تاریخ انتشار: ۱۶:۴۷ - ۲۲ آبان ۱۴۰۰
اکونومیست بررسی کرد:

۱۰ واقعیتی که در سال ۲۰۲۲ با آن روبه رو خواهید شد

اگر ۲۰۲۱ سالی بود که جهان علیه همه‌گیری موضع گرفت، سال ۲۰۲۲ تحت سلطه‌ی نیاز به سازگاری با واقعیت‌های جدید خواهد بود. هم در حوزه‌هایی که در سایه‌ی بحران تغییر شکل داده‌اند از جمله دنیای جدید کار و آینده‌ی سفر و هم در عرصه‌ی روند‌های عمیق‌تر مانند ظهور چین و تسریع تغییرات آب و هوایی که خود را مجدداً مطرح می‌کنند.

۱۰ واقعیتی که در سال ۲۰۲۲ با آن روبه رو خواهید شد

اقتصاد ۲۴- اکونومیست نوشت: اگر ۲۰۲۱ سالی بود که جهان علیه همه‌گیری موضع گرفت، سال ۲۰۲۲ تحت سلطه‌ی نیاز به سازگاری با واقعیت‌های جدید خواهد بود. هم در حوزه‌هایی که در سایه‌ی بحران تغییر شکل داده‌اند از جمله دنیای جدید کار و آینده‌ی سفر و هم در عرصه‌ی روند‌های عمیق‌تر مانند ظهور چین و تسریع تغییرات آب و هوایی که خود را مجدداً مطرح می‌کنند. به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در اینجا ده موضوع و روندی که باید در سال پیش رو تماشاگرش باشید، آورده شده است.

۱- دموکراسی در مقابل خودکامگی. انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و کنگره حزب کمونیست چین به وضوح نظام‌های سیاسی رقیب را در مقابل هم قرار خواهد دارد. کدام یک در ارائه ثبات، رشد و نوآوری بهتر است؟ این رقابت در همه‌ی زمینه‌ها از تجارت گرفته تا مقررات فنی و از واکسیناسیون گرفته تا ایستگاه‌های فضایی خواهد بود. در حالی که رئیس جمهور جو بایدن تلاش می‌کند تا جهان آزاد را زیر پرچم دموکراسی جمع کند، کشور ناکارآمد و تقسیم شده‌ی او تبلیغ ضعیفی برای شایستگی هایش است.


بیشتر بخوانید: افشاگری‌های زنجیره‌ای «کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی» در ۵ سال اخیر/ از اوراق پاناما تا اسناد پاندورا، سرگیجه جهان از افشای فساد سران


۲- همه گیری در مقابل بیماری مختص یک دیار. قرص‌های ضد ویروسی جدید، درمان‌های بهبود یافته و واکسن‌های بیشتری در راه است. برای افراد واکسینه شده در جهان توسعه یافته، این ویروس دیگر تهدید کننده زندگی نخواهد بود. اما همچنان یک خطر مرگبار در جهان در حال توسعه خواهد بود. تا زمانی که واکسیناسیون افزایش نیابد، کووید-۱۹ به یکی دیگر از بسیاری از بیماری‌های مختص برخی سرزمین‌ها تبدیل خواهد شد که فقرا را مبتلا می‌کند، اما ثروتمندان در امان هستند.

۳- نگرانی در مورد افزایش اختلالات زنجیره تامین و رشد تقاضای انرژی باعث روند صعودی قیمت‌ها شده است. بانک‌های مرکزی می‌گویند که این موضوع موقتی است، اما همگان این ادعا را باور نمی‌کنند. بریتانیا به دلیل کمبود نیروی کار پس از برگزیت و وابستگی آن به گاز طبیعی گران قیمت، در معرض خطر رکود تورمی قرار دارد.


بیشتر بخوانید: شبکه مخوف مالی و درآمد نجومی طالبان/ حقوق طالب‌ها از کجا پرداخت می‌شود؟


۴- آینده وضعیت کار. اجماع گسترده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه در آینده افراد بیشتری روز‌های بیشتری را در خانه کار خواهند کرد. اما در مورد جزئیات، زمینه‌های زیادی برای اختلاف نظر وجود دارد. اینکه افراد چند روز در خانه کار می‌کنند مورد اختلاف است و اینکه آیا این روند عادلانه خواهد بود با نه هم جای بحث دارد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که زنان تمایل کمتری برای بازگشت به دفاتر کار دارند، بنابراین ممکن است ارتقای شغلی خود را از دست بدهند. بحث‌هایی نیز در مورد قوانین مالیاتی و نظارت بر کارگران از راه دور مطرح است.

۵- واکنش منفی عظیم جدید علیه شرکت‌های فناوری. سال‌هاست که قانون‌گذاران در آمریکا و اروپا تلاش می‌کنند غول‌های فناوری را مهار کنند، اما هنوز نتوانسته‌اند رشد یا سود آن‌ها را کنترل کنند. اکنون چین رهبری را به دست گرفته است و شرکت‌های فناوری خود را در یک سرکوب وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار داده است. رئیس جمهور شی جین پینگ از آن‌ها می‌خواهد که روی فناوری‌های عمیق تمرکز کنند که مزیت ژئواستراتژیک را فراهم می‌کند، نه چیز‌های بیهوده‌ای مانند بازی و خرید. اما آیا این امر نوآوری چین را تقویت می‌کند یا پویایی این صنعت را خفه می‌کند؟


بیشتر بخوانید: چین چه نقشه‌ای برای سال ۲۰۲۲ در سر دارد؟


۶- کریپتو رشد می‌کند. مانند همه فناوری‌های مخرب، ارز‌های دیجیتال با تشدید قوانین توسط تنظیم‌کننده‌ها در حال بومی شدن هستند. بانک‌های مرکزی نیز به دنبال راه‌اندازی ارز‌های دیجیتال متمرکز خود هستند. نتیجه یک مبارزه سه جانبه برای آینده امور مالی بین بلاک چین DeFi، شرکت‌های فناوری سنتی‌تر و بانک‌های مرکزی است که در سال ۲۰۲۲ تشدید خواهد شد.

۷- بحران آب و هوا. حتی با افزایش فراوانی آتش‌سوزی‌ها، موج‌های گرما و سیل، عدم فوریت چشمگیر در میان سیاست‌گذاران در مورد مقابله با تغییرات آب و هوایی حاکم است. علاوه بر این، کربن زدایی نیازمند همکاری غرب و چین است، درست زمانی که رقابت ژئوپلیتیکی آن‌ها در حال عمیق‌تر شدن است. مراقب تیم تحقیقاتی مهندسی خورشیدی در هاروارد باشید. در سال ۲۰۲۲، آن‌ها می‌خواهند استفاده از یک بالون در ارتفاع بالا را برای رها کردن گرد و غبار برای کاهش نور خورشید آزمایش کنند. تکنیکی که ممکن است برای خرید زمان بیشتری برای کربن‌زدایی در جهان مورد نیاز باشد.


بیشتر بخوانید:ابعاد مالی و دریافتی‌های کشور‌های رابط از پناهجویان/ کدام کشور‌ها از بحران پناهجویی سود می‌برند؟


۸- مشکل سفر. با بازگشایی اقتصادها، فعالیت‌ها در حال افزایش است. اما کشور‌هایی که استراتژی سرکوب کووید تا حد صفر را دنبال می‌کنند، مانند استرالیا و نیوزلند، با وظیفه دشوار مدیریت انتقال به دنیایی که ویروس در آن مختص یک دیار است، روبرو هستند. در همین حال، نیمی از سفر‌های کاری برای همیشه از بین رفته است. این برای سیاره زمین خوب است، اما برای گردشگران خبر خوبی نیست.

۹- مسابقه فضایی. سال ۲۰۲۲ اولین سالی خواهد بود که در آن افراد بیشتری به عنوان مسافرانی که هزینه پرداخت می‌کنند نسبت به کارمندان دولت که توسط شرکت‌های رقیب گردشگری فضایی به فضا منتقل می‌شوند، به فضا می‌روند. چین ایستگاه فضایی جدید خود را به پایان خواهد رساند. فیلمسازان برای ساختن فیلم‌های zero-g رقابت می‌کنند و ناسا در یک ماموریت واقعی که شبیه یک فیلم هالیوودی است، ترتیبی می‌دهد که یک کاوشگر فضایی با یک سیارک برخورد کند.


بیشتر بخوانید: برآورد خسارت زیست محیطی ناشی از پاندمی کرونا


۱۰- فوتبال سیاسی. بازی‌های المپیک زمستانی در پکن و جام جهانی فوتبال در قطر یادآور این خواهند بود که چگونه ورزش می‌تواند جهان را به هم نزدیک کند. اما همچنین یادآوری می‌کنند که چگونه رویداد‌های بزرگ ورزشی اغلب به فوتبال سیاسی تبدیل می‌شوند. انتظار اعتراضات به هر دو کشور میزبان را داشته باشید، اگرچه تحریم تیم‌های ملی بعید به نظر می‌رسد.
توسعه سریع واکسن‌های mrna ویروس کرونا، نقطه درخشانی در سال ۲۰۲۱ بود که برای موفقیتی که یک شبه به نظر می‌رسید، از سابقه‌ی دهه‌ها کار بر روی این موضوع استفاده کرد. سوال اینجاست که کدام فناوری‌های نوظهور دیگر ممکن است در شرف ظهور باشند؟ بخش ویژه ما ۲۲ مورد را در این زمینه برای سال ۲۰۲۲ در نظر می‌گیرد. در نهایت، این نوشته یک نام جدید دارد: جهان کنونی یا جهان پیش رو، کدامیک می‌تواند ما را در موقعیت بهتری برای آینده قرار دهد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آخرین اخبار از اعتراضات مردم اصفهان

چهارشنبه منتظر قیمت‌های جدید خودرو باشیم؟

این چند تا نقاشی‌ از مسعود کیمیایی را ببینید +فیلم

قیمت ارزان‌ترین مودم‌های روتر ADSL/VDSL

اجاره بها در همدان ۱۵ درصد کاهش یافته است؟

آمریکا خواستار گفتگوی رو در رو با ایران شد

آیا آلودگی هوای تهران بخاطر کیفیت سوخت است؟

جزئیات تعرفه جدید گاز خانگی

ماجرای تصادف جواد عزتی در رودبار چه بود؟ +عکس

خواص فوق‌العاده‌ دارچین برای سلامتی

فایزر: ۱۰۰ روزه علیه اومیکرون واکسن می‌سازیم

آمار وحشتناک از خشونت علیه زنان ایرانی در کرونا

تصمیم دولت برای عرضه مستقیم شیر، پنیر و ماست

فیلم/ تصاویری دل‌انگیز از عبور قطار از دل جنگل‌های زیبای سوادکوه

رییسی به جلسه رای اعتماد نوری نمی‌رود

حمله علی کریمی به صادق درودگر؛ واسه نونه +عکس

تسهیلات ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی چه زمانی ابلاغ می‌شود؟

دومین سفر رییسی به لرستان در سال جاری

عکس همسر نیکبخت واحدی در حال تاب سواری

قیمت پرطرفدارترین هدفون‌های بی سیم

فیلم/ آیا حضور کاربرانی ایرانی در بازار رمزارز مفید است؟

افزایش فاصله تورمی دهک‌ها در آبان ۱۴۰۰

فیلم/ ناگفته‌های بازیگر مشهور از اعدام آرمان

بانک‌ها برای وام ودیعه مسکن اعتبار دارند؟

عصبانیت محسنی بندپی از سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا

انتشار برنامه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

قیمت کیوی در میدان چند؟

فیلم/ صدای اعتراضات اصفهان در برنامه زنده تلویزیونی

بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز

فیلم/ شوخی جالب صداوسیما با جواد خیابانی

قیمت ارزان‌ترین تلوزیون‌های سامسونگ

تصویر جنجالی روزنامه مصری از کی‌روش+عکس

سهامداران در زمان ریزش بورس چه باید کنند؟

کمک‌های سازمان جهانی غذا به مردم افغانستان

بدترین ریزش دلار در دوماه اخیر

جنون جمعه سیاه در آمریکا

چراغ سبز وزیر راه به انبوه‌سازان برای ورود فناوری نوین ساخت مسکن