تاریخ انتشار: ۱۳:۳۷ - ۲۳ آذر ۱۴۰۰

سخنگوی دولت :دستور رئیس‌جمهور این نبود که در هیچ دوره‌ای قیمت خودرو افزایش نیابد

بهادری جهرمی گفت: هزینه‌های مربوط به بخش آب ۲ برابر شده است تا حل بحران خشکسالی را دستور کار دهیم. حل مساله مسکن ملی از دیگر اهداف دولت است که تا سال آتی اجرای احداث ۲ میلیون مسکن پیش‌بینی شده است.

صجبت های جدید سخنگوی دولت ایران

اقتصاد ۲۴- سخنگوی دولت گفت: دولت با طراحی بودجه اجرایی انقباضی نسبت به هزینه‌های خود و محدود کردن تکالیف بانک‌ها و خط قرمز قرار دادن روش‌های خلق پول می‌خواهد تورم را مهار کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود ضمن تبریک روز پرستار و قدردانی از خانواده بزرگ و دلسوز پرستان گفت: دولت از پیش برنامه داشت و پیرو فرمایش اخیر رهبری رئیس‌جمهور دستور دادند که برای حل خواسته‌های پرستاران اقدام شود. وی افزود: هفته پژوهش را به مردم و پژوهشگران کشور تبریک می‌گویم. سعی دولت سیزدهم بر آن است که حرکت تحولی دولت علم‌بنیان و پژوهش‌محور باشد. رئیس‌جمهور در دیدار با دانشجویان هم بر این مساله تاکید داشتند و تاکید کردند که هر اقدامی مبتنی بر علم نباشد، سلیقه‌ای بوده و دوام نخواهد داشت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این راستا دولت برنامه‌های خوبی داشته از وزیر علوم برای راه‌اندازی سامانه نیاز‌های پژوهشی کشور تشکر می‌کنیم و امیدواریم اولویت‌ها و ایده‌های پژوهشی در این سامانه به شیوه هوشمند جمع‌سپاری و تبدیل به اولویت‌های کشور شود. وی با بیان اینکه در این هفته مهم‌ترین خبر دولت تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس بود، عنوان کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه دیروز نشستی را در این خصوص داشتند و سعی شد شبهات در حد امکان تبیین شود، اما در صورت نیاز می‌توانیم نشست دیگری را به این مساله اختصاص دهیم من به کلیات اشاره می‌کنم.


بیشتر بخوانید: حالا که روحانی نیست چرا گرانی‌ها تمام نمی‌شود؟


بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی و کمک به تحقق رشد ۸ درصدی است، گفت: هدف‌گذاری این بوده طبیعی است با این وضعیت امروز دولت به تنهایی قادر به تحقق این رشد نیست، برای همین برنامه‌ریزی محوری دولت فعال‌سازی و جلب مشارکت بخش خصوصی و عمومی و مردم برای تحقق این رشد است.

وی افزود: دولت همه تلاش و برنامه‌ریزی خود را می‌کند تا مردم این رشد ۸ درصدی را رقم بزنند و این دستاورد جمعی مردم باشد. دولت سعی می‌کند زیرساخت‌های این اقدام را برای بخش‌های خصوصی و عمومی فراهم کند برای این منظور دو محور و پایه اساسی در بودجه یکی خط قرمز قرار دادن هرگونه تصمیم و اقدام تورمی است. سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت با طراحی بودجه اجرایی انقباضی نسبت به هزینه‌های خود و محدود کردن تکالیف بانک‌ها و خط قرمز قرار دادن روش‌های خلق پول می‌خواهد تورم را مهار کند و با ثبات اقتصادی می‌خواهد امکان فعالیت بخش خصوصی را برای تحقق رشد ۸ درصدی رقم بزند. ابزار‌هایی برای این رشد طراحی شده که یکی از آن‌ها صندوق پیشرفت و عدالت است که با حدود ۱۸۰ هزار میلیارد بودجه سعی می‌کند در سطح ملی و استانی به این تحقق رشد ۸ درصدی با مشارکت بخش خصوصی کمک کند.

وی ادامه داد: در دولت جدید مردمی با نگاه جدید دیده خواهد شد، سعی شده به فرار‌های مالیاتی که در تولید کشور نقشی بازی نمی‌کنند، رسیدگی شود و از این فرار‌ها برای پروژه‌های عمرانی استفاده شود. بهادری جهرمی تاکید کرد: دولت بنای کلنگ‌زنی جدیدی ندارد و قصد دارد تا جایی که می‌تواند طرح‌های نیمه‌تمام را تکمیل کند.

وی ادامه داد: دولت سعی کرد در هزینه‌های غیرجاری و غیرضروری ۱۵ درصد کاهش را داشته باشد. سخنگوی دولت افزود: حذف فقر مطلق از دیگر مواردی است که رئیس‌جمهور در بودجه تاکید داشتند و این مسئله در نگاه دولت جاری است و تشکیل صندوق محرومان از اقدامات دولت در بودجه ۱۴۰۱ خواهد بود.

وی افزود: هزینه‌های مربوط به بخش آب ۲ برابر شده است تا حل بحران خشکسالی را دستور کار دهیم. حل مساله مسکن ملی از دیگر اهداف دولت است که تا سال آتی اجرای احداث ۲ میلیون مسکن پیش‌بینی شده است. بهادری جهرمی گفت: ساخت یک پالایشگاه جدید با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز با پالایشگاه آبادان پیش‌بینی شده است. وی ادامه داد: افزایش حقوق به صورت پلکانی و به نفع کم درآمد‌ها خواهد بود؛ چراکه افزایش حقوق به ضرر کم‌درآمد‌ها بود. افزایش حقوق در میانگین ۱۰ درصد است و برای دهک‌های پایین ۳۰ درصد پلکانی تعبیه شده است. در سال آتی حداقل حقوق ۴ میلیون و پانصد هزار تومان و در سقف ۳۷ میلیون تومان پیش‌بینی شده است

سخنگوی دولت بیان کرد: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در کنار اخبار خوبی که در کنار رعایت مردم و تلاش وزارت بهداشت صورت گرفته است الحمدالله با شرایط کرونایی کنترل شده مواجه هستیم هر چند خطر مدل جدید که در آفریقا شاهدش هستیم ما را موظف به رعایت پروتکل‌ها می‌کند و مدیران این رعایت‌ها را کنترل می‌کنند و در تزریق واکسن رکورددار هستیم. وی ادامه داد: همچین یک مصوبه دیگر در جهت پرداخت کمک هزینه معیشتی به هنرمندان، نویسندگان و جامعه روزنامه‌نگاران تصویب شد که با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع خواهد شد.

بهادر جهرمی درباره انتقادات به دولت گفت: دولت از نقد دلسوزانه و اصحاب رسانه با روی باز استقبال می‌کند اگر هم جایی نیازمند اصلاح باشد، دولت مقاومت نخواهد کرد. اما باید تفکیکی بین بانیان و حامیان وضع موجود قائل شد. قطعا بانیان وضع موجود باید پاسخگوی وضع موجود باشند. سخنگوی دولت درباره دیپلماسی اقتصادی گفت: یکی از اولویت‌های دیپلماسی و سیاست خارجی دولت سیزدهم تعامل با جهان بود و در چند روز اخیر هم جلسه ایران با کشور‌های همسایه برگزار شد. وی ادامه داد: در حدود ۴ ماه گذشته که هرچند زمان کوتاهی است، اما ما دستاورد‌های بزرگی را شاهدش بودیم. حضور در اجلاس شانگ‌های و اجلاس اکو و سوآپ گازی که در حاشیه آن بسته شد از جمله دستاورد‌های چند ماه گذشته است. آزادسازی ارز‌های بلوکه شده از جمله دستاورد‌های دولت است که در تعامل و همکاری دولت با کشور‌های همسایه محقق شد.

سخنگوی دولت گفت: ۱۷۵ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش ۳/۳ میلیارد دلار مصوب شده است که تاکنون ۲۶۸ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی شده است. بهادری جهرمی درباره حل مشکلات معیشتی گفت: آقای رئیسی در چارچوب وعده‌هایی که داده است عمل خواهد کرد. دولت برنامه این را ندارد که با دادن وعده‌های احساسی و شعاری که تحقق نیافتی باشد، احساسات مردم را جریحه‌دار کند و دولت از همه ظرفیت‌ها برای حل مشکلات مردم استفاده خواهد کرد. سخنگوی دولت در خصوص واردات خودرو گفت: کنترل و مهار تورم پیرامون بودجه جزو برنامه‌های محوری دولت است. در همه حوزه‌ها برنامه‌هایی در این زمینه طراحی شده است. وی ادامه داد: سعی شده کنترل خلق پول انجام گیرد. درباره خوردو چندین جلسه گداشته شد، تدابیر مختلفی از سمت وزارت صمت شده است تا متناسب‌سازی عرضه و تقاضا صورت گیرد. دولت به قیمت‌گذاری دستوری اعتقادی ندارد.

بهادری جهرمی درباره جلسات سران قوا گفت: پیش از این مرسوم بود سران قوا از تریبون‌های عمومی را برای فرستادن پیغام استفاده می‌کردند. اما امروز در این جلسات اختلاف کارشناسی مطرح می‌شود. وی تاکید کرد: می‌شود به جای ناراحت کردن ذهن مردم در جلسات مقامات با همدیگر به گفتگو بپردازند، شاید بخشی از موارد قابلیت اطلاع‌رسانی نداشته باشد، اما می‌شود بخشی را به اطلاع مردم رساند. سخنگوی دولت درباره فروش اموال تملیکی گفت: بعد از استقرار آیت الله رئیسی در دولت هم ایشان بازدیدی از انبار‌های این سازمان‌ها داشتند و به وزیر اقتصاد دستور‌هایی دادند و یک مهلت سه ماه دادند. وی ادامه داد: آقای محسنی اژه‌ای در این مورد همراهی خوبی داشتند و اقدامات خوبی در همکاری دو قوه صورت گرفت.

سخنگوی دولت درباره افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو و قیمت ارز گفت: دستور رئیس‌جمهور این نبود که در هیچ دوره‌ای افزایش قیمت خودرو صورت نگیرد بلکه باید با مکانیزم قانونی صورت گیرد که این اقدام صورت نگرفته بود. بهادری جهرمی گفت: در خصوص نابسامانی بازار ارز جلسات مختلفی با قوه قضائیه و دستگاه‌های قضایی برگزار شد که دستگیری‌هایی هم صورت گرفته است. وی ادامه داد: سهام‌داران، خودروسازان مردم هستند، یعنی این تصور نباشد که اگر با قیمت‌گذاری جلوی افزایش قیمت را بگیرد و خودروسازان هم زیان ببینند آنجا هم مردم ضرر می‌بینند بنابراین باید دو طرف را در نظر بگیریم.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ اولین واکنش ایران به پیش شرط جدید آمریکا در مذاکرات وین

همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان محقق می‌شود؟

۳ مشتری لیگ برتری برای بازیکن پرسپولیس

یارانه نقدی و معیشتی این افراد حذف می‌شود

فیلم/ این صحنه زیبا مدیون انفجار یک کامیون است

زنگ خطر سقوط شدید بیت کوین/ ماینر‌ها خاموش می‌شوند؟

مهار رشد اجاره بها در دستور کار دولت

فیلم/ مولودی‌خوانی عجیب در شورای شهر شیراز

بورس باز هم قرمز شد/ افت ۲۱۸۲۵ واحدی شاخص بورس امروز ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۰

سهامداران بخوانند/انتقاد رییس سازمان بورس به تصمیم جدید مجلس

جزییات از نحوه حضور دانش‌ آموزان در مدارس

فیلم/ پرداخت وام بدون ضامن از شنبه آینده

فیلم/ لحظه نجات مسافران محبوس شده در آتش سوزی میدان راه آهن

مجازات سنگین برای سارق گردنبند علی دایی

تغییر موضع سلتیک در جذب مهدی قایدی+عکس

کلسیم برای سلامت قلب ضروری است

فیلم/ گریه بی‌امان پدیده جوکر برای مادرش را ببینید

فیلم/ حذف بی‌سروصدای وام ازدواج از بودجه؟

تست کرونا یکی دیگر از بازیکنان استقلال منفی شد

عرضه ۴ هزار میلیارد تومان املاک شهرداری تهران از طریق بورس کالا

حداقل حقوق کارکنان در سال آینده مشخص شد

واکنش فدراسیون به دعوت شدن کنعانی‌ زادگان

گریم متفاوت مهتاب کرامتی در آتش سبز+ عکس

پیام تبریک محمدرضا لواسانی به مناسبت گرامی داشت سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

فرم فوق العاده پرسپولیس؛ قهرمان برگشته است؟

تشکیل اتاق فکر با حضور نخبگان و صاحب نظران در مناطق آزاد کشور

پایان عجیب سریال جزیره؛ شکست پروژه کارگردان خوش‌سابقه!

فرق سرماخوردگی و امیکرون

آلودگی‌های نفتی از مهمترین منابع آلودگی خاک

هافبک محبوب پرسپولیسی‌ها در راه تهران+عکس

اولین آمار از قربانیان حادثه میدان راه‌آهن

عکس/ میز کار انیشتین، ساعتی پس از درگذشت او

فیلم/ اعتراض به ممنوع‌الورودی نماینده کارگری در پتروشیمی رازی

خبر جدید وزیر ارتباطات درباره همکاری با چین

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش در بورس/ بازگشت وشمال به صدر فروش سهامداران

این ویلای لوکس در آمریکا متعلق به روحانی است؟ + عکس

آتش‌سوزی دلهره‌آور در حوالی میدان راه‌آهن تهران +عکس