تاریخ انتشار: ۱۲:۵۵ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر:

منطقه آزاد، بوشهر را به مرکز صادرات به کشور‌ها قطر و کویت تبدیل می‌کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر گفت: با توجه به فاصله کم استان بوشهر تا کشور‌های کویت و قطر، مزیت‌های منطقه آزاد می‌تواند بندر بوشهر به‌عنوان بهترین مسیر صادرات تولیدات سایر استان‌ها به مقصد بازار این کشور‌ها تبدیل کند.

منطقه آزاد

اقتصاد۲۴-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر گفت: با توجه به فاصله کم استان بوشهر تا کشور‌های کویت و قطر، مزیت‌های منطقه آزاد می‌تواند بندر بوشهر به‌عنوان بهترین مسیر صادرات تولیدات سایر استان‌ها به مقصد بازار این کشور‌ها تبدیل کند.
علی درویشی در پاسخ به این سئوال که تصویب منطقه آزاد چه دستاورد‌هایی برای استان بوشهر دارد، اظهار کرد: همان‌گونه که می‌دانیم بسیاری از قانون مناطق آزاد با قوانین جاری در مناطق سرزمینی متفاوت است. قانون‌گذار این تفاوت‌ها را برای تسهیل شرایط و شتاب دهی به فرآیند‌های قانونی فعالیت‌های اقتصادی ایجاد نموده است.


بیشتر بخوانید: ۲۲۳ هزار دلار محصولات تولیدی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر صادر شد


وی ادامه داد: تاسیس و فعالیت پولی و بانکی، تاسیس و فعالیت بیمه‌های داخلی و خارجی، اشتغال و روابط کار، نحوه و میزان پرداخت مالیات، شیوه مدیریت شهری، تردد اتباع بیگانه و مدیریت تعرفه انرژی و انشعابات آن، از جمله تفاوت‌های آشکاری است که در بستر قانون مشاهده می‌گردد.
درویشی افزود: هر کدام از این قوانین، آثار و تبعات مستقیم و غیرمستقیمی در جهت تسهیل و بهبود شرایط کسب‌وکار و متعاقباً ارتقا شاخص‌های اقتصادی در منطقه خواهد داشت. به عنوان نمونه قانون امکان تردد اتباع بیگانه بدون نیاز به روادید می‌تواند زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر صنعت گردشگری - بویژه توریسم درمانی- فراهم نماید.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر بیان کرد: همچنین حضور بیشتر محصلان و دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های منطقه، ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد دهکده سلامت، توسعه ICT و مراکز چند رسانه‌ای و ورود تکنولوژی روز دنیا به منطقه، از دیگر اثرات مثبت "قانون امکان تردد اتباع بیگانه بدون نیاز به روادید" می‌باشد.
وی مدیریت واحد و یکپارچه را یکی دیگر از فرصت‌های ظرفیت‌ساز در منطقه آزاد برشمرد و گفت: مدیریت واحد مانع تشتت، تداخل‌کاری، همپوشانی و اتلاف وقت و انرژی سرمایه‌گذاران می‌شود.
درویشی ادامه داد: این دوعامل به عنوان دو زیرساخت اصلی و مهم، باعث تسهیل شرایط و تسریع در فرآیند‌های اداری شده و بدیهی است که با ارائه انواع مشوق‌های قانونی یادشده، شاهد حضور و شاید هجوم سرمایه‌گذاران و متقاضیان سرمایه‌گذاری در منطقه باشیم. سرمایه‌گذاری بیشتر، فرصت شغلی زیادتر و نهایتاً کاهش چشمگیر نرخ بیکاری در استان را در پی خواهد داشت. ناگفته پیداست که کاهش نرخ بیکاری، علاوه بر ارتقاء شاخص‌های اقتصادی، بطرز غیرقابل انکاری معضلات اجتماعی را بر طرف می‌کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر افزایش درآمد‌های استان از محل عوارض گمرکی کالا‌های وارداتی را از دیگز مزیت‌های منطقه آزاد دانست و اظهار کرد: بر اساس برآورد صورت گرفته عوارض گمرکی کالا‌های وارداتی به کشور از طریق منطقه آزاد بوشهر می‌تواند درآمدی هنگفتی در سال نصیب استان نماید و برای توسعه زیرساخت‌های بوشهر اعم از زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که این درآمد خارج از مناسبات بودجه‌ای کشور است.
وی در پاسخ به این سوال که منطقه آزاد چه تهدید‌هایی برای استان می‌تواند داشته باشد، گفت: استان بوشهر بویژه شهر بوشهر، از دیرباز میزبان مردم سایر شهر‌های کشور با فرهنگ‌های متفاوت بوده است. نامگذاری محله‌های قدیمی بوشهر، خود گویای میزان درهم تنیدگی فرهنگ مردم این شهر با فرهنگ سایر اقوام می‌باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر افزود: با این حال مزایای قانونی غیرقابل انکار منطقه آزاد بوشهر، باعث انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان در منطقه شده و این موضوع خود موجب ورود نیروی کار فراوان از سایر شهر‌های کشور به استان می‌گردد. تفاوت، تداخل و تضارب فرهنگ‌های نامتجانس با فرهنگ بومی منطقه می‌تواند مشکلاتی را برای استان بوجود آورد که لازم است مسئولان امر با دقت و وسواس زیاد این مسئله را مدیریت نمایند.
درویشی بیان کرد: یکی دیگر از تهدید‌های احتمالی ایجاد منطقه آزاد، سوء استفاده عده‌ای دلال و ایجاد تنش در بازار زمین و مسکن با بهانه کمبود زمین در شهر بوشهر است. این در حالی است که جانمایی منطقه آزاد خارج از محدوده شهر بوشهر بوده و از طرفی به استناد اعلام چندین باره مسئولان محلی، در طرح پیشنهادی استان دو هزار و ۲۰۰ هکتار با کاربری فضای مسکونی و اداری برای اسکان، انجام امور اداری، گذران اوقات فراغت و تفریح، تحصیل و سایر امور اجتماعی در نظر گرفته شده است. این موضوع می‌تواند بر خلاف انتظارات، القائات و تأکیدات سودجویان، باعث انتقال موقت و یا دائم شهروندان، از محل فعلی به منطقه آزاد شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر در ادامه به کارکرد‌های خاص منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر پرداخت و اظهار کرد: با توجه به مرکزیت بندر بوشهر در خلیج‌فارس این منطقه می‌تواند در ارائه خدمات فنی و پشتیبانی به کشتی‌ها و کشتیرانی‌ها و در نتیجه افزایش در ترافیک کشتی و کالا کمک کند.
وی گفت: با توجه به موقعیت پیشنهادی و پسکرانه مناسب، یکی از کارکرد‌های این منطقه ایجاد مراکز تولیدی و صنعتی اعم از صنایع مونتاژ و فرآوری و بسته‌بندی (کارکرد بنادر نسل سوم) خواهد بود.
درویشی خاطرنشان کرد: تمایل بازار و سرمایه‌گذاران کشور‌های قطر و کویت عمدتاً در زمینه گوشت قرمز و سفید، سبزی و صیفی‌جات، مصالح ساختمانی و مواد معدنی است که با توجه ظرفیت‌های موجود، استان بوشهر قادر است به سهولت این نیاز‌ها را برآورده نماید. علاوه بر این با توجه به فاصله استان با کشور‌های مذکور، بندر بوشهر به‌عنوان بهترین مسیر صادرات تولیدات سایر استان‌ها به مقصد بازار این کشور‌ها است.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر در ادامه به مقایسه منطقه آزاد و منطقه ویژه پرداخت و گفت: وسعت کافی اراضی پیش‌بینی‌شده (با قابلیت توسعه) در مجاورت بندر، همچنین پایین بودن قیمت اراضی به دلیل نوع مالکیت، سهولت دسترسی و فراهم بودن بسیاری از زیرساخت‌ها و به‌ویژه معافیت مالیاتی، عدم نیاز به روادید و سهولت تردد سرمایه‌گذار و نیروی کار متخصص و امکان استقرار بانک خارجی در مناطق آزاد، مهمترین دلایل مزیت و برتری کارکرد منطقه آزاد در مقایسه با مناطق ویژه جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در زنجیره تأمین اعم از تولید، پردازش کالا با تأکید بر بهره‌گیری از دانش فنی روزآمد، نگهداری امانی و حمل‌ونقل چندوجهی و ترانزیت کالا است.

منبع: فرینا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

یک استقلالی دستیار فرهاد مجیدی شد+عکس

اولین عکس‌‎ رنگی که ۷۰ سال پیش از کعبه گرفته شد+آلبوم عکاس فقید لبنانی

بهترین انیمیشن در دنیا در 10 سال گذشته

۱۰ تا ۲۰ میلیون برای تخلیه تضمینی خانه/ شرخر‌ها بلای جان مستاجر‌ها

رکورد مصرف برق کشور شکسته شد

تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن ملی تا شهریور امسال

کاپیتان جدید پرسپولیس کیست؟

تبعات عبور از اصلاح قیمت خودرو

فیلم/ زاکانی: یک میلیون مسکن برای تهرانی‌ها کم داریم

پیام مقامات امارات به رئیسی

انتقاد تند مطهری از دخالت روسیه در مذاکرات برجام

آیین‌نامه اجرایی قانون رتبه‌ بندی معلمان ابلاغ شد

تظاهرات گسترده هواداران عمران خان علیه گرانی +عکس

بازیکن جنجالی با پرسپولیس به توافق نرسید

پس‌لرزه اضافه‌پرش مِلک

سارا و نیکا ازدواج کردند! +عکس

قیمت انواع صندلی خودرو کودک در بازار

سه ریسک مهم بازار بورس/ پیش‌بینی وضعیت بورس در هفته جاری

چه خدماتی بدون کدرهگیری سامانه املاک انجام نمی‌شود؟

خداحافظی مدافع جنجالی از هواداران استقلال+عکس

فیلم/ هرمزگان بعد از زلزله‌های ۶ ریشتری

فیلم/ زلزله‌های جنوب ایران کار چینی‌هاست؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه دیباجی

عکس/ هدیه جالب اصفهانی‌ها به پژمان جمشیدی در اکران علفزار

استقلال ستاره برزیلی را نمی‌خواهد

زمان عرضه خودرو برقی کرمان موتور مشخص شد

بازگشت بورس به زمستان ۱۴۰۰

چرا ایرانیان در ترکیه خانه می‌خرند؟

وریا غفوری از استقلال جدا شد

تدوین یک بسته جدید برای بازار اجاره

زمان فراخوان جاماندگان سهام عدالت

جلودارزاده: رئیسی و قالیباف، روضه مظلومیت کارگران می‌خواندند، اما حالا حق بازنشستگان را نمی‌دهند

پلکانی بیمه‌شدن دارو‌ها با انتقال ارز ترجیحی

تورم وحشتناک ۳۷ قلم خوراکی پرمصرف در کشور!

قیمت انواع رب گوجه فرنگی در بازار

منافقین مسئولیت دو حمله تروریستی تازه در ایران را پذیرفتند

خبر جدید از یارانه جاماندگان/ چند نفر مشمول یارانه‌ ۳۰۰ هزار تومانی شدند؟