تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۳:۰۶ کد خبر : 144435
در گفت و گو با رئیس انجمن کارفرمایان طلا بررسی شد؛

طلا همچنان رفیق سرمایه های خرد مردم است؟ / حباب سکه به صفر رسیده است

بازار سکه، طلا، ارز و مسکن این روزها در آرامش کامل به سر می برند. نوسان در این بازارها طی ماه های گذشته عده ای را به سود رساند و البته برای بخشی از سرمایه های خرد با ضرر توام بود. با این همه سوال بسیاری از مردم این است که در شرایط فعلی کجا می توان سرمایه‌گذاری مناسب داشت. بازار طلا مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

عبدالله محمدولی 1

اقتصاد۲۴- آیا همچنان طلا رفیق سرمایه های خرد است؟ اقتصاد ایران سال هاست با افزایش حجم نقدینگی روبرو است و البته همواره نقد کارشناسان به سیاستگذاری دولت ها عدم مدیریت نقدینگی به سمت تولید بوده است. با این همه شرایط اقتصادی همواره ایجاب می کرده است که بخشی از سرمایه های خرد مردم به سمت بازارهایی مانند طلا و سکه حرکت کند. هر چند بسیاری از نوسانات در بازارهایی مانند طلا نه به خاطر ورود سرمایه های خرد که ماحصل اخلال‌گران بازار و ایجاد هیجان‌های کاذب از سوی برخی سوداگران در بازار بوده است. عبدالله محمد ولی رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر معتقد است اخلال در بازار اثر کوتاه مدت دارد و طلا و حتی خرید مصنوعات طلا در شرایط فعلی بهترین رفیق برای سرمایه های خانگی است.

اخلال گران بازار طلا به پایان خط رسیده اند؟

سلاطین سکه اعدام شدند و البته بازار رنگ آرامش به خود گرفت. هر چند برخی معتقدند بالا رفتن قیمت ها در بازار تنها به متغیری مانند اخلالگری در بازار سکه و طلا بستگی نداشت.

با این حال عبدالله محمدولی رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر که در تحریریه اقتصاد۲۴ حاضر شده بود، به خبرنگار ما گفت: آنچه که امروز در سیاست گذاری شاهد آن هستیم این است که عقبه تصمیم گیری تا حد زیادی جلوی اخلال گری در بازار طلا را گرفته است.

وی افزود: مافیای پولی در بازار طلا و سکه نمی تواند اثری بر بالا بردن قیمت پایه بگذارد لذا تنها با افزایش تقاضا چند روزی در بازار اخلال ایجاد می کند. با این همه باید برای سرمایه های خرد مردم فکری کرد.

محمدولی با بیان اینکه اگر سرمایه ها به سمت تولید نروند می تواند هر بازاری را دچار آشفتگی کند، اظهار کرد: دولت باید برای مدیریت سرمایه های خرد مردم اقدامات اساسی انجام دهد. از طرفی دلال هایی که مانند قارچ رشد کرده اند یکی از عوامل اثرگذار در هدایت بازار به سمت عدم ثبات هستند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر تصریح کرد: خیلی ها پیش بینی می کردند که فنر قیمت در تیر ماه رها می شود ولی این اتفاق رخ نداد. خیلی ها از ما می‌پرسیدند که طلا بخریم یا نخریم؟ در ابتدای سال نگاه دیگری داشتیم اما در شرایط کنونی معتقدم باید صبر کرد.

حباب سکه به صفر رسیده است

محمدولی یادآور شد: در بازار طلا و ارز و سایر بازار‌ها باید مدیریت درستی شود. امروز رکود در بازار مسکن به وجود آمده و در نتیحه مردم به سمت بازارهای دیگری حرکت می‌کنند که سود بیشتری دارد. در این میان افرادی هم هستند که منافع و سرمایه سنگینی دارند و می‌خواهند این بازار‌ها را بهم بریزند تا به منافع خود دست پیدا کنند.‌ اما می‌توان با یک مدیریت خوب جلوی این افراد را گرفت به خصوص در بحث بازار طلا، بازار ارز و بازار موبایل و خودرو که بسیار مهم هستند.

وی با بیان اینکه امروز حباب سکه تقریبا به صفر رسیده است و این ثبات برای بازار اتفاق مثبتی است، اظهار کرد: قیمت طلا روزانه بر پایه انس جهانی قیمت گذاری می شود و قیمت های بازار خالی از حباب کاذب است.

 

60 درصد کارگاه های تولیدی طلا تعطیل شدند

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر گفت: در تولید طلا متاسفانه بخش زیادی از اشتغال تحت تاثیر کاهش تقاضا قرار گرفت. خرید مصنوعات طلا به صفر رسید و طی چند سال گذشته حدود ۶۰ درصد از کارگاه های تولیدی تعطیل شدند، در حالی که بازاری با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفر در همسایگی ایران قرار دارد که می تواند به رونق اشتغال در صنعت طلا کمک کند، اما متاسفانه امروز برخلاف گذشته تمام این بازارها را از دست داده ایم و صادرات ما نزدیک به صفر است.

محمدولی تصریح کرد: چند سال پیش به عنوان مسئول انجمن صنفی پیشنهادی در خصوص عیار طلا برای هدفمندی در بازار دادیم و تنوع در عیار طلا را مطرح کردیم. این پیشنهاد مبتنی بر این بود که اگر فردی مصنوع ۷۵۰ را با گرمی ۴۰۰ هزار تومان نمی‌تواند تهیه کند حداقل بتواند طلای را گرمی ۲۰۰ هزار تومان یا ۸۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان تهیه کند، اما در آن زمان مقاومتی در این بخش صورت گرفت هر چند سازمان استاندارد نیز این موضوع را تایید کرد، اما در عمل این اتفاق رخ نداد.

وی افزود: نتیجه آن مخالفت این بود که امروز واردات بدلیجات به کشور بسیار زیاده شد؛ این در حالی است که اگر ما عیار ۱۴ را اعلام می‌کردیم امروز قیمت این عیار هر گرم حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌شد و مردم نیز به راحتی می‌توانستند آن را تهیه کنند، اما هنوز بستر این موضوع آماده نشده این در حالی است که امروز با گرمی ۴۲۰ هزار تومان مردم دیگر توان خرید طلا ندارند و خرید کالا به مرور از سبد خانوار خارج می‌شود.

طلا همچنان رفیق سرمایه های خرد

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر با بیان اینکه در بازار امروز تقاضای فروش از خرید بیشتر است، اظهار کرد: بنده همچنان معتقدم خرید طلا بهترین سرمایه گذاری است چرا که حدود ۹۰ درصد قیمت طلای کار شده را می پردازید و تنها ۱۰ درصد اجرت پرداخت می کنید. باید گفت که هیچ کالای دیگری را نمی توان یافت که شما ۹۰ درصد برای مواد اولیه ای بپردازید که هر لحظه می توان آن را تبدیل به پول کرد.

وی افزود: از طرفی بهای اونس از ابتدای سال تغییرات زیادی داشته است. ابتدای سال جاری قیمت اونس طلا ۱۲۷۰ دلار بود اما امروز به ۱۵۰۷ دلار رسید که تا ۱۵۶۰ دلار نیز بالا رفت.

محمدولی یادآور شد: با تجربه ۵۰ ساله ای که در بازار طلا کسب کردم معتقدم طلا در شرایط کنونی بهترین رفیق برای سرمایه های مردم است. چرا که طلا هم جنبه مصرفی برای خانم ها دارد و هم به عنوان یک کالای سرمایه ای حتی برای نسل های بعدی هم به عنوان یک عتیقه محسوب می شود و هیچ گاه ارزشش کم نمی شود. طلا خیلی به ندرت دچار افت قیمت می‌شود و تا ۹۰ درصد رشد قیمت دارد و ارزش افزوده نیز به همراه دارد اما متاسفانه تفکرات دلالی امروز ما را به اینجا رسانده است.

2019 copyright.