تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۰۷:۰۱ کد خبر : 68006
معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند در گفتگو با اقتصاد۲۴:

آب یک متر دیگر بالا بیاید قادر به کنترل آب‌های پشت سیل‌بند نیستیم/ تعطیلی پروژه‌های منطقه برای احداث سیل‌بند

موعود شمخانی گفت: به دستور مدیرعامل منطقه، تمامی پروژه‌های عمرانی متوقف شده و تمام تلاش تیم فنی منطقه متمرکز بر ایجاد سیل‌بند است تا مراقب باشیم خرمشهر و آبادان را آب نبرد.

سیل بند

اقتصاد۲۴ – موعود شمخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ درباره آخرین وضعیت سیلاب در شهرهای خرمشهر و آبادان گفت: در حال حاضر ۷ روستا از شهرهای جنوبی کشور در شرایط بحرانی به‌سر می برند و تنها در حوزه بندری و منطقه آزاد اروند است که سیل‌بندها شکسته نشده است. البته در محدوده خرمشهر و آبادان حوزه ها بین فرمانداری و مناطق آزاد تقسیم بندی شده و بسیاری از روستاها در وضعیت بحرانی و ترک خوردگی قرار دارند.

وی افزود: در حال حاضر در غرب کارون – خرمشهر مستقر بوده و در حال ترمیم سیل‌بندها هستیم تا با وضعیت بحرانی مواجه نشویم و خوشبختانه تاکنون هیچ نوع شکستگی در منطقه آزاد اروند اتفاق نیفتاده است.

معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد: به دستور آقای زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند تمامی پروژه های عمرانی متوقف شده و تمام تلاش تیم فنی منطقه متمرکز بر ایجاد سیل‌بند است تا مراقب باشیم خرمشهر و آبادان را آب نبرد.

شمخانی در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد۲۴ که آیا بارش های عراق در ایجاد سیل در اروند تاثیرگذار بوده است یا خیر؟ گفت: رودخانه مرزی ایران و عراق، اروند است که از بارش های عراق ناشی می شود اما سیل اخیر مربوط به دجله و فرات و کارون است که سر منشا آنها در داخل کشور است و ربطی به نزولات جوی عراق ندارد. سیل اول که در محدوده اروندکنار بود بیشتر ناشی از بارش ها در عراق بود اما سیل اخیر ناشی از نزولات جوی کشور خودمان است.

وی خاطرنشان کرد: آب‌گرفتگی در خرمشهر و آبادان بیشتر به زمین های کشاورزی آسیب وارد کرده و کمتر به مناطق مسکونی رسیده است اما هر لحظه امکان سیلاب از بالادست وجود دارد و حتی اگر یک متر دیگر آب بالاتر بیاید دیگر قادر به کنترل آب های پشت سیل بند روستاهای غرب کارون نیستیم چرا که آب پشت سدها تا حدی آستانه تحمل دارند و از یک جایی به بعد نمی توانیم آب های رهاشده پشت این سیل بندها را مدیریت کنیم.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها