تاریخ بروز رسانی: ۱۰:۴۳ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
جعفر آهنگران مطرح کرد:

پویایی در جامعه مدنی کیش

جزیره کیش را باید به مثابه یک جامعه مدنی پویا و رو به رشد در نظر داشت.

پویایی در جامعه مدنی کیش

اقتصاد۲۴ جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در نشستی که با حضور جمعی از اعضای انجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران کیش برگزار شد گفت: کیش را باید به عنوان یک جامعه مدنی پویا شناخت و از این منظر به نیازها و خواسته هایش توجه کرد.

وی گفت: قرار نیست تصمیم گیری پشت درهای بسته باشد، بلکه باید با حضور روسای صنوف این جلسات برگزار و تصمیم گیری ها، قابلیت اجرایی بهتری پیدا کند.


بیشتر بخوانید: محدودیت‌های یک هفته‌ای برای فعالیت‌های پر خطر جزیره کیش اعمال شد


 جعفر آهنگران همچنین با مهم خواندن مسئولیت صاحبان اصناف گفت: این جلسه یکی از مهم‌ترین جلساتی بود که در آن حضور داشتم. لازم است این جلسات هدفمند باشد تا نکات مهم بیان شود و به مسائل رسیدگی شود. همچنین باید دلایلی برای اجرا و عدم اجرای آن نیز ارائه دهیم و نظیر این جلسات با حضور معاونت ها و مدیریت های مستقل و صنوف و نهاد و سازمان های مردم نهاد تشکیل شود.

وی با بیان این موضوع که حضور مسئولین در جمع صنوف کم است، بر لزوم توسعه اینگونه ارتباطات تاکید کرد وگفت: یکی از عوامل کندی کار در سازمان‌ها، حضور پررنگ مجموعه‌های نظارتی است. درگفتگوهایی که با دستگاه‌های نظارتی هم در قوه قضاییه و هم سازمان‌های نظارتی انجام شده است، قرار بر این شد تا این دستگاه‌ها در کنار روسای صنوف حضور یافته تا به سخنان اصولی بیشتر توجه شود. ما در سازمان به تنهایی نمی‌توانیم آنها را انجام دهیم  و با توان و قدرت و انرژی شما، می توانیم کارهای بسیار خوبی انجام دهیم.

وی در خصوص موضوع مالیات بر ارزش افزوده در جزیره کیش گفت: اگر از سال گذشته اقدامات لازم را انجام داده بودیم اجازه نمی‌دادیم چنین اتفاقاتی در جزیره کیش رخ دهد ما به دنبال ارزان کردن سفر هستیم که می‌بینیم ۱۰ درصد به قیمت بلیط ها افزوده شده است.

جعفرآهنگران افزود: خوشبختانه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار مجلس است و ما باید با همکاری یکدیگر بحثی که مناطق آزاد را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده پایدار کنیم.

وی با اشاره به جلسات آیین افتتاح پروژه ها توسط رئیس جمهور عنوان کرد: جلسات افتتاح تاکنون بسیار موفق بوده و به گفته وزیر اقتصاد آیین‌های افتتاح به عنوان یک الگو در مناطق درآمده است. به گفته رئیس جمهوری، باید به مجموعه‌های گردشگری اجازه تاسیس داده شود تا بتواند ماندگاری گردشگران را افزایش دهند.

وی همچنین با اشاره به افزایش تعداد مناطق آزاد در آینده ای نزدیک گفت: با اضافه شدن مناطق آزاد جدید، بحث مالیات پیش می آید و به همین دلیل درصدد کاهش معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد خواهند بود. جزیره کیش و قشم با الهام از نگاه مقام معظم رهبری در خصوص توسعه و پیشرفت جزایرایرانی، به دنبال موارد محقق کننده این نگاه باشند.

وی با اشاره به این نکته که کیش باید یک شهر بدون کربن باشد، گفت: با توجه به این شعار جزیره کیش می‌تواند واردات خودروهای برقی را داشته باشد که من این مورد به دستور کار خود قرار داده‌ام تا بتوانیم مجوز واردات خودروهای برقی را بگیریم چرا که با ساز و کارهای محیط زیستی جزیره کیش جزیره، همخوانی دارد

وی در در خصوص تشکیل کارگروه مانع زدایی اعلام کرد: حکم تشکیل کارگروه مانع زدایی را صادر کردیم و به ایشان ماموریت دادیم که همراه روسای صنوف، آیین نامه ای با ضمانت اجرایی و مصوبات این کارگروه داشته باشد. تمام مواردی که توسط روسای صنوف در این جلسه به عنوان موانع ایجاد شده در کسب و کار عنوان شد در این کارگروه بیان و با حضور مسوولان شرکتهای تابعه سازمان بتوانیم این مشکلات را ساماندهی کنیم.

وی با تاکید این موضوع که هدف ما  ارزان کردن سفر در جزیره کیش است گفت: برگرداندن شرکت هواپیمایی کیش به جزیره دنبال شده و مقدمات این امر فراهم شده است. صحبت‌های اولیه در این خصوص صورت گرفته که اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم با کمک شما می‌توانیم ناوگان این این شرکت هواپیمایی را قوی تر کنیم و تعداد پروازها را افزایش دهیم که در این صورت می توانیم در قیمت بلیت ها نیز تاثیر بسزایی داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که در سازمان منطقه آزاد کیش وجود دارد گفت: پرونده‌های باز یکی دیگر از مشکلاتی است که پرداختن به آنها وقت و انرژی سازمان را گرفته و کار بسیار دشواری است که در حال ساماندهی به این پرونده ها هستیم. معاون دادستان کل کشور، این نوید را دادند که اگر ما بتوانیم پرونده‌ها را خلاصه و اشکالات آن را عنوان کنیم، ایشان با حضور در کیش به ما کمک کند که بتوانیم این پرونده ها را ساماندهی و مشکلات را حل کنیم.

جعفر آهنگران با اشاره به این موضوع که یک سری تامین منابع را در سازمان منطقه آزاد کیش تجربه کردیم عنوان کرد: ابزارهای جدید مالی تنها نباید به سازمان خلاصه شود بلکه باید این ابزار در اختیار دوستانی قرار گیرد که پروژه‌های آن‌ها به دلیل نداشتن گردش مالی ادامه پیدا نکرده است. در مذاکراتی که انجام شد اگر بتوانیم این ابزار را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم راه‌کارهای بسیار خوبی نیز خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص گسترش موسسات سازمان منطقه آزاد نیز عنوان کرد: موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش از جمله موسساتی است که بخشی از فعالیت‌های آن اتلاف شده و از منابع ایجاد شده در آن استفاده‌ای صورت نمی‌گیرد.

آهنگران خطاب به روسای صنوف و کارآفرینان گفت: ایده‌ها و نظرات خود را به سازمان ارائه کنید. چرا که مشارکت شما می‌تواند سازمان را از وضعیت فعلی خارج کرد. سازمان متعلق به شماست و هزینه‌های آن از طریق بخش خصوصی تامین می‌شود. همکاری متقابل می تواند الگویی از همکاری بین بخش غیر دولتی با بخش دولتی ارائه کند و مانند سایر موارد که کیش را به یک الگو در کیش تبدیل کرده است این نمونه مدیریتی را نیز در جزیره کیش اجرا کنیم.

خسرو نشان، معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: زمان‌های خاصی از سال سفرها و تعداد گردشگران به جزیره کاهش یافته و مراکز گردشگری پیرو عرضه و تقاضا عمل کرده و این فرصتی است تا گردشگران با نرخ ارزان‌تری به جزیره کیش سفر کنند.

وی افزود: در شرایطی مانند ایام نوروز که اوج سفرها به جزیره کیش است نرخ درصد اشغال هتل‌ها به 96درصد و هتل‌های تک ستاره به 100 درصد رسید و نشان دهنده این نکته است که بسیاری از اقشار جامعه با هزینه کمتری می‌توانند در جزیر کیش از خدمات گردشگری بهره‌مند شوند.

نشان با تاکید به این موضوع که برای بهره‌مندی اقشار مختلف جامعه از مزایای گردشگری جزیره کیش به دو نکته ضروری نیاز داریم گفت: شرایطی که در آن به سر می‌بریم شرایط پایداری نبوده و رقبای ما به دلیل همین شرایط حذف شدند در حالی که رونق گردشگری در جزیره کیش همواره برپا بود. یکی دیگر از این نکات گردشگری در کیش و در تداوم سالانه خود بتواند از حضور گردشگر بیشتری برخوردار شده و رونق خود را در مدت سال حفظ کند.

سعید پورعلی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با تشکر از همکاری مجامع صنفی با مجموعه فرهنگی و اجتماعی در یک سال اخیر در مجموعه اقداماتی که در حوزه سلامت متمرکز شده بودگفت: اگر همراهی این مجامع نبود ما امروز در این شرایط قرار نداشتیم و سخن از عدم رکود در حوزه اقتصادی جزیره کیش موضوعیتی پیدا نمی‌کرد.

وی افزود: برطبق گزارشی که توسط بازرس ستاد مبارزه با کرونای کشور در مرکز استان تهیه شده بود موضوع کنترل کرونا به شکل حاکمیتی دیده شده و یکی از محورهای برجسته این موضوع حضور فعال مجامع صنفی و بخش خصوصی بود که روسای این مجامع در تمام جلسات شوای سلامت از ابتدا تاکنون حضور داشته و همین امر باعث شد که در تصمیمات خود شاهد مقاومت صنفی نبوده بلکه در این حوزه همراهی صنفی خوبی شکل گرفت و تا پایان اردیبهشت که در قرنطینه صددرصدی بودیم یک اعتراض صنفی در رابطه با این مورد نداشتیم.

وی در خصوص مباحث نوروزی اشاره کرد: سیاست سازمان منطقه آزاد کیش هم در شورای سلامت و هم در ستاد نوروزی این بود که فقط در موضع نظارت قرار گرفته و متکلف اجرای بسیاری از رویدادها نبوده و حرف اول این باشد که رنگ جزیره را تا پایان نوروز حفظ کنیم تا هیچ صنفی دچار محدودیت نشود.

پورعلی بیان کرد: در نوروز جایگاه ما فقط نظارت بر سه لایه‌ای که شورای سلامت در نظر گرفته قرار داشت و باید ازلایه دوم نظارت که لایه صنفی بود تشکر کنم که به شدت در نوروز تقویت شد و اقدام خوب و برجسته‌ای که در این مجامع انجام دادند این نوع نظارت را به صورت تصویرسازی و گزارش مخابره کردند و اتفاقی که از اواخر خرداد تا 29 اسفند 99شکل گرفت و ترس از سفر به کیش را از بین برد، ستون سیاست‌های مراقبتی و پیشگیری بود که در نوروز نیز کار خود را به خوبی انجام داد.

داریوش سلیمی معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که در بحث اقتصادی مدنظر قرار گرفته است موضوع مالیات بر ارزش افزوده بوده و طی هماهنگی‌ها سازمان در اینجا دو نقش را ایفا می‌کند که نقش اول آن بحث حاکمیتی در جزیره کیش است و هرچه گردش مالی و تردد گردشگر و سرمایه گذاری بیشتر باشد به نفع سازمان بوده و درآمد اصلی ما از رونقی است که در جزیره ایجاد شود که برای سازمان منطقه آزاد کیش آورده بیشتری را خواهد داشت .

وی افزود: با پیگیری‌های دکتر آهنگران و مکاتباتی که با مجلس صورت گرفته تا در مورد بررسی مجدد مالیات‌ها بتوانیم موضوع را تصحیح کنیم و چندین کارگروه در این خصوص تشکیل و ملاقات‌هایی نیز صورت گرفته که تبعات ااین افزایش مالیات در حوزه های مختلف جزیره کیش چه در بحث تجارت و چه در بحث گردشگری مشخص و مکاتبات لازم با مجلس انجام شود.

وی با تاکید بر این نکته که قانون توسط مجلس تصویب شده است گفت: ما نمی‌توانیم قانونی که مصوب شده را نپذیریم اما واقعیتی است که اتفاق افتاده و ما نیز به عنوان سیستم حاکمیتی یا کارکنان دولت موطف به اجرای آن هستیم اما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در مجلس تاثیری داشته باشیم.

در جلسه ای که با حضور جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با روسای صنوف کیش برگزار شد مشکلات هریک از جوامع عنوان و بررسی شد که بیشترین بحث جوامع تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد بود که به عنوان مانع اصلی در بحث سرمایه گذاری و رونق گردشگری در جزیره کیش عنوان شد.

همچنین روسای صنوف جزیره کیش از سرپرست سازمان منطقه آزاد درخواست کردند تا با حمایت‌های خود آن‌ها را در رونق گردشگری و اقتصادی کیش همراهی کرده تا بتوانند از پتانسیل‌های خود در جهت ارتقای جزیره کیش در بین سایر مناطق آزاد استفاده کنند.

منبع: منطقه آزاد کیش
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ عذرخواهی نیروی انتظامی از کتک زدن یک جانباز توسط یک مامور

۳ پاسخ ایران به نقش خرابکارانه اسرائیل در حادثه نطنز

اجرای مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نشانه‌های ثبات بازار خودرو

فیلم/ برنامه حیرت‌انگیز شرکت رولز رویس برای کشتی‌سازی در آینده!

گزارش توئیتری ظریف از دیدار امروز با لاوروف

اثر واکسن کرونا فقط ۶ ماه است

قتل با تبر پسر ۱۷ ساله تبریزی

پاسخ ظریف به دلیل عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

تعریف و تمجید سرمربی اسبق پاریسن ژرمن از پرسپولیس

فیلم/ حذف صحبت‌های جنجالی گوهر خیراندیش درباره رقص از آپارات

اولین عکس از مهران غفوریان در بیمارستان!

جریمه سنگین برای دو بازیکن استقلال

زمان واریز یارانه ماه رمضان اعلام شد

سود ۲۶۰۰درصدی سهامداران و قول حمایت از بورس /تکذیب ۳هزارمیلیاردی برادرزاده

تشکیل کارگروه شناسایی چالش‌ها و رفع موانع تولید در کیش

فیلم/ فرار بزدلانه یک خرس بزرگ از ۲ توله سگ شجاع

رشد ۱۸ هزار واحدی شاخص کل/ مجوز انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق برای خرید سهام، بورس را سبزپوش کرد

فیلم/ زد و خورد فروشنده فست فود با مشتری بر سر میزان تخفیف!

فیلم/ نصب دوربین به نخ ماهیگیری برای شکار هوشمندانه!

قیمت ساعت اپل، سامسونگ و شیائومی امروز + جدول

فیلم/ قتل در روز روشن؛ پرتاب مادربزرگ از پنجره!

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت‌های ۴۰۰ هزار میلیاردی

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی امروز + جدول

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی در جهان

قاچاق چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فیلم/ ربیعی: بورس جایی نیست که دولت در آن کیسه ای دوخته باشد

بلایی که AFC سر کلاه گل محمدی آورد+ عکس

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

حیله کثیف سارقان برای سرقت از زوج کهنسال

فیلم/ واکنش قوه قضائیه به احتمال فیلترینگ کلاب‌هاوس

بازار سرمایه امروز برخلاف روز‌های گذشته روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از ۱۸ هزار واحد افزایش یافت.

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه نواب، فروردین ۱۴۰۰

آغاز مرحله اول ارایه خدمت به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

شهریه برخی مدارس ۱۸ میلیون تومان شد

سامانه املاک و اسکان، هنوز کامل نیست