تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۰۲ - ۱۱:۱۰ کد خبر : 55096
کشتی‌آرای در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ مطرح کرد؛

افزایش ۲۸۰ درصدی قیمت سکه و طلا در سال ۹۷/ بازار در سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به افزایش ۲۸۰ درصدی قیمت سکه و طلا در سال جاری، به پیش‌بینی بازار در سال آینده پرداخت.

محمد کشتی آرای

اقتصاد۲۴ – تغییرات قیمتی طلا و سکه در سال ۹۷ کارش از نوسان گذشت و به موج رسید. یک افزایش بی‌سابقه که شاید بسیاری از کارشناسان هم باورش نمی‌کردند. قیمت سکه طرح قدیم در اردیبهشت ماه امسال یک میلیون و ۹۳۶ هزار تومان بود که در اسفند ماه به رقم ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت!

همین مساله بسیاری از مردم و حتی کارشناسان را نگران روند نوسانات سال آینده کرده است. آنطور که برخی از کارشناسان می‌گویند، قیمت باز هم با افزایش روبرو خواهد شد. اما برخی دیگر مانند کشتی‌آرای معتقدند که هیچ تحلیل دقیقی از روند قیمتی نمی‌توان داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در این رابطه به اقتصاد۲۴ می‌گوید: «هیچ پیش‌بینی دقیقی نمی‌توان برای سال آینده داشت چرا که همین الان هم نمی‌توان یک ساعت آینده را پیش‌بینی کرد. چه کسی تصورش را می‌کرد که قیمت‌ها اینطور مانند امسال با افزایش روبرو شود؟»

محمد کشتی‌آرای در خصوص اینکه قیمت‌ها در سال آینده مانند امسال خواهد بود یا تغییر خواهد کرد، می‌گوید: «به نظرم تغییراتی را در سال آینده شاهد خواهیم بود اما اینکه این تغییرات افزایشی یا کاهشی باشد مشخص نیست. هیچ اقتصاددانی هم نمی‌تواند این روند را پیش‌بینی کند.»

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در خصوص تحلیل خود از روند افزایش قیمت سکه و طلا در سال ۹۷، تاکید می‌کند: «امسال موج شدید افزایش و کاهش قیمت را داشتیم. به طور دقیق باید بگویم که ۲۸۰ درصد قیمت سکه و طلا در طول این یک سال (یک سال منتهی به بیست و یکم اسفند ماه) افزایش داشته است. این در حالی است که قیمت جهانی طلا در این مدت ۲.۱ درصد کاهش را هم تجربه کرده است.»

کشتی‌آرای معتقد است که قیمت طلا ناشی از قیمت جهانی طلا و قیمت ارز است. به گفته وی، درست است که قیمت جهانی طلا کاهش را تجربه کرده اما با توجه به افزایش بسیار زیاد قیمت ارز در داخل، این نوسانات قابل استدلال است.

به گفته وی، به نظر می‌رسد که در روزهای پایانی سال نوساناتی را شاهد باشیم. البته قیمت‌ها تا حدی به ثبات رسیده و حتی در برخی روزها کاهش را هم شاهد بودیم که این نشان از ثبات در این بازار دارد.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها