تاریخ بروز رسانی: ۱۵:۴۵ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰

نگاهی به صرافی ها و معرفی چند صرافی غیر متمرکز

اگر شما یکی از سرمایه‌گذاران حوزه‌ی ارز دیجیتال باشید، حتماً توانایی ثبت نام در بایننس و کار با این صرافی را پیش از این آموخته‌اید. مرجع‌های مختلفی هم‌چون آکادمی ارز دیجیتال امید فدوی وجود دارند که کار با صرافی‌های مختلف را در قالب مطالب و محتواهای آموزشی رایگان در اختیارتان قرار می‌دهند.

اقتصاد۲۴ - اگر شما یکی از سرمایه‌گذاران حوزه‌ی ارز دیجیتال باشید، حتماً توانایی ثبت نام در بایننس و کار با این صرافی را پیش از این آموخته‌اید. مرجع‌های مختلفی هم‌چون آکادمی ارز دیجیتال امید فدوی وجود دارند که کار با صرافی‌های مختلف را در قالب مطالب و محتواهای آموزشی رایگان در اختیارتان قرار می‌دهند. با نگاهی به چنین سایت‌هایی شما می‌توانید اطلاعات بسیار دقیق و معتبری را برای آموزش کار با صرافی‌ها بیاموزید.

یکی از مسائل بسیار مهم دیگر در خصوص صرافی‌های رمزارزها، آشنایی با صرافی‌های غیرمتمرکز است. ثبت نام در بایننس و انجام معاملات در آن به عنوان یک صرافی متمرکز بسیار مهم است. اما صرافی‌های غیرمتمرکز نیز اهمیت ویژه‌ای دارند و کار با آن‌ها می‌تواند بسیار حیاتی و مهم باشد. در ادامه نگاهی به تعریف این نوع صرافی و روش انجام معاملات در آن خواهیم داشت. هم‌چنین خواهید دید که چه صرافی‌های غیرمتمرکز فعال و برجسته‌ای در حال فعالیت هستند؟

نگاهی به صرافی ها و معرفی چند صرافی غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) چیست؟

یک صرافی غیرمتمرکز ابزاری قدرتمند برای انجام معالمات به‌صورت مستقیم بین خریدار و فروشنده است. در واقع در این سیستم صرافی نقش یک واسط مالی را ایفا نمی‌کند و تنها بستری برای انجام معاملات است. اما چرا این صرافی با عنوان غیرمتمرکز معرفی می‌شود؟

دلیل این امر تحت کنترل نبودن دارایی کاربران توسط سازمان یا ارگانی خاص است. در صرافی‌های متمرکز، دارایی شما در اختیار سهام‌داران و مالکین صرافی قرار می‌گیرد. در این صرافی‌ها شما کیف پول جدیدی ایجاد کرده و دارایی خود را به آن انتقال می‌دهید. سپس بر روی این دارایی‌ها معاملاتی را انجام می‌دهید.

در چنین شرایطی صرافی می‌تواند دارایی شما در کنترل داشته باشد. تصور کنید حساب کاربری شما در یک صرافی به هر دلیل مسدود شود. آن زمان است که شما شاید به سختی و با دردسر به سرمایه‌ی خود دسترسی خواهید داشت. این مسئله با ماهیت کلی رمزارزها و هدف اصلی آن‌ها یعنی غیرمتمرکز بودن منافات دارد.

چرا صرافی غیرمتمرکز؟

آیا زمان ثبت نام در بایننس به عنوان یک صرافی متمرکز، احتمالات مختلف انجام معامله در چنین صرافی‌ای را در نظر دارید؟ البته مطلبی که در خصوص آن بحث می‌کنیم به این صرافی محدود نمی‌شود. در واقع در حالت کلی برای کار با یک صرافی متمرکز شما پیش از هر چیز نیاز به انتقال دارایی خود به کیف پول صرافی دارید. این می‌تواند کمی ریسک را به سرمایه‌داری شما اضافه کند.

امکان بلوکه شدن حساب‌تان نیز دیگر مشکلی‌ست که می‌تواند برایتان پیش بیاید. در وهله‌ی بعدی امنیت صرافی اهمیت پیدا می‌کند. صرافی‌ها باید از ساختار مناسب و کاملاً ضد هک برخوردار باشند. زمانی که یک صرافی هک شود ممکن است دارایی شما در معرض سرقت قرار بگیرد.

اما با این وجود به دلایل مختلفی کار با صرافی‌های متمرکز بسیار مورد توجه اغلب تریدرهاست. کاربری راحت و بدون دردسر چیزی‌ست که اغلب تازه‌کارها به دنبال آن هستند و آن را در صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا نمی‌کنند. ضمناً در صرافی متمرکز شما به‌راحتی و با سرعت بیشتری می‌تواند معاملات خود را انجام دهید. همه‌ی این‌ها سبب می‌شوند هنوز اغلب سرمایه‌گذاران این حوزه به صرافی‌های متمرکز علاقه‌ی بیشتری نشان دهند.

نگاهی به صرافی ها و معرفی چند صرافی غیر متمرکز

صرافی غیرمتمرکز (Decentralized exchange) چگونه کار می‌کند؟

اما بیایید ببینیم در یک صرافی غیرمتمرکز معاملات به چه صورت انجام می‌شوند. به صورت خیلی خلاصه می‌توان گفت با استفاده از بلاکچین و به‌وسیله‌ی سیستم قراردادهای هوشمند، امکان انجام معاملات بدون واسطه و مستقیم فراهم می‌شود.

قراردادهای هوشمند به‌صورت نرم‌افزاری و به کمک خطوط مختلف برنامه‌نویسی معاملات را انجام می‌دهند. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این قراردادها، اجرای قطعی و انتقال برگشت‌ناپذیر آن‌هاست. هیچ فردی، چه فروشنده، چه خریدار و چه حتی توسعه‌دهندگان این قراردادها نمی‌توانند مانع از انجام آن‌ها شوند.

برای مثال وقتی یک قرارداد هوشمند بر روی شبکه‌ای هم‌چون اتریوم اجرا می‌شود، دیگر قابل بازگشت نبوده و کسی نمی‌تواند آن را لغو کند. برنامه‌هایی وجود دارند که به کمک قراردادهای هوشمند می‌توانند تا همیشه به کار خود ادامه دهند. این برنامه‌ها با عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز شناخته می‌شوند.

اما ببینیم این قراردادها چگونه عمل می‌کنند و معاملات به چه شکلی انجام می‌شوند.

مراحل انجام معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی غیر متمرکز (DEX) به سرمایه‌گذار این فرصت را می‌دهد تا طی مراحل زیر معامله‌ی خود را انجام دهد.

  • در گام اول معامله‌گر در صرافی ثبت نام می‌کند. (این ثبت نام نیاز به هیچ گونه احراز هویت ندارد.)
  • کاربر در قدم بعدی باید کیف پول خود را به صرافی متصل کند. (توجه کنید که در این جا هیچ دارایی‌ای منتقل نمی‌شود و تنها کیف پول به صرافی متصل می‌شود.)
  • ثبت کردن سفارش خرید یا فروش گام بعدی‌ای است که باید به انجام برسانید.
  • سفارش‌های افراد که منطبق با سفارش مورد نظر هستند، شناسایی شده و طرفین قرارداد تعیین می‌شوند.
  • دارایی‌ها به قرارداد وارد شده و توسط سیستم و به‌شکلی کاملاً هوشمند دارایی‌های مورد نظر به کیف پول فروشنده و خریدار واریز می‌شوند.

مشکلات کار با صرافی غیرمتمرکز

بسیار مهم است که وقتی در خصوص موضوعی بحث می‌کنیم، جزئیات و تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار دهیم. از این رو بهتر نگاهی به معایب کار با صرافی غیرمتمرکز داشته باشیم.

گفتیم در هنگام کار با صرافی غیرمتمرکز هیچ گروه یا سازمانی نقش واسط را ایفا نمی‌کند. از این رو می‌توان گفت در این‌جا خبر از خدمات امانت‌داری نیست. همین موضوع سبب شده است در صورت بروز هر گونه خطا از سوی کاربر، نتوان راهی برای جبران آن پیدا کرد.

عدم پشتیبانی از همه‌ی رمزارزها دیگر معضلی‌ست که در کار با این صرافی‌ها با آن‌ها مواجه خواهید بود. فعال بودن اغلب این صرافی‌ها بر روی شبکه‌ی اتریوم، سبب شده است که شما تنها بتوانید توکن‌هایی را که مبتنی بر این شبکه هستند را معامله کنید. صرافی‌های غیرمتمرکز برای حل این مسئله باید بتوانند از بلاکچین‌های مختلف پشتیبانی کنند.

نگاهی به صرافی ها و معرفی چند صرافی غیر متمرکز

معرفی مهم‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز

حال که با مفهوم صرافی غیرمتمرکز آشنا شده‌اید، بهتر است چند نمونه از صرافی‌های مهم غیرمتمرکز را نیز بشناسید. شاید در نگاه اول کار با چنین صرافی‌هایی سخت به نظر برسد. اما اگر آموزش‌های اصولی و دقیقی را از جاهای معتبری هم‌چون آکادمی ارز دیجیتال امید فدوی دنبال کنید، می‌توانید کار با این صرافی‌ها را به خوبی بیاموزید.

  • یونی سواپ: صرافی Uniswap نیز بر روی شبکه‌ی اتریوم بنا شده است. انتقال اتریوم و توکن‌های این شبکه به کمک قراردادهای هوشمند را می‌توانید در این صرافی انجام دهید. کارمزد هر تراکنش در این صرافی با اتریوم پرداخت می‌شود.
  • وان اینچ: دیگر صرافی غیرمتمرکز مهم 1inch است. این صرافی در حقیقت خود سرویسی متشکل از چند صرافی مختلف است. یکی از ویژگی‌های متفاوت این صرافی امکان ثبت سفارشات محدود است.

سخن پایانی

با آموزش کار با صرافی‌های غیرمتمرکز یا کار با صرافی‌های متمرکز آینده‌ی سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید. شما برای آن‌که بتوانید سرمایه‌ی خود را مدیریت کرده و معاملات خود را به درستی و دقت انجام دهید، باید از کوچک‌ترین نکات در ثبت نام در بایننس تا نکات مهم در انجام معاملات را به‌خوبی بلد باشید.

چنین آموزش‌هایی را می‌توانید به‌راحتی در سطح نت پیدا کنید. هم‌چنین بسیار مهم است که اصول سرمایه‌گذاری و خرید و فروش را به خوبی بدانید. برای یادگیری چنین مهارتی حتماً از آموزش‌های افراد معتبر و سایت‌های آموزشی شناخته شده نظیر آکادمی ارز دیجیتال امید فدوی استفاده کنید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش ستاد محسن رضایی به یک اطلاعیه

درمان جدیدی برای کرونا کشف شد

نامه مهم عبدالناصر همتی به مردم ایران

واکنش همتی به انصراف جلیلی از کاندیداتوری

پیام دعوت مدیرعامل شرکت نفت ایرانول برای شرکت در انتخابات

سعید جلیلی هم انصراف داد؟

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش سقف فوق العاده ویژه کارمندان و معلمان

آغاز سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب با مردم

پیامک انتخاباتی محسن رضایی خطاب به مردم

استعفا در پی اقدام مدیران روزنامه‌های اصلاح‌طلب

قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی کنایه زد؟

لاریجانی، معاون اول محسن رضایی می‌شود؟

اجاره شیشه مغازه به ستاد‌های انتخاباتی!

عامل قتل عام ۸ عضو خانواده زاهدانی دستگیر شد

اعلام پایان کرونا در یک کشور دیگر

فیلم/ فرار از مرگ در زمین فوتبال

هجوم ماینر‌های چینی به تگزاس

فیلم/ عجیب‌ترین اتفاق تاریخ در صحنه تیراندازی سارقین مسلح

محمد مغانلو درگذشت

پیام رئیسی به زاکانی پس از انصراف از انتخابات ۱۴۰۰

افشاگری مصلحی درباره آیت الله هاشمی کار دستش داد

ما و ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

گروسی: برای احیای برجام تا انتخابات ایران باید صبر کرد

طراحی قانونی برای کاهش فساد پروژه‌های نفتی

ستاد انتخابات کشور کناره گیری مهرعلیزاده را تایید کرد

فیلم/ شیوه باورنکردنی و جدید دزدی با استفاده از کارتخوان!

هشدار درباره مبارزه به موقع با آفات در شرایط خشکسالی

تقدیر خاتمی از مهرعلیزاده

سنجش شعار‌های انتخاباتی کاندیدا‌ها درباره بورس/ کدام وعده‌ها غیرواقعی بودند؟

رشد ۱۰۰ درصدی پرواز‌های عبوری از آسمان ایران

مدافع مستحکم فوتبال ایران درگذشت

تولید باید محور کلیدی توسعه مناطق آزاد باشد

رأی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد

قرارداد اسکوچیچ و تیم ملی به پایان رسید

قاضی زاده هاشمی به رئیسی کنایه زد؟ +عکس

علیرضا زاکانی به نفع سید ابراهیم رئیسی کنار کشید +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰