تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

ادامه بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی در پناهگاه‌های اوکراین

در پی حمله نظامی روسیه به کشور اوکراین بیش از ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه اوکراین همچنان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند

دانشجویان ایرانی در پناهگاه‌های اوکراین

اقتصاد۲۴- پس از گذشت سه روز از آغاز این حمله نظامی، هنوز و علی رغم اظهارنظر‌های مسئولان مربوطه، اقدام عملی برای خروج این دانشجویان از شرایط جنگی و انتقال به کشور صورت نگرفته است.

در پی حمله نظامی روسیه به کشور اوکراین و آوارگی مردم و غیرنظامیان این کشور، تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین نیز در شرایط بلاتکلیف و نگران کننده‌ای قرار دارند و هنوز با گذشت سه روز از شرایط جنگی این کشور، تصمیم شفاف و اقدام عملی از سوی مسئولان کشورمان برای تعیین تکلیف وضعیت این دانشجویان اتخاذ نشده و علی رغم اظهار نظر‌ها و قول‌های مسئولان مبنی بر تلاش برای خروج دانشجویان و رساندن آن‌ها به مرز‌های غربی اوکراین، همچنان این اقدام عملی نشده است.

در همین رابطه به تازگی یکی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه اوکراین با انتشار ویدئویی، گزارشی از شرایط دانشجویان ایرانی در اوکراین ارائه داد و در همین رابطه گفت: تصور می‌کنیم مسئولان وزارت خارجه برای دانشجویان ایرانی اقدامی را انجام نداده‌اند و ما با حمله نظامی روسیه، به پناهگاهی که از دوره شوروی در اوکراین باقیمانده است، آمده‌ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: تنها راه خروج دانشجویان ایرانی این است که مسئولان کشورمان هماهنگی‌های لازم برای انتقال دانشجویان از مسیر زمینی به مرز غربی کشور اوکراین انجام داده و در آنجا برای این دانشجویان ویزای یک روزه گرفته بگیرند تا پس از یک روز ما بتوانیم به کشورمان برگردیم.


بیشتر بخوانید: خطر جنگ روسیه و اوکراین برای ایران جدی شد


یکی دیگر از دانشجویان دختر ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین نیز با تاکید بر اینکه در شرایط کاملا بلاتکلیفی به سر می‌بریم و نمی‌دانیم باید چه کار کنیم، گفت: ما از لحاظ تهیه مواد غذایی با مشکل جدی مواجه هستیم و هیچ مواد غذایی در اوکراین پیدا نمی‌شود و ذخیره آذوقه غذایی ما نیز تمام شده است و در بیرون هم این مواد غذایی در دسترس نیست.

وی تاکید کرده که تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در حال حاضر به این پناهگاه، پناه آورده‌اند.

این دانشجو تاکید کرد: همه شهروندان اوکراینی تلاش می‌کنند از شرایط به وجود آمده فرار کنند، اما اینکه مقصد کجا هست؟ مشخص نیست! و ما در شرایط نگران کننده‌ای هستیم و اصلا نمی‌دانیم چه تصمیمی باید گرفته شود.

این دانشجوی ایرانی با بیان اینکه جای امنی در اوکراین وجود ندارد، گفت: در همه نقاط درگیری وجود دارد و نمی‌شود گفت یک جای امن وجود دارد. اگر هم بخواهیم با استفاده از تاکسی در کنار دوستانمان قرار بگیریم هزینه کرایه آن حدود ۱۰ برابر شده است.

در همین زمینه "علی" یکی دیگر از دانشجویان ایرانی در کشور اوکراین در خصوص شرایط دانشجویان ایرانی، تاکید کرد: در این کشور جنگ و نا امنی ایجاد شده است و تمامی کشور‌ها اعم از کشور‌های فقیر و غنی، اتباع خود را از حدود یک ماه پیش از اوکراین خارج کرده اند. ما که در شرایط جنگ قرار داریم و امنیتی هم وجود ندارد هنوز اعلام می‌کنند که می‌خواهند پرواز‌هایی برای انتقال ما در نظر بگیرند. در حالیکه اگر همه این پرواز‌ها در نظر گرفته شود باند و فرودگاهی باقی نمانده است که بخواهیم از طریق هوایی منتقل شویم!

وی در ادامه تاکید کرد: در این کشور مواد غذایی و بنزین وجود ندارد و حتی حمل سلاح گرم برای شهروندان اوکراینی مجاز اعلام شده است. متاسفانه ما هم باید نگران جنگ باشیم و هم نگران اینکه مورد حمله مسلحانه قرار نگیریم.

به گزارش ایسنا، پس از انتشار ویدئوی انتقادی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشور اوکراین، "منوچهر مرادی" سفیر ایران در اوکراین در بین دانشجویان ایرانی که در پناهگاه به سر می‌بردند حاضر شد و گفت: امروز هیچ جای کی‌یف امن نیست و عده‌ای به من توصیه کردند که دانشجویان را به سفارت ایران منتقل کنیم در حالیکه حتی این سفارت نیز به دلیل اینکه نزدیک چند نهاد جدی دولتی قرار دارد امن نیست و هر دولت اشغالگری که جایی را اشغال کند نهایتاً نقطه آخر که بیشترین مقاومت‌ها صورت می‌گیرد در همان مکانی است که نهاد‌های مهم قرار دارند.

سفیر ایران در اوکراین تاکید کرد: ما در سفارت ایران حسینیه‌ای بزرگی در اختیار داریم که امکان انتقال تمامی دانشجویان به آن وجود دارد، اما همانطور که عنوان کردم این سفارتخانه امن نیست و ما حتی خانواده‌های خودمان را نیز که هنوز در کی‌یف حضور دارند به سفارت انتقال ندادیم.

وی همچنین تاکید کرد: من هم از یکی از خوابگاه‌های ایرانی دانشجویان ایران، علی رغم همه محدودیت‌ها و حکومت نظامی که وجود دارد، بازدید کردم و تمام تلاش ما این است که از این شرایط جان سالم به در ببریم و دولت ایران و وزارت خارجه رایزنی‌های خود را با کشور‌های همسایه برای انتقال این دانشجویان انجام می‌دهند.

در همین رابطه رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم صبح امروز در خصوص اقدامات این‌وزارتخانه برای دانشجویان ایرانی اوکراین، با تاکید بر اینکه ۱۴۲۴ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های کشور اوکراین مشغول به تحصیل هستند به آخرین و جدیدترین تصمیمات این وزارتخانه برای انتقال و ارائه تسهیلات به این دانشجویان در داخل کشور اشاره کرد و گفت: تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور اوکراین که در سامانه میخک (مدیریت خدمات یکپارچه) وزارت امور خارجه تشکیل پرونده داده اند ۱۴۲۴ نفر هستند که از این تعداد ۴۹۹ نفر از دانشجویان مربوط به رشته‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بقیه مربوط به دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه حفظ سلامتی دانشجویان و انتقال امن آن‌ها به داخل کشور به عنوان اولویت اصلی وزارت عتف است، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط سازمان امور دانشجویان، وزارت امور خارجه اطمینان خاطر داده است که هم اکنون این دانشجویان در سلامت و امنیت کامل بسر می‌برند و با تدابیر صورت گرفته طی روز‌های آتی با پرواز‌های ویژه به کشور منتقل خواهند شد.

وی گفت:برای این منظور، برای دانشجویانی که تمایل به بازگشت به کشور را دارند سامانه‌ای در وزارت خارجه طراحی شده تا بتوانند از طریق ثبت نام، از مسیر‌های امن مشخص شده به کشور بازگردند.

همچنین دکتر حسین سالار آملی رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت علوم در گفتگو با ایسنا به آخرین وضعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین اشاره کرد و گفت: وزارت علوم به طور جدی از طریق وزارت امور خارجه کشور پیگیر آخرین وضعیت و انتقال این دانشجویان به کشور است. همچنین ما از کشور‌های همسایه و دوست نیز وضعیت این دانشجویان را پیگیری می‌کنیم که به امید خدا دانشجویان ما به سلامت از منطقه خطر دور شده و به میهن اسلامی برگردند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت علوم همچنین با تاکید بر این که تلاش می‌کنیم زمینه تحصیل دانشجویانمان که در اوکراین هستند را در کشور، در آینده نزدیک فراهم کنیم گفت: تقریبا می‌توان گفت همه دانشجویان با هزینه شخصی در دانشگاه‌های اوکراین تحصیل می‌کنند و بسیاری از آن‌ها نیز در رشته‌های علوم پزشکی هستند و وزارت امور خارجه ما پیگیر وضعیت تمامی دانشجویان است تا مشکلات این دانشجویان رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین، از وضعیت این دانشجویان در کیف بازدید کرده و در کنار آن‌ها قرار گرفته است و امیدوار هستیم مشکلی برای دانشجویان ما و به طور کلی هموطنانمان در اوکراین پیش نیاید.

وی با تاکید بر این که تا به امروز مشکلی برای دانشجویان ایرانی ما در اوکراین گزارش نشده است افزود: مذاکرات همچنان برای انتقال دانشجویان ما ادامه دارد و درخواست بخش بین‌الملل و معاونت دانشجویی وزارت علوم با امور خارجه پیگیری می‌شود در هر دانشجویان ما در اوکراین رها نیستند و امیدواریم در یک چارچوب مناسب در خدمت آن‌ها قرار بگیریم.

دکتر سالار آملی در پایان تاکید کرد: در حوزه وزارت علوم دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر اوکراین تحصیل کرده باشند امکان ادامه تحصیل آن‌ها در کشور فراهم است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ + جدول

فیلم/ سخنان دانشجوی دختر بدون حجاب در برابر زاکانی

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ + جدول

فروش فوری محصولات سایپا با قیمت جدید

فیلم/ سخنرانی رئیسی در دانشگاه تهران: یک آقایی شکلاتی در بازار به من داد، چه کردند با این بیچاره!

فیلم/ سخنان باورنکردنی دانشجوی منتقد در برابر سخنگوی دولت

فیلم/ انتقاد تند یک دانشجو از زاکانی شهردار تهران

بانک ملی از پیشتازان زیان انباشته با زیان ۷۰ هزار میلیارد تومانی!/ شبکه بانکی زیر ضرب و فشار زیان انباشته

فیلم/ حرکت متفاوت و غیرمنتظره رئیسی در دانشگاه تهران

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ + جدول

فراخوان آیت الله مکارم به دانشجویان برای فریاد زدن مشکلات جامعه

مافیای طلا، دلار و خودرو، اجازه رشد بورس را نمی‌دهد/ بازار سرمایه در کنترل حقوقی‌ها، بازارگردان‌ها و معاملات الگوریتمی

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

سقوط قیمت طلا نزدیک است؟

بذرپاش پروپاگاندای رئیسی را زمین‌گیر کرد/ وزیر جدید: ۲۸۰۰ همت بدهید ۴ میلیون مسکن بسازم!

سورپرایز بیت کوین برای سال ۲۰۲۳/ سقوط ۷۰ درصدی یا رشد ۲۰۰ هزار دلاری؟

فراخوان آیت الله مکارم به دانشجویان برای فریاد زدن مشکلات جامعه

مجله تایم زنان ایران را قهرمانان ۲۰۲۲ معرفی کرد +عکس

نامه ایران به زاکربرگ: طی۱۰ روز نماینده معرفی کنید

روش جدید و باورنکردنی از سرقت طلا

چهره جدید نگار جواهریان بعد از عمل زیبایی +عکس

آرامستان اراک به دلیل مسائل امنیتی تعطیل شد

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد

پایان تلخ فغانی در جام‌جهانی قطر!

طالبان نقشه ایران را کوچک کرد

غکس/ حضور زنان یگان ویژه در میدان بهارستان

آدرس آپارتمان‌های ارزان قیمت تهران برای اجاره

گلزن تاریخساز ایران درگذشت

فیلم/ روایت طائب درباره بولتن‌ های محرمانه فارس

رئیس جدید گمرک منصوب شد

چند اقدام پیشگیرانه برای سفیدی مو

دغدغه‌ روحانیت فقط چگونه نماز خواندن مردم است!

واکنش صالح آبادی به ممنوعیت خدمات بانکی به زنان بی‌حجاب

پیامی برای دانشجویان معترض به نظام

استاندار قم: حجاب، یک تکلیف قانونی است

واردات برنج و چای هندی ممنوع شد

جزئیات تازه از زندگی خصوصی علیرضا فغانی