تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
یک کارشناس بازار سرمایه اعلام‌کرد:

سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است، گفت: باید خوشحال بود که فردی تحصیل‌کرده و متخصص در بدنه اقتصاد کشور برای ورود به فضای اقتصادی پیشنهاد شده و این انتخاب، اتفاقی مثبت برای بورس است.

بورس

اقتصاد ۲۴- «حسین عبدی» امروز (یکشنبه)  به وزرای پیشنهادی تعیین شده از سوی آیت‌الله رییسی برای کابینه دولت جدید اشاره کرد و افزود: هنوز نمی‌توان به صورت شفاف در مورد سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی وزرایی که رییس جمهوری معرفی شده‌اند اظهار نظر کرد، اما با توجه به برنامه‌های اعلامی در حوزه اقتصاد و بورس از سوی اشخاصی که برای این گزینه‌ها انتخاب شده اند، می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار سرمایه از توجه خاصی در میان کابینه انتخاب شده برخوردار باشد.

وی به انتخاب «سید احسان خاندوزی» به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه وی موافق سیاست افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی تولید و رشد معاملات بورس به صورت بلندمدت، پایدار و بدون حباب است، این موضوع می‌تواند با تاثیری مثبت در معاملات بازار سهام همراه باشد.

عبدی اظهار داشت: باید خوشحال بود که یکی از افراد تحصیل کرده و متخصص در بدنه اقتصاد کشور برای ورود به فضای اقتصادی پیشنهاد شده است و از این انتخاب می‌توان به عنوان اتفاقی مثبت برای بازار سرمایه صحبت کرد.

کمک به رشد معاملات بورس با ایجاد نگاه بلندمدت برای سرمایه‌گذاری

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نگاه‌های بلندمدت و پایدار به بازار سرمایه می‌تواند کمک‌کننده به رشد بازار به صورت غیرحبابی، واقعی و هم‌گام با رشد تولید باشد، افزود: از دیگر سیاست‌های وی متنوع‌سازی ابزار‌های بازار سرمایه است که این موضوع به عنوان امری واجب برای بازار تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه اکنون با فقدان عمق کافی و ابزار‌های لازم در حوزه مالی مواجه است، گفت: اگر فردی در تصمیمات خود اقدامی را انجام دهد تا ابزار‌های مشتقه، ابزار‌های جدید بازار سرمایه و نوین مالی به صورت واقعی و حرفه‌ای وارد بازار سرمایه شود، در بلندمدت شاهد عمق بخشیدن به معاملات بورس خواهیم بود که این امر کمکی برای سرمایه‌گذاری هوشمند در بازار و نیز ارتقای جذابیت بازار سرمایه است.

عبدی، بحث تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه را از دیگر سیاست‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد دانست و گفت: اگر این اتفاق به درستی دنبال و شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه تشویق شوند ضمن افزایش تعداد شرکت‌های بورسی، زمینه انتخاب سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس بیشتر می‌شود و سهام‌داران می‌توانند سهام مناسبی را با توجه به وضعیت بنیادی شرکت‌ها انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید:جزئیاتی از افزایش سرمایه چند نماد بورسی


وی با بیان اینکه کاهش انتشار اوراق بهادار می‌تواند به عنوان دیگر سیاست وزیر پیشنهادی اقتصاد باشد، اظهار داشت: کاهش هزینه انتشار اوراق و تامین مالی برای شرکت‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی به نفع تولید است، زیرا اکنون بسیاری از شرکت‌ها به دلیل هزینه بالای انتشار اوراق نمی‌توانند وارد بازار سرمایه شوند تا ضمن انتشار اوراق اقدام به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کنند، این امر موجب می‌شود تا قید بازار سرمایه را بزنند و به سمت بازار پولی و بانکی پیش بروند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: سیاست‌های خاندوزی در بلندمدت به نفع بازار سرمایه است و باید منتظر ماند تا دید دولتمردان و سیاستگذاران جدید چه اقدامی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

علت روند اصلاحی معاملات بورس در بازار روز گذشته

وی در ادامه به افت شاخص بورس در معاملات روز گذشته بازار سهام اشاره کرد و افزود: علت روند اصلاحی شاخص بورس در بازار روز گذشته را می‌توان ناشی از چند عامل دانست، در ابتدا نگاه برخی از سهام داران حاضر در بازار به سرمایه گذاری در بازار سهام کوتاه مدت است؛ بنابراین هیجان ایجاد شده در معاملات دیروز بورس به دلیل رشد چند روزه شاخص بورس بود که به دنبال آن سهام داران تصمیم به شناسایی سود گرفتند و این امر باعث شد تا از نظر روانشناسی فشاری بر معاملات بازار سهام وارد شود.

عبدی به دیگر علت تاثیرگذار در افت شاخص بورس اشاره کرد و افزود: سهام‌داران در زمان انتخابات ریاست جمهوری که بازار در کف معاملات قرار داشت اقدام به خرید و کسب بازدهی معقولی از بازار در این مدت کردند؛ بنابراین تصمیم گرفتند تا با قیمت فعلی و مفروضات حاکم در بورس دست به فروش سهام خود در بازار بزنند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، سهام‌داران نباید نگران روند بازار باشند، زیرا اتفاق خاصی رخ نداده است که بتواند معاملات بازار را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل به نظر می‌رسد روند کلی بازار ثابت باقی بماند.

وی با بیان اینکه طبق قاعده حاکم در بازار همیشه ممکن است برخی از سهام حاضر در بازار تحت تاثیر تعطیلات پیش رو یا تغییر نرخ ارز، برای مدتی کوتاه در مسیر روند اصلاحی قرار بگیرند، اظهار داشت: سهامداران باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند که اکثر سهام حاضر در بازار بعد از ریزش شاخص بورس رشد چندانی را تجربه نکرده و همچنان جا برای رشد دارند.

سهام شرکت‌های کوچک، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری

عبدی خاطرنشان‌کرد: بسیاری از سهام کوچک بازار هنوز در کف قیمتی خود قرار دارند و به دلیل وجود ارزندگی در برخی از آنها، به عنوان گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه‌داد: همچنین برخی از سهام گروه فلزی، پتروشیمی و پالایشی با ارزندگی بالا هم‌چنان با قیمتی پایین در حال معامله هستند که اینگونه سهام هم در کنار سهام برخی از شرکت‌های کوچک گزینه‌ای مناسب برای سرمایه گذاری هستند.

وی گفت: وجود نرخ‌های جهانی، صورت‌های مالی سه ماهه و گزارش‌های تیر ماه شرکت‌ها نشان‌دهنده وجود چشم اندازی بسیار مثبت در سهام شرکت‌های فلزی است.

عبدی با بیان اینکه به طور طبیعی بازار برای کوتاه مدت دارای نوسانات مثبت و منفی است، افزود: هرچند معاملات بازار اکنون برای مدتی موقت وارد مدار اصلاحی شده، اما چشم انداز این بازار به شدت مثبت است و حتی در بازه زمانی دو یا سه ماه آینده شاهد رشد بسیار مثبت سهام برخی از شرکت‌ها در بورس خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه روانشناسی معاملات بورس بدین صورت است که زمانی بازار برای چند روز متوالی وارد مدار رشد می‌شود ممکن است بعد از مدتی شاخص بورس وارد فاز اصلاحی شود، گفت: این موضوع باید مورد توجه باشد که گزارش شرکت ها، وضعیت بنیادی، قیمت‌های جهانی، نرخ ارز و دیگر مفروضات بازار نشان دهنده این است که بازار سرمایه به عنوان ارزنده‌ترین بازار فعلی کشور تلقی می‌شود.

 شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (شنبه، ۲۳ مرداد ماه) سه هزار و ۷۹۷ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحد رسید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فرصت‌های گسترده اقتصادی و تسهیل تجارت با عضویت در سازمان شانگهای

اتفاقات بد و ادامه دار در الهلال

نماینده مجلس: اهداف نهاد‌های پشت ارز‌های دیجیتال مشخص نیست

تلاش برای زیارت اربعین ولو با قانون‌شکنی! / ازدحام‌های فاجعه آفرین در پایانه‌های مرزی +فیلم

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ترافیکی راهپیمایی اربعین در تهران

ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تأیید نیست

صرافی هوبی حساب کاربران چینی را مسدود می‌کند

تداوم نابسامانی در بازار جوجه یکروزه

تاکتیک ویژه پرسپولیس برای بازی مقابل الهلال

فیلم/ خداحافظی خانم کت‌رنگی از سیاست

آخرین آمار جهانی کرونا دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

تعاونی‌های مسکن تقویت می‌شوند/کمک به کم درآمد‌ها برای خانه‌دار شدن

کیفیت هوای تهران در شرایط خطرناک

زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن اعلام شد

حسین قربانزاده رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی شد

نظر وزیر ورزش درباره دوچرخه‌سواری زنان در معابر

آیا بورس در مهر رونق می‌گیرد؟

تاسیس مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی در کیش

بنگاه‌های کوچک برخلاف بنگاه‌های بزرگ کمتر مورد حمایت قرار می‌گیرند

حرکت سهم‌ها منوط به مهر تایید کدال

برگزاری مراسم تقدیر از هنرمندان و فعالان حوزه هنر‌های آیینی در قشم

آموزش نخستین گام کوچ بیکاری از سواحل مکُران

پیش بینی بورس سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

چرا عوامل ضعف صنعت خودرو نادیده گرفته می‌شود؟/ لابی واردات خودرو در لایه‌های مختلف نظام حضور دارند

برنامه‌ریزی برای بازگشت زائران اربعین

ذوب شدن یخ روابط ایران و عربستان

اتهام بورسی وزیر اقتصاد

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

احتمال بازگشت علی پروین به پرسپولیس!

آژانس: ایران اجازه دسترسی به سایت کرج را نمی‌دهد

یک محکومیت دیگر علیه پرسپولیس از راه رسید

امروز چقدر در بازار متشکل ارزی معامله شد؟