تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
طی ۴۸ ساعت گذشته چه عباراتی سرچ شدند؟

بیشترین جستجوی ایرانیان در گوگل

عبارات «سایکوپت چیست؟»، «طهرانچی دانشگاه آزاد»، «سازمان نقاب چه سازمانی بود؟»، «fatf چیست»، «کریستین اریکسن»، «جمیله علم الهدی»، عباراتی بود که طی ۴۸ ساعت گذشته کاربران ایرانی در اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد آن بودند.

بیشترین جستجوی ایرانیان در گوگل

اقتصاد ۲۴ - روزانه عبارت و مفاهیم متعدد و صد البته متفاوتی از سوی کاربران فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی و موتور‌های جستجوگر جست و جو می‌شود؛ مفاهیمی که بعضاً با تحولات خبری ارتباط تنگاتنگی دارند و کاربران به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها هستند. در بسته خبری پیش روی، به مهم‌ترین مفاهیم جست و جو شده و بیان دیگر ترند‌های گوگل در ۴۸ ساعت گذشته اشاره شده است.

در بازه زمانی مورد اشاره، مفاهیم و عباراتی، چون «سایکوپت چیست؟»، «سازمان نقاب چه سازمانی بود؟»، «طهرانچی دانشگاه آزاد»، «fatf چیست»، «کریستین اریکسن»، «جمیله علم الهدی»، و... از مهم‌ترین موضوعاتی بود که کاربران ایرانی در اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد آن‌ها بودند.

سایکوپت چیست؟

سایکوپت یک اختلال روانی است که از افراد مبتلا شخصیت‌هایی ضد اجتماع می‌سازد. اخیراً در رسانه‌ها آمده است که پدر بابک خرمدین که فرزندش را به شیوه‌ای فجیع به قتل رسانده بود، دچار این اختلال روانی است.
افراد مبتلا به سایکوپت همواره و بدون اینکه احساس ندامت بکنند به آزار دیگران در سطوح مختلف مشغول هستند.

حالا و انتشار خبر ابتلای پدر بابک خرمدین به این بیماری، اختلال سایکوپت را در کانون توجه کاربران فضای مجازی قرار داده است.

سازمان نقاب چه سازمانی بود؟

سازمان نقاب، یک گروه مبارزاتی علیه انقلاب اسلامی بود که در سال‌های نخستین استقرار جمهوری اسلامی ایران، تلاش کرد تا طی یک عملیات گسترده که بعد‌ها به کودتای نقاب یا کودتای نوژه مشهور شد نسبت به سرنگونی جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

این کودتا بنا به دلایلی مثل لو رفتن عملیات ناکام ماند و به اهداف از پیش طرحی شده خود نرسید. سالروز این عملیات ۱۹ تیرماه سال ۱۳۵۹ می‌باشد و همه ساله با نزدیک شدن به این سال، عبارت هایی، چون کودتای نوژه، سازمان نقاب و ... از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی جست و جو می‌شود.

طهرانچی دانشگاه آزاد

محمد مهدی طهرانچی، نام رئیس فعلی دانشگاه آزاد اسلامی است که پس از استعفای دکتر فرهاد رهبر از ریاست این دانشگاه جانشین او شد.

محمد مهدی طهرانچی در دوران حضور خود در دانشگاه آزاد با فراز و نشیب‌های فراوانی رو به رو بوده است و انتقادات تندی نسبت به عملکرد او در فضای این دانشگاه و میان اساتید و کارکنان و نیز دانشجویان وجود دارد.
در هفته‌های اخیر اجرای طرح الف و ب برای تفکیک اساتید این دانشگاه که سبب خواهد شد جمع زیادی از اساتید با حقوق بسیار کم و یا مشغله‌هایی جز پژوهش در دانشگاه ادامه فعالیت بدهند، علیه او اعتراضات زیادی را ایجاد کرده است.

بر همین اساس به نظر می‌رسد عنوان طهرانچی دانشگاه آزاد به همین دلیل به یکی از پر جست و جو‌ترین عناوین در گوگل طی روز‌های گذشته تبدیل شده باشد.

fatf چیست؟

اف‌ای تی اف، سازمانی بین المللی است که هدف از تشکیل آن مبارزه با جرائم پولشویی و تروریسم عنوان شده است.

توضیح بیشتر اینکه گروه ویژه اقدام مالی (در پولشویی) یا به اختصار اف‌ای تی اف (FATF)، نام یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی تأسیس شد.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. دبیرخانه اف‌ای تی اف مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است. در گذر زمان، فعالیت‌های این گروه گسترده‌تر شد و در نتیجه در سال ۲۰۱۲ مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاع‌های نیز به مأموریت این گروه افزوده شد و در همین سال آخرین ویرایش توصیه‌های خود را برای مقابله با جرایم مالی (تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه ای، پولشویی و …) منتشر کرد. عنوان این توصیه نامه «استاندارد‌های بین المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه گری» است.


بیشتر بخوانید: بیشترین جستجوی گوگل ایرانیان در فروردین ۱۴۰۰


در سال‌های اخیر موضوع پیوستن یا نپیوستن ایران به این سازمان و اجرای تمام و کمال توصیه‌های آن موضوع بحث جدی در رأس حاکمیت بوده است.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی نیز این موضوع بار‌ها مطرح شد و از سوی نامزد‌های اصلاح طلب رویکرد کلی حاکمیت به اف‌ای تی اف به چالش کشیده شد. بر همین اساس به نظر می‌رسد که جمع زیادی از کاربران که علاقه دارند در مورد اف‌ای تی اف بیشتر بدانند، در این مورد در گوگل جست و جو می‌کنند.

کریستین اریکسن

همزمان با آغاز رقابت‌های یورو ۲۰۲۱ به نظر می‌رسد توجه بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی به سمت حواشی این مسابقات سوق پیدا کند. 

در همین رابطه اخیراً نام یکی از بازیکنان تیم ملی دانمارک به شدت و طی روز‌های اخیر در گوگل و دیگر موتور‌های جست و جوگر جست و جو می‌شود. نام این بازیکن کریستین اریکسن است که اتفاقاً یکی از ستاره‌های تیم ملی دانمارک است.

در دومین بازی از روز دوم رقابت‌های یورو دو تیم دانمارک و فنلاند به مصاف یکدیگر رفتند. اما یک اتفاق بسیار شوکه کننده در لحظات پایانی بازی در نیمه اول این دو تیم رخ داد؛ جایی که کریستین اریکسن ستاره تیم ملی دانمارک به یکباره روی زمین افتاد و بیهوش شد.

از شکل افتادن کریستین اریکسن به زمین مشخص بود که این ستاره تیم ملی دانمارک دچار مشکل بزرگی است. به همین خاطر داور مسابقه یعنی آنتونی تیلور خیلی سریع از کادر پزشکی دانمارک درخواست کرد که به زمین مسابقه بیایند و به وضعیت این بازیکن رسیدگی کنند.

ما چهره بازیکنان دو تیم کاملاً وخامت اوضاع را نشان می‌داد. بازیکنان تیم ملی دانمارک به قدری ناراحت و شوکه شده بودند که اشک از چشمان آن‌ها جاری شد.

کادر پزشکی دانمارک چند دقیقه درون زمین به وضعیت کریستین اریکسن رسیدگی کردند و حتی وضعیت به قدری غیر قابل مشاهده و ترسناک بود که برای جلوگیری از مشاهده دوربین‌های تلویزیونی به شکلی عجیب دور اریکسن پوشانده شد.

برخی منابع مدعی شدند خود اریکسن از طریق فیس تایم با هم تیمی هایش صحبت کرده و به آن‌ها اطلاع داده در شرایط خوبی قرار دارد. بازیکنان دانمارک نیز بعد از این تماس راهی زمین شدند.

مارتین شوتس، مدیر برنامه کریستین اریکسن، هم تایید کرد که حال ستاره تیم ملی دانمارک خوب است و حتی می‌تواند صحبت کند. آخرین خبر‌ها از وضعیت او حاکی از آن است که شرایط او پایدار است. 

جمیله علم الهدی

جمیله علم الهدی، نام همسر آیت الله سید ابراهیم رئیسی است-یکی از هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری- است.

او همچنین فرزند آیت الله علم الهدی امام جمعه شهر مشهد است که به عنوان هیأت علمی در دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌کند.

به واسطه حضور آقای رئیسی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، نام وی مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد و در موتور‌های جست و جوگر جست و جو می‌شود. او دکتری فلسفه افتخاری تعلیم و تربیت از دانشگاه تربیت مدرس را داراست و اکنون دانشیار، عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی است.

جمیله علم‌الهدی مادر دو دختر است که یکی از آن‌ها دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و دیگری دانش‌آموخته کارشناسی فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف است.

او پیشتر به خبرنگاران گفته بود که اصلاً آدم سیاسی نیست، اما اندیشه‌ها و باورهایش منطبق بر اندیشه‌ها و باور‌های پدر و نیز همسرش است.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

غدیر تداوم خط نبوت است

شهرام کاشانی درگذشت + بیوگرافی

سرنوشت گوگل ملی چه شد؟

واکنش تند علی کریمی به طرح صیانت اینترنت

ادعای موافقت دولت جدید با طرح اینترنتیِ مجلس

حریرچی: ۹۲ درصد افراد بستری شده، واکسن نزده‌اند

خودکشی دختر تهرانی با افشای رازش با مرد متاهل!

قانون جدید کارت به کارت

عکس‌های برهنه زنان برای مرد لباس فروش دردسر شد

استوری هدیه تهرانی خطاب به حسن روحانی

همسر کورک: ایرانی‌ها به من گفتند فاحشه!

فاطمیون: هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با طالبان نداریم

خداحافظی گزارشگر دوست داشتنی روی آنتن تلویزیون

لباس حسرت برانگیز شیلا خداداد در مراسم عروسی + عکس

ساپورت چسبان الناز حبیبی در ساحل دریا جنجالی شد + عکس

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

امکان انتخاب محل و زمان ‎واکسیناسیون فراهم شد

فیلم/ روش شگفت‌انگیز ژاپنی‌ها برای خنک کردن پارک‌ها در تابستان

قیمت خودرو‌های پارس خودرو

آخرین وضعیت رامبد جوان پس از ابتلا به کرونا

افزایش تراکم مو با چند روش خانگی

فیلمی دیده نشده از قدرت سیل در چین

با عوارض خطرناک مصرف کره آشنا شوید

طرح ضد اینترنت مجلس، هرج و مرج ایجاد می‌کند

زندانیان آبان ۹۸ به خانه برمی‌گردند

هشدار درباره طرح جنجالی مجلس

فیلم/ سلفی تاریخی مریخ نورد ناسا با دوربین رباتیکی

آیا نانوایی‌ها ناچار به تعطیلی شدند؟

فیلم/رعایت نکردن ساده‌ترین پروتکل‌های بهداشتی در مجلس

درگیری مرزی تازه میان ارمنستان و آذربایجان

جهش خیره کننده قیمت نفت

دولت ۵۰ هزارمیلیارد تومان به صنعت برق بدهکار است!

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

واکنش کاربران به مصوبه امروز مجلس

رمز ارز بهترین راهکار ایران برای تجارت در تحریم

محدودیت‌های برق تا پایان مرداد ادامه دارد

مصاف ماسک با آیفون