تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
جمشیدزهی مطرح کرد؛

افزایش ۴۴ برابری ارزش قراردادهای عمرانی منطقه آزاد چابهار

ارزش ۲۹ هزار میلیارد ریالی قراردادهای عمرانی جاری منطقه آزاد چابهار و مقایسه بازه زمانی ۱۴۰۰- ۹۵ حاکی از رشد ۴۴ برابری ارزش پروژه‌های عمرانی در حال اجرا نسبت به بازه زمانی ۹۰ تا ۹۴ است.

منطقه آزاد چابهار

اقتصاد۲۴- ارزش قرارداد‌های عمرانی منطقه آزاد چابهار طی سال‌های ۹۰ تا ۹۴ حدود ۶۷۰ میلیارد ریال بوده است و نیک است بدانید منطقه آزاد چابهار در راستای مهیا کردن زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران، راه‌اندازی مجموعه‌های صنعتی، ایجاد اشتغال و هموار کردن مسیر توسعه در این بخش از سواحل مکُران بیش از ۲۰ طرح مهم زیربنایی را به مرحله اجرا گذاشته است و پرواضح است که تکمیل این طرح‌ها می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی، موجبات رونق اقتصادی منطقه را فرآهم کند که البته تمامی الزامات مورد نیاز این چشم‌انداز در طرح جامع منطقه آزاد، دیده شده است.

در گزارش پیش رو با بهره‌گیری از آمار موجود و تصاویر پروژه‌ها صرفا به اقدامات حوزه عمران و طرح‌های زیربنایی منطقه آزاد می‌پردازیم تا ببینیم در این بخش مهم چه تحولاتی ایجاد شده است، تحولاتی که ثمره و میوه آن در آینده‌ای نه‌چندان دور با دستان مردم کرانه مکُران چیده خواهد شد.


بیشتر بخوانید: مپنا در شهرک پتروشیمی مکران نیروگاه می‌سازد


عبدالباسط میرکازهی مدیر عمران و طرح‌های زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار در تشریح وضعیت طرح‌ها به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از طرح‌ها احداث قطعه دوم بزرگراه چابهار به کُنارک است که با اعتبار ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی ۱۳ درصدی در حال اجرا است.

وی افزود: این بزرگراه به طول کلی ۷۵ کیلومتر به سه بخش تقسیم شده که سازمان منطقه آزاد اجرای ۲۴ کیلومتر از آن را به عنوان یکی از پروژه‌های محرک توسعه متعهد شده است تا سایر دستگاه‌های دولتی مرتبط (اداره راه، بنادر و دریانوردی) نیز برای به اتمام رساندن این پروژه مهم همت کنند.

مدیر عمران و طرح‌های زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه تعهد سازمان منطقه آزاد در این خصوص تا شهریورماه ۱۴۰۱ انجام خواهدشد، گفت: ۶ کیلومتر از این پروژه تا پایان مردادماه سال جاری برای مردم قابل استفاده خواهد بود.

او تصریح کرد: مسیر چابهار - کنارک علاوه بر اینکه یک محور ترانزیتی به شمار می‌رود، تبدیل آن به بزرگراه کاهش چشمگیری در خطرات جاده‌ای خواهد داشت.

میرکازهی ادامه داد: درواقع سازمان منطقه آزاد چابهار در راستای اهمیتی که به تحقق مسوولیت‌های اجتماعی قائل است به این موضوع توجه دارد.

به گفته وی، هم‌اکنون ۱۷۰ نیروی انسانی با ۱۱۰ دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی در این محور فعالیت می‌کنند تا پروژه در کمترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسد.

مدیر عمران و طرح‌های زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار همچنین به طرح اجرای شبکه آبرسانی روستای تیس اشاره کرد و افزود: این طرح با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی ۲۶ درصدی درحال اجراست.

وی با بیان اینکه تمامی هزینه اجرای این طرح توسط سازمان منطقه آزاد تامین شده است گفت: به‌زودی فاز یک این طرح افتتاح خواهد شد.

میرکازهی با اشاره به اینکه طول کلی شبکه ذکر شده بیش از ۶۰ کیلومتر است اظهار داشت: با تکمیل طرح آبرسانی روستای تاریخی تیس ۱۰ هزار نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند خواهد شد. البته از همین الان و همزمان با پیشرفت طرح، برنامه‌ریزی برای واگذاری انشعاب به مردم در حال انجام است.

او به اجرای طرح آماده‌سازی اراضی اشاره کرد و بیان داشت: این طرح با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار گرفته و فاز یک آن با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل است.

وی در خصوص طرح مهمی که با رویکرد حمایت از جوانان ورزشکار این دیار و همچنین توسعه گردشگری ورزشی به مرحله اجرا گذاشته شده است گفت: احداث ورزشگاه کریکت ابتدا با اعتبار ۶۷۹ میلیارد ریال آغاز شد و هم‌اکنون ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با توجه به نوسانات بازار در بحث تامین مصالح و دیگر ملزومات احتمال می‌رود برای تکمیل آن اعتبار بیشتری هزینه شود.

«کریکت در بیش از ۱۰۰ کشور بازی می‌شود و محبوب‌ترین بازی در هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، امارات متحده عربی، سری لانکا و استرالیا است. این بازی در انگلستان، ولز، کنیا، زیمبابوه، نپال، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب که با عنوان هند غربی در مسابقات بین‌المللی حاضر می‌شوند، یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها است»

میرکازهی با بیان اینکه عملیات اجرایی ورزشگاه کریکت در شهریورماه ۹۸ آغاز شده است تصریح کرد: افتتاح این ورزشگاه چهار هزار نفری در سواحل مکُران می‌تواند باعث گسترش مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با کشور‌های همسایه در حوزه‌های خلیج‌فارس، دریای عمان و اقیانوس هند شود.

طراحی و احداث فاز نخست منطقه ویژه ریمدان بین ایران و پاکستان در محدوده شهرستان دشتیاری سیستان و بلوچستان یکی دیگر از اقدامات توسعه‌ای سازمان منطقه آزاد چابهار است. مدیر عمران و طرح‌های زیربنایی در خصوص این پروژه نیز اظهار داشت: مبلغ اولیه قرارداد این طرح سه هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال بوده و طبق برنامه با ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

«ریمدان بهترین مسیر دسترسی ایران به ۳۷ درصد جمعیت جهان (پاکستان، چین و هند) به شمار می‌رود و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز این مرز برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی همواره از دغدغه‌های مدیریت ارشد سازمان منطقه آزاد چابهار بوده است»

انتقال آب به پایانه ریمدان، خود یک طرح ویژه و ضروری بود که در دستور کار سازمان منطقه آزاد چابهار قرار گرفت. میرکازهی در تشریح این طرح گفت: این پروژه با اعتبار یکهزار و ۴۵۲ میلیارد ریال و پیشرفت هشت درصدی در حال اجرا است، اما طبق برنامه، می‌بایست تاکنون ۱۳ درصد پیشرفت کرده باشد.

در این میان، برای ایجاد تمرکز و تسریع در انجام امور اداری و ارتقای کیفیت ارائه خدمات، احداث ساختمان اداری مرکزی منطقه آزاد نیز در لیست پروژه‌های مهم این خطه از سواحل مکُران قرار گرفته است تا با اجرای آن بیش از پنج ساختمان اداری سازمان تجمیع و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری به عمل آید. به گفته میرکازهی مبلغ اولیه این قرارداد ۲ هزار و ۴۲۷ میلیارد ریال بوده و با ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی درحال احداث است.

احداث اسکله چندمنظوره تیس، احداث شناگاه، ساخت پارک ساحلی پردیسان، لایروبی و استحصال و احداث دایک‌ها (دیواره‌های حفاظتی) از محدوده شناگاه تا ساحل پردیسان نیز ازجمله برنامه‌های سازمان منطقه آزاد چابهار در اجرای پروژه‌های دریایی است.

وی تصریح کرد: این اقدامات که در قالب یک طرح کلی در حال انجام است قراردادش با اعتبار ۶ هزار و ۹۷۸ میلیارد ریال به صورت طرح و ساخت منعقد و عملیات اجرایی آن همزمان با طراحی آغاز شده است. پیشرفت فیزیکی این طرح تاکنون ۲ درصد بوده که باید سرعت بیشتری بگیرد.

مدیر عمران و طرح‌های زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: ساخت قطعات پیش‌ساخته بتنی هم یکی دیگر از طرح‌های منطقه آزاد است که با اعتبار ۲ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.

اجرای فاز نخست طرح توسعه شبکه توزیع برق نیز ازجمله طرح‌های زیرساختی به شمار می‌رود که میرکازهی در این خصوص اظهار داشت: این طرح با مبلغ اولیه قرارداد بیش از ۸۷۶ میلیارد ریال کلید خورد و هم‌اکنون ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی همچنین اضافه کرد: فاز دوم بهسازی معابر منطقه آزاد چابهار هم با اعتبار ۱۴۰ میلیارد تومان آغاز شد و با ۸۵ درصد پیشرفت درحال تکمیل است.

فاطمه جمشیدزهی رئیس اداره کنترل پروژه‌های معاونت عمرانی منطقه آزاد هم به طرح احداث مسیر ارتباطی پیکره یکم به دوم منطقه آزاد اشاره کرد که با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و ۸۰ درصد پیشرفت در حال تکمیل است.

وی تصریح کرد: انبار‌های زون A , C منطقه آزاد هم با اعتبار ۳۶۰ میلیارد ریال و ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت هستند. بخش زیادی از انبار‌های منطقه آزاد چندی قبل با دستور ریاست جمهوری افتتاح شد.

جمشیدزهی به پروژه احداث مراکز جامع سلامت تیس و چابهار و همچنین اورژانس اشاره کرد و گفت: احداث این مراکز با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال آغاز شده و با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

به گفته وی، سه واحد تصفیه‌خانه به ظرفیت کلی ۲ هزار متر مکعب با برآورد اولیه ۱۴۰ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی در قالب قرارداد سرمایه گذاری BOT در حال احداث هستند.

طرح جامع محدوده الحاقی منطقه آزاد چابهار نیز به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها و طرح‌های بالادستی توسعه منطقه آزاد با اعتبار ۳۹ میلیارد ریال توسط مشاور در اردیبهشت‌ماه سال جاری تکمیل و کلیات طرح در شورای پژوهشی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور به تصویب رسیده است. تعدادی از قرارداد‌های عمرانی مهم نیز در مرحله ابلاغ به پیمانکاران و آغاز عملیات اجرایی هستند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تولید لوازم خانگی ایرانی با قطعات ارزان قیمت چینی/ واردات قطعات لوازم خانگی ممنوع شود

تامین غذا چالش آینده کشور است/ ضرورت تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

عکس دونفره همسر و دختر پژمان بازغی

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

صدای ماندگار جنگ درگذشت

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اعتراف ناخواسته مسئولان به کیفیت واکسن فایزر

آجورلو رسما مدیرعامل استقلال شد

ورود غیرقانونی یک زائر به بی‌راهه‌های مرز مهران فاجعه آفرید

طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم

شوهرم متوجه ارتباط من و حمید شد و هر روز کتکم می‌زند

صعود شاگردان ناظم‌الشریعه در یک جدال نفس‌گیر

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار گزارش‌دهی دولت بایدن درباره روابط ایران و چین شد

سلفی خاص با رئیسی در جریان سفر استانی + عکس

واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه

ملکیان‌: هیات مدیره استقلال با استعفای مددی موافقت کرد

مصرف این نوشیدنی ناشتا معجزه می‌کند

برخورد خشن محمود فکری با فرهاد مجیدی! + عکس

هدیه جنجالی بازیکن اماراتی برای همسر قایدی+عکس

فیلم/ چطور متوجه سطح اکسیژن بیمار کرونایی شویم؟

ابراز نگرانی یکی از مدیران بانک مرکزی چین درباره رمزارز‌ها

فیلم/ ازدحام شدید زائرین در فرودگاه امام خمینی (ره)

فیلم/ تجمع هزاران زائر در مقابل مرز مسدودشده شلمچه

ویژگی جدید کلاب هاوس برای دعوت دوستان به چت صوتی خصوصی

فیلم/ گزارشگر عرب از حرکت تکنیکی قایدی به وجد آمد

تحلیل تکنیکال چهار نماد بورسی

مقاله علمی واکسن کرونای کووپارس در مجلات معتبر منتشر می‌شود

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آمریکا و اروپا علیه شرکت‌های فناوری متحد می‌شوند

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

قیمت انواع دستگاه ماینر

فیلم/ رمز موفقیت کشور از دید رئیس جمهور ایران

برخورد جوان کرجی با قطار باعث مرگ او شد

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت

جزئیات آغاز سال تحصیلی جدید اعلام شد