تاریخ انتشار: ۱۵:۰۶ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
در گپ و گفت خودمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با فعالان اقتصادی و ساکنان کیش مطرح شد:

اولویت کیش، رفع موانع توسعه و تولید

کیش در آغاز سال جدید با نگاه و سیاست گذاری‌های تازه‌ای همراه شده است. سیاست‌هایی متفاوت که در بطن خود به عملگرایی منهای شعارپردازی اعتقاد داشته و نگاه علمی و پویا را برهر رویکرد دیگری ترجیح می‌دهد.

منطقه آزاد کیش
اقتصاد۲۴-جعفر آهنگران، که با سه دهه شناخت از توانمندی‌ها و مشکلات مناطق آزاد و ویژه، عهده دار مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد شده است، نشان داده که مایل است درمدت کوتاه به نتایج ملموسی در اصلاح رویه‌ها و تقویت جزیره کیش به عنوان مدرن‌ترین مقصد گردشگری کشور دست یابد. هرچند خود اذعان می‌کند که حل شماری از کمبودها، در میان مدت و درازمدت امکان پذیر است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ماه مبارک رمضان و در روز‌هایی که کرونا، ارتباطات مجازی را جایگزین بسیاری از ارتباطات حضوری کرده است، در نشستی صمیمانه و صادقانه با شماری از فعالان اقتصادی و ساکنان کیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی به سئوالات آنان پاسخ گفت.


بیشتر بخوانید: مناطق آزاد می‌توانند محل برگزاری اتحادیه جامع بین المجالس باشند


نشستی که بنا به قول ایشان، در هفته‌های پیش رو با هدف همفکری برای تصمیم سازی بهینه و عقلانی، استمرار خواهد یافت. در این نشست، سئوالات مهمی مطرح و خبر‌های خوب و امیدوارکننده‌ای اعلام شد که نوید بخش روز‌های بهتر و درخشان‌تر برای این جزیره دوست داشتنی است. این گفتگو را بخوانید:

- چند روزی است پویش مردمی به نام " نه به اجاره نامتعارف در جزیره کیش" به راه افتاده است. با توجه به نرخ بالای اجاره‌ها و همچنین مستاجر بودن شمار زیادی از ساکنان کیش، چرا از جانب هیچیک از مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش، به این پویش واکنشی نشان داده نشد؟

- خدمت همه ساکنان کیش عزیز و حاضر در این گفت و گوی تعاملی سلام عرض می‌کنم و برای همه آرزوی بهروزی و سعادت دارم. واقعیت این است که کار سازمان منطقه آزاد کیش در همه زمینه‌ها و از جمله مسکن، برنامه ریزی و اجرای کار‌هایی است که بتواند معضل را به صورت کارشناسی حل کند. در حال حاضر، موضوع اصلی این است که با اینکه عرضه مسکن در کیش بسیار زیاد است و ما با خیل عظیم خانه‌های خالی روبرو هستیم، ولی، چون عرضه با قدرت خرید بخش اعظم ساکنان جزیره مطابقت ندارد، مشکل مسکن به طور جدی وجود دارد. راه حل هم یک شبه و کوتاه مدت نیست. باید به سمت ساخت و ایجاد خانه‌هایی برویم که بتواند قدرت خرید دهک‌های متوسط و پائین را پوشش بدهد.

در پیوند با این موضوع، دو برنامه در دستور کار ماست؛ یکی در جزیره کیش و دیگری در نزدیک‌ترین محل به جزیره کیش در سرزمین اصلی. در کیش برای این منظور، زمینی در نظر گرفته شده و با وزیر محترم راه و شهرسازی هم صحبت شده است تا خانه‌هایی با قیمت مناسب در کیش برای خریداران تهیه شود. این طرح در قالب استفاده از امکانات مسکن ملی است و وزیر راه و شهرسازی نیز برای شروع عملیات ساخت، به کیش خواهند آمد. نکته دیگر پیشنهاد انجمن‌های سرمایه گذاری اصناف کیش مبنی بر ساخت مسکن سازمانی است. این پیشنهاد ناظر به این موضوع است که صاحبان بخش‌ها و مجموعه ها، هریک بیایند و خانه‌هایی بسازند که در مدت همکاری در اختیار کارکنان قرار گیرد.

برنامه دوم ساخت مسکن در گرزه و بندر آفتاب در نزدیکترین نقطه به کیش است که با توافق صورت گرفته، این کار با مشارکت بخش خصوصی برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی همراه با طرح گردشگری اجرا خواهد شد. در این باره به دلیل ادعای یکی از نهاد‌های نظامی، مساله زمین وقفه‌ای یافت که با مذاکرات صورت گرفته، بزودی حل خواهد شد. حمل و نقل رایگان هم برای رفت و برگشت شاغلان ساکن در این خانه‌ها در نظر گرفته شده است.

در هر حال، حل مشکل مسکن در کنار بهبود زیرساخت‌ها و تقویت گردشگری از محور‌های تحقق رویکرد کیش برای همه است.

- مشکلات جزیره متعدد است. یکی از آن‌ها درباره قطع واردات خودرو است که معضلات زیادی را در پی دارد. آیا برای حل این مشکل برنامه‌ای در دست دارید؟

- قطع واردات خودرو در کیش سیاست درستی نبوده است. کیش از جهاتی با تمام مناطق آزاد ایران تفاوت دارد. متاسفانه در بحث ممنوعیت ثبت سفارش کالا‌های خارجی، واردات خودرو به کیش هم به موضوع اضافه شد. کار‌هایی را دنبال می‌کنیم و امید داریم با همکاری انجمن‌ها با متقاعد سازی دولت، واردات را مجدد برقرار کنیم. در این باره باید به دنبال وارد کردن خودرو‌های تمام الکتریکی باشیم تا کیش را به جزیره بدون کربن تبدیل کنیم. در باره دغدغه عدم خروج ارز که در بانک مرکزی مطرح است، سرمایه گذار خارجی حاضر به واردات ۱۵۰۰ خودرو برقی به کیش است تا به صورت لیزینگ و با نرخ معقول به علاقمندان واگذار نماید.

متقاعد سازی دولت در ماه‌های پایانی کار سختی است، ولی به طور جدی در حال پیگیری هستیم. در عین حال از سایر پیشنهاد‌ها استقبال می‌کنیم.

- راجع به موضوع مالیات در مناطق آزاد چه تصمیماتی اتخاذ شده است؟

- در رابطه با مالیات، دو تا موضوع مطرح است؛ یکی مالیات موضوع ماده ۱۳ مربوط به مالیات مستقیم بر عملکرد و فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد است. معافیت ۲۰ ساله کیش در سال ۱۳۹۲ تمام شد و الان مشمول پرداخت مالیات شده است. لایحه‌ای در مجلس مطرح است که ما پیشنهاد پرداخت پلکانی مالیات را داده ایم که با نظر مساعد دولت، به صورت لایحه به مجلس رفته است. قرار است کمیسیون اقتصادی موضوع پرداخت مالیات به صورت پلکانی را بررسی کند.

موضوع دیگر، مالیات بر ارزش افزوده است. مجلس متوجه شده که باید در این زمینه تجدید نظر شود تا قیمت‌ها در مناطق آزاد بالا رود و حتی موضوع واردات را هم تقویت می‌کند. ما در این زمینه با بخش خصوصی تعامل خوبی داشتیم. بخشی از نمایندگان طرح یک فوریتی به هیات رئیسه داده اند تا مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد حذف شود و بزودی توسط هیات رئیسه اعلام وصول می‌شود. دکتر مومنی مشاور محترم رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد هم به دنبال هماهنگی‌های لازم جهت طرح موضوع در جلسه آتی سران قواست تا مساله به صورت فراقانونی حل شود.

- افزایش نرخ‌ها در سال جاری چگونه خواهد بود؟ آیا با توجه به رکود دوران کرونا، امکان عدم افزایش نرخ‌ها توسط سازمان وجود دارد؟

- در این خصوص، باید گفت که این دغدغه درستی است که فعالان کسب و کار دارند. ما در سازمان منطقه آزاد کیش در حال بررسی همه جانبه این موضوع هستیم. اردیبهشت هم فصل اعلام نرخ‌های تازه است، ولی سعی کرده ایم کمی صبر کنیم و در حال مذاکره با سازمان‌های نظارتی برای یافتن راهکار و تامین نظر آن‌ها در این باره هستیم. البته باید بدانید در این زمینه محدودیت‌هایی داریم که با توجه به آن‌ها ناچار به تصمیم گیری هستیم.

- در زمینه تعداد دانشجویان، اکنون ۷ هزار دانشجو در پردیس‌ها داریم، ولی این‌ها فقط آموزش آکادمیک را دنبال می‌کنند و اصلا موضوع مهارت آموزی دنبال نمی‌شود.

- بله. با این موضوع موافقم. من اخیرا در دیدار با روسای پردیس‌های دانشگاهی در کیش به این خلاء اشاره کردم. در حال حاضر، ۷ پردیس دانشگاهی در کیش فعال است و من به دوستان مدیر در این سازمان‌ها اعلام کردم که به موازات آموزش، نیاز به آموزش‌های کاربردی داریم. توسعه آموزش از این منظر خوب است که کیش، یکی از مقاصد مهم آموزش عالی در کشور و حتی منطقه باشد. ولی در عین حال، ما نیاز به توسعه و ترویج مهارت آموزی در عرصه‌های گوناگون داریم. معاون فرهنگی و اجتماعی هم مامور پیگیری برای به نتیجه رساندن این رویکرد و سیاست گذاری تازه شده است.

- با توجه با سابقه فعالیت حضرتعالی در شورای عالی مناطق آزاد، چه تدابیری برای حمایت مالی و اقتصادی از بخش خصوصی در دستور کار دارید؟

- به دلیل تجربه موفق کیش در استفاده از ابزار‌های جدید مالی، به دنبال بسط آن در سایر مناطق آزاد و نیز در بخش خصوصی هستیم. بخش خصوصی هم باید بتواند از این ابزار‌ها بخوبی استفاده کند و طرح‌های نیمه تمام و راکد را فعال سازند. شاید بجای استفاده از تسهیلات بانکی که مشکلات خودش را دارد، این نگاه تازه بسیار خوب و اثرگذار است و ما نیز تسهیل‌های لازم را برای رفع موانع توسعه وتولید که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، دنبال می‌کنیم. ابزار‌های مالی خود یکی از روش‌های از بین بردن موانع است.

- چرا در سازمان منطقه آزاد کیش، بسیاری از کار‌ها با روش‌های سنتی انجام می‌شود و از تجربه‌های موفق سازمان‌ها دیگر برای از بین بردن دیوانسالاری زائد استفاده نمی‌شود؟

- ۲۵ سال پیش در دوره مدیرعاملی آقای یزدان پناه، کیش پیشتاز اتوماسیون و کاهش بروکراسی سازمانی در کشور بود. این تحول بزرگی و ارزشمندی بود. اینکه ما پس از نزدیک به سه دهه، در کیش، شاهد فرایند‌های حضوری، دستی، طولانی و خسته کننده هستیم، بسیار تاسف آور است. یکی از برنامه‌های من، توسعه اتوماسیون در تمام روش‌ها و فرایند‌ها نظیر ثبت شرکت، انتخاب زمین، پرداخت تعرفه‌ها بدون نیاز به حضور است. کیش باید بار دیگر در این زمینه پیشرو باشد و می‌توان نتیجه بخشی از کار را ظرف دوسه ماه دید.

- شما به عنوان یک مدیر ارشد و استاد دانشگاه، چقدر حوزه‌ها و موضوعات فرهنگی و هنری را رصد می‌کنید؟ علائق شما در زمینه هنر‌های هفتگانه چیست؟

- جنس این سئوال با سئوال‌های پیش تفاوت دارد و برای من دوست داشتنی است. من در میان حوزه‌های فرهنگی، بیش از هرچیز به کتاب علاقمندم. کتاب زیاد می‌خوانم و از میان کتابها، به کتاب‌های تاریخی علاقه بیشتری دارم. به هر حال، چون معلم دانشگاه هستم، در زمینه مدیریت هم کتاب زیاد می‌خوانم. کتابی که الان می‌خوانم درباره مدیریت جامع کیفیت است. در کل، همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را دوست دارم به خصوص سینما و تئاتر را. به دلیل مشغله‌های فراوان فرصت رفتن به سینما و تئاتر فراهم نیست، ولی پیگیر حوزه فیلم و تلویزیون هستم. سبک کار علی حاتمی و بهرام بیضایی را بسیار دوست دارم و آثار ابراهیم حاتمی کیا را دنبال کرده ام. همین الان هم در بحث کیش به دنبال رونق اقتصادی کیش، به توسعه فعالیت‌های فرهنگی بیش و پیش از هر چیز نظر دارم.

منبع: منطقه آزاد کیش
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چطور مانع خیانت همسرم بشم؟

برق ایران در راه اروپا

چرا سکه بورسی ۱۷ میلیون شد؟

کاهش شاخص بورس در پایان معاملات ۶ آذر

وضعیت عجیب و غریب در بازار خودرو

واگذاری ۹۰ هزار میلیارد تومان از سهام پالایشگاه امام خمینی به تأمین اجتماعی

واردات خودرو به کجا رسید؟

آثار گسترده نماز شب در زندگی

توافق گازی جنجالی روسیه و آذربایجان چیست؟

بازخوانی تاریخ صادرات گاز به پاکستان

توضیح دادستان تهران درباره آزادی برخی زندانیان

تمرین تکواندو دختران افغان در خفا

فیلم مصاحبه سردار آزمون به زبان ترکی

فیفا آمریکا را از جام جهانی اخراج می‌کند؟ +سند

فیلم/ لحظه اخراج فرهاد مجیدی بخاطر اعتراض

قیمت ماهی امروز + جدول

موافقت مجلس با اصلاح قانون بیمه کارگران

قیمت میوه در میادین تره بار + حدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو + جدول

قیمت اجاره مسکن در مناطق مختلف تهران

مدیرعامل بیمه ملت، عضو کمیته انضباطی سندیکای بیمه‌گران شد

نماینده مجلس: رئیسی و وزیر کشور پاسخگو باشند؛ چه کسی تیر جنگی به مردم شلیک کرده است؟