تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱۳ نظر

چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند؟

هنوز زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به پایان نرسیده است، گمانه زنی‌ها در این باره، اما در جریان است و هرزگاهی اسامی از دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب به عنوان نامزد‌های تایید و یا رد صلاحیت شده منتشر می‌شود.

چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند؟

اقتصاد۲۴- شورای نگهبان چهار روز است که بررسی صلاحیت ۴۰ نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرده و انتظار می‌رود ظرف امشب و فردا اسامی نامزد‌های نهایی انتخابات ۱۴۰۰ اعلام شود. تاکنون جلسات متعددی در شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ها برگزار شده است و گاهی تصاویر و فیلم‌هایی از جلسه شورای نگهبان که اعضا در حال بررسی صلاحیت‌ها هستند نیز منتشر شد. به گفته سخنگوی شورای نگهبان، احراز صلاحیت هر یک از داوطلبان منوط به رأی ۷ عضو شورای نگهبان است. شورای نگهبان از ۶ فقیه و ۶ حقوقدان تشکیل شده است.

از نخستین ساعات پس از پایان مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گمانه‌زنی‌ها درباره افرادی که صلاحیتشان از سوی شورای نگهبان تایید و یا رد شده آغاز شد و اسامی و فهرست‌هایی در این زمینه منتشر شد که همگی از سوی شورای نگهبان رد شد. شورای نگهبان گفته مبنای این شورا برای بررسی صلاحیت‌ها، قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی رهبری است؛ به گفته کدخدایی ملاک شورای نگهبان رأی نهایی اعضا است و ۷ رأی مثبت برای احراز صلاحیت لازم است.

یکی از گمانه‌زنی‌های مطرح شده، محدودیت در تعداد نامزد‌های نهایی با توجه به تعداد بالای افراد شناخته شده‌ای است که در این انتخابات ثبت نام کردند. قائم مقام شورای نگهبان، اما این موضوع را تکذیب کرده و گفته که تعداد تایید صلاحیت‌‎شدگان محدودیت ندارد. گه گاهی اسامی در فضای مجازی و یا از سوی برخی سیاسیون مطرح شده و گفته می‌شود این افراد تایید و یا رد صلاحیت شده‌اند. اما چه کسانی احراز صلاحیت می‌شوند و چه کسانی در همین مرحله باید از رقابت‌ها کنار بروند؟


بیشتر بخوانید: واکنش فوری شورای نگهبان به خبر ردصلاحیت برخی کاندیداها


احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما درباره روند بررسی صلاحیت‌ها گفته: «مردم شریف بدانند بار سنگینی را بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت وی تأیید می‌شود به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می‌دهد و دست به گناه نمی‌زند»

صادق آملی لاریجانی، یکی از فق‌های شورای نگهبان و رئیس سابق دستگاه قضا نیز به روند بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری در شورای نگهبان واکنش نشان داده و در این باره گفت: گاهی رد صلاحیت‌ها، مستند به عدم احراز شرایط است و گاهی هم مستند بر آن که ما احراز می‌کنیم، شخص فاقد شرط است و این بحثی است که در شورای نگهبان داریم. وی همچنین گفته اعضای شورا را می‌شناسیم و سابقه آنان را می‌دانیم.

عبدالله ناصری و لیست ۶ نفره تایید صلاحیت شدگان

عبدالله ناصری فعال سیاسی فهرست ۶ نفره‌ای از تایید صلاحیت شدگان را در فضای مجازی منتشر کرد و گفت که رییسی، لاریجانی، دهقان، جلیلی، جهانگیری، پزشکیان تأیید صلاحیت شده‌اند در مورد محمد شریعتمداری قرار است تصمیم‌گیری شود.

بلافاصله پس از انتشار این لیست، سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد که هیچ یک از این فهرست‌ها صحت ندارد و در حد گمانه‌زنی است.

صلاحیت تاجزاده بررسی نشد اصولگرایان به دنبال ردصلاحیت جهانگیری

یکی از داوطلبانی که از همون ابتدای کار گرفتار تیغ سانسور رسانه‌ها و تلویزیون شد، مصطفی تاجزاده بود که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده. برخی رسانه‌ها در حالی اقدام به انتشار اسامی نامزد‌های شاخص کردند که خبری از نام و تصویر تاجزاده در فهرست ادعایی آن‌ها نبود و بسیاری در واکنش به این اقدام گفتند صدا و سیما زودتر از شورای نگهبان صلاحیت تاجزاده را تایید نکرد. در روز‌های گذشته نیز این شایعه مطرح شد که شورای نگهبان بررسی صلاحیت مصطفی تاجزاده را از دستور کار خارج کرده.

علی شکوری راد فعال سیاسی اصلاح طلب با اعلام این خبر طی توییتی به شدت نسبت به این موضوع اعتراض کرد. علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت هم از رهبر انقلاب خواسته که کار به حکم حکومتی نکشد و در همین مرحله، «تایید صلاحیت» مصطفی تاجزاده اعلام شود. در همین راستا بعضی فعالان توییتری حامی جنبش سبز، هشتک تایید صلاحیت تاجزاده را راه انداخته‌اند.

در مقابل یاسر جبرائیلی از فعالان رسانه‌ای اصولگرا خواستار رد صلاحیت جهانگیری شده و در توییتر نوشته است از معیار‌ها و شرایط بسیار مهم جهت تشخیص افراد واجد صلاحیت برای نامزدی ریاست جمهوری "مدیر و مدبر" بودن است. رد صلاحیت آقای جهانگیری که بی‌تدبیری‌ها، ائتلاف منابع، بحران‌آفرینی‌ها و ناتوانی‌هایشان در حل مشکلات کشور به وضع امروز منجر شده، مطالبه‌ای معقول و منطقی از شورای نگهبان است.

اصولگرایان، روی لبه تیغ شورای نگهبان

در میان اصولگرایان هم بحث تایید صلاحیت به صورت جدی پیگیری می‌شود. مهمترین شایعات، رد صلاحیت چند چهره برجسته این جریان است. سعید محمد، محسن رضایی، عزت الله ضرغامی و علیرضا زاکانی افرادی هستند که خبر رسیده که به خاطر عدم احراز صلاحیت، شانس حضور در انتخابات را نخواهند داشت. اکانت مخلصین در توییتر نوشته یک کانال محرمانه خبر داده که محسن رضایی صلاحیتش در شورای نگهبان تا لحظه انتشار خبر، احراز نشده است. همچنین پیرو این خبر، صلاحیت سعید محمد به دلیل عدم تطبیق ۴ سال مدیریت اجرایی خود با میزان فعالیت به عنوان‌فرماندهی قرارگاه، احراز نشده.

محمد کشوری یکی از توییت نویسانی است که نوشته مهم و محرمانه: رئیسی، لاریجانی و جلیلی تایید صلاحیت می‌شوند.

یک فعال رسانه‌ای اصولگرا معتقد است احتمال رد صلاحیت چند چهره شاخص جریان اصولگرا بالاست که بعد از آن اصلاح‌طلبان نتوانند مدعی عملکرد جناحی شورای نگهبان باشند. یکی از کاربران توییتر هم در واکنش به این شایعه نوشته «من فکر می‌کنم محسن رضایی رد صلاحیت می‌شه. اصلا باهاش توافقی کردن که بیاد تا رد صلاحیت بشه، چون راه رو برای رد صلاحیت خیلیا باز می‌کنه. خودش هم مطمئن بود که رای نمیاره، ولی اومد!»

یک چهره اصولگرای حامی سعید محمد هم نوشته «مافیای اصلاحطلب و اصولگرا و زدوبند‌های جناحی باعث شده احتمال رد صلاحیت #سعید_محمد قوت بگیرد، شورای نگهبان بداند ایشان شانس اول پیروزی هست و عدم تایید صلاحیت ایشان باعث ریزش مشارکت خواهد شد. براستی یک نخبه میدانی چرا نباید تایید شود، ولی عده‌ای زدوبندکار تایید شوند؟»

احمدی نژاد و برزخ شورای نگهبان

فضای مجازی عرصه تاخت و تاز حامیان و مخالفان احمدی نژاد است، برخی اکانت‌ها در فضای مجازی ادعا کردند که محمود احمدی نژاد تایید صلاحیت شده است. در توییتر نیز ادعا شده که محمود احمدی نژاد در آستانه تایید صلاحیت قرار گرفته است. علی قلهکی از رهبران ارتش سایبری اصولگرایان نوشته است نگرانِ تاییدِ صلاحیت‌ها هستم! بعضی کاربران این توییت را پالسی برای تایید صلاحیت محمود احمدی نژاد می‌دانند.

اصولگرایان حامی رئیسی و احمدی نژاد هم به حضور برادر لاریجانی در جمع فق‌های شورای نگهبان انتقاد دارند. با اینکه صادق لاریجانی منصوب رهبری است، اما آن‌ها معتقدند حضور او در این جایگاه، باعث می‌شود تایید صلاحیت علی لاریجانی دارای شبهه باشد. در مقابل حامیان لاریجانی می‌گویند شش حقوق دادن شورای نگهبان، منصوب رئیس قوه قضاییه هستند.

 

منبع: رویداد۲۴

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
0
1
شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰
برزهي كه براي مخترعين درست كرد كارشناس مي خورد و بر سر أيده مي زِد
ناشناس
0
0
شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰
اگه نظر مردم مهمه احمدی نژاد بیاد
ناشناس
0
0
شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰
من خودم به احمدی نژاد رای میدم
جمال
0
0
يکشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۰
احمدی نژاد را دوست داریم
ناشناس
0
1
دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰
فقط احمدی نژاد رای حقیقی مردمه.بقیشون رای خودشونه
درمورد برادر لاریجانی که والا من از روز اول گفتم برادرش نباید باشه.
اصلن این همه جوان پرکار من نمیدونم اینا کیه اومدن؟
قحط الرجاله
علی
0
0
دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰
فقط احمدی نژاد. یعنی مردمی نژاد
ناشناس
0
0
دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰
متاسفم که ملاک افراد باید وضع فعلی این کاندیداها باشه احمدی نژادی که هم از توبره انقلاب میخوره هم از آخور آمریکا صلاح که رییس جمهور ایران باشه اینی که میگه جمهوری ایرانی نه جمهوری اسلامی جواب خون شهدا رو چی میخواد بده
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
احمدی نژاد چرا رد صلاحیت شد؟؟رای نمیدیم به هیچ عنوان
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
احمدی نباشه رای نمیدیم
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
یا‌احمدی‌یا‌هیچ‌احدی
رضاصمدی فروشانی
0
0
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
رای ما دکترمحمود احمدی نژاد
رضاصمدی فروشانی
0
0
يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
رای ما به دکترمحمود احمدی نژاد هیچ کس
rezasmadi
0
0
سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۰
فقط دکترمحمود احمدی نژاد دوستت دارم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بازگشت بورس به زمستان ۱۴۰۰

چرا ایرانیان در ترکیه خانه می‌خرند؟

وریا غفوری از استقلال جدا شد

تدوین یک بسته جدید برای بازار اجاره

زمان فراخوان جاماندگان سهام عدالت

جلودارزاده: رئیسی و قالیباف، روضه مظلومیت کارگران می‌خواندند، اما حالا حق بازنشستگان را نمی‌دهند

پلکانی بیمه‌شدن دارو‌ها با انتقال ارز ترجیحی

تورم وحشتناک ۳۷ قلم خوراکی پرمصرف در کشور!

قیمت انواع رب گوجه فرنگی در بازار

منافقین مسئولیت دو حمله تروریستی تازه در ایران را پذیرفتند

خبر جدید از یارانه جاماندگان/ چند نفر مشمول یارانه‌ ۳۰۰ هزار تومانی شدند؟

نماینده مجلس: بگوییم اینترنت پرسرعت خطر دارد جهان به ما می‌خندد

آخرین تلاش‌های صدا‌ و سیما برای جذب مخاطب/ مستوران روی بیلبوردهای شهری +فیلم

کارشکنی جدید در افزایش حقوق بازنشستگان

تصاویر آتش گرفتن خودروی بنز در بزرگراه امام علی

اردوغان در گرداب تورم

روز‌های مه‌آلود بورس

خط و نشان رئیس صداوسیما برای سریال‌های شبکه نمایش خانگی

ردپای خانه‌های لوکس در بازار مسکن پایتخت

اشک‌های ژان کارلوس پیش از پیوستن به استقلال

تقلای بیت‌کوین در کف کانال ۱۹ هزار دلار

تداوم جنجال بین پیکه و شکیرا؛ این‌بار دادگاه رای می‌دهد!

بیداری سهام عدالت از خواب دوساله

کیفیت هوای تهران ناسالم برای همه

کدام مادران خودرو با قیمت دولتی دریافت کردند؟ +فیلم

افزایش ۳۰ درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو/ فروش لوازم یدکی بی کیفیت و تقلبی شدت گرفت

پرداخت سود سهام عدالت از محل شرکت‌های غیربورسی

افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار بی مشتری / قیمت ماشین لباس شویی داخلی گران‌تر از خارجی!

دستگیری میوه فروشان مسلح در پایتخت

پشت پرده افزایش قیمت دلار

یاغی بارسا در آستانه تمدید+عکس

اُفت ۱۵ واحدی شاخص کل بورس

صف خرید و فروش سهام در ۱۲ تیر

فیلم/ مخترع تلفن همراه: بی خیال گوشی شوید و کمی زندگی کنید

واکنش تازه به نرخ ۶ میلیون تومانی بلیت تهران-مشهد

تخت گاز اجاره بها در منطقه ۵ تهران!

ثبت اولین جدایی در تیم سیاسی دولت رئیسی