تاریخ انتشار: ۱۱:۴۳ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

پس لرزه سفر جنجالی دختر و همسر قالیباف به ترکیه

یک چهره سیاسی اصول‌گرا عنوان کرد: اگر مشاور رسانه‌ای آقای قالیباف بودم به وی توصیه می‌کردم سکوت کند. خانواده آقای قالیباف نه به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کرده نه پاسپورت این کشورها را داشته‌اند. بنابراین سفر به ترکیه یک سفر عادی است که نباید بزرگنمایی شود.

انتقاد ایمانی از قالیباف

اقتصاد۲۴- ناصر ایمانی، چهره سیاسی اصول‌گرا در پاسخ به این سؤال که افشاگری‌‌ها علیه مسئولان نظام (از قبیل بحث فساد برخی از آنها، خانواده‌هایشان، فرزندانشان و همچنین مناسبات اقتصادی‌شان) که طی دو سه سال اخیر از فضای مجازی کلید می‌خورد تا چه حد برای نظام، آسیب‌زا تلقی می‌شود؟ به خبرنگار قرن نو گفت: مهم‌ترین بحث، بحث فضای مجازی است؛ در واقع می‌توان گفت فضای مجازی ما تا حدودی بیمار است و کارکردهای طبیعی فضای مجازی را ندارد. این موضوع صرفاً مربوط به مسئولان نیست؛ برای مثال بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی و یا اخلاقی که در جامعه ایجاد می‌شود ریشه‌ در فضای مجازی دارد.

او افزود: به عنوان مثال، یک تصویر و یا متنی در فضای مجازی منتشر می‌شود که یا با اهداف خاصی انجام می‌شود یا اینکه بدون هدف اما اشتباه صورت می‌پذیرد. این کار، به‌سرعت کل جامعه را تحت‌ِتأثیر قرار می‌دهد؛ درحالی‌که ممکن است اصل خبر صحت نداشته باشد یا اگر به فرض هم خبر، درست باشد قابلیت انتشار به معنای وارد کردن آسیب روانی به اجتماع را نداشته باشد.


بیشتر بخوانید: قالیباف در مجلس می‌خوابید و در جریان سفرهای خانواده نبود


ناصر ایمانی ادامه داد: یکی از این آسیب‌ها مربوط به فضای سیاسی است یعنی همان‌گونه که انتشار این نوع اخبار، آسیب اجتماعی، اخلاقی و خانوادگی به همراه دارد موجب آسیب سیاسی نیز می‌شود؛ بدین‌گونه که برخی از افراد یا جریان‌ها با یک سری اهداف خاص، موضوع خاصی را در فضای مجازی مطرح می‌کنند که در نهایت به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه آسیب وارد می‌کند. 

فضای مجازی شفافیت ایجاد کرده است و...

این چهره سیاسی اصول‌گرا در پاسخ به این سؤال که این افشاگری‌ها در چه بخش‌هایی می‌تواند بُعد هشداردهنده داشته باشد برای اینکه مسئولان بدانند در حال رصد شدن هستند؟ تصریح کرد: فضای مجازی، شفافیتی ایجاد کرده؛ به‌ویژه در ارتباط با زندگی شخصی افراد؛ برای مثال برخی چهره‌های سلبریتی در مکان‌هایی حضور پیدا می‌کنند که بعدها تصاویری از آنها در فضای مجازی منتشر می‌شود. بنابراین همه به‌ویژه مسئولان و کسانی که به نوعی چهره هستند مراقب حضورشان، رفتارهایشان و اظهاراتشان در مکان‌های مختلف باشند. 

او بیان کرد: طبیعتاً کسانی که مسئولیت‌های سیاسی برعهده دارند باید بیشتر از سایرین مراقبت کنند تا فضای مجازی به آنها آسیبی وارد نکند. 

ایمانی در پاسخ به این سؤال که بهترین برخورد نظام با این دسته از مسئولان چگونه می‌تواند باشد؟، اشاره کرد: مسئله، مسئله نظام نیست بلکه مسئله رعایت حقوق افراد است تا بدانند تا چه حد در معرض کنترل‌های فضای مجازی هستند. در مورد برخی از اتفاقات، ضروری است برخورد لازم با آنها صورت گیرد که گاهی اوقات هم انجام می‌شود.‌ اگر ماجرای نادرستی رخ دهد ضرورت دارد که مسئولان اقدامات لازم در راستای اطلاع‌رسانی صحیح را انجام داده و به مردم بگویند که هر خبری را به‌سرعت باور نکرده و آن را منتشر نکنند.

فضای مجازی چاقوی دو دم است

او ادامه داد: در واقع فضای مجازی مانند یک چاقوی دو دم است؛ ازیک‌سو ممکن است رفتارها، سخنان و برخوردهای مسئولان را کنترل کند؛ اما ازسوی‌دیگر ممکن است اتفاقاتی که در فضای مجازی مطرح می‌شود دروغ بوده یا اینکه در مورد آنها بزرگنمایی صورت گرفته است. 

به قالیباف توصیه می‌کنم سکوت کند

او در پاسخ به این سؤال که چرا اصول‌گرایان در ارتباط با قضیه  قالیباف تلاش دارند به جای روشن شدن موضوع، آن را به گردن جبهه پایداری، اصلاح‌طلبان و... بیندازند و به نوعی روی اصل ماجرا سرپوش بگذارند؟ و چرا آقای قالیباف در این‌باره سکوت کرده است؟ تصریح کرد: نخست اینکه اگر بنده هم مشاور رسانه‌ای آقای قالیباف بودم به وی توصیه می کردم سکوت کند چون این موضوع  به‌هیچ‌وجه دارای اهمیت نیست و قطعاً برخی با اهداف خاصی با جریان‌سازی، این ماجرا را به‌وجود آوردند آقای قالیباف نباید درباره آن اظهارنظر کند چون اصل ماجرا در قالب یک حرکت خاص سیاسی، رخ داده است.

این چهره سیاسی اصول‌گرا عنوان کرد: بنابراین این اتفاق، دارای اهمیت نیست؛ به‌هرحال خانواده هریک از مسئولان، سفر کوتاهی به کشور نزدیکی که تقریباً بسیاری از مردم ایران رفته‌اند، داشتند البته بسیاری از مردم به ترکیه سفر نکردند اما تعداد قابل‌توجهی از مردم نیز به این کشور سفر کرده‌اند.

ایمانی عنوان کرد: به‌هرحال سفر به ترکیه یک سفر عادی محسوب می‌شود. خانواده آقای قالیباف نه به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کرده نه پاسپورت این کشورها را داشته‌اند. بنابراین سفر به ترکیه یک سفر عادی است که نباید بزرگنمایی شود. 

سناریوبافی سیاسی علیه قالیباف

این چهره سیاسی اصول‌گرا در این‌باره که سفر مسئولان نظام با سفر مردم عادی متفاوت است؛ به‌ویژه از لحاظ خرید کالای خارجی، بیان کرد: سفر خانواده آقای قالیباف به ترکیه یک سفر کوتاه و عادی بوده که نباید بزرگنمایی می‌شد؛ البته مسئولان باید مراقبت کنند؛ زیرا حتی تا این اندازه هم خانواده آنها باید از امکاناتی که بقیه مردم دارند محروم بمانند چون همسر یا پدرشان مسئولیت دارند.‌

ناصر ایمانی در ادامه افزود: حواشی این سفر مثل بحث سیسمونی به نوعی سناریوبافی است؛ زیرا هیچ مدرک مستندی در این‌باره وجود ندارد که برای خرید سیسمونی به ترکیه سفر کرده باشند یا حتی از نظر بنده موضوع بارداری سناریوسازی است و در واقع از آن دسته بداخلاقی‌های سیاسی است که متأسفانه در جامعه ما وجود دارد.

بداخلاقی‌های سیاسی برای ضربه زدن به قالیباف است

او خاطرنشان کرد: البته این‌گونه بداخلاقی‌های سیاسی در گذشته در مورد سایر افراد هم رخ داده که درحال‌حاضر هم وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر عده‌ای سعی می‌کنند با انتشار برخی اخبار در فضای مجازی به شخص یا اشخاصی در فضای سیاسی ضربه بزنند که این امر پسندیده‌ای نیست.

این چهره سیاسی اصول‌گرا در پاسخ به این سؤال که تناقض موجود در رفتار برخی مسئولان در حرف و عمل آنها به‌ویژه در ارتباط با مصرف کالای داخلی به جای مصرف و خرید کالاهای خارجی تا چه حد روی ذهنیت مردم و تفکر عمومی تأثیرات منفی به جای می‌گذارد؟ گفت: نخست اینکه چه کسی ادعا می‌کند خانواده آقای قالیباف در ترکیه، اجناس خارجی خریداری کردند؟! مدرکی در این‌باره وجود ندارد فقط اصل سفر درست است ممکن است به ترکیه سفر کرده باشند و هیچ خریدی انجام ندادند و صرفاً سه، چهار روز در آنجا اقامت داشتند. 

برخی آقایان مبتلا به بیماری سیاسی هستند

او بیان کرد: اگر خانواده مسئولان به‌طور دائم بخواهند خریدهایشان را از خارج از کشور انجام دهند (اعم از ترکیه یا هر کشور دیگر) به‌گونه‌ای که سطح زندگی‌شان به تعبیری لاکچری باشد کاملاً قابل‌محکومیت است؛ اما اینکه خانواده یک مسئولی، به یک سفر چندروزه می‌روند و بعد به کشور  بازمی‌گردند (البته این مراقبت‌ها وجود داشته باشد که حتی در این حد و اندازه هم نباشد) ایرادی ندارد. درحال‌حاضر بسیاری از اقشار طبقه متوسط ما حداقل یک سفر به ترکیه داشته‌اند. به‌هرحال خانواده مسئولان هم حق و حقوقی دارند، ما نباید این ماجرا را بزرگنمایی کنیم.

ایمانی اشاره کرد: متأسفانه وجود بیماری سیاسی در برخی آقایان موجب شده تا آنها مترصد فرصتی باشند تا یک شخصیت یا فردی (چه آقای قالیباف و چه دیگران) را مورد تخریب  قرار دهند.‌

 

منبع: قرن 

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

خانه در تهران، گرانتر از شهر‌های ترکیه

تنفس و احیا برای برجامی که در آستانه ایست قلبی است

افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی تا کجا ادامه دارد؟ / تولیدکنندگان متضرر از گرانی لبنیات

میزان افزایش اجاره بها در سال ۱۴۰۱/ سونامی اجاره بها در راه است؟

روایت تکان‌دهنده از میان ویرانه‌های برج متروپل

حسام الدین آشنا: مراقب فرار جنازه‌ها به خارج باشید!

گران‌ترین بازیکن جهان به فروش می‌رسد!

هوای ۱۷ شهر خوزستان در وضعیت خطرناک

خبر مهم برای جاماندگان یارانه/ محدودیت زمانی فعلا برداشته شد

استقلال و پرسپولیس به دنبال سه ستاره سپاهان

جزییات واردات خودرو روشن نیست

شعب بانک کشاورزی در پنج شنبه و جمعه هفته جاری باز است

پیش‌بینی آذری‌جهرمی درباره اپل درست از کار آمد

افشاگری جنجالی درباره منشی وزیر نفت

آواربرداری در متروپل آبادان ادامه دارد، یک نفر دیگر بازداشت شده است

آژانس ایران را به جعل اسناد محرمانه متهم کرد

کاردار یونان به وزارت امور خارجه احضار شد

خروج توده گرد و غبار از تهران

در روز حادثه حداقل ۲۰۰ کارگر در متروپل حضور داشته‌اند

افشاگری درباره بنجل‌فروش‌های کالا‌های چینی!

عاشقانه تازه نوید و فرشته این بار در کن

ارز ۴۲۰۰ رسما از گمرک خارج و حذف شد

قیمت آیفون نجومی شد

مقایسه آرای قالیباف در مقام رئیس مجلس

افزایش تقاضا برای به فرزندخواندگی نوزاد تازه پیدا شده

آواربرداری ساختمان متروپل آبادان از سرگرفته شد

تمدید مهلت ثبت‌نام افراد جامانده از یارانه

وزیر کار: وقت بررسی حقوق بازنشستگان را نداشتیم

ریزگرد‌ها و کرونا خیلی شبیه، خیلی متفاوت

چرا واردات خودرو از هند مطرح شد؟

پسر فرهاد مجیدی بهتر از قایدی

قیمت آپارتمان در گیشا چقدر است؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه شهرک امید تهران چقدر است؟

پلیس راهور تمهیدات ترافیکی پایان هفته را اعلام کرد

رشد بورس در آخرین روز کاری هفته

سرمایه‌گذاری روی تتر جای دلار را گرفت!

الهیار صیادمنش از نامزدش رونمایی کرد+عکس