تاریخ انتشار: ۱۶:۱۲ - ۲۴ آذر ۱۴۰۰
یادداشنی از مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

بی‌وقفه تا ایران قوی

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق نوشت: افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در حوزه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، و تداوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ و آوردن لبخند بر لبان استعداد‌های بی کران و نوآوران مناطق محروم کشور، قابل مقایسه با هیچ شیرینی دیگری نیست.

بی‌وقفه تا ایران قوی

اقتصاد ۲۴- پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این یادداشت نوشت: ایالات متحده آمریکا در اوایل دهه ۳۰ میلادی، با وخیم‌ترین اوضاع اقتصادی تاریخ خود دست و پنجه نرم می‌کرد و فرانکلین روزولت برای کم کردن فشار‌های ناشی از آن اوضاع بغرنج، برای نخستین بار در تاریخ، به مردمش در بحبوحه جریان‌های انتخابات قول داد که ظرف ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری خود، گزارشی از بهبود شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی ارائه دهد.

حالا این ۱۰۰ روز در عرصه سیاسی جهان، به یک اصل ثابت در ارائه گزارش دول جدید تبدیل شده است. بیشتر از آن حیث که روسای جمهوری به مردم خود اطمینان خاطر دهند که با پایان کارزار انتخاباتی، به وعده ‏هایشان وفادار هستند. همچنین این ۱۰۰ روز ابتدایی، اوج نشاط و تازه نفسی یک دولت است که می‌تواند بدون روزمرگی‌های سیاسی، برنامه‌های جدیدی رو کرده و به اصطلاح، طرحی نو دراندازد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۱۰۰ روز دولت سیزدهم و دولت مردمی، علیرغم جریان پرنوسان روز جامعه، با تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب و توصیه موکد رئیس جمهوری محترم جناب آقای دکتر رئیسی مبنی بر شتاب تولید علم و فناوری در کشور، بر مداری از پویایی و پیشرفت، به حرکت مستمر خود ادامه داده است.

معظم له در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹، ارائه برنامه ۱۰۰ روز نخست دولت‌ها را فرصتی برای خدمت به مردم و کشور توصیف کردند و فرمودند: «در بعضی از کشور‌های دنیا معمول است، در کشور ما هم اخیرا معمول شده که در اول مسئولیت، روسای محترم، یک فرصت ۱۰۰روزه را معین می ‏کنند و می‏ گویند در این ۱۰۰ روز مثلا این کار‌ها را یا یک کار‌هایی را انجام می ‏‌دهیم، مردم هم در فرصت ۱۰۰روزه قضاوت می ‏‌کنند، مطبوعات و دیگران می‌‏ گویند در این ۱۰۰روز این جور کار شد؛ خب معلوم می‏ شود که در ۱۰۰ روز می ‏شود کار‌های مهمی کرد. یک سال، سه تا ۱۰۰ روز به اضافه یک ۶۵ روز است؛ بنابر‌این، زمان کمی برای کار نیست».

با این تاکیدات حکیمانه مقام معظم رهبری و پی‌گیری‌های مجدانه دولت سیزدهم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سپهر بی منتهای استعداد‌های کشف شده و ناشده این مرز و بوم، ارتقای نظام ملی نوآوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم فناوری و نوآوری را مصمم‌تر از همیشه، هدف قرار داد و توانست سهم دانش در اقتصاد و تولید ناخالص ملی را اتا ۴ درصد تولید ناخالص ملی کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش دهد.

این مهم از آن جهت به کام دوستداران توسعه علوم شیرین می‌نماید، چون نیک آگاه هستند که یکی از اهداف کلان نقشه جامع علمی کشور، توسعه علوم و فناوری‌های نوین و نافع، متناسب با اولویت ها، نیاز‌ها و مزیت‌های نسبی کشور و انتشار و به کارگیری آن‌ها در نهاد‌های مختلف آموزشی، صنعتی و خدماتی است.

به بهانه نمایش عمومی برخی از دستاورد‌های های‌تک و دانش‌بنیان که این روز‌ها در بیلبورد‌های شهری و با همکاری شهرداری تهران به نمایش درآمده است باید عرض کنم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان دستگاهی فراسازمانی، سیاست‎‌گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری ‎های راهبردی بر اساس اولویت‌های نقشه جامع علمی و با در نظر گرفتن نیاز‌ها و مسائل فناورانه کشور و بسترسازی برای توسعه فناوری‌های پیشرفته و تبدیل ایده به ثروت به ویژه در حوزه‌های اولویت دار کشور گام‌های بلندی برداشته و امروز با رساندن کشور به جایگاه رفیعی از تولید علم، هم چنان بی قرار فتح قله‌های نوینی از توسعه علوم در سطح بین المللی است.

برای تحقق این هدف متعالی، ۱۰ ستاد توسعه فناوری و یک کارگروه تخصصی متناسب با حوزه‌های راهبردی و اولویت دار نقشه جامع علمی کشور در معاونت علمی و فناوری فعالیت می‌کنند. این ستاد‌ها در طول دوره ۱۰۰ روزه اخیر، ۱۹۶ طرح توسعه فناوری متناسب با نیاز‌های روز جامعه را مورد تصویب قرار داده و ۱۵ طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت‌های اعلامی سازمان‌ها و نهاد‌های کشور را تعریف و وارد فاز عملیاتی کرده است.

این مهم امکان پذیر نمی‌شد مگر با دلگرمی‌های رهبر بزرگوار انقلاب، پیگیری‌های صمیمانه رئیس جمهوری مکتبی و دلسوزی‌های تیم واحد معاونت علمی و فناوری با راهبری مجدانه سورنا ستاری که در یک تلاش هماهنگ، تصمیم گرفتند تا دایره عملیاتی حوزه‌های خود را با سرعت، ممارست و دقت بیشتری به جلو پیش ببرند و با حمایت‌های بیشتر از پژوهشگران، فناوران و طرح‌های کارآمد، شاخص‌های تولید علم و روند ایده به پدیده را با ارتقای کیفی قابل تاملی ارتقاء دهند.

از ۲۳ رویداد فناورانه و نشست تخصصی و وبینار در حوزه‌های راهبردی تا اتمام مراحل مطالعه و اکتشاف چاه ژرف در منطقه سیستان و بلوچستان و حمایت‌های مالی و لجستیکی از فعالیت‌های تولید واکسن انسانی، آنفولانزا و اسپایکوژن، واکسن‌های دام، طیور و آبزیان و برخی دارو‌های پیشرفته بیماری‌های خاص، مواد پیشرفته و تجهیزات آزمایشگاهی و تحریمی، تنها نمونه‌هایی از این تلاش بی وقفه هستند.

این‌ها، دلگرمی‌هایی بود که در روزگار تشدید بی آبی در جای جای کشور، با رونمایی از چندین فناوری جدید در حوزه شیرین سازی و استحصال آب به عمل آمد، حلاوت خدمت گذاری در این معاونت استراتژیک را برای همکاران ما بیشتر کرد. همچنان که افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در حوزه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، و تداوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ و آوردن لبخند بر لبان استعداد‌های بی کران و نوآوران مناطق محروم کشور، قابل مقایسه با هیچ شیرینی دیگری نیست.

هم چنان که در روزگار هجوم ویروس کووید ۱۹ و طی ۱۰۰ روز اخیر که چهره قرمز کشور به رنگ آبی آرامش در آمد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور در یک نگاه هم تراز، علاوه بر حمایت از تولید دارو‌های شیمیایی و واکسن‌های مرتبط با این بیماری، همکاری، تدوین، تعامل و برگزاری چند طرح و برنامه را در حوزه گیاهان دارویی به انجام رساند و در همین حوزه، حمایت‌هایی در زمینه خرید تضمینی واکسن در جهت توسعه زیست فناوری، حمایت از شرکت‌های متخصص این حوزه و تضمین بیشتر سلامتی جان آحاد جامعه انجام داد.

روحیه مطالبه‌گر این معاونت در ستاد‌های زیست‌فناوری، فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، علوم شناختی، نانو، فناوری‌هی نرم و صنایع خلاق، آب و انرژی، فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته، اقتصاد دیجیتال، نظام تامین مالی نوآوری و دیگر ستادها، کارگروه‌ها و اجزای همکار، طی ۱۰۰ روز اخیر منجر به عقد قراردادها، حمایت ها، رونمایی ها، آئین‌ها و مراسم مختلف به ویژه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت شده است.

ثمره این درخت بارور در کهکشان لایتناهی استعدادها، پیشروی قدرتمندانه ایران در حوزه‌های علم و نوآوری در سطوح بین المللی است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همچنان پشتگرم توصیه‌ها و نصایح موشکافانه رهبر عالیقدر نظام اسلامی و توجه وافر رئیس جمهوری مردمی خود است و همچنان بی وقفه، در مسیر متعالی تولید علم و ثروت ادامه خواهد داد. این پیمایش تا رسیدن به ایران قوی، هیچ گاه توقف پذیر نخواهد بود.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تصاویری از سریال جدید تلویزیون

بیت‌کوین به کانال ۲۵هزار دلار سقوط می‌کند؟

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

تست کرونای مجید حسینی مثبت شد

استوری گل‌محمدی برای تولد جنتلمن پرسپولیسی+عکس

دبی غذا دادن به پرندگان را ممنوع کرد

تصاویری از تجمع کارگران ساختمانی مقابل مجلس

لزوم اجرای قوانین چگونگی اداره مناطق آزاد در اروند به نفع فعالین اقتصادی

یک استقلالی به اردوی تیم ملی اضافه شد

شکاف در تیم مذاکره کننده آمریکا در برجام

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان رتبه نخست تنوع تولید کشور را دارد

منتظر افزایش قیمت خودرو باشیم؟

احتمال بازگشت محدودیت‌ها

سرقت محتوا در برنامه فوتبال برتر! +فیلم

بازدید مشاور رئیس جمهور از واحد‌های تولیدی فعال در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

اعتراضات پتروشیمی رازی به روز دوم کشیده شد/ کارگران بیشتری ممنوع‌الورود شدند+اسامی

معرکه گیری پهلوانان در روستاهای گلستان

سقوط بورس از کجا ناشی می‌شود؟ / ریزش ۲۶ هزار واحدی شاخص ! / خطای پیش بینی‌ها و تحلیل‌ها در چشم انداز مبهم اقتصادی

فیلم/ نجات معجزه‌آسای سرنشینان از تصادف مرگبار

پیام جالب سردار آزمون برای بازیکن عراق +عکس

افشاگری داماد روحانی از پشت‌پرده جلسات پدر زن

نماز رئیسی پیش یا پس از دیدار با پوتین بوده است؟ + عکس

با قبضینو جریمه رانندگی پرداخت نکنید

فیلم/ واکنش سخنگوی دولت به احتمال توافق موقت در مذاکرات وین

حل مشکل مسکن با خانه‌های خالی وهمی بیش نیست/ در اروپا با ۱.۵ ساعت کار روزانه مسکن را تهیه می‌کنند

تصاویری دردناک از لرز کودک آواره سوری در سرما

اتهام عجیب بازیکن عراق به فدراسیون فوتبال ایران

فیلم/ آخرین تصمیمات درمورد ارز ترجیحی

چند درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند؟

حکم بدوی پرونده پلاسکو صادر شد

فیلم/ افشاگری کتایون امیرابراهیمی علیه مهران مدیری و رامبد جوان

شمخانی برای آمریکایی‌ها در وین شرط گذاشت +عکس

فیلم/ سفیر برزیل: آبادان برزیلته!

ستاره‌ای که از تیم ملی به استقلال رسید

عابدزاده بهترین دروازه‌بان هفته اسپانیا شد+عکس

کشور در آستانه پیک ششم کرونا

فیلم/ افشاگری درباره تن فروشی زنان ایرانی در برنامه تلویزیونی!