تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۱۵ تير ۱۴۰۰

خطیب‌زاده: رئیسی به توافق مذاکرات وین وفادار است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه مواضع ایران در خصوص برجام و رفع تحریم‌ها، جزو مواضع اصولی نظام است، گفت: با تغییر دولت نیز تغییری در مواضع ایران درباره برجام ایجاد نخواهد شد و در صورت دستیابی به توافق، دولت جناب آقای رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود.

توافق مذاکرات وین

اقتصاد۲۴- خطیب زاده در گفتگوی هفتگی خود با خبرنگاران،درباره موضع برخی از مقامات غربی مبنی بر لزوم انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید جمهوری اسلامی ایران جهت دستیابی به توافق، اظهار داشت: مواضع ایران در خصوص برجام و رفع تحریم ها، جزو مواضع اصولی نظام است و با تغییر دولت نیز تغییری در آن ایجاد نخواهد شد. بنابراین در صورت دستیابی به توافق، دولت جناب آقای رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود زیرا بر خلاف رویکرد برخی طرف های دیگر، پایبندی به تعهدات و قول های داده شده، همواره برای جمهوری اسلامی ایران یک اصل به شمار می آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص پیشرفت مذاکرات نیز گفت: پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات وین یک واقعیت است که همه طرف های مذاکرات به آن اذعان دارند، گرچه هنوز موضوعات مهمی باقی مانده است که عمدتا نیازمند تصمیم گیری از سوی سایر طرف ها بویژه آمریکاست. در واقع نهایی شدن توافق جهت احیای برجام منوط به اراده سیاسی طرف ها دیگر برای اتخاذ تصمیمات سخت از سوی آنها دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: تلاش هیات جمهوری اسلامی ایران این است که مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه رسیده و تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران رفع شود، با این وجود برای دستیابی به توافقی که منافع ملت ایران را تامین کند هیچ ضرب الاجلی تعیین نمی کنیم و مذاکرات تا زمانی که توافقی مطلوب برای ایران حاصل گردد ادامه خواهد داشت.

خطیب زاده تاکید کرد: همانطور که بارها گفته شده است، ما عجله ای برای توافق نداریم اما اجازه فرسایشی و طولانی شدن مذاکرات را نیز نخواهیم داد.

زندانیان به کشور منتقل شدند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال زندانیان ایرانی از کشورهای دیگر اظهار داشت: در روزهای اخیر با پیگیری وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول، در مجموع 13 زندانی ایرانی محبوس در ژاپن و افغانستان، از زندان های این دو کشور به کشورمان منتقل شده اند.

وی افزود: ابتدا در تاریخ نهم تیر، در راستای اجرائی کردن موافقتنامه انتقال محکومین ایرانی فیمابین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن، برای نخستین بار با پیگیری مستمر معاونت کنسولی ،مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه ، تلاش مداوم سفارت کشورمان در توکیو و همچنین همکاری وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران سه تن از هموطنان محبوس در کشور ژاپن، با همراهی نمایندگان اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری به میهن اسلامی منتقل شدند.

همچنین با توجه به پیگیری و تلاش های اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، و موافقت مراجع ذیصلاح افغانستان مبنی بر انتقال ده تن از زندانیان ایرانی محبوس در زندان‌های افغانستان برای گذراندن ادامه دوران محکومیت‌شان در ایران، این افراد با حضور کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و جمعی از مقامات افغانستان روز پنجشنبه دهم تیر ماه از فرودگاه بین‌المللی کابل به مقصد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) انتقال یافتند.افراد مذکور با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری و پس از طی مراحل قانونی، تحویل نیروهای امنیتی و انتظامی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) شدند.

قصد دخالت در امور داخلی عراق را نداریم

خطیب زاده همچنین درپاسخ به سئوالی در خصوص ادعای منتشر شده در برخی رسانه های غربی مبنی بر انتقال پیام از سوی ایالات متحده به ایران در مورد حملات اخیر به سوریه و عراق از طریق کانالهای دیپلماتیک، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشته که زبان زور و تهدید هیچ سودی برای برقراری امنیت منطقه نخواهد داشت؛ ایالات متحده باید متوجه شود که با قلدرمآبی نه تنها به اهداف منطقه‌ای خود نمی رسد، بلکه روز به روز وضعیت خود را در غرب آسیا بغرنج تر می سازد.وی تاکید کرد: ایران بنای دخالت در امور داخلی عراق را نداشته و ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اشاره کرد: حملات مکرر و اعلام شده ایالات متحده علیه مواضع نیروهای عراقی و سوری در مرز دو کشور، تنها در جهت ضربه زدن به مهارکنندگان اصلی هسته‌های خفته داعش و تقویت باقیمانده‌های این سازمان تروریستی است.

محکومیت عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره قصد رژیم صهیونیستی برای درخواست کسب موقعیت عضو ناظر در اتحادیه آفریقا، مراتب نگرانی عمیق و مخالفت قاطعانه جمهوری اسلامی ایران با چنین اقدامی را ابراز داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از دولت‌های عضو اتحادیه آفریقا خواست برای نمایش عزم سیاسی خود در زمینه پای‌بندی به آرمان فلسطین، مصوبات سازمان‌های بین‌المللی مهمی مانند سازمان همکاری اسلامی در مورد لزوم مخالفت با هر اقدام مربوط به اعطای عضویت یا مناصب به رژیم اشغالگر قدس در سازمان های بین‌المللی و منطقه‌ای را محترم شمارند.


بیشتر بخوانید: درخواست اعضای برجام: مذاکرات تسریع شود


نامه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی به ظریف

خطیب زاده اضافه کرد: یوسف العثیمن، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) نیز طی نامه ای به دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در تاریخ دوم تیر ماه، ضمن ابراز قدردانی از تعهد جمهوری اسلامی ایران به اصول سازمان همکاری اسلامی و مشارکت کشورمان در حمایت از اقدام مشترک کشورهای اسلامی در قبال موضوعات مرتبط با امت اسلامی که در صدر آن موضوع فلسطین و قدس شریف قرار دارد، در خصوص اخبار دریافت شده از سوی برخی منابع رسمی مبنی بر قصد رژیم صهیونیستی برای درخواست کسب موقعیت ناظر در اتحادیه آفریقا (AU) مراتب نگرانی عمیق خود را ابراز داشته است.وی افزود احراز موقعیت ناظر از سوی رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا به منزله تشجیع این رژیم برای تداوم سیاست‌های استعماری و نژادپرستانه خود، و انجام حملات نظامی و ارتکاب جنایات بیشتر علیه مردم فلسطین خواهد بود.

استقبال از آتشبس اتیوپی

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبر آتش بس یک طرفه بشردوستانه دولت اتیوپی در مقابل جبهه آزادی بخش مردم تیگرای پس از گذشت 8 ماه نبرد سخت، ضمن تبریک به ملت و دولت جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی برای برگزاری ششمین دور انتخابات پارلمانی در فضایی آرام و مسالمت آمیز، با استقبال از این اقدام بشردوستانه دولت اتیوپی اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران از نزدیک شاهد تحولات سیاسی و نظامی در اتیوپی است. تصمیم دولت فدرال برای برقراری آتش بس بشردوستانه در 28 ژوئن 2021 در تیگرای گامی درست در مسیر برقراری ثبات و آرامش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما خواستار حمایت همه طرف ها از آتش بس هستیم تا صلح و امنیت در منطقه برقرار شود و شرایط برای بازگشت مردم به زندگی عادی فراهم شود.

نگاهمان به عربستان مثبت است

خطیب زاده درپاسخ به سوالی در خصوص موضع اعلام شده از سوی وزیر امور خارجه عربستان سعودی مبنی بر استقبال این کشور از گفتگو با ایران و نیز تاکید وی بر لزوم اثبات پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تضمین امنیت و ثبات منطقه، اظهار داشت: مقامات عربستان سعودی باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران بر اساس مواضع اصولی خود، همواره خواهان حفظ صلح و امنیت منطقه خلیج فارس توسط کشورهای منطقه بوده است. این رویکرد با تلاش ها و رشادت های صورت گرفته از سوی ایران، در پایان دادن به سیطره داعش و سایر گروه های تروریستی در عراق و سوریه و جلوگیری از نفوذ گروه های تکفیری به کشورهای حوزه خلیج فارس کمک شایانی کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما همواره از گفتگو برای دستیابی به نتایج ایجابی استقبال کرده و نگاهمان به مذاکره با عربستان مثبت است.

تصمیم‌گیری در حوزه ایرانیان خارج از کشور توسط مراجع قانونی اتخاذ می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درپاسخ به سوالی در خصوص اتخاذ تصمیمات جدید در مورد ورود و خروج برخی از ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: هر گونه تصمیم گیری و سیاستگذاری در حوزه ایرانیان خارج از کشور توسط مراجع قانونی دی ربط اتخاذ می شود. وی اضافه کرد: هر تصمیمی تازه ای در این خصوص از سوی دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور منعکس خواهد شد.

خطیب زاده در واکنش به ادعاهای بی اساس برخی رسانه های غربی در مورد ورزش ایران و حضور در المپیک، اینگونه اظهارات و اقدامات سیاسی را با روح و منشور المپیک و رسالت ورزش، ناسازگار دانست و گفت: ایران بعد از انقلاب اسلامی، بیشترین توسعه را در امر ورزش های همگانی و قهرمانی داشته و با توسعه زیرساخت در این بخش ها، امسال نسبت به همه ادوار گذشته، بالاترین سهمیه المپیک را در تاریخ این بازی ها کسب کرده است که نشان از رشد و بالندگی این بخش دارد.

خطیب زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران با همه ملاحظات فرهنگی، جزو اولین ها در بحث عدالت جنسیتی بوده و امسال دختران این سرزمین بعد از 57 سال حضور موثر در دو و میدانی خواهند داشت.

وی تاکید کرد: آمار و ارقام ورزشی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در بحث ورزش، طی چند دهه گذشته به شکل انسان محور کار کرده که باعث رشد و بالندگی زنان و مردان ورزشکار این مرز و بوم شده است، و شرایط ورزش کشور به گونه ای است که ژست های سیاسی نمی تواند واقعیت امروز ورزش ایران در صحنه داخلی و عرصه بین المللی را بپوشاند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اشاره کرد: امروز ورزش ایران، ورزش پاکی است که خانواده و اخلاقیات، اولویت نخست آن است و در همین چارچوب، قهرمانان ایرانی اصول اخلاقی را در راس فعالیت ها و اقدامات ورزشی خود قرار داده اند. برای جمهوری اسلامی ایران، رشد چند بعدی ورزشکاران مهم است و برخی هیاهوهای رسانه ای، ما را از مسیر درست در این بخش منحرف نخواهد کرد.

سرکنسولگری ایران در مزارشریف با آرام شدن اوضاع اغاز به کار خواهد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سئوالی در باره برخی اخبار منتشر شده در خصوص تعطیلی سرکنسولگری ایران در شهر مزارشریف افغانستان نیز اظهارداشت: بخش کنسولی سرکنسولگری به دلایل امنیتی پذیرش حضوری متقاضیان ویزا را متوقف نموده بود که با آرام شدن شرایط مجددا فعالیتهای خود را آغاز خواهد نمود.

خطیب زاده در خصوص پیشنهاد جمهوری آذربایجان در راستای ایجاد یک بستر همکاری منطقه ای 3 + 3 اظهار داشت: با آزاد سازی اراضی جمهوری آذربایجان، زمینه برای همکاری کشورهای منطقه قفقاز و سه کشور پیرامونی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه، برپایه احترام به تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه فراهم شده است. بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران مدل سه به علاوه سه را در تحرکات دیپلماتیک خود درسطح منطقه دنبال کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مناسبات نزدیکی با سه کشور قفقاز و کشورهای روسیه و ترکیه دارد، از این رو می تواند گام های اول را در مسیر تحقق این همکاری بردارد.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

لوازم خانگی تولید داخل افزایش قیمتی ندارند

نرخ‌های نجومی املاک کلنگی در تهران

فیلم/ گل تماشایی فاطمه اسماعیلی به تیم ملی هاکی روسیه

تاثیر واکسن آنفلوانزا بر بیماران قلبی

پدر غزاله: آرمان چهارشنبه هفته بعد اعدام می‌شود

ارزش معاملات بورس تهران در مهرماه اعلام شد

ارتقاء موسسه اعتباری ملل به بانک ملل

احتمال رگبار باران و رعد و برق در پایتخت

قاتل به صحنه جنایت برگشت و دستگیر شد

امارات میزبان جام باشگاه‌های جهان شد

هشدار درباره تغییرات آب و هوایی به شیوه یک مرکز خرید

فرزند شهیدی که اقدام به خودسوزی مقابل ساختمان بنیاد شهید در یاسوج کرده بود درگذشت!

۲۰۰ کیسه اسکناس زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق پیدا شد

اشتباه جنون‌آمیز و هولناک راننده تریلی در انگلیس

آموزش و پرورش ایران با کمبود ۱۷۶ هزار معلم مواجه است

اسنودن توییت فارسی نوشت + عکس

افزایش آلودگی هوا در تبریز به دلیل استفاده زودهنگام از سوخت مازوت

بورس تهران پلمب نشده است

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

دردناکترین بیماری مفصلی و راهکار‌های درمانی آن

نقش شهرداری تهران در سگ‌کشی کهریزک چیست؟

قهرمان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۲ شد

قیمت انواع تردمیل در بازار

قیمت انواع دستگاه ماینر

استفاده از سوخت مازوت امسال زودتر آغاز شد

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

قیمت پر طرفدارترین دوربین‌های عکاسی در بازار

اسرائیل و امارات به صورت مشترک به کره ماه فضاپیما می‌فرستند

قیمت روز لپ تاپ لنوو LENOVO

کدام کشور‌های اروپایی بالاترین و کم‌ترین قیمت برق و گاز را دارند؟

پیش فروش تارا و پنج محصول دیگر ایران خودرو از فردا/ قرعه کشی سوم آبان

قیمت ارزان ترین گوشی‌ های موبایل در بازار

آیا کسی حریف ماکرون می‌شود؟

تهیه‌کننده زخم کاری: نمایش سیگار در این سریال اشتباه بود

کارت اعتباری خرید در قبال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

دعوای حقوقی علی دایی و همسر سابقش بر سر حضانت دخترشان

دیدار رابرت مالی با مقامات فرانسه، بریتانیا و آلمان برای برجام