تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۱۱:۱۳ کد خبر : 55406
آل‌اسحاق در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ مطرح کرد:

نرخ واقعی دلار ۷ تا ۸ هزار تومان است/ سیاست ارز ۴۲۰۰ شکست نخورده است

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران معتقد است که سیاست ارز ۴۲۰۰ تومان شکست نخورده است. وی در عین حال نرخ واقعی دلار را ۷ یا ۸ هزار تومان دانست.

آل اسحاق

اقتصاد۲۴ – ابتدا با عنوان «دلار جهانگیری» شناخته می‌شد؛ درست کمی بعد از آن که نرخ آن توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور اعلام شده بود. برخی معتقد بودند که تمام بالا و پایین کردن‌های دولت در نرخ دلار، برای افزایش قیمت بوده چرا که پیش از آن نرخ دلار کمتر از ۴ هزار تومان بود. فراز و فرودهای سیاست ارز ۴۲۰۰ از همینجا آغاز شد.

با این حال، بعد از اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان، بازهم دلار چند نرخی باقی ماند تا از هم گسیختگی در این بازار ادامه‌دار شود. این بار دلار سه نرخ داشت؛ نرخ نیمایی، نرخ جهانگیری (نرخ رسمی دولت) و نرخ بازار.

در این میان ماجرای دیگری هم پیش آمد که بوی شکست از نرخ رسمی دلار را به مشام می‌رساند. مساله بازگشت ارز حاصل از صادرات و داستانی که دولت با واردکنندگان و صادرکنندگان داشت، آنقدر ادامه یافت تا در نهایت هفته گذشته دو مقام مسئول خبر از احتمال حذف نرخ ۴۲۰۰ به دلیل شکست سیاست‌های آن دادند. یکی‌شان عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی بود که در صفحه اینستاگرام خود به بیان برخی مشکلات ارز ۴۲۰۰ پرداخت و یکی دیگر وزیر اقتصاد بود که در اجلاس خبرگان صحبت رئیس کل بانک مرکزی را تایید و اعلام کرد که احتمالا در سیاست‌های ارز دولتی تجدیدنظر می‌شود.

این، دومین بار طی یک هفته بود که مقامات دولت نسبت به سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی عقب‌‎نشینی کرده بودند. با این حال، کارشناسان مدت‌هاست که بر این مساله تاکید کرده و این سیاست دولت را شکست خورده می‌دانند.

اما برخی هم معتقدند که سیاست‌های این چنینی تابع زمان است و می‌تواند تغییر کند. رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران نیز از تغییر این سیاست‌ها دفاع می‌کند. یحیی آل اسحاق در همین رابطه به اقتصاد۲۴ می‌گوید: «اصولا سیاست تابع زمان است و تناسب اقتضائات زمانی و مکانی سیاست عوض می‌شود. الان شرایط با زمانی که سیاست ارز ۴۲۰۰ با آن آغاز شد، متفاوت است. آن روز در شرایط بحران ارز بودیم که هر روز پیش‌بینی ارز ۲۰ و ۲۵ هزار تومان را داشتند. در عین حال نگرانی مردم از این افزایش نرخ بود که دولت با آن سیاست جلوی التهاب فضا را گرفت.»

به گفته آل اسحاق، این سیاست باید به تدریج به سمت شرایط و اقتضائات تازه برود. الان شرایط روز ایجاب می‌کند که دولت با در نظر گرفتن بقیه جوانب، سیاست جدیدی اعمال کند. وی تاکید می‌کند: «اینکه بگوییم سیاست ارز ۴۲۰۰ اشتباه بوده، شاید درست نباشد چرا که تابع شرایط آن زمان بوده است. هر موضوع را باید در زمان خودش بررسی کرد.»

آل اسحاق در پاسخ به این سوال که آیا سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی شکست خورده است یا نه، می‌گوید: «نه به نظرم سیاست شکست خورده‌ای نیست. بحث شکست و موفقیت هم مطرح نیست. بحث این است که اگر سیاستی در زمان انتخاب شود، درست است و با توجه به تغییر زمان، سیاست هم عوض می‌شود.» وی در عین حال نرخ واقعی دلار را چیزی در حدود ۷ تا ۸ هزار تومان می‌داند.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها

شبکه های اجتماعی