تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۱۶ - ۱۴:۴۳ کد خبر : 97863

روز جهانی محیط زیست و ایده‌ ایران

وزیر سابق راه و شهرسازی در کانال تلگرامی خود نوشت: هنوز سیاست توسعه‌ی سازگار با اقلیم که مستلزم تغییرهای بنیادین در نظام توسعه‌ی ملی است در دستور کار حکومت قرار نگرفته‌است. هنوز توقف توسعه‌ی شهر-منطقه‌ی تهران و سایر کلان‌شهرها در دستور کار ملی نیست. هنوز توسعه‌ی صنایع‌ آب‌بر در مناطق کویری و گرم و خشک مورد تقاضای سیاسی است

عباس آخوندی

اقتصاد۲۴- متن کامل یادداشت عباس آخوندی به این شرح است: دیروز روز محیط زیست با دستور کار جهانی آلودگی هوا بود. موضوعی که مساله‌ی ملی ایران نیز هست. افزون بر عامل‌های بیرونی، توسعه ناسازگار با ظرفیت اقلیمی مناطق، سبک مصرف سوخت‌های فسیلی، جنگ و بی‌توجهی فرهنگی به زیست‌بوم عامل‌های درونی هستند.

هنوز سیاست توسعه‌ی سازگار با اقلیم که مستلزم تغییرهای بنیادین در نظام توسعه‌ی ملی است در دستور کار حکومت قرار نگرفته‌است. هنوز توقف توسعه‌ی شهر-منطقه‌ی تهران و سایر کلان‌شهرها در دستور کار ملی نیست. هنوز توسعه‌ی صنایع‌ آب‌بر در مناطق کویری و گرم و خشک مورد تقاضای سیاسی است. هنوز طرح‌های انتقال آب از دریای خزر و خلیج فارس در دولت و مجلس مورد تحسین قرار می‌گیرند. هنوز اولویت توسعه‌ی مناطق ساحلی در دستور کار ملی قرار ندارد و بجای آن میلیاردها دلار در طرح‌های کم‌بازگشت سامانه‌های آبی هزینه می‌شود. هنوز حکومت ظرفیت ورود به مساله‌ی ساماندهی تولید و مصرف انرژی را ندارد. هنوز گزارشی از آثار جابجایی‌های جمعیتی ودست‌کارهای فیزیکی در سرزمین بر اثر جنگ تهیه وانتشار نیافته است. هنوز طرح تفکیک، بازیافت، دفع و دفن زباله و پسماند به‌درستی در کشور اجرا نمی‌شود و هنوز فرهنگ خوش‌باشی، سوءاستفاده از ظرفیت‌های طبیعی چون کوه، جنگل، دره و حریم رودخانه‌ها جای خود را به فرهنگ مراقبت و محافظت از زیست‌بوم نداده‌است.

فرهنگ زیست‌محیطی بر شروع از خود تکیه دارد. هریک به نوبه‌ی خود از زندگی خود شروع کنیم. هرچند حفاظت از محیط زیست مفهومی جهانی است لیکن، شایسته‌ی ملت متمدنی چون ایران که هنر تاریخی آن سازگاری و بهره‌برداری درست از ظرفیت‌های اقلیمی است، پیش‌گامی در این راه است.

یادمان باشد که گیهان‌شناخت و احترام به قانون‌های گیهانی یک آموزه تمدنی ایرانی است و مفهوم دروغ در این آموزه، به معنی سرپیچی از قانون گیهانی و طبیعت است. بازگردیم به هویت تمدنی ایرانی و از زیست‌بومان حفاظت نماییم.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها