تاریخ بروز رسانی: ۰۸:۲۰ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
نشست شورای بهبود مستمر محیط کسب‌وکار با موضوع رمزارز‌ها برگزار شد

مطالبه بخش خصوصی درباره ارز‌های دیجیتال

نشست شورای راهبری بهبود مستمر محیط کسب‌وکار با موضوع رمزارز‌ها با حضور اعضای تشکل‌های تخصصی حوزه ارز‌های دیجیتال برگزار شد.

مطالبه بخش خصوصی درباره ارز‌های دیجیتال

اقتصاد۲۴- حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اتاق ایران با بیان این مطلب که آینده پژوهی در حوزه بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال را باید جدی بگیریم، گفت: حل چالش‌های عمومی حاکم بر این حوزه باید به کمک برنامه‌ریزی و تعیین یک نقشه راه حل شود؛ اما مهم‌تر از آن ارائه مطالعات آینده‌پژوهی و بررسی اثرات این حوزه بر اقتصاد کشور و دنیا است. جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران نیز با تایید آنچه درباره اهمیت مطالعات گسترده و بررسی اثرات فناوری بلاک‌چین مطرح شد، گفت: متاسفانه در ۴۲ سال بعد از انقلاب، فرصت‌هایی را از دست دادیم. اگر مقوله رمزارز‌ها را فرصت بدانیم متاسفانه رفتار مناسب با آن را هنوز پیدا نکرده‌ایم و احتمال دارد در این مورد نیز مانند گذشته عمل کنیم. به اعتقاد او لازم است اطلاعات و سطح آگاهی و دانش خود را نسبت به رمزارز‌ها بیشتر کنیم و از آن بهترین بهره را ببریم. هرچند هنوز درباره مسائل این حوزه به یک رویکرد و حرف واحد نرسیدیم. علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران نیز تاکید کرد: از آنجا که استاد فرصت‌سوزی هستیم و همواره عدم آگاهی منجر به انواع سنگ‌اندازی‌ها و مخالفت‌ها می‌شود، باید سعی کنیم اطلاعات خود را نسبت به رمزارز‌ها و کاربرد‌های آن افزایش دهیم.

او به اولین نقش پول در اقتصاد به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت در معاملات اشاره کرد و گفت: ارزش این ابزار جدید که تا حدی می‌توان آن را جایگزین پول دانست در سطح دنیا پذیرفته شده است. پس انکار آن عقلانی و منطقی نیست. به گفته وی، ایران باید محور این کار باشد و استفاده از این ابزار را در تجارت توسعه دهد. در این بین قدم اول، تشریح و شناساندن رمزارز‌ها و چگونگی استفاده از آنهاست. معرفی این ابزار از سوی اتاق ایران باید پیگیری شود. شمس اردکانی تاکید کرد: نباید به‌دلیل عدم آگاهی خود را از این فناوری جدید در هر بخشی محروم کنیم. رضا وفایی، مدیر اقتصادی اتاق تعاون از رمزارز‌ها به‌عنوان واقعیت‌هایی یاد کرد که قابل انکار نیستند. به باور او فقط باید روی دو بخش تولید و به رسمیت شناخته شدن آن در کشور کار کرد.


بیشتر بخوانید: ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ناشناخته ارزهای دیجیتال


او ادامه داد: درست است که از حیث ماهیت پول در دنیا شاخص‌هایی تعریف شده و به تدریج با گذشت زمان تحولاتی در این حوزه روی داده است با این حال نمی‌توان ویژگی‌های مهم این ابزار را نادیده گرفت.

به اعتقاد وفایی باید با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور به سرمایه‌گذاران، سیگنال‌های منطقی بدهیم. باید پیش از هر چیز متناسب با ظرفیت‌های خود درباره سطح تولید انواع رمزارز‌ها برنامه‌ریزی کنیم. به این ترتیب مانع از دلسردی سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان خواهیم شد. مدیر اقتصادی اتاق تعاون اظهار کرد: نباید با اتخاذ تصمیمات کوتاه‌مدت و غیرقابل حمایت موجب سرگردانی فعالان اقتصادی شویم. شاید در این مسائل جدید سطح ریسک بالا باشد، اما نباید با تصمیمات لحظه‌ای سطح ریسک این ابزار را افزایش دهیم. در این راستا سعید نیک‌مهر، مشاور کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران گزارشی از مطالعات انجام‌شده درباره رمزارز‌ها ارائه داد. طبق آنچه مطرح شد، ارز‌های دیجیتال و استراتژی که این بحث را اداره می‌کند، قابل بحث است و از آنجا که همچنان بانک مرکزی متولی‌گری این حوزه را نپذیرفته، شرایط پیچیده شده است. این گزارش با محوریت تولید، تجارت و تبادلات درباره ارز‌های دیجیتال مطالبی را عنوان می‌کند.

براساس آن تولید رمزارز برای توسعه تولید و تامین مواد طبیعی در سایر حوزه‌ها قابل استفاده است و در این بین شفافیت در جابه‌جایی ریالی و مقابله با اقدامات رانت‌جویانه و پولشویی دنبال می‌شود. از سویی این امکان مهیا می‌شود تا اعتبارسنجی کارگزاران به صورت رسمی اتفاق افتد.

محمدباقر مجتبائی، دبیرکل اتاق اصناف، خواستار تصمیم‌گیری مجموعه حاکمیت درباره کلیت و ابعاد این مساله شد، چراکه به اعتقاد او اگر می‌خواهیم از عواید حاصل از فناوری‌های جدید بهره ببریم باید سیاست‌گذاری جامعی توسط مجموعه حاکمیت انجام شود.

او معتقد است درباره این ابزار‌های نو باید حد و مرز را تعریف کنیم تا بنگاه‌ها تکلیف خود را در برابر آن بدانند. از سویی لازم است تبعات خروج سرمایه از کشور به کمک ارز‌های دیجیتال، حجم تبادلات پول در بین بازارها، امکان پولشویی و تاثیر آن در معاملات داخلی و خدشه‌ای که بر عوامل قانونی تجارت می‌گذارد در تصمیم‌گیری‌های کلان مدنظر باشد.

محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز معتقد است متولی اصلی در حوزه رمزارز‌ها باید مشخص شود. چون هنوز فرهنگ استفاده از این ابزار در داخل ایجاد نشده و نوسانات تصمیم‌سازی در این حوزه بالاست، فعالان اقتصادی چندان تمایلی به استفاده از این ابزار ندارند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همکاری اتاق ایران با بانک مرکزی برای انسجام بخشیدن به این حوزه را لازم دانست. به باور او نمی‌شود از یک طرف مجوز سرمایه‌گذاری برای تولید رمزارز‌ها را بدهیم و از طرفی با یک حکم مانع فعالیت آن‌ها شویم.

طلایی بر آینده‌پژوهی در حوزه بلاک‌چین نیز تاکید کرد و ادامه داد: مشکلات عام در این حوزه وجود دارد؛ اما لازم است نیاز‌های اصلی را شناسایی و با همکاری دست‌اندرکاران در این حوزه یک برنامه جامع طراحی کنیم. اتاق می‌تواند این کار را انجام دهد و نقشه راهی را با مشارکت کلیه عوامل تهیه کند.

در این بین نمایندگانی از تشکل‌های تخصص بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال به بخشی از مشکلات خود اشاره کردند. آن‌ها تعریف نشدن ماهیت اصلی رمزارز‌ها به‌عنوان دارایی را یک آسیب جدی می‌دانند و معتقدند این بخش نوع جدیدی از دارایی‌هاست و نمی‌توان بانک مرکزی را متولی اصلی آن دانست. وزارت اقتصاد باید در این بخش پررنگ‌تر عمل کند. بر اساس اظهارات نمایندگان تشکل‌ها، حوزه رمزارز‌ها نیازمند تنظیم‌گری است؛ چراکه خیلی دستورپذیر نیست. از سویی در تبصره ۷ لایحه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به حوزه بلاک‌چین در حد رمزارز‌ها نگاه شده در حالی که فراگیری بلاک‌چین بسیار گسترده است و نباید نگاه محدودی به آن داشت.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز در این رابطه گفت: پدیده رمزارز‌ها را از جوانب مختلف نظارتی، حقوقی، ارزی، اقتصادی و... مورد بررسی قرار داده‌ایم و در تمام این بررسی‌ها نکته کلیدی این است که تنها پشتوانه رمزارز‌ها در واقع اقبال خریداران به داد و ستد این نوع از دارایی است و همین مساله ریسک‌های مرتبط با این پدیده را به شدت بالا برده است.

منبع: اتاق ایران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مطالبه بخش خصوصی درباره ارز‌های دیجیتال

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال امروز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت تبلت اپل و لنوو امروز + جدول

ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد چیست؟

قیمت خودرو‌های جک و لیفان کرمان موتور امروز

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

بیت کوین ۳۶ هزار دلاری شد

پرتکرارترین کلمات نامزد‌های ریاست جمهوری در مناظره اول/ اینفوگرافی

بهاره رهنما خوشگل تر از همیشه + عکس

واکنش جنجالی پناهیان به اولین مناظره + فیلم

تبلیغ تمام قدِ کارگزاران برای عبدالناصر همتی

تقی‌پور: خبرِ فیلترینگ دروغ است؛ شکایت می‌کنم

رییسی خواستار اختصاص زمان در صداوسیما جهت پاسخگویی به اظهارات همتی و مهرعلیزاده شد

فیلم/ هواپیماربایی در آمریکا به سبک فیلم‌های هالیوودی

فیلم/ انفجار ناگهانی موبایل در دست یک جوان

فیلم / بخشی از نقش‌آفرینی زنده‌یاد علی انصاریان در فیلم سینمایی کولبرف

فیلم/ روایت رئیسی از ازدواج و میزان مهریه فرزندانش

فیلم/ رئیسی: جوانان ازدواج کنند، مسکن با ما

کدام آپارتمان‌های پایتخت چوب حراج خورده‌اند؟

آخرین قیمت خودرو

بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

صهیونیست‌ها جانشین سید حسن نصرالله را تعیین کردند!

مستند محسن مهرعلیزاده سانسور شد

حقوق کارکنان دولت در دوسال گذشته چه میزان رشد داشت؟

اقدام جالب غلامپور و گلرهای استقلال برای مجیدی!

حضور روس‌ها در شبکه ریلی ایران!

فیلم/ کتک‌کاری در مناظره فوق جنجالی در افغانستان

فیلم/ گل استثنایی عادل فردوسی‌پور به صنعت نفت به سبک دل‌پیرو

بورس به کمک قطعی برق می‌آید!

جلیلی: افزایش تولید راه حل کاهش تورم است

فیلم/ هشدار محسن رضایی به مردم

همتی: یک نفر در برابر ۵ نفر بودم

فیلم/ تیزر مستند جنجالی مهرعلیزاده

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار

خیز چین برای کسب عنوان بزرگترین اقتصاد جهان

یماری‌های ناشی از زیاده‌روی در مصرف پروتئین