تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۰
آهنگران مطرح کرد؛

انتخابات با شکوه، بیانگر کارنامه درخشان شورای اسلامی شهر کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش: استقبال پر شور مردم این منطقه درانتخابات دوره ششم شورای اسلامی شهر کیش؛ بیانگر عملکرد مثبت این نهاد است

منطقه آزاد کیش

اقتصاد۲۴- جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، صبح سه شنبه ۳۰ شهریور در نخستین جلسه شورای اسلامی شهر کیش که در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد؛ بر اهمیت عملکرد مثبت شورای اسلامی شهر کیش تاکید کرد و گفت: با توجه به این مهم که همکاری و هم گرایی نهاد‌ها در جزیره مثال زدنی است، شورای اسلامی شهر کیش از دوره پنجم تا کنون نقش مهمی در تحقق حکمروایی محلی ایفا کرده است.

آهنگران افزود: اقدامات موثر شورای اسلامی شهر کیش می‌تواند به عنوان یک الگو به سرزمین اصلی و مناطق آزاد کشور تسری یابد.

وی با بیان این که مناطق آزاد الگوی توسعه کشور‌ها هستند و باید جزیره کیش الگوی مناطق آزاد کشور باشد، اظهار داشت: به دلیل کارکرد مثبت مناطق آزاد؛ کشور‌های توسعه یافته، ایجاد مناطق آزاد جدید را در دستور کار خود قرار دادند.


بیشتر بخوانید: ایجاد زیرساخت‌های نرم برای اجرای طرح‌های ملی و فراملی


رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش بر لزوم اهمیت اجماع ملی در مناطق آزاد اشاره داشت و گفت: خوشبختانه جزیره کیش از یک اجماع نسبی برخوردار است و تا زمانی که مناطق آزاد به یک اجماع ملی نرسد نمی‌تواند موفق عمل کند.

به گفته آهنگران بخشی از این اجماع توسط شورای شهر کیش شکل گرفته است و سازمان منطقه آزاد کیش با ایجاد تعامل سازنده نمونه‌ای از یک حکمروایی محلی را در این منطقه اجرا کرده است.

وی بر نقش موثر شورای اسلامی شهر کیش در جلسات، کمیته‌ها و شورا‌های منطقه آزاد کیش اشاره کرد و گفت هیچ محدودیتی برای مشارکت اعضای شورای اسلامی شهر کیش در تصمیم گیری‌های جزیره وجود ندارد و این نهاد می‌تواند ارتباط معنادار سازمان با بومیان کیش را ایجاد کند.

حجت بزنی رئیس شورای اسلامی شهر کیش هدف از برگزاری جلسه شورا با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش را بهره مندی از رهنمود‌های سازمان، عنوان کرد و گفت: شورای اسلامی شهر کیش با همراهی و همسویی با سازمان پل ارتباطی بین مردم و سازمان خواهد بود.

به گفته بزنی انتقال دفتر شورای شهر کیش از مرکز این جزیره به منطقه سفین می‌تواند تاثیر بسزائی در سرعت بخشیدن برای پاسخگویی به مطالبات مردم این منطقه باشد.

محمد ثاقب فرد سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، شورای اسلامی شهر کیش را از نظر اجتماعی در حساس‌ترین دوره فعالیتی خود عنوان کرد و اظهار داشت: شهروندان کیش با ورود به نسل دوم و سوم هویت خود را از کیش می‌گیرند و ضروری است شورای اسلامی شهر کیش در این زمینه کار‌های مطالعاتی انجام دهند.

به گفته ثاقب فرد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در اجرای ماده ۶۵ قانون احکام دائمی توسعه، وظایفی فراتر از ریاست بر سازمان منطقه آزاد را بر عهده دارد که شاید بروکراسی سازمان نتواند خیلی کار آمد باشد از این رو شورای اسلامی شهر کیش می‌تواند در زمینه اعمال وظیفه حاکمیتی در اجرای ماده ۶۵ نقش مهمی ایفا کند.

وی یکی از مهمترین وظیفه شورای شهر کیش در ادامه وظیفه مجلس شورای اسلامی را وظیفه تقویمی عنوان کرد و گفت: بر اساس فرایندی که در آیین نامه‌های اجرای شورا‌های شهر است؛ مصوبات شورای اسلامی شهر در مناطق آزاد به جای فرماندار به تایید رییس سازمان می‌رسد.

سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه تصریح کرد: بیش از ۱۷۰ مورد از چالش‌های کیش در مدت ده روز احصا شده است که بخشی از این چالش‌ها باید با همکاری شورای اسلامی شهر کیش انجام شود.

محمد ثاقب فرد با بیان این که"وظیفه تقویمی" خیلی وظیفه مهم، ارزشمند و فراتر از مکان و بودجه است، بیان داشت: با توجه به این که برای تصمیم گیری یک سری محدودیت‌های دولتی نیست و این وظیفه در دستور کار قرار می‌گیرد.

ثاقب فرد خاطر نشان کرد: وظیفه ما خدمت به کیشوندان و کیش برای همه است لذا این مهم در امتداد شورای اسلامی شهر است و تمام تلاش بر این است رابطه با بومیان و فراتر از آن، استان هرمزگان بهتر شود و مهمترین حلقه ارتباطی ما با شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان، شورای اسلامی شهر کیش خواهد بود.

وی ادامه داد: می‌توانیم توان کارشناسی و سرمایه‌ای جزیره کیش را در اختیار شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان قرار دهیم که از نظر سیاسی و ارتباطی در دولت برای کیش واجد منافع خوبی است.

سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی و سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه خاطر نشان کرد: زمانی که در جغرافیای سازمان یافتگی اجتماعی ورود پیدا می‌کنیم دولت سازمان یافته‌ترین تشکیلات و در بخش‌های خصوصی و مدنی هم قوام یافته‌ترین و سازمان یافتگی متعلق به شورای شهر است و به این سازمان یافتگی نیاز داریم به جهت این که ارتباط بیشتر بخش دولتی با بخش‌های خصوصی و مدنی است.

پورعلی با بیان این که شورای اسلامی شهر کیش حلقه ارتباطی مردم با بخش دولتی است، گفت: علاوه بر این که شواری اسلامی شهر کیش در بخش مدنی حلقه ارتباطی است می‌تواند حلقه‌های ارتباطی دیگری را ذیل خود تعریف کند که مشارکت بیشتری را بین مردم ایجاد می‌کند و تجربه‌های موفقی برای ایجاد این مشارکت وجود دارد.

وی یکی از مهمترین ثمرات شورای شهر دوره گذشته را برقراری ارتباط موثر با بدنه اجتماعی کیش عنوان کرد و افزود: شورا در قالب دیدارها، بازدید‌های مستمر و دعوت مسوولان به شنیدن برخی از مسائل و مشکلات در کمیسیون‌ها و جلسات شورا توانست اعتبار دو چندانی به شورای اسلامی شهر در کیش بدهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که اگر اختلاف سلیقه‌ای وجود داشت به عنوان یک امر طبیعی مانع کارکرد اصلی شورا که "جلب مشارکت مردم، جمع آوری و انتقال مطالبات و پیگیری تحقق مطالبات مردم" بود، نشد و این عامل سبب ساز شد که شورا بتواند به عنوان یک بخش مدنی در بسیاری از کمیسیون ها، شورا‌های سازمان به ویژه در بخش‌های اجتماعی حضور موثری داشته باشد.

سعید پورعلی "امکان پذیر کردن دریافت بخشی از ۹ درصد ارزش افزوده شرکت عمران، آب و خدمات را به مثابه شهرداری کیش که حدود ۵۰ میلیارد تومان برای این شرکت آورده داشته است، یکی از مهمترین خدمات شورا در دوره گذشته عنوان کرد.

مصطفی خانزادی عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که شورای اسلامی شهر یک نهاد مردمی است و قانون نیز شرح وظایف آن را مشخص کرده است، گفت: شورای اسلامی کیش بخاطر ساختاری که برای مناطق آزاد تعریف کردند از اختیارات محدودی برخوردار است و باید اعضای شورا در تصمیم گیری‌های منطقه آزاد کیش نقش داشته باشند.

به گفته خانزادی وظایفی که برای شورای شهر محول شده با برنامه مدون در سیاست گذاری‌ها نقش آفرینی کنند.

گفتنی است یوسف انصاری مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و محمد طاهری، بدریه بحرینی و لیلا زارعی اعضای شواری اسلامی شهر کیش در این جلسه حضور داشتند که به مباحثی در خصوص عملکرد و نقش مهم شورا در تصمیم گیری‌های منطقه آزاد کیش اشاره کردند.

منبع: منطقه آزاد کیش
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

زخم زباله‌گردی بر تن شهر/ برای مدیریت پسماندها چه باید کرد؟

حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در «التنف» سوریه

فیلم/ طرز تهیه حریره لوبیا سفید

دعوای سیاسی در اسلواکی بر سر دختر رئیس جمهوری

تداوم واکسیناسیون در جامعه؛ جلب مشارکت یا اجبار؟

رانندگان ایرانی بازداشت شده در آذربایجان آزاد شدند

گریم نیوشا ضیغمی در سریال بی‌نشان + عکس

پنج سال حبس و ۷۵ هزار یورو جریمه در انتظار کریم بنزما

آخرین وضعیت آلودگی هوای پایتخت

ادامه بارش‌ها در ۶ استان / کاهش محسوس دما در مناطقی از کشور

احمدی‌نژاد سهم خودش را از کابینه سیزدهم گرفته یا منتظر فرصت است؟

تلاش ما در بیمه تعاون، جلب رضایت بیمه‌شدگان و بیمه‌گزاران و تبدیل شدن به یک برند قوی است/ در حال توسعه محصول بیمه‌های زندگی هستیم + فیلم

ترامپ از شبکه اجتماعی‌اش رونمایی کرد؛ طالبان در توییتر هستند و مرا حذف می‌کنند

فیلم/دوراهی واکسن زدن یا نزدن!

دیدار نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران با هیات طالبان در مسکو

بریتانیا به دنبال فرصت‌های تازه سرمایه‌گذاری

فیلم/مرغ ۳۱ هزار تومان شد

مسکو، پکن و تهران خواستار همکاری با طالبان شدند

بورس و الزامات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

دیدار وزیر خارجه قطر با نماینده آمریکا در امور ایران

سود کارگزاری‌های چقدر است؟

احمدی نژاد یک بنیاد در امارات تاسیس می کند

بلاتکلیفی قانون «از کجا آوردی؟»

درآمد ۶۵ میلیارد یورویی که هر سال می‌سوزد

سردرگمی بهارستانی‌ها در طرح صیانت

تورم کشورهای اروپایی از کنترل خارج شده است؟

طرح رتبه‌بندی معلمان شفافیت بیشتر می‌خواهد

تارا، دناپلاس توربو دستی و اتوماتیک، ۲۰۷ پانوراما، در نهمین پیش‌فروش ۱۴۰۰

بورس‌های جهانی سبزپوش شدند

سهم صنعت از صادرات غیرنفتی چقدر است؟

جزئیات بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تسهیلات تولیدی

سهم ایران از تجارت جهانی چقدر است؟

برگزاری جلسه هماهنگی برگزاری اولین مسابقات موتور سواری اندرو در ارس

اکران فیلم سینمایی دشت خاموش در سینما مهر آبادان

ماجرای تماس‌های خارجی با تلفن همراه چیست؟

تیم فوتبال ساحلی منطقه آزاد چابهار به لیگ برتر کشور صعود کرد

غیب‌شدن یک‌سوم حقوق کارگران در اولین روز ماه