تاریخ بروز رسانی: ۱۰:۴۹ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
طرح جديد مجلس براي جبران زيان سهامداران خُرد چقدر تاثيرگذار است؟

به‌‌هم ‌ريختگي در ذات بازار سرمايه

روز گذشته جمعی از نمایندگان طرحی را تحت عنوان جبران زیان وارده به اشخاص حقیقی ناشی از تخلفات انجام‌شده در بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۹۹ تدوین و برای رسیدگی به هیات‌رییسه مجلس ارایه کرده‌اند. در بخشی از این طرح آمده، در سال ۱۳۹۹ مردم از سوی مسوولان دولتی به طرق مختلف تشویق به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شدند.

بورس

اقتصاد ۲۴- در زمان تشویق سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سرمایه اقدامات متعددی توسط برخی اشخاص حقیقی و حقوقی درخصوص افزایش سوددهی سرمایه‌گذاری در بورس انجام شد، ولی پس از ورود مردم و سرمایه‌گذاری آن‌ها اقداماتی مبنی بر خروج سرمایه از بازار بورس و فروش سهام توسط سهامداران عمده انجام شد که اخبار منتشره نشان از درآمد‌های نجومی برخی اشخاص حقیقی و حقوقی دارد.
باید مشخص شود کدام دسته از اشخاص حقیقی یا حقوقی از خرید و فروش در بازار سرمایه سود‌های کلان کسب کرده و کدام دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی از خرید و فروش در بازار سرمایه متضرر شده‌اند که در صورت اثبات صحت درآمد‌های نجومی و منتفع شدن دسته‌ای اشخاص خاص به نظر می‌رسد تخلفات و سهل‌انگاری عدیده‌ای از قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامه اجرایی آن توسط مسوولان سازمان بورس و کارگزاران سازمان بورس انجام شده است.

اعلام کلیه تخلفات انجام‌شده در معاملات

در بخشی از بند‌های این طرح به بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار اشاره شده ضمن آنکه در بخش دیگری از این طرح گفته شده وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است از طریق هیات‌مدیره سازمان بورس اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به حسابرسی و بررسی تمامی معاملات انجام‌شده در بازار بورس اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ اقدام کرده و ضمن شناسایی و اعلام کلیه تخلفات انجام‌شده در معاملات مذکور به مراجع صالح قضایی، میزان درآمد‌های اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از تخلفات انجام‌شده را شناسایی و میزان زیان و ضرر اشخاص حقیقی در معاملات مذکور را تعیین و طی فرآیندی که در آیین‌نامه اجرایی این قانون مشخص می‌شود به زیان‌دیدگان بازار سرمایه مسترد کند و میزان درآمد‌های نامشروع و بلاجهت هر شخص حقیقی و حقوقی ناشی از تخلفات مشخص و بلافاصله مسترد شده و به تناسب میان زیان‌دیدگان از آن معامله تقسیم شود.
اما این سوال مطرح می‌شود که این طرح چقدر عملیاتی خواهد بود؟

الزام بر ایجاد امنیت در بورس

مهیار بقایی، کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که ذات بازار سرمایه با این طرح مجلس زیر سوال می‌رود، او گفت: این‌گونه اقدامات در بازار سرمایه به نوعی شبیه دامنه نوسان است البته با شدتی بیشتر زیرا باعث ناامنی بیشتر در بورس می‌شود، اینکه فردی در خرید و فروش سهمی سود کرده و حال قانونی بیاید که برای خرید و فروش‌های قبلی باشد به جز ناامنی و ترس نتیجه دیگری ندارد.

او در ادامه گفت: در بخشی از این طرح نوشته شده با استرداد درآمد‌های نامشروع در سال گذشته کل عملکرد ناظر فروش در بورس نادیده گرفته شده و زیر سوال می‌رود. در سال ۹۹ افزایش سقف برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌های مردم ارایه نشد و به اجبار مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس باید کد بورسی دریافت می‌کردند و به نوعی جلوی همه ابزار‌های مختلفی که برای کنترل ریسک بود را گرفتند.


بیشتر بخوانید: چرا واریز پول شاخص بورس را مثبت نکرد؟


بقایی خاطرنشان کرد: تا قبل از کرونا اتفاقات تاریخی بورس رقم خورد، اما پس از آن دامنه نوسان بسته شد و نقدشوندگی بازار نیز دستکاری شد و با این اقدام آخر مجلس درخصوص ارایه این طرح باید گفت ذات بازار زیر سوال می‌رود. نباید فراموش کرد که در سال ۹۲ هم بازار ریخت و بازار ملک هم در رکود رفت و هرکسی که سهم خود را نگه می‌داشت در سال ۹۹ رستگار می‌شد.

جذب سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه

او با بیان اینکه سیاست‌ها از ابتدا درست اجرا نشد، افزود: اگر این طرح به تصویب برسد به این معنی است افرادی که در سال گذشته سود‌های بالایی برده‌اند دارای رانت اطلاعاتی بوده‌اند، البته یک‌سری از سهم‌ها در این مدت به عنوان پروژه پررنگ شده‌اند و بالا رفته‌اند که باید مورد ارزیابی قرار گیرند، اما نباید ذات بازار سرمایه را با این اقدام زیر سوال برد؛ ضمن آنکه وزارت اقتصاد چطور در مدت سه ماه می‌تواند این افراد را شناسایی کند؟ اینکه چگونه می‌توانند هر فردی که در بالاترین رقم سهم خود را فروخته را معرفی کنند، این بدین معناست که باید ببینند هر کد بورسی در چه کارگزاری‌هایی معامله کرده و اگر سودی بوده محکوم به جریمه می‌شود.


او تصریح کرد: یکی از موارد مهمی که در معاملات بورسی مطرح است امنیت اطلاعات است و تنها افشای اطلاعات در دادگاه انجام می‌شود، اما با این طرح عملا این موضوع را زیر سوال برده و این اقدام باعث می‌شود تا سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در این بازار فرار کند.


این فعال بازار سرمایه ادامه داد: متاسفانه سه ماه بازار به دلیل دامنه نوسان قفل بود و چند ماه هم قیمت‌های دستوری و قیمت دلار و برجام مطرح شد و درآمد‌های دولتی و کسری بودجه و اظهارنظر‌های مختلف که باعث نوسان بازار شده بود را مطرح کردند این در حالی است که باید در‌های کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی باز شود تا آن‌ها در سرمایه‌گذاری در بورس پیش‌قدم و شرکت‌های ارزنده بیشتر شوند و سرمایه‌های خرد را جذب کنیم.
او افزود: بهتر است به جای این‌گونه طرح‌ها محدودیت‌هایی برای اقدامات دولتی مانند (قیمت دستوری و دامنه نوسان و...) انجام شود.

آموزش معاملات در بورس با تاخیر انجام شد

بقایی گفت: درست است که چند وقتی است در دوره افول هستیم و امروز شدت آن بیشتر از سال‌های قبل شده، اما در سال‌های قبل هم به این شدت رشد در بازار نداشتیم، اینکه سال قبل پنجاه میلیون کد بورسی داشتیم هم اشتباه بود و بسیاری از مردم طلا و جواهر خود را فروختند و وارد بورس شدند و متضرر شدند و موضوع آموزش برای معاملات بورسی سال گذشته مطرح نشد و امسال که دیگر دیر شده در سایت بورس این آموزش‌ها را ارایه می‌دهند.
او افزود: با این طرح‌ها هم به روح بازار لطمه می‌زنیم و هم امنیت سرمایه در بازار سرمایه کمتر می‌شود. سرمایه‌گذاران به دنبال شفافیت هستند و با این اقدام مردم به سمت بازار‌های موازی و رمزارز‌ها می‌روند. متاسفانه امروز بی‌اعتمادی در بازار بیشتر شده و این‌گونه طرح‌ها نه تنها کمکی به بازار نمی‌کند بلکه باعث ناامیدی بیشتر در بازار و فرار منابع از بورس می‌شود. باید تصمیماتی اتخاذ شود تا ورود منابع به بورس تسهیل‌تر شود نه اینکه باعث خروج منابع از بورس شویم.
بقایی در خاتمه گفت: به نظر می‌رسد این طرح باید در کمیسیون اقتصادی مجلس، سازمان بورس و کانون کارگزاران و کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری مطرح شود تا در این خصوص نظر دهند و بعد از آنکه نهایی شد در مورد جبران خسارت افراد حقیقی به نتیجه‌ای منطقی برسند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
میلیاردها تومان که هیچ، میلیاردها بیت کوین هم نمی تواند بورس را نجات دهد علتش کاملا واضح است چون هدف از تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس ، گران فروشی سهام و بالاکشیدن پول مردم بوده .مشخص شد بورس جای برنامه ریزی برای دزدی بوده .در دزدخانه هم که هیچ امنیت و نظارت قانونی نیست.حتی قانون جنگل هم درآن حاکم نیست. حالا با این اوضاع اعتمادی باقی می ماند ؟ فقط و فقط با جبران ضرر سهامداران با قیمت بالا شاید یه چیزی شود درغیر اینصورت تا سالها امیدی به رونق بورس نیست حتی با عوض شدن رییس جمهور
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حضور همزاد بهاره رهنما در انتخابات!

سیدحسین فاطمی درگذشت

شکل عجیب گزارش تلویزیونی درباره انتخابات + فیلم

تاریخ‎‌سازی تکواندوی بانوان ایران در آسیا

تخمین میزان مشارکت تا حدود ساعت ۱۷

مهدی کروبی رای خود را به صندوق انداخت

تخلف انتخاباتی در چالوس ۸نفر را روانه زندان کرد

سردار آزمون نامزد عنوان برترین بازیکن مقدماتی جام جهانی

پزشک دربار به تلویزیون آمد

مهلت ثبت نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در سال ۱۴۰۰

کودک‌ آزاری ؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی

ایران سومین تیم گران‌قیمت آسیا + جزئیات

برگزاری دوره آموزشی غواصی صنعتی برای اولین بار در قشم

اجرای طرح‌های نوآورانه در جزیره کیش با پشتوانه علمی

در دیدار ظریف و بورل چه گذشت؟

اعلام برنامه مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

فیلم/ هجوم عجیب رأی دهندگان دهدشتی به یکی از شعب اخذ رأی!

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

تهدید رحمانی فضلی و آذری جهرمی از سوی عضو جبهه پایداری

چرا ارزهای دیجیتال برای ایران اهمیت دارد؟

کدخدایی: آمار‌های فضای مجازی درباره مصرف تعرفه‌ها گمانه‌زنی است

اعتراض به مهرعلیزاده حین رای دادن در جماران

مستمری حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی چقدر می‌شود؟

سیدحسن خمینی پای صندوق رای

کیفیت هوای پایتخت چگونه است؟

آغاز تبلیغات در سرویس ویدیویی اینستاگرام

رقیب اصلی رئیسی با همسرش پای صندوق رای +عکس

تداوم روند نزولی بازار رمزارز‌ها

صندوق سیار ویژه بیماران کرونایی بیمارستان‌ها

فیلم/صحبت‌های محمدرضا عارف پس از رای دادن در حسینه جماران

تصاویر رسانه خارجی از انتخابات ایران

واعظی در انتخابات شرکت کرد

سقوط ارزش شیبا اینو

احتمال تمدید قرارداد عابدزاده با ماریتیمو

محسن رضایی: قول می‌دهم اقتصاد و معیشت شما را حل خواهم کرد

حضور محسن رضایی در انتخابات ۱۴۰۰