تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۰۲ - ۱۲:۳۵ کد خبر : 88832
رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در گفتگو با اقتصاد۲۴:

صادرات محصولات آلومینیومی سال‌هاست متوقف شده/ در صنایع آلومینیوم خام‌فروشی نداریم بلکه تهاتر می‌کنیم

گودرزی با بیان اینکه در صنایع آلومینیوم خام فروشی نداریم بلکه تهاتر انجام می‌دهیم، گفت: شمش خام را تحویل می‌دهیم و برای مثال چهار برابر بنا بر قیمت، آلومینا دریافت می‌کنیم تا مسئله جابه‌جایی پول و مشکلاتش حل شود.

آلومینیوم

اقتصاد۲۴- آلومینیوم محصولی با کاربرد دوگانه است و در نتیجه به دلیل تحریم‌ها هم در زمینه صادرات و هم واردات با مشکلاتی مواجه است. درعین حال هنوز مشخص نیست تحریم اخیر آمریکا علیه آلومینیوم ایران و نیز جنگ تجاری اخیر میان آمریکا و چین که هر دو از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان آلومینیوم در جهان بشمار می‌آید چه تاثیری بر واردات و صادرات محصولات آلومینیومی خواهد گذاشت.

هوشنگ گودرزی، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ در این خصوص بیان کرد: صنایع پایین دستی در بازار آلومینیوم از زمانی که مصرف کننده‌های نهایی مجبور به تهیه مواد اولیه خود از بازار داخلی شدند رونق بیشتری گرفت و تنها نگرانی موجود این است که صنایع بالا دستی که از طریق واردات، مواد اولیه خود را تامین می کنند احتمالاً در آینده با مشکلات خاصی برای واردات مواجه شوند.

گودرزی با اشاره به اینکه صادرات محصولات آلومینیومی از ایران زمان زیادی است که متوقف شده، افزود: دلیل اصلی این توقف این است که مواد اولیه بازار داخلی برای صنایع نهایی و پایین دستی با قیمت گران‌تری به مصرف کننده‌ها تحویل داده می‌شود، البته این گرانی تنها از تحریم‌ها نشات نمی‌گیرد بلکه تحریم‌ها تنها موجب شده است تا خریدها به جای اینکه با قراردادهای بلند مدت انجام شود با قراردادها و خریدهای مقطعی صورت پذیرد. این خریدهای مقطعی قیمت بالاتر دارد که به مشکلات دامن می زند.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در رابطه با مشکلات این صنعت بیان کرد: در حال حاضر صنایع بالادستی در ایران با مشکلات خاص خود از جمله نداشتن نقدینگی کافی و تعداد بیش از حد معمول پرسنل و هزینه های جانبی و… روبه رو هستند.

وی در این باره با اشاره به اینکه سال هاست که صادرات محصولات نهایی به کشورهای همسایه محدود شده است افزود : در زمینه صادرات نیز مشکلاتی از قبیل محدودیت‌های ارزی وجود دارد و همچنین عده‌ای در کشور شخصا محصولات را خریداری و به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان صادر می‌کنند.

گوردزی درباره تاثیر جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا بر بازار آلومینیوم اظهار کرد: جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا به عنوان کشورهایی که هم مصرف کننده و هم تولیدکننده بزرگ آلومینیوم هستند اثر منفی در بازار خواهد گذاشت و این اثر منفی در اثر مازاد تولید به‌وجود می‌آید که موجب تغییر و کاهش قیمت شمش و محصول خواهد شد، البته درحال حاضر محدودیت‌های واردات به علت مشکلات جابجایی پول باعث رونق صنایع پایین دستی شده است و جنگ تجاری چین و آمریکا با وضعیت فعلی اثر خاصی در بازار داخلی کشور ما نخواهد گذاشت.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران همچنین در خصوص صادرات مواد خام و محصول آلومینیوم اظهار کرد: وضعیت صادرات محصول مانند گذشته بوده و صادرات مواد خام نیز همیشه مورد اعتراض واقع شده است، اما برای تامین مواد اولیه، به ناچار صادرات ادامه خواهد داشت.

وی در پایان تصریح کرد: در صنایع آلومینیوم خام فروشی نداریم بلکه تهاتر انجام می‌دهیم، شمش خام را تحویل می دهیم و برای مثال چهار برابر بنا بر قیمت، آلومینا دریافت می‌کنیم تا مسئله جابه‌جایی پول و مشکلاتش حل شود، به هر حال اگر نشود پول را جابجا کرد تهاتر می تواند راهکار خوبی باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها