تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

جزئیات عرضه سهام استارتاپ‌ها در بازار سرمایه

عرضه سهام شرکت‌های اینترنتی در بازار سرمایه، وعده‌ای که از سال گذشته داده شده، اما عملیاتی نشده است، در صورت اجرا می‌تواند به رشد بورس کمک کند.

جزئیات عرضه سهام استارتاپ‌ها در بازار سرمایه

اقتصاد ۲۴ - عرضه شرکت‌های خصوصی در بورس یکی از ترفند‌های اقتصادی است که تاثیر متقابل هم روی سهام و ارزش شرکت و هم در بازار سرمایه دارد که به همین جهت یک سری از شرکت‌های خصوصی و حتی دولتی اقدام به عرضه سهام خود در بازار بورس می‌کنند.

یکی از این نمونه اقدامات که هنوز در ایران شکل نگرفته، عرضه سهام شرکت‌های اینترنتی و استارت آپ‌ها در بازار بورس کشور است، با وجود اینکه وعده عملیاتی شدن این اقدام بیش از یک سال گذشته توسط وزیر سابق اقتصاد و دارایی مطرح شده، اما تاکنون محقق نشده است.

در تاریخ ۲۰ تیر سال ۹۹ در جلسه‌ای که با حضور وزیر اقتصاد، مدیران ۵ شرکت بزرگ اینترنتی، برخی مدیران اتاق بازرگانی و سازمان بورس و فرابورس تشکیل شد، تصمیم بر این گرفته شد که راه ورود شرکت‌ها به بازار فرا بورس هموار‌تر شود. فرهاد دژپسند وزیر سابق اقتصاد در این جلسه اعلام کرد اولین شرکتی که تا پیش از این اقدام به آغاز فرآیند بورسی شدن کرده است، تا دو ماه آینده یعنی شهریور سال ۹۹ وارد بورس خواهد شد.

بر اساس این گزارش، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استارت آپی در ایران که در زمینه حمل و نقل داخل شهری فعالیت می‌کند، در اسفند ماه سال ۹۸ اقدام به آغاز فرآیند بورسی شدن کرده بود که طبق این وعده وزیر اقتصاد و دارایی، می‌بایست سهام این شرکت در تاریخ شهریور ماه سال ۹۹ در بازار فرا بورس عرضه می‌شد، اما چنین اتفاقی رخ نداد.

منشی پور مدیر شرکت مذکور اظهار کرد: تا ۶ ماه گذشته تمام مراحل بورسی شدن این شرکت انجام گرفت و تمام تاییده‌ها داده شد، اما ما تنها معطل یک امضای نهایی از سوی سازمان بورس کشور هستیم که تاکنون داده نشده است.

وی افزود: در طول این ۶ ماه گذشته نامه نگاری‌های زیادی به سازمان فرابورس کشور شده که چرا تاکنون اجازه عرضه سهام شرکت ما داده نشده است، اما هیچ پاسخی دریافت نمی‌کنیم.

مدیر یک شرکت استارت آپی بیان کرد: شرکت ما تنها شرکتی نیست که اقدام به تکمیل فرآیند‌های بورسی شدن کرده است بلکه تاکنون در حدود ۱۵ شرکت نسبت به این موضوع اقدام کرده اند و آن‌ها نیز تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده اند.

منشی پور ادامه داد: عرضه سهام شرکت‌های اینترنتی به بازار بورس مزیت‌های زیادی دارد از جمله اینکه شرکت مذکور با رشد و گسترش مواجه خواهد شد که همین موضوع به تنهایی موجب اشتغالزایی، درآمد بیشتر برای جامعه و جلوگیری از فرار نخبگان داخلی خواهد شد.

وی تصریح کرد: از طرفی هم بازار بورس کشور با تنوع زیادی همراه می‌شود و سرمایه گذاران می‌توانند با علاقه بیشتری نسبت به گذشته به این بازار ورود کنند و ارزش پول خود را افزایش دهند.

مدیر یک شرکت استارت آپی ابراز کرد: آغاز کار وزیر جدید همچنین مدیر عامل جدید سازمان بورس قطعا منجر به کند شدن روند بورسی شدن شرکت‌های استارت آپی می‌شود چرا که فرد جدید باید با روندی که شرکت‌ها در این سال‌ها طی کرده اند آشنا شود و بعد به دنبال تصمیم گیری درست باشد.

منشی پور مطرح کرد: از دولت آقای رئیسی و وزرای مربوط به کسب وکار مجازی خواستاریم که از هیچ تلاش و اقدامی برای عرضه سهام شرکت‌های اینترنتی در بورس دریغ نکنند تا با مزیت‌ها و تاثیر گذاری‌های زیادی در کشور همراه شویم.

عرضه شرکت‌های اینترنتی در بورس باید در زمان مناسب تری انجام گیرد

همچنین طالبی دبیر اتحادیه کسب وکار‌های اینترنتی اظهار کرد: همه ما می‌دانیم که ورود شرکت‌های استارت آپی به بورس و عرضه سهامشان به این بازار مزیت‌های بسیار زیادی هم برای شرکت و هم برای بازار بورس دارد، اما اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست.

وی افزود: در حال حاضر که اعتماد بسیاری از مردم نسبت به بازار بورس کشور سلب شده است و سرمایه داران علاقه چندانی به سرمایه گذاری در این بازار ندارد، شاید فرصت مناسبی برای عرضه سهام شرکت‌ها به بورس نباشد و باید منتظر فرصت مناسب تری باشیم.


بیشتر بخوانید: یک قدم تا عرضه سیمان کل کشور در بورس کالا


دبیر اتحادیه کسب وکار‌های اینترنتی بیان کرد: البته این پیش بینی مبنی بر این نیست که مدیران بورسی و دولتی کشور مراحل بورسی شدن شرکت‌ها را جلو نبرند، بلکه باید تمام این مراحل تکمیل و آماده باشند تا منتظر بهترین زمان ممکن باشیم که عرضه بدون معطلی صورت گیرد.

طالبی ادامه داد: شرکت‌های استارت آپی ایرانی که تاکنون اقدام به عرضه سهام شرکت‌های خود در بورس کرده بودند، هم اکنون در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند و این بلاتکلیفی باعث شده تا فرآیند‌های روزمره شرکت‌ها نیز به خوبی پیش نرود.

وی تصریح کرد: این موضوع که سازمان بورس و فرابورس کشور هر روز با یک بهانه‌ای در ورود شرکت‌های اینترنتی به بورس سنگ اندازی می‌کنند، برای شرکت‌ها قابل قبول نیست و ممکن است باعث پشیمانی شرکت‌ها از این اقدام شود.

پس از شنیدن صحبت فعالان در حوزه شرکت‌های اینترنتی، به سراغ یکی از مدیران سازمان فرابورس کشور رفتیم تا به دنبال پاسخ به همین سوالات باشیم، مسائلی که شرکت‌ها را بلاتکلیف کرده است.

پذیرش شرکت‌ها تا چند هفته آینده انجام می‌گیرد

اسماعیل زاده معاون پذیرش شرکت‌ها در سازمان فرابورس کشور اظهار کرد: از زمانی که وزیر اقتصاد و دارایی قول هموار کردن ورود شرکت‌های استارت آپی به بورس را داد، سازمان بورس و فرابورس این فرآیند تسهیل سازی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: سازمان فرا بورس به اندازه شرکت‌های اینترنتی نگران عرضه سهام شرکت‌ها به بورس است و تکمیل این فرآیند را با جدیت دنبال می‌کند چرا که این اقدام ضمن رشد سهام شرکت ها، به تنوع سازی و گسترش بازار فرابورس کشور نیز کمک می‌کند.

معاون پذیرش شرکت‌ها در سازمان فرابورس کشور بیان کرد: این وعده را به شرکت‌های اینترنتی می‌دهیم که قطعا پذیرش و ورود شرکت‌هایی که فرآیند آن‌ها تکمیل شده است، تا چند هفته آینده انجام خواهد گرفت و از نگرانی خارج می‌شویم.

اسماعیل زاده گفت: در حال حاضر شرکت‌های اینترنت محور یک روند غالب را در اقتصاد دنیا تشکیل می‌دهند در کشور ما نیز باید این روند ادامه پیدا کند؛ بنابراین ما باید فضایی را فراهم کنیم که شرکت‌ها در بازار سرمایه حضور پیدا کنند و از مزایای آن مانند ارزشیابی و قیمت‌گذاری بهره‌مند شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت عرضه سهام شرکت‌های اینترنتی به کجا رسید؟ بیان کرد: فرابورس در تعامل با کارگروهی است که در زیر مجموعه معاونت فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است و این کارگروه مشخصاً برای ساماندهی کسب و کار‌های اینترنتی است، فرابورس با این کارگروه در حال تدوین ضوابط ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه است.

معاون پذیرش شرکت‌ها در فرابورس ادامه داد: در چندین هفته آینده می‌توانیم منتظر باشیم که ضوابط نهایی ورود شرکت‌های اینترنتی محور به بازار سرمایه تدوین شود و تا چندین ماه آینده بسیاری از این شرکت‌ها در فرابورس ایران می‌توانند سهامشان را عرضه کنند.

اسماعیل زاده به این پرسش که در شهریور ماه سال ۹۹ اولین شرکت اینترنتی قرار بود سهام شرکت را در فرابورس عرضه کند به چه دلیل این اتفاق نیفتاد؟ پاسخ داد: در شهریور ۹۹ هنوز شرکتی پذیرش نشده بود که بخواهد روی تابلو سهامش را عرضه کند معمولاً زمانی که هیئت پذیرش تصمیم به پذیرش یک شرکت می‌گیرد تا زمانی که عرضه سهام اتفاق بیفتد ۳ تا ۶ ماه یا حتی ۹ ماه زمان می‌برد که این بسته به شرایط شرکت و بازار دارد و اولین شرکتی که پذیرفته شد در دی ماه ۹۹ شرکت تبسی بود.

وی در رابطه با علت طولانی شدن این روند پذیرش گفت: ضوابط ورود شرکت‌ها تا حدودی تنظیم نشده است که در حال حاضر در تعامل با کارگروه در حال نهایی کردن ضوابط هستیم به اضافه اینکه تعدادی از شرکت‌ها، فرآیند تشکیل مدارکشان را انجام نداده‌اند.

اسماعیل‌زاده در پاسخ به این پرسش که فرابورس چه برنامه‌ای در آینده برای پذیرش شرکت‌های اینترنتی دارد؟ پاسخ داد: فرابورس همپای شرکت‌های اینترنتی درگیر پذیرش سهام این شرکت‌ها است و در حال حاضر در مرحله تدوین ضوابط پذیرش این شرکت‌ها هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که زمان ورود اولین شرکت اینترنت به فرابورس چه زمانی است؟ گفت: ضوابط تا آخر تابستان نهایی می‌شود شرکت‌های اینترنتی باید درخواست بدهند یا درخواست خودشان را به روز رسانی کنند اگر از الان شرکت‌ها درخواست بدهند به نظر می‌رسد می‌توانیم شرکت‌ها را تا آبان ماه در هیئت پذیرش داشته باشیم و هیئت پذیرش در رابطه با پذیرش این شرکت‌ها تصمیم می‌گیرد.

با این تفاسیر ورود شرکت‌های اینترنتی به بازار بورس یا به اصطلاح بورسی شدن آن‌ها اقدامی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ در جهان نیز انجام داده اند و نتیجه بسیار خوبی هم گرفته اند به طور مثال بزرگ‌ترین شرکت اینترنتی آمریکایی که در زمینه کسب وکار مجازی فعالیت می‌کند، با عرضه سهام خود در بورس توانست ارزش هر سهم شرکت خود را از ۱۸ دلار در سال ۱۹۹۷ به بیش از ۳ هزار دلار در سال ۲۰۲۰ برساند.

شهریور سال گذشته که عرضه‌ای در این خصوص صورت نگرفت، امیدواریم همانطور که وعده داده شده، چند هفته آینده یعنی شهریور امسال این شرکت‌ها پذیرش شوند و سهام آن‌ها در بازار بورس کشور عرضه شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تصاویری از چادر زدن افغان های مهاجر در فرانسه

وزارت کار مدعی برنامه‌ای تازه برای رفع بی‌کاری است

۲ پروژه بزرگ عمرانی منطقه آزاد قشم کلنگ خورد

افزایش و رشد باکتری‌های خوب روده با مصرف منظم ۶ ماده غذایی

واکسن آنفلوآنزا هیچ تداخلی با واکسن کرونا ندارد

رجب طیب اردوغان: ترکیه در حال جنگ با رمزارزهاست

چند توصیه مهم به سهامداران برای معاملات امروز

مبتلایان به تیروئید این خوراکی‌ها را مصرف کنند

برای ساخت یک میلیون مسکن در سال، کمبود مصالح نداریم / مردم و سازمان‌ها در کنار دولت باشند

۴ خاصیت شگفت‌انگیز آب گوجه‌فرنگی

غول جستجوگر اینترنتی عوض می‌شود

برای نخستین بار فستیوال ورزش‌های الکترونیک در کیش برگزار می‌شود

راهکارهای کاهش وزن در خواب! +اینفوگرافی

بنادر منطقه آزاد انزلی دروازه تجارت دریایی کشورمان با اوراسیا

هیولای اشرافی با نشان اسپید باز می‌گردد!

پرتقاضاترین اقلام کدامند؟

وجود ظرفیت یک میلیارد دلاری صادرات خرما به کشور‌های دیگر

قیمت برنج در میادین ۵۰هزار تومان !

فروش سیمان خارج از بورس ممنوع است

عجیب‌ترین قاب حیات‌وحش را ببینید!

کاهش حداقل سن ثبت‌نام برای تزریق واکسن در بیشتر استان‌ها

میزان تجارت ایران با غول‌های اقتصادی اعضای شانگهای چقدر است؟ +اینفوگرافی

تقلای درآمد در برابر هزینه‌های اجباری

بازهم مرز گرجستان به روی ایرانیان بسته شد

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

نگاهی به سازمان همکاری شانگهای از دیروز تا امروز + اینفوگرافی

فیلم/ هنرنمایی جدید طارمی در پرتغال

فیلم/ لحظاتی تماشایی و جالب از بازی خنده‌دار یک توله شیر با مادرش

فیلم/ تکنیک فوق‌العاده و حرکت نمایشی یک تکواندوکار

فیلم/ لحظه سرقت بی‌رحمانه یک موتورسوار از یک دختربچه بی‌پناه

اعلام کف قیمتی دلار

فیلم/ واکنش دختر پله به شایعه فوت پدرش