهارشنبه‌سوری با برخوردهای نسنجیده و سلبی در سال‌های اخیر از یک آیین ملی تبدیل به یک بحران و روز ترسناک و پرحادثه شده است. اغلب وسایل آتش‌بازی و غیراستاندارد از چین وارد می‌شود و تنها یک شرکت داخلی به تولید وسایل استاندارد آتش‌بازی می‌پردازد و خوشبختانه فروشگاه‌های مجاز فراوانی نیز در سطح کشور وجود دارد. دو شرکت نیز به واردات وسایل استاندارد می‌پردازند. این‌ها سایت‌های آموزشی خوب با اطلاعات مفید، قابل فهم و استفاده مناسبی نیز دارند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، سپس آمارهایی در خصوص سوختگی‌های چهارشنبه‌ سوری سال ۱۳۹۶در یکی از بیمارستان‌های تهران ارائه کرد و گرفت: علت شایع و اصلی سوختگی‌ها در چهارشنبه‌ سوری سال گذشته در این بیمارستان، استفاده از مواد محترقه به ویژه غیرمجاز و دست‌ساز بود و بیشتر مردان بالای ۲۱ سال و تحصیلات دیپلم و پایین‌تر را در بر می‌گرفت.

منبع: مهر

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها