تاریخ انتشار: ۰۸:۲۸ - ۰۲ تير ۱۴۰۰

برق دزدی ۸۰۰ هزار ماینر

این روزها با وجود این که گفته می شود به دلایلی از جمله موج گرمایی که در پیش است، خاموشی نیروگاه هسته ای، کاهش تولید برق نیروگاه های آبی به دلیل خشکسالی و ... احتمال بازگشت خاموشی ها بسیار است اما همچنان تب تولید ارز دیجیتال با برق ارزان بالاست.

برق دزدی ۸۰۰ هزار ماینر

اقتصاد۲۴- همین موضوع باعث شدت گرفتن فعالیت‌های نظارتی و بازرسی به منظور شناسایی مزارعی شده است که با بهره‌گیری از برق با یارانه دولتی، به تولید ارز دیجیتال می‌پردازند. روز گذشته هم خبر کشف بزرگ‌ترین مزرعه غیرقانونی ارز‌های دیجیتال با هفت هزار ماینر منتشر شد که بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت. به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در خصوص این مزرعه غیرقانونی استخراج رمز ارز گفته: «در پی همکاری مشترک ماموران پلیس پیشگیری تهران بزرگ و اداره برق تهران نوسانات و میزان برق در یک کارخانه متروکه واقع در محدوده چیتگر بررسی و با توجه به شواهد موجود در عملیات ماموران پلیس بیش از هفت هزار ماینر از محل این کارخانه کشف و ضبط شد که تعدادی از این ماینر‌ها فعال بوده و تعدادی دیگر نیز در حال نصب و راه‌اندازی بود.» به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ این مزرعه بزرگ‌ترین مزرعه استخراج ارز دیجیتال بوده که از سوی پلیس تهران کشف و ضبط شده است.

رشد ماینر‌ها از گزارش دی ماه تاکنون

بعد از خاموشی‌های دی سال گذشته که مسئولان شرکت توانیر کمبود گاز را دلیل کمبود تولید برق اعلام کرده بودند و هیچ شانسی برای ماینر‌ها در مصرف بالای برق قائل نبودند حالا که زمستان به سر آمده و قاعدتا مصرف گاز نیز کاهش یافته در اوایل خرداد که شروع خاموشی‌ها در شهر‌های بزرگ اتفاق افتاد مدیران توانیر مدعی شدند که یکی از دلایل اصلی کمبود برق در روز‌های اخیر فعالیت گسترده استخراج کنندگان رمز ارزهاست.


بیشتر بخوانید: برق دزدی برای استخراج بیت کوین


پیش از این در دی سال گذشته، مدیرعامل شرکت توانیر درباره میزان مصرف برق مراکز استخراج رمز ارز‌ها گفته بود: «براساس مدلی که در اختیار داریم ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات میزان مصرف برق استخراج رمزارزهاست که نیمی از آن‌ها براساس قرارداد‌هایی که داریم مجاز هستند.»، اما در اوایل خرداد روابط عمومی شرکت توانیر استخراج رمزارز‌ها را مهم‌ترین دلیل بالارفتن مصرف برق و خاموشی‌ها اعلام کرد و طبق گفته سخنگوی توانیر از مصرف ۵۰۰ مگاواتی ماینر‌ها در دی ماه به مصرف ۲۰۰۰ مگاواتی در خرداد رسیده ایم. از آن جایی که حدود ۶۰ هزار مگاوات برق روزانه در کشور تولید می‌شود، برق مصرفی ماینر‌های غیرمجاز بیش از ۳ درصد از تولید کل برق تولیدی کشور است.

تعداد ماینر‌های کشف شده

برای این که از میزان دستگاه‌های ماینر غیر مجاز کشف شده مطلع شویم با سخنگوی توانیر گفتگو کردیم. مصطفی رجبی مشهدی تعداد دستگاه‌های غیر مجاز کشف شده را ۱۸۹ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: «تاکنون ۱۸۹ هزار دستگاه ماینر غیرمجاز کشف شدند که معادل ۵۵۰ مگاوات برق مصرف می‌کردند.» سخنگوی شرکت برق در خصوص برق مصرفی هفت هزار ماینر کشف شده روز گذشته هم افزود: «این مزرعه بزرگ‌ترین مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز کشف شده بود که ۲۰ مگاوات برق مصرف می‌کرد که برق آن از انشعابات موجود در منطقه که مورد استفاده نبودند تامین شده بود که شناسایی و جمع آوری شد.» وی در خصوص تعداد ماینر‌های غیرمجازی که هنوز فعال هستند هم به خبرنگار ما گفت: «آمار دقیقی از ماینر‌های غیر مجاز وجود ندارد، ولی تخمین زده می‌شود حدود ۸۰۰ هزار ماینر غیرمجاز دیگر در کشور در حال فعالیت هستند که با تلاش همکاران مان به زودی شناسایی، جریمه و جمع آوری می‌شوند.» رجبی مشهدی هم ابراز امیدواری کرد که با مشارکت مردم در کاهش مصرف و بازگشت هرچه سریع‌تر نیروگاه اتمی بوشهر به واحد‌های نیروگاهی در مدار در روز‌های آینده شاهد خاموشی نباشیم.

نحوه شناسایی مزارع ماینر

ابوذر صالحی مدیر روابط عمومی توانیر در خصوص نحوه شناسایی مراکز استخراج رمز ارز می‌گوید: «در سه ماه اخیر بر اساس گزارش ها، بار پایه بدون نوسان مشاهده کردیم، به نوعی که حتی در ساعت ۱۲ شب که ناگهان به دلیل زمان استراحت مردم باید با کاهش بار مواجه باشیم هر شب میزان قابل توجهی به صورت مصرف خطی در خط دیده می‌شود که نشان از فعالیت ماینرهاست. اما دلیل دیگری که نشان می‌دهد ماینر‌ها در شبکه خانگی شروع به فعالیت کرده اند این است که با توجه به تجهیز شرکت برق به هوش مصنوعی و شناسایی رابطه برق با اینترنت توانسته ایم مراکز استخراج ماینینگ را شناسایی کنیم.» وی در ادامه افزود: «ماینر‌ها برای ماینینگ یا همان استخراج ارز‌های دیجیتال در کنار برق به اینترنت نیاز دارند که با رصد برق با قطع کردن اینترنت در نقاط مختلف می‌توان مراکز استخراج را شناسایی کرد، اما نکته خطرناک و البته تاسف بار این جاست که این روز‌ها ماینر‌ها به شبکه خانگی راه یافته اند و مردم عادی وارد استخراج رمز ارز‌ها شده اند.» صالحی درباره میزان مصرف غیر مجاز ماینر‌های خانگی هم گفت: «با توجه به این که در این روز‌ها قیمت رمز ارز‌ها به شدت افت کرده برای ماینینگ‌های مجوزدار استخراج با قیمت برق مصوب به صرفه نبوده است و با توافق با ما از اول خرداد تا آخر شهریور ماه خاموش شده اند، ولی هم اکنون بیش از ۲ هزار مگاوات روزانه برق به صورت غیرمجاز توسط ماینر‌ها مصرف می‌شود.»

میزان برق مصرفی هر ماینر

برق مصرفی هر ماینر نسبت به نوع ماینر متفاوت است، اما برای این که بتوانیم برق مصرفی یک ماینر را محاسبه کنیم به سراغ جدیدترین دستگاه ماینر شرکت «بیت مین» رفتیم که گفته می‌شود یکی از دستگاه‌های نسبتا خوب این حوزه است. با نگاهی به سایت این شرکت و مشخصات دستگاه می‌توانیم میزان انرژی مصرفی دستگاه را ببینیم که چیزی معادل «۳۲۵۰ وات» است که این یعنی این دستگاه در هر ساعت ۳۲۵۰ وات برق مصرف می‌کند پس برای به دست آوردن برق مصرفی ماهانه دستگاه باید این عدد را ضرب در ۲۴ ساعت شبانه روز و سپس ضرب در ۳۰ روز ماه کنیم که عدد ۲۳۴۰ کیلووات ساعت به دست می‌آید.

برای استخراج هر بیت کوین چقدر برق نیاز است؟

استخراج یک بیت کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در طول یک سال برق مصرف می‌کند. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق این خبر را اعلام کرده که یک آمار رسمی به حساب می‌آید. با کمک همین جمله می‌توان میزان برق لازم برای استخراج یک بیت کوین را محاسبه کرد. آمار شرکت توانیر نشان می‌دهد هر سال در ایران مشترکان خانگی رقمی حدود ۸۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند و اگر این رقم را به تعداد ۲۸میلیون مشترک خانگی در کل کشور تقسیم کنیم، می‌بینیم مصرف سالانه برق هر واحد مسکونی رقمی حدود دو هزار و ۹۵۰کیلووات ساعت است. با این حساب وقتی سخنگوی توانیر می‌گوید یک بیت کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در سال برق مصرف می‌کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فریبا نادری بدون روسری در ترکیه + عکس

فیلم/ چرا پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد؟

تفاهمنامه ساخت مسکن خبرنگاران امضا شد

واکنش هانیه توسلی به طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی

فیلم/ سقوط وحشتناک یک کودک از خودرو وسط خیابان پس از باز شدن در اتومبیل!

حمله به کشتی اسرائیلی پاسخ مقاومت به حمله تل‌آویو به سوریه بود

گذرنامه ایران همتراز با سریلانکا!

راه درست و طبیعی دیر ارضا شدن مردان

تجمع اعتراضی نسبت به طرح مجلس با عنوان صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی

پراید دوباره گران شد

اسرائیل: حمله به نفتکش کار ایران است، باید به آن پاسخ داد

خوردن شیر همسر چه حکمی دارد؟

رانت هزار میلیاردی طرح اینترنت

معرفی بهترین مرکز فروش اسپیس در ایران

فیلم/ افزایش ٧٠٠ درصدی سرچ کلمه مهاجرت به ترکیه بعد از طرح مجلس

فیلم/ ماجرای جاسوسی پگاسوس برای صهیونیست‌ها

انتقام دختر جوان از نامزدش با ۱۰۰۰ کیلو پیاز تند؟!

بهنوش بختیاری به کرونا مبتلا شد +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان برای برگزاری مجالس عزاداریِ محرم

مرگ تلخ عروس و داماد ۵ دقیقه بعد از عروسی! + تصاویر

تصاویری جالب از حیات وحش

جهش ۱۵ برابری سویه دلتا کرونا

ناگفته‌های مهران غفوریان درباره سریال «زیر آسمان شهر» پس از دو دهه

اهدای خون چه فوایدی دارد؟ / اینفوگرافی

فیلم/ واکنش متفاوت کامبیز دیرباز به قهرمانی پرسپولیس

جنگ با کرونا تغییر کرده است

تیرگی پوست گردن و کشاله ران راحت رفع می‌شود + روش

AFC میزبانی را به ایران داد +عکس

معاون دادستان: دستور پرداخت دارایی کاربران کریپتولند صادر شد/ باز هم وعده توخالی به ۷۰ هزار کاربر کریپتولند؟

توییت عجیب یک نماینده درباره فیلتر اینترنت

لاغری امیر نوری و مهران غفوریان سوژه تبلیغاتی می شود +عکس

شتاب‌دهنده‌های کارآفرین به مرکز نوآوری آومیک دعوت می‌شوند

افزایش ۷ برابری جست‌وجوی کلیدواژه مهاجرت توسط کاربران ایرانی

نماینده مجلس عزادار شد

۱۴۰ هزار واحد مسکن محرومین تا آخر امسال در کشور به بهره‌برداری می‌رسد

آمریکا به چین درباره ساخت سیلو‌های موشکی جدید هشدار داد