تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰

قیمت دلار به زیر ۲۰ هزارتومان می‌رسد

دلار در بازار آزاد همچنان بر شیب کاهشی در حرکت است. معامله‌گران نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای امیدوارند و مطمئن هستند با بازشدن مبادی مالی ایران با جهان ارز‌های زیادی به بازار تزریق می‌شود و به همین خاطر بسیاری از سرمایه‌گذاران خُرد فروشنده شده‌اند. یک کارشناس می‌گوید خریدار این ارز‌ها بانک مرکزی است.

قیمت دلار

اقتصاد۲۴در آخرین معاملات انجام شده قیمت دلار متشکل به کانال ۲۱ هزار تومان وارد شد و نرخ دلار در سامانه سنا و بازار آزاد نیز به تبعیت از بازار متشکل به این کانال وارد شدند. تحلیل‌گران کاهش بیشتر نرخ دلار را با ادامه انتشار اخبار مثبت از وین و تایید FATF محتمل می‌دانند.

در حال حاضر بازار ارز بیشترین تاثیر روانی را از اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای وین و FATF گرفته و بخشی از تاثیر این توافقات و اخبار مثبت آن پیش از این در بازار بروز کرده بود. مثلا بازار انتظار دارد با ایجاد توافق، درآمد نفتی و در نتیجه عرضه دلار افزایش یابد، البته بخشی از تاثیر این اتفاق با انتشار اخبار و تاثیرات روانی تا به همینجای کار در بازار اتفاق افتاده است.

بر این اساس در صورتی که درآمد نفتی به واقع زیاد شود، بخشی از اثر کاهشی آن قبلا اتفاق افتاده است. در این میان بسیاری از سرمایه‌گذاران خُرد از ترس ضرر و پایین آمدن نرخ بیشتر از این صف فروش‌های طولانی را شکل داده و همین باعث تقویت سمت عرضه بازار و به‌دنبال آن کاهش نرخ شده است. فعالان بازار حدس می‌زدند که ماندگاری زیر این سطح، در صورت همراهی اخبار مثبت از وین و FATF دلار را را وارد فاز نزولی جدید کند. چقدر این حدس و گمان به واقعیت نزدیک است و نرخ دلار بالاخره در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو روی چه قیمتی به ثبات می‌رسد؟

نرخ ارز کاهشی است

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصاد با بیان اینکه در کوتاه مدت عوامل اثرگذار بر دلار حکایت از کاهشی بودن نرخ دارد، این عوامل را این گونه برمی‌شمرد؛ کاهش انتظارات تورمی، افزایش صادرات نفتی و بازگشت درآمد‌های ارزی، تسهیل روابط بیمه‌ای بانکی و تجاری ایران و آزادشدن منابع بلوکه‌شده ایران. او توضیح می‌دهد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد ما بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع بلوکه‌شده و مسدود در عراق و کره جنوبی و دیگر کشور‌ها داریم. این عامل در کنار سایر عواملی که گفته شد، همگی روی نرخ ارز تاثیر خواهد داشت و با اتکا به این عوامل آنچه مشخص است این است که در کوتاه مدت نرخ دلار قطعا کاهشی خواهد بود.»


بیشتر بخوانید: دلار وارد کانال ۲۱ هزار تومانی شد


این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه آیا برآوردی از قیمت نرخ ارز در ماه‌های آینده دارید، می‌گوید: «پیش‌بینی‌ها این است که در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو بازار ارز روند پرنوسان با گرایش کاهشی را تجربه خواهد کرد و به نظر می‌رسد دلار روی رقمی حول و حوش ۲۰ هزارتومان به تعادل برسد. حتی اگر بازارساز علاقمند باشد می‌تواند نرخ دلار را به زیر ۲۰ هزارتومان هم هدایت کند، اما تعادل نرخ دلار در شرایط کنونی همان ۲۰ هزارتومان است.»

به گفته این کارشناس این پیش‌بینی‌ها، اما مربوط به کوتاه مدت است. او توضیح می‌دهد: «در بلندمدت عوامل مهم‌تری مانند تفاوت نرخ تورم داخل و خارج کشور، کاهش کسری‌های تراز تجاری نفتی، قاچاق کالا، کاهش تولیدات نسبت به درآمد ارزی و وابستگی به واردات روی نرخ ارز اثرگذار است.»

بنابراین در کوتاه مدت یعنی در ۱۴۰۰ شرایط فعلی مانند بحث‌های احیای برجام و آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده، طوری پیش خواهد رفت که ریزش دلار به کانال ۲۰ هزارتومان و حتی کمتر از آن را به دنبال خواهد داشت، اما برای بلندمدت باید یک برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود که از این دریچه ما باز هم شاهد سقوط ارزش پول ملی نباشیم، چون ما بار‌ها نگاه‌مان کوتاه‌مدتی بوده، بعد هر تکانه ارزی کاهشی شاهد افزایش دوباره ارز و متقابلا بی‌ارزش شدن ریال بوده ایم.

نرخ دلار در سال جاری کاهشی است

او ادامه می‌دهد: «مهم‌ترین فاکتور برای تعیین نرخ ارز در بلندمدت تورم است؛ چراکه متناسب با میزان تفاوت تورم داخل با خارج سالانه باید به قیمت دلار اضافه شود و در غیراین صورت نرخ ارز مانند فنری جمع شده و بعد رها می‌شود. ولی افق کوتاه‌مدت سال جاری نشان می‌دهد، نرخ دلار کاهشی است.»

وحید شقاقی شهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاران خُردی هستند که طی دو سال اخیر ریال‌های خود را به دلار تبدیل کرده و با نرخ‌های گران‌تری خریده‌اند، توصیه شما به آن‌ها چیست، می‌گوید: «ما نمی‌توانیم با توصیه به معامله‌گران سیگنالی به بازار بفرستیم، اما باید بگویم بانک مرکزی قادر است نرخ دلار را به زیر ۲۰ هزارتومان هدایت کند، اما صلاح اقتصادی کشور این است که نرخ دلار روی ۲۰ هزارتومان به تعادل برسد. بسیاری از سرمایه‌گذاران، صادرکنندگان، فعالان اقتصادی آمدند و در سال‌های اخیر خودشان را با نرخ بالای ۲۲ هزارتومان تطبق دادند.

وی افزود: من یک مثال می‌زنم، فشار خون ۱۶ فشار خون بالایی است، ولی زمانی که بدن انسان با فشار خون ۱۵ تطبیق می‌یابد، کاهش فشار خون به ۱۲ که فشار طبیعی است برای آن فرد کسلی و بی‌حالی ایجاد می‌کند و ممکن است خطرناک باشد. اقتصاد هم یک بدن است، زمانی که خود را با نرخی تطبیق دهد، زمانی که آن نرخ کاهش پیدا کند این کاهش هم می‌تواند مضر باشد؛ بنابراین یک تعادلی در اقتصاد باید ایجاد شود. تعادلی که در بازار دلار می‌توانیم بر پایه بحث تورم، میزان ارزی که در اختیار دولت قرار می‌گیرد و میزان درآمد‌های حاصل از فروش نفت تعیین کنیم، حول ۲۰ هزار تومان است. اما همین عدد را هم به عنوان نرخ تعادلی کوتاه‌مدت ذکر می‌کنم، ممکن است روزی عوامل دیگر اقتصاد را مدیریت کرده و نرخ دلار را بیش از این پایین آورد و بالعکس.»

اگر قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان برود...

این کارشناس با اشاره به صفی که این روز‌ها معامله‌گران خرد در بازار ارز تشکیل داده‌اند، می‌گوید: «در شرایط کنونی بسیاری از سرمایه‌گذاران یا خریداران خرد شروع به فروش دلارهایشان می‌کنند. این فرصت خوبی است برای بانک مرکزی که این دلار‌ها را خریداری و از کف بازار جمع‌آوری کند. من حداقل توصیه‌ام این است که سیاست‌گذار طوری عمل کند که ما شاهد برهم خوردن اقتصاد کلان نباشیم، یعنی بازارساز ارز باید تلاش کند به تعادل رسیدن نرخ ارز در کوتاه مدت را طوری مدیریت کند که نرخ را در همان تعادل کوتاه‌مدتش نگه دارد. چون اگر نرخ دلار به زیر این قیمت تعادلی یعنی ۲۰ هزار تومان برود، دوباره مسیر بدتر خواهد شد. اگر وضعیت مولفه‌های بلندمدت مانند نرخ تورم بهتر شد، بانک مرکزی می‌تواند به تدریج نرخ دلار را به سمت کاهش بیشتر هدایت کند.»

 

منبع: رویداد۲۴

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هشدار؛ وزش باد شدید در ۱۶ استان کشور

ثبت ۳۹ مورد مشکوک آبله میمونی در کشور

ثبت ۵۰۰ مورد خفگی بر اثر گرد و غبار شدید در عراق

خریداران خودرو چند نوع مالیات باید بپردازند؟

فیلم/ اشتباهات فاحش و عجیب وزیر امور خارجه در مکالمه انگلیسی

خواص شگفت انگیز انجیر

دستگیری عاملان انتشار تصاویر شکار در فضای مجازی

فیلم/ حمله استقلالی‌ جنجالی به ستاره تیم ملی؛ اسمش را جلوی من نیاورید!

مبتلایان کرونا دوباره ۴ رقمی شد / ۸ تن دیگر جان‌باختند

منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم؟

هنوز خبری از آیین نامه واردات خودرو نیست

آلودگی شدید هوای پایتخت

بلومبرگ: ایران قیمت نفت خود را پایین‌تر آورده تا با روسیه رقابت کند

قطع دسترسی ایرانیان به سامانه‌های بانکی در خارج از کشور

قیمت انواع سبزیجات در بازار

رمزگشایی از علت بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان

سرانه آب هر ایرانی از ۶۹۰۰ به ۱۲۰۰ متر مکعب رسید

این قرارداد‌های اجاره شما را به دردسر می‌اندازد!

ایجاد محدودیت در رشد ترازنامه بانک‌ها با هدف مهار تورم

مناطق آزاد کشور باید کانونی برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات باشد

یکپارچه‌سازی حکمرانی در مناطق آزاد به نفع منافع ملی است/ همه وزارتخانه‌ها باید ماده ۲۷ قانون مناطق آزاد را به رسمیت بشناسند

هزینه رهن و اجاره مسکن در منطقه سبلان تهران

زمان واریز یارانه نقدی دقیقا چه روزی است؟!

رئیسی: افزایش قیمت نان مطرح نبوده و نخواهد بود

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش یافت؟/ بررسی افزایش حقوق

آپارتمان‌های ۱۲۰ متری غرب تهران چند؟

شاخص مثبت اما نگران کننده

ادامه فرآیند واریزی‌ها به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه

اعلام مشمولان، امتیازات و میزان افزایش حقوق ناشی از رتبه بندی معلمان

صف خرید و فروش سهام در ۱۳ تیر

صعود پرسپولیس در جهان

شهریه ثابت مدارس غیردولتی اعلام شد

نرخ بهره منفی ۳۰ درصدی؛ هجوم برای تبدیل ریال به طلا، دلار و مسکن

احتمال سقوط بیت‌کوین به کانال ۱۰ هزار دلار چقدر است؟ / چند توصیه به سرمایه گذاران در بازار رمزارز‌ها

فیلم/ روایت شایان مصلح از اعتراض به یکی از مقامات اصفهان درباره حجاب

قاب‌های جالب جانی دپ و آل پاچینو در فیلم دنی براسکو

تعیین تکلیف اراضی تمامی واحد‌های نهضت ملی مسکن

فیلم/ فروش دلاری بلیت هواپیما به اتباع خارجی ممنوع شد