تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

چالش جدید لاریجانی برای شورای نگهبان

گره کور پرونده ردصلاحیت علی لاریجانی باز نشده است و اصرار‌های لاریجانی برای علنی شدن دلایل ردصلاحیتش هنوز از سوی شورای نگهبان اجابت نشده است.

چالش لاریجانی برای شورای نگهبان

اقتصاد ۲۴- دلایلی که شورای نگهبان بر آن مُهر «محرمانه» زده است و لاریجانی تاکید دارد این شورا اگر مهر محرمانه را از نامه‌ای که در آن به دلایل ردصلاحیتش اشاره شده بردارد آن را علنی خواهد کرد.

بی توجهی شورای نگهبان به این خواست رئیس سابق مجلس نه تنها او را به سکوت نکشانده که حالا خبر می‌رسد علی آقای لاریجانی در متنی تفصیلی به مباحث مطرح شده از سوی شورای نگهبان پاسخ داده و مکتوب مباحث خود را برای سران قوا و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی ارسال کرده است.

بنا به گزارشی که خبرگزاری فارس منتشر کرده، لاریجانی در متنی که حدود ۳۰ صفحه است سعی کرده به همه شبهات و سوالات شورای نگهبان پاسخ دهد. وی اظهار کرده، هرچند این قبیل اقدامات دیگر سودی برای وی ندارد، اما باعث اصلاح رویکرد شورای نگهبان می‌شود.

ردصلاحیتی که «جبران» نشد

علی لاریجانی در آخرین روز از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وارد وزارت کشور شد و نامش را در لیست داوطلبان به ثبت رساند. کاندیداتوری که یک شوک بزرگ به انتخابات بود. او در همان روز ثبت نام نیز نطقی کوبنده داشت که گفته می‌شود زمینه را برای ردصلاحیتش فراهم ساخت.


بیشتر بخوانید: لاریجانی سکوت خود را می‌شکند؟


لاریجانی که با حضورش برخی دیگر از کاندیدا‌ها از جمله ابراهیم رئیسی را با چالش روبرو کرده بود نتوانست از گیت شورای نگهبان رد شود. ردصلاحیتی که نه فقط معادلات انتخابات را بهم ریخت بلکه بعد از مدتی با واکنش رهبری معظم انقلاب نیز روبرو شد.

مقام معظم رهبری چند روز پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در سخنانی مطرح کردند: «حفظ آبرو جزء بالاترین حقوق انسان‌ها است؛ بنابراین خواهش و مطالبه من از دستگاه‌های مسئول این است که مواردی را که گزارش خلاف واقع راجع به فرزند یا خانواده کسی داده شده، جبران کنند.»

بعد از بیانات رهبری، علی لاریجانی در نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت: «بیانات حکیمانه حضرت‌عالی در سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی امام خمینی (قدس سره) برای آینده کشور، بار دیگر پایه‌های استوار و عقلانی نظام جمهوری اسلامی را ظهور بخشید. تذکر و مطالبه جناب‌عالی نیز در رفع ظلم و جفایی که در بررسی صلاحیت کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری رخ داد؛ بزرگی و بزرگواری و روحیه حق‌طلبی آن حضرت را بیش از پیش عیان نمود».

شورای نگهبان، اما «جبران» را نپذیرفت و بر موضع خود در ردصلاحیت لاریجانی اصرار کرد تا انتخابات بدون حضور کسی که جایگاه مشاوری رهبری انقلاب را داشت برگزار شود.

لاریجانی سکوت نکرد

لاریجانی، اما در چندماه بعد از انتخابات سکوت نکرده و چندین بار خواستار علنی شدن دلایل ردصلاحیتش شده است. ردصلاحیتی که سبب شد برادر او آملی لاریجانی از فق‌های شورای نگهبان بخاطر مشی این شورا استعفا دهد و حتی اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب را امضا نکند.

مصباحی مقدم در روایت این استعفا گفته بود «به دنبال جلسه‌ای در شورای نگهبان که آقای علی لاریجانی در آن تأیید نشدند، یک جلسه در مجمع تشخیص بود که ایشان واکنش نشان دادند. همان‌جا اظهارنظر‌های مختلفی بود؛ مجمع یکپارچه با ایشان موافق نبود و برخی‌ها موافق و برخی مخالف بودند.»

آملی‌لاریجانی در جلسه مورد اشاره مصباحی مقدم گفته بود؛ «از اولین حضور این‌جانب در شورای نگهبان در سال۱۳۸۰، قریب به ۲۰ سال می‌گذرد. در تمام این مدت، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام، حتی در سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم، اما هیچ‌گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیرقابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها. سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان است؛ به‌ویژه اگر عضو مسئولی که باید گزارش‌های محققانه به شورا ارائه کند خود، عامدانه چیزی بر آن بیفزاید. چنان‌که از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می‌شود. گلایه بنده از سر دغدغه‌ای است برای حفظ شأن و اعتبار شورای نگهبان.»

ابهام در دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی

علی رغم اصرار‌های لاریجانی برای علنی شدن دلایل ردصلاحیتش، هنوز شورای نگهبان تن به این خواسته نداده است. سخنگوی شورای نگهبان تنها به این نکته بسنده کرده که دلایل به خود لاریجانی منعکس شده است.

با این وجود بنا به گفته لاریجانی قید محرمانه که بر این نامه خورده دست او برای علنی کردن را بسته است. بنا به روایت یک چهره نزدیک به لاریجانی ویزای تحصیلی دختر لاریجانی یکی از عوامل این ردصلاحیت بوده است. ویزایی که گفته می‌شود قبل از قانون مجلس درباره ممنوع بودن اقامت یا تحصیل خانواده مقامات عالی کشور در سایر کشورهاست.

محمد مهاجری درباره این ردصلاحیت می‌گوید؛ «موضوع آقای لاریجانی چالش تازه‌ای برای شورای نگهبان است، سال‌ها بود شورای نگهبان در مقابل هر کاندیدایی اعلام می‌کرد که ما رد صلاحیت نکرده‌ایم بلکه عدم احراز صلاحیت کرده‌ایم که شاید پذیرفته هم بود. اما وقتی به آقای لاریجانی می‌رسند، عدم احراز او دقیقا مثل عدم احراز صلاحیت آقای جنتی و بسیاری از بزرگان انقلاب است. یک فرد را که از کنار خیابان نیاورده‌اید که بخواهد در ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند که شورای نگهبان مهر عدم احراز زده است. آقای لاریجانی ۴۲ سال در این مملکت در مصدر کار‌های مهم بوده است. اگر شورای نگهبان نتواند صلاحیت فردی را که ۴۲ سال سابقه و پرونده کاری دارد احراز کند، آقایان درب شورای نگهبان را ببندند و یک قفل بر آن بزنند و به منزل بروند. وقتی شورای نگهبان نتواند شخصیت سوم کشور را بررسی صلاحیت کند، نشان‌دهنده عدم توانایی اعضای شورای نگهبان است و بهتر است آقایان فکر دیگری به حال خودشان کنند.»

وی درباره این سوال که چرا علی لاریجانی پیشتر نسبت به این مسائل واکنشی نداشته؛ با اشاره به بیانیه لاریجانی مبنی بر اینکه پیشتر نیز به شورای نگهبان تذکراتی داده و در مورد رد صلاحیت‌ها هشدار داده است، اظهار داشت: «در همه مواردی که نمایندگان مجلس رد صلاحیت شدند، حتی در مورد مجلس دوره دهم که تعداد زیادی از نمایندگان رد صلاحیت شدند، آقای لاریجانی در یک نطق شدیدالحنی خطاب به اعضای شورای نگهبان رفتار آن‌ها را محکوم کرد و من هیچ بعید نمی‌دانم که رد صلاحیت ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری کاملاً مربوط به آن موضع‌گیری‌های تند باشد.»
لاریجانی عقب نشینی نمی‌کند

اینکه علی لاریجانی بعد از چندماه که از انتخابات گذشته و اصرار شورای نگهبان به علنی نکردن دلایل ردصلاحیتش همچنان پیگیر این ماجراست نشان می‌دهد او قصد عقب نشینی و کوتاه آمدن در مقابل شورای نگهبان را ندارد، او حالا از مسیری دیگر وارد شده و در پی اثبات اشتباه شورای نگهبان در ردصلاحیتش است.

باید دید نامه مکتوب او به مقامات عالی کشور با چه واکنشی از سوی شورای نگهبان روبرو می‌شود آیا این شورا بالاخره خود را ملزم به پاسخگویی می‌داند یا بازهم پرونده ردصلاحیت لاریجانی مُهر و موم و محرمانه باقی خواهد ماند.

 

منبع: قرن نو

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/هویج خوردن هالند سوژه شد!

بحران فقر در حکومت طالبان؛ افغان‌ها در صف دریافت نان رایگان + فیلم

بازیکن سابق پرسپولیس بازداشت شد

لذیذترین غذای سنتی ایرانی‌ها در نیویورک تایمز!

سنجش صحت کرونایی بودن استقلالی‌ها

بانک رفاه کارگران؛ برترین بانک کشور در امر پاسخگویی به مردم

تفاوت میزبانی پوتین از رئیسی و اردوغان

سایت نمایشگاه مجازی کتاب باز شد

فیلم/ هنگام سرماخوردگی چه خوراکی‌هایی بخوریم؟

فیلم/ چگونگی ورود مرجانه گلچین به عرصه بازیگری

پوتین به رئیسی چه گفت؟

بحران برف؛ نان در سنندج کمیاب شد

جرئیات لیست خرید زمستانی پرسپولیس

روس پرستی با کدام دستاورد؟ / حمله تسنیم به امیرعبداللهیان

مخبر: تا پایان سال افزایش قیمت نخواهیم داشت

ساعت بازی‌های ایران مقابل عراق و امارات اعلام شد

انفجار شدید در خط لوله نفت کرکوک

بهای نفت خام برنت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ از مرز ۸۹ دلار گذشت

هشدار ناتو درباره خطر درگیری بر سر بحران اوکراین

۱۰درصد مرگ کودکان زیر یک‌سال و ۴۵هزارسال عمر از دست رفته نتیجه آلودگی هوای

جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

طالبان از کشور‌های اسلامی خواست تا حکومت این گروه را به رسمیت بشناسند

دعوت اردوغان از رییس جمهور اسرائیل برای سفر به آنکارا

چرا سنگ آهن گران شد؟

چرا چین بیش از حد به ایران نزدیک نخواهد شد؟

فرار میلیونر‌های بیت‌کوین به پورتوریکو

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

فیلم/ سر و وضع عجیب بهاره رهنما در تهران!

یخچال‌های دوقلو در بازار گران تر شد؟

درگیری شدید در تیم مشهدی

چرا فروش تیگو ۸ متوقف شد؟

عامل تیراندازی در ریگان دستگیر شد

۲۰۲۱ دوره گرمایش زمین را هفت ساله کرد

فرود اضطراری هواپیما در کرمان

مهاجم خارجی در تیررس پرسپولیس

سازمان جهانی بهداشت: پاندمی کرونا اصلا به پایان نزدیک نیست

غول پیکرترین گربه دنیا +عکس