تاریخ بروز رسانی: ۱۰:۳۵ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
خلیل زاده:

توسعه شهرک صنعتی اترک، ثمره تلاش هشت ساله برای رونق اقتصادی گلستان است

ایجاد زیرساخت‌های شهرک صنعتی منطقه ویژه اقتصادی اترک در اراضی شوره زار آق‌قلا با هدف استقرار صنایع بزرگ از جمله دستاورد‌های هشت سال اخیر دولت برای رونق صنعت گلستان است که در صورت جذب سرمایه‌گذار، می‌تواند زمینه‌ساز رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار استان شود.

مناطق آزاد ایران
اقتصاد۲۴- راه اندازی شهرک صنعتی اترک در مرداد سال ۱۳۸۴ با هدف جبران عقب ماندگی بخش صنعت استان گلستان به تصویب رسید و در این مدت به خصوص از سال ۹۲ تاکنون با تلاش دستگاه‌های حوزه اقتصادی مرتبط و تلاش مسوولان ارشد استان، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز این شهرک با جذب اعتبار از محل منابع مختلف به منظور تسهیل در استقرار صنایع شتاب بیشتری گرفت.

مطابق اطلاعات موجود بر روی پایگاه خبری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان در فاصله ۲۵ کیلومتری گمرک و مرز اینچه برون گنبدکاووس برای استقرار صنایع بزرگ، متوسط و کوچک مورد نیاز کشور و استان گلستان و کمک به رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در زمینی به مساحت هزار و هفت هکتار طراحی و تصویب شد.


بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری ۷ هزار و ۵۷۵ میلیارد ریالی در شهرک‌های صنعتی گلستان


مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان گفت: ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز و فعال نمودن شهرک صنعتی اترک در شمال شهرستان آق قلا و منطقه محروم اترک به منظور استقرار صنایع بزرگ از جمله پروژه‌های مهم و بجا مانده از دولت‌های قبل بود که در دولت تدبیر و امید احیا شده و به نتیجه رسید.

حجت الله خلیل زاده در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرک صنعتی پیش از فعالیت دولت یازدهم به دلیل کمبود منابع مالی فعالیت چندانی نداشت، اما طی چند سال اخیر به دلیل اجرای پروژه‌های زیربنایی بزرگ و تاثیرگذار از قبیل تکمیل‌برق‌رسانی، گازرسانی و ایجاد شبکه مخابراتی و فیبر نوری، آسفالت معابر و شبکه روشنایی در مجموع با اعتباری افزون بر ۱۸۰ میلیارد ریال (معادل ۲ برابر هزینه‌کرد دولت قبلی) از رونق خوبی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برخوردار شد.

به گفته خلیل زاده، دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی در محدوده ۵۰۰ هکتار، اتمام مطالعات فاز یک و ۲ شهرسازی، طراحی و زهکشی روباز به طول ۳۰ کیلومتر و زهکشی زیرزمینی ۱۵ کیلومتر، دریافت ۹۸۵.۲ هکتار سند ثبتی، انجام زیرسازی و خیابان‌کشی فاز یک به طول ۲۵ کیلومتر برای پوشش ۲۵۰ هکتار، زیرسازی و خیابان کشی و آسفالت راه دسترسی ورودی و خروجی به طول ۲ کیلومتر، حصارکشی محدوده ۷۰ هکتاری مورد نیاز گمرک به مساحت ۶۵ هکتار و ۷۰۰ متر مربع به طول ۳.۲ کیلومتر، از جمله اقدامات زیربنایی انجام شده سال‌های اخیر در شهرک صنعتی اترک است.

وی ادامه داد: اجرای شبکه توزیع آب به طول ۱۶ کیلومتر در فاز یک، ایجاد منبع هوایی آب آشامیدنی با ظرفیت ۲۵۰ متر مکعب، حفر ۲ حلقه چاه و تامین هفت لیتر بر ثانیه آب، ایجاد شبکه توزیع برق در فاز یک به طول ۱۶ کیلومتر و تامین ۲ مگاوات برق برای استقرار واحد‌های صنعتی، انجام شبکه توزیع گاز به طول ۲۲ کیلومتر، اجرای شبکه مخابرات به طول ۱۶.۶ کیلومتر و فیبر نوری ارتباطی از آق قلا به اترک به طول ۲۹.۵ کیلومتر، ایجاد شبکه روشنایی معابر به طول چهار کیلومتر و ساخت ساختمان نگهبان از دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرک صنعتی اترک است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان ادامه داد: با اقدامات انجام شده و تکمیل آن پیش‌بینی می‌شود زمینه استقرار ۲ هزار واحد صنعتی در این شهرک فراهم شده و از این طریق برای ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شود.

خلیل زاده در خصوص اولویت ها، نیازمندی‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای شهرک صنعتی اترک گفت: ساخت پست برق با هدف تامین برق پایدار منطقه به عنوان مصوبه سفر استانی هیات دولت از جمله مهم‌ترین طرح‌های در دست پیگیری شرکت شهرک‌های صنعتی استان است.

مطابق گزارش شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان، مصوبه کمک به احداث پست برق شهرک صنعتی اترک و اینچه برون و خط انتقال از نیروگاه علی آباد با اعتباری معادل ۲ هزار میلیارد ریال در مصوبات سفر بهمن سال ۹۷ هیات دولت به گلستان قرار گرفت و به شرکت برق منطقه‌ای استان ابلاغ شد.

به گفته خلیل زاده، تامین اعتبار موردنیاز اجرای این مصوبه به صورت ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت نیرو، ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت صنعت، ۵۰۰ میلیارد ریال استانداری و ۵۰۰ میلیارد ریال سازمان برنامه و بودجه تعیین شده و تاکنون سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعتباری بالغ بر ۴۰۶ میلیارد ریال به اجرای پروژه تخصیص داده که با توجه به اعتباری تخصیصی، خرید سیم هادی خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت خط دو مداره تغذیه کننده انجام شده و در مجموع پروژه دارای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان تامین آب پایدار، احداث پل روگذر، راه دسترسی و استقرار گمرک را از دیگر اولویت ها، نیازمندی‌ها و برنامه‌های توسعه شهرک صنعتی اترک برشمرد.

وی در خصوص وضعیت جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی اترک گفت: تاکنون ۳۴ قرارداد با واگذاری ۴۸ هکتار و ۷۰۰ متر مربع و تخصیص ۳۰ قطعه زمین به متقاضیان انجام شده و سرمایه گذاران پیگیر مراحل اداری ساخت وساز هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان افزود: همچنین یک واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی بهره برداران ایرانی ـ اوکراینی و ایجاد فرصت شغلی برای ۲۳ نفر در این شهرک مشغول تولید سقف‌های کششی است.

خلیل زاده برخورداری از تسهیلات واگذاری زمین صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته و وجود زیرساخت‌های لازم برای سرمایه گذاری و نداشتن محدودیت در واگذاری اراضی صنعتی و واگذاری آن به صورت نقد و اقساط را از جمله مزایای سرمایه گذاری درشهرک صنعتی اترک برشمرد.

وجود منابع طبیعی و کشاورزی برای استفاده در صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، دسترسی به جاده ترانزیتی راه آهن بین المللی ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان و راه آهن سراسری کشور، قرار گرفتن در کریدور شمال ـ جنوب و دسترسی جاده‌ای و ریلی به بندر ترکمن و نیز جاده‌ای به بندر خواجه نفس در گمیشان، نزدیکی با فرودگاه بین المللی گرگان، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان‌های گرگان، گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان، همجواری با مجتمع پتروشیمی و مجتمع فرآوری یُد و امکان استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی به دلیل سهولت تامین مواد اولیه، قرارگرفتن در مسیر جاده آق قلا ـ اینچه برون (مرز ترکمنستان) و فاصله ۲۵ کیلومتری از گمرک اینچه برون در مرز مشترک ایران و ترکمنستان از جمله مزیت‌های سرمایه گذاری در شهرک صنعتی اترک استان گلستان به شمار می‌رود.

شهرک صنعتی اترک با مزیت‌هایی که در جوار آن واقع شده می‌تواند پایگاه اصلی صنعت بزرگ گلستان محسوب شده و محرومیت صنعت و اشتغال منطقه را حل کند.

گلستان، بیش از هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی فعال در بخش صنعت و صنایع تبدیلی کشاورزی دارد که ۹۷ درصد آن را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهد.

منبع: فرینا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

علت لغو سفر‌های استانی رضایی

منطقه آزاد اینچه برون مقصد جدید سفر‌های دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور

فیلم/ انتقاد جهانگیری به عدم شفاف‌سازی شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت‌ها

رییس جمهور بعدی چه برنامه‌ای برای نرخ دلار دارد؟

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا

طلای جهانی ارزان‌تر می‌شود

کوچک‌ترین قاتل زنجیره‌ای جهان آزاد شد!

قیمت ماشین‌های لوکس در تهران

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز

شکایت رسمی محمدرضا گلزار از پوریا ذوالفقاری

AFC به نجات پرسپولیس می‌آید؟

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه ماکس ۲۰۲۱ روسیه

حمایت علی مطهری از همتی

رشد اقتصادی سال ۹۹ معلوم شد

حداقل هزینه‌های زندگی به ۱۰ میلیون تومان رسید/ مزد سالی یکبار و خرج زندگی روزی یکبار افزایش می‌یابد

اولین سریال کودکانه در نمایش خانگی +عکس

برنامه ویژه فرهاد مجیدی برای استقلالی‌ها

واکنش بهزاد نبوی به انصراف مهرعلیزاده

فیلم/کنایه تند روحانی به سعید جلیلی: چرا دروغ می‌گویید

کنایه تند روحانی به سعید جلیلی؛ ۷ سال مذاکره کردی، جز قطعنامه چه آوردی؟

فیلم/ رد پای خنده‌دار بیت‌کوین و ایلان ماسک در سریال رامبد جوان

یک برنامه برای گذر از خاموشی تهران

فیلم/ روحانی: اگر دیگران جای ما بودند حتما امروز همه قطعنامه‌ها بر سر ما می‌ریخت

سعید جلیلی انصراف نمی‌دهد

آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی آزاد و ممنوعه کرونایی

فیلم/ حیوانات دو سر، پدیده‌ای نادر در حیات وحش

زمان اعلام نتیجه آرای انتخابات ریاست جمهوری

شور و حال انتخاباتی شب‌های تهران

میرسلیم: قرار نبود رئیسی وارد عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری شود

۹ میوه کم قند را با خیال راحت، روزانه مصرف کنید

قانون بانک مرکزی از طریق لایحه در دستور کار قرار گیرد

وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

مشاوران املاک منطقه آزاد چابهار نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند

فیلم/ توضیحات سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص احراز هویت الکترونیکی

آخرین آمار جهانی کرونا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

روانچی: ۲۷ شعبه در آمریکا آرای ایرانیان مقیم را اخذ می‌کنند

نفت گران شد