تاریخ انتشار: ۱۶:۴۶ - ۲۷ آذر ۱۴۰۰
در دیدار با رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطرح شد:

به مجامع صنفی اعتماد کنید

نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در دیدار با رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخواست‌ها و دغدغه‌های متعدد خود را مطرح کردند.

به مجامع صنفی اعتماد کنید

اقتصاد ۲۴- در این نشست حسین اسلامی، رئیس این سازمان ضمن معرفی نصر تهران و کمیسیون‌های ۲۲ گانه‌ی آن گفت: در سطوح بالای تنظیم‌گری یکی از مسائل جدی اعتماد به مجامع صنفی است.

او ادامه داد: چنانچه پیش‌تر هم گفته‌ایم در مورد موضوعاتی از جمله طرح صیانت و اینماد بهتر بود به جای اینکه حاکمیت به موضوع ورود کند بهتر بود اجازه‌ی رسیدگی و ورود به مجموعه‌های صنفی دارای صلاحیت داده می‌شد.

اسلامی با اشاره به حکمی که در هفته‌های گذشته از سوی مراجع قضایی برای مدیرعامل مجموعه‌ی دیوار صادر شده است، بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که دستگاه‌های اجرایی تصویر دقیقی از فناوری‌های نوین ندارند و ورود اینچنین آن‌ها به موضوعات می‌تواند به دلسردی و ناامیدی کسب‌وکار‌ها منجر شود.

در ادامه‌ این نشست سید محمدعلی شریفی‌الحسینی، عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران با اشاره به اصلاح تبصره‌ی شش قانون بودجه و عدم امکان افزایش تعرفه اینترنت گفت: سال‌هاست قیمت اینترنت ثابت مانده است و رفع این مشکل نیازمند درایت شماست.

او افزود: به آی سی‌تی باید به عنوان صنعت مادر نگاه شود و طبیعتا با تعرفه‌های موجود برخی از سرمایه‌گذاران راغب به ورود به بسیاری از موضوعات و پروژه‌ها نیستند.

آیدین عدالت، عضو دیگر هیأت مدیره‌ی نصر تهران نیز با تأکید بر افزایش تعاملات میان دو مجموعه بیان کرد: برخی از تصمیمات پیش از مشورت بخش خصوصی اخذ می‌شود و امیدواریم با مشورت‌دهی بیشتر بتوانیم در آینده از تبعات تصمیماتی که به ضرر بخش خصوصی خواهد بود بکاهیم.

احسان زرین بخش، یکی دیگر از اعضای هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای استان تهران نیز با بیان اینکه اگرچه تاکنون تسهیلگری‌هایی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات اتفاق افتاده است، اما هنوز با واقعیت مطلوب جامعه فاصله داریم، پیشنهاداتی درباره‌ی همکاری در تدوین و اصلاح آیین‌نامه‌ی تأیید نمونه‌ی تجهیزات حوزه‌ی فاوا ارائه کرد.

محمدرضا قلعه‌نوی، عضو دیگر هیأت مدیره‌ی نصر تهران و رئیس رسته‌ی خدمات فناوری اطلاعات نیز با اشاره به بحث پهنای باند و تعرفه‌های مراکز داده به‌ویژه سرویس‌های ابری، از اعلام آمادگی رسته تحت مدیریت خود برای تعرفه‌گذاری حوزه‌ی ممیزی مراکز داده خبر داد.

علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر نصر تهران نیز با بیان توضیحاتی در رابطه با شکاف موجود میان بخش خصوصی و بخش دولتی در حوزه‌ی رگولاتوری، پیشنهاد تشکیل معاونتی در این‌باره را مطرح کرد.

حامی بخش خصوصی هستیم

در بخش دیگری از این نشست، صادق عباسی شاهکوه، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در رگولاتوری سعی داریم تا جایی که امکان دارد در حوزه تعرفه گذاری خدمات وارد نشویم، بیان کرد: البته این موضوع به معنی رها کردن این حوزه نیست. اعتقاد ما این است که دولت باید در سرویس‌های پایه حوزه ICT و آنچه که برای عموم مردم مهم است وارد شود و بقیه امور شامل نظارت، تعرفه گذاری و ... از کمک صنف استفاده کند.

او ادامه داد: نظام صنفی رایانه‌ای از جمله نهاد‌هایی است که می‌تواند در حوزه تعرفه گذاری کمک کند. در واقع هدف این است که خدمات مناسب با قیمت عادلانه به مردم ارائه شود و یا حداقل تعرفه ارایه خدمات شفاف باشد.

او افزود: وظیفه اصلی رگولاتوری این است که مراقب باشد خدمات مناسب به صورت مقرون به صرفه به مردم ارایه شود و در این مسیر، فعالان بخش خصوصی نقش اساسی را به عهده دارند.

او سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را حامی بخش خصوصی دانست و ادامه داد: رگولاتوری در کنار تعهداتی که در مقابل حاکمیت دارد، وظیفه اش حمایت از بخش خصوصی و رفع موانع برای فعالیت این بخش است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موضوع تعرفه خدمات اینترنت و انتقال داده گفت: در چند سال اخیر در سرویس‌های مربوط به حوزه ICT افزایش تعرفه انجام نشده است و با ادامه این روند، ارایه خدمات با کیفیت ممکن نیست. در چند سال گذشته علیرغم توسعه مطلوب موبایل در کشور، چون قدرت سرمایه گذاری اپراتور‌ها به دلیل ثابت ماندن تعرفه پایین آمده، کیفیت خدمات نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

عباسی شاهکوه به عدم سرمایه گذاری جدی در حوزه ارتباطات ثابت در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: سیاست وزیر ارتباطات در دولت جدید توسعه ۲۰ میلیون پورت اینترنت پر سرعت مبتنی بر فیبر نوری است که برای عملیاتی کردن آن باید نیاز‌ها را شناسایی و مشکلات و موانع پیش رو را احصا کرد.

او تأکید کرد: مبنای کار رگولاتوری، استفاده از ظرفیت فکری و نهاد‌های صنفی و نمایندگان فعالان بخش خصوصی است و در حال حاضر تمام پیش نویس‌های مصوبات پس از برگزاری جلسات کمیسیون‌های فرعی تخصصی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و نظرخواهی تخصصی از فعالان این حوزه تدوین و در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار می‌گیرد. ما معتقدیم استفاده از توان فکری و نظر مشورتی بخش خصوصی و نهاد‌های صنفی باعث می‌شود تصمیمات قویتر، با ثبات‌تر و بهتری گرفته شود.

عباسی شاهکوه درباره درخواست همکاری نظام صنفی در تدوین و اصلاح آیین نامه تایید نمونه تجهیزات حوزه فاوا گفت: پیش نویس این آیین نامه با استفاده از نظرات فعالان این حوزه تدوین شده و در حال حاضر آماده طرح در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است و اگر نظام صنفی نظری درباره چارچوب تدوین شده و نحوه ارایه خدمات به شکل مطلوبتر داشته باشد از آن استقبال می‌کنیم.

موضوعات طرح شده توسط نمایندگان نصر تهران

گفتنی است همکاری در تدوین نسخه اولیه سند راهبردی اینترنت اشیا در کشور، تعیین تعرفه در حوزه پهنای باند و اینترنت به صورت تخصصی توسط بخش خصوصی و سازمان نصر، تدوین سیاست‌های کلی حفظ امنیت و محرمانگی شبکه ملی اینترنت اشیا و راحل‌های هوشمندسازی، تفویض رگولاتوری و تعرفه‌گذاری حوزه‌ی ممیزی مراکز داده به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، همکاری در تدوین و اصلاح آیین نامه‌ی تایید نمونه تجهیزات فاوا، تدوین نظام تعرفه‌گذاری خدمات آزمایش و تایید نمونه تجهیزات فاوا، همکاری در پیاده‌سازی فرایند‌های تأیید نمونه برای تجهیزات فاوای ساخت داخل از جمله موضوعات طرح شده توسط نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در دیدار با رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بود.

منبع: روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

متهم ردیف اول کبد چرب را بشناسید

برگشت لایحه رتبه‌بندی معلمان به مجلس

شرایط دریافت وام بدون ضامن

خواب هولناک آیت الله هاشمی از زبان بغض‌آلود محسن هاشمی + فیلم

سارق موبایل‌قاپ در فردیس اینطور دستگیر شد + فیلم

فیلم/دردِدل‌های تلخ یک بازیگر پیشکسوت مقابل دوربین

فیلم/ نتیجه تماشایی ۹ماه دویدن روی تردمیل

بیانیه شبکه یک درباره سانسور سریال «۸۷ متر»

بازگشت آنفولانزا

تماس‌های رسمی قاآنی در عراق ادامه دارد

هشدار شدید یحیی به مدیران باشگاه پرسپولیس

محمد کاسبی در آی‌سی‌یو بستری شد

صعود بی‌دردسر پرسپولیس در اصفهان

عرضه هفت محصول در طرح پیش فروش یک ساله ایران خودرو/ قرعه‌کشی شنبه دوم بهمن‌ماه

فیلم/ شکار دسته جمعی یوزپلنگ‌ها

چرا خرما در بورس کالا نماند؟

بازگشت ترس به جامعه نروژ؛ بمب‌گذار اسلو از دادگاه درخواست آزادی مشروط کرد

اخترشناسان یک قمر فراخورشیدی به اندازه ۹ برابر کره ماه کشف کردند

آکسفام: دارایی‌۱۰ ثروتمند برتر دنیا از ابتدای همه‌گیری کرونا ۲ برابر شده است

دیلی میل: ترامپ به طرز باورنکردنی یک سرمایه انتخاباتی ۱۱۵ میلیون دلاری کسب کرد

علت گرانی برنج چیست؟

جهان زیر سایه اومیکرون؛ رشد اقتصادی چین به بالاترین سطح در دهه گذشته رسید

عراق: درحال حاضر جایگزینی برای گاز ایران نداریم

فیلم/ بازیگر سرشناس سینما با پیکر پدرش وداع کرد

فرهاد مجیدی هم کرونایی شد

چرا بایدن دیگر نمی‌تواند روابط ایران و چین را نادیده بگیرد؟

نرخ ویزیت پزشکان در سال آینده اعلام شد

اسرائیل و لبنان قرارداد انتقال گاز امضا کردند

فیلم/ کشف بزرگترین شبکه توزیع مشروبات الکلی

جزئیات کشف جسد در زباله‌های جنوب تهران

تأمین منابع مالی برای خرید خانه از دست مردم خارج شد

انفجار ۳ نفتکش در نتیجه حمله انصارالله یمن به امارات با ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک

اما و اگر‌های پالایشگاه‌سازی

پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران +اینفوگرافی

۳ نفر کشته و ۶ مجروح تاکنون نتیجه حملات ساعاتی پیش حوثی‌ها به ابوظبی هستند

جریمه حمل حیوان در خودرو اعلام شد

علائم فشار عصبی شدید در بدن +اینفوگرافی