تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

سود میلیاردی برخی سهامداران بورس از رانت اطلاعاتی

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: در همان مقطع ریزش بورس برخی از سهامداران حقوقی از رانت اطلاعاتی استفاده کردند و سود میلیاردی بردند.

سود میلیاردی برخی سهامداران بورس از رانت اطلاعاتی

اقتصاد۲۴- محسن علیزاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه امروز فضای رسانه و اطلاع‌رسانی می‌تواند تصمیم‌ساز و هدایتگر اذهان برای جامعه باشد، اظهارداشت: روز خبرنگار روز تکریم حق‌طلبی در جامعه است و اولین رسالتم را در جایگاه رئیس مجمع نمایندگان ارتباط با رسانه‌ها می‌دانم تا مسائل و مشکلات را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه مدلی به دولت پیشنهاد دادیم و آن راه‌اندازی مناطق آزاد گردشگری است که شبیه به مناطق ویژه اقتصادی می‌شود، گفت: ایجاد شهرک بزرگ صنعتی در شهرستان بیضا که با هدف تامین سرریز واحد‌های صنعتی شیراز است از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه انتظارات کلانی در سطح استان وجود دارد چراکه ظرفیت‌های زیادی نیز موجود است، افزود:ظرفیت زیادی در بخش کشاورزی وجود دارد، اما دلیل نمی‌شود تمام توان را روی کشاورزی بگذاریم و محصولات پرآبی تولید شود که به اندازه کافی سودآوری ندارد.

علیزاده با بیان اینکه صنایع تبدیلی و صنایع فرآوری در بخش کشاورزی استان وجود ندارد و اشتغال خوبی ایجاد نشده است، عنوان کرد: افقی برای گلخانه‌ها ترسیم شده، اما امروز کمتر از هزار هکتار گلخانه داریم خیلی عقب ماندگی در این حوزه وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید سند آمایش صنعت در استان اتفاق می‌افتاد، ولی در سایه کشاورزی بودن استان به صنعت توجه نشده است، تصریح کرد:ظرفیت‌های زیادی در صنعت داریم، اما سوال اینجاست که چرا معادن ما در نی‌ریز به کرمان برود.

علیزاده در ادامه خاطرنشان کرد: با وجود مصوبه هیئت دولت هنوز به دریا متصل نشدیم چرا اجازه نمی‌دهند فارس از اقتصاد دریا استفاده کند این‌ها همه مطالبات عمومی است و رسانه‌ها به عنوان سرداران هدایتگر باید فضای عمومی را آماده کنند. اتصال فارس به دریا در همه سال‌های گذشته مطالبه شده و به تایید رهبری رسیده است برخی از استان‌های همسایه می‌دانند اگر فارس متصل به دریا شود دیگر نمی‌توانند از این مراودات بهره ببرند و جلوی این موضوع را می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه اتصال فارس به دریا مطالبه به حق مردم استان فارس است و از شخص رئیس جمهور و وزیر کشور و استاندار این مطالبه جدی را داریم، گفت: انتقال آب از دریا نیز از مطالبات اصلی ما است برای استان کرمان این محقق شده، اما فارس چرا باید بی‌بهره باشد؛ برخی از صنایع را مانند فولاد به دلیل کمبود منابع آب به فارس اختصاص نمی‌دهند‌.


بیشتر بخوانید: بورس در انتظار پاسخ قطعی مذاکرات


علیزاده خاطرنشان کرد: انتقال آب می‌تواند نجات‌دهنده باشد این موضوع ارزآوری بسیاری خوبی دارد و می‌تواند اشتغال بسیار خوبی در استان ایجاد کند، اما چون مطالبه‌گری نشده به صورت اساسی در دولت پیگیری نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه چرا فارس بعد از گذشت سال‌ها هنوز از یک سانتی‌متر آزاد راه استفاده نمی‌کند گفت: بیش از ۱۰ سال هست آزادراه شیراز اصفهان کلنگ‌زنی شده، اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، اگر این آزادراه راه‌اندازی شود که بعید است امسال محقق شود بازهم باعث ترافیک سنگین می‌شود، اما چرا به این موارد توجهی نشده است.

وی با بیان اینکه این آزادراه هنوز افتتاح نشده چندین کشته داده، اما دولت گذشته بدون اتمام قطعه ۷ و ۸ و بدون ایمنی می‌خواست این آزادراه را افتتاح کند، تاکید کرد: اگر ایمنی آن تامین نشود اجازه افتتاح نخواهیم داد. مطالبات مردم به حق و در عین حال حداقلی است، اما شرمنده مردم هستیم در مجلس یازدهم با وجود اینکه یکی از پویاترین و فعالترین دوره‌ها بوده، ولی هنوز نتوانسته مطالبات مردم را محقق کند.

علیزاده با بیان اینکه امروز دولت مسیر خود را پیدا کرده و می‌شود کار‌های خوبی را دنبال کنیم، در ادامه و پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: مطالبه‌گری در جایگاه خدمتگزاری مردم وظیفه نمایندگان است تا این مطالبات محقق شود از شما به عنوان سرداران حق‌طلبی در راستای تحقق مطالبات درخواست داریم که ورود کنید.

وی با بیان اینکه نمایندگان در چارچوب قانون اختیاراتی دارند، اما به اندازه کافی قانون داریم گفت: تورم بی‌اندازه از قوانین وجود دارد به گونه‌ای که برخی جزء قوانین زائد است و در این راستا مقررات‌زدایی و اصلاح قوانین از مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس عنوان کرد: به دلیل تورم قانون نیاز داریم که مجلس به نقش دوم خود که نظارت است، بپردازد؛ امروز عدم تناسب بین تسهیلات و سپرده‌ها قانون است، اما چرا اجرایی نشده است موضوعی است که مورد مطالبه است.

وی با اشاره به خاموشی‌های صنایع نیز گفت: خاموشی‌ها به دلیل قانون نیست بلکه در برنامه ششم توسعه این موارد مطرح شده که هر سال ۲۵ هزار مگاوات برق تولید شود، اما اتفاق نیفتاده است، چون دولت ترک فعل کرده و قانون را اجرا نکرده مجلس هم به عنوان ناظر ورود نکرده است.

عضو شورای عالی نظارت بر بورس عنوان کرد: در بورس تناسب بین هسته‌ای که ایجاد شده بود و عرضه و تقاضا وجود نداشت این پیش‌بینی نشده بود که با دعوت دولت این استقبال اتفاق بیفتد، اما در همان مقطع ریزش بورس برخی از سهامداران حقوقی از رانت اطلاعاتی استفاده کردند و سهام خریدند و سود میلیاردی بردند. یک شخصی با صد میلیون تومان وارد شده امروز با همه ریزش‌ها به ۷۰ میلیارد تومان رسیده این رانت است.

علیزاده افزود: در مجلس یک هیئتی راه‌اندازی شده برای تفحص از بورس که گزارشش تکمیل و به زودی در صحن قرائت می‌شود اینکه چه چیزی باعث نابه‌سامانی در بورس شد.
در انتخاب رئیس بورس صددرصد مغایر قانون عمل کردند که از آن نگذشتیم و به قوه قضائیه معرفی کردیم، از حقوق مردم نمی‌گذریم.

وی در پاسخ به اینکه سازمان بورس اکنون خوب مدیریت می‌شود گفت: خیر وضع کنونی نیز مطلوب من نیست و امروز هم شاهد سوءمدیریت هستیم؛ ارز اولیه‌هایی معرفی شده که بیش از هزار میلیارد گرانفروشی به مردم است؛ عده‌ای که سود و منفعتشان در این بوده ارزش‌گذاری غلط کردند، این‌ها را شناسایی کردیم و معرفی می‌کنیم.

علیزاده تصریح کرد: به عنوان رئیس کمیته بازار سرمایه اصلاحات لازم در این بازار باید انجام شود پیش‌نویسی تهیه شده که کارشناسان نظرات خود را ارائه دهند؛ هفته آینده در کمیسیون و بعد در صحن مطرح شود البته دانش کافی و دانش مالی در جامعه وجود نداشت و سبب ضرر و زیان مردم شد
همه دستگاه‌ها و ارکان بازار سرمایه این فرهنگسازی و آموزش را انجام نداده بودند.

وی درباره برجام نیز گفت: هر قردادی در سطح بین‌الملل باید در مجلس تصویب شود و اکنون نیز انتظارات خود را مطرح می‌کنیم دیروز هم جلسه غیرعلنی بود و مطرح شد که حتما بعد از توافق باید در مجلس مطرح شود.

منبع: تسنیم
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
يکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
اینها سهامدار نبودند که سود ملیاردی چپاول کردند دلالها واسطه ها کوتلهای سیلسی جناحی بودند که باچراغ سبز و اعمال شلاتانیزم دولت دیگران به لورس آمدند با همان چراغ سبز خارج شدند .کسی که سهامدار بوده حرمت نگه میدارد با بورس وسهامدا ری الفت تعهد شغلی دار د...
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حامد بهداد دستگیر شد؟

تصویر معناداری که پوران درخشنده منتشر کرد

کشف حجاب فاطمه معتمدآریا در خاکسپاری تارخ + فیلم

استوری کنایه‌آمیز آقا‌میری درباره تجمع دیروز تهران

حرکت زننده طارمی انتقاد عمومی را برانگیخت

برگزاری تمرینات پرسپولیس زیر نظر کی‌روش

به مطالبات مردم توجه می‌کنیم/ تغییر حکومت صورت نخواهد گرفت

«همشهری» این ۵ نفر را عامل اعتراضات معرفی کرد

فیلم/ پاسخ جالب وزیر ارتباطات به شایعه دائمی شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ

عکس/ دانش آموزان مناطق محروم اصفهان

افزایش نشانه‌های استیصال در جامعه ایرانی

فیلم/ نشت مشکوک گاز در خط لوله نورد استریم

نداشتن کارت پایان خدمت سد راه دریافت وام فرزندآوری

گلایه انسیه خزعلی از رسانه‌ها: سفر پسرم ربطی به فیلترشکن نداشت

بازگشت مهاجم دوست داشتنی به تمرین پرسپولیس

کدام یارانه‌بگیران باید حساب خود را چک کنند؟

طلا به کف ۲/۵ سال اخیر رسید

بخشنامه دادستان کل کشور درباره ناآرامی‌ها پس از مرگ مهسا امینی

شروع کم نوسان دلار پاییزی

مادامی که خیابان‌ها شلوغ باشد محدودیت اینترنت پابرجاست/ فضای مجازی بزرگ‌ترین مکان توطئه‌چینی دشمنان است

مرغ، شکر، گوشت؛ تغییر قیمت ۳ کالای اساسی

واکاوی رویداد‌های پس از مرگ مهسا امینی؛ چرا به این وضع رسیده‌ایم؟

تفاوت فاحش دستمزد کی‌روش در ایران و مصر

سلبریتی‌ها در تلویزیون معروف شدند، حالا دم در آورده‌اند/ نیروی انتظامی در کارش هنرمند است

نجوای خشکسالی در گوش محیط زیست ایران

روغن نباتی ۱۰۵هزار تومان ارزان شد

فیلم/ با این آمارها می‌فهمید چرا مردم معترض و ناامید هستند

نام مهسا امینی در کدام کشور‌ها بیشتر جستجو شد؟

نتیجه سیاست‌های اقتصادی رئیسی، رشد ۱۵۰ درصدی پول پاشی و افزایش شکاف تورمی

فراخوان بزرگ نیسان

مانع مرکزی واردات خودرو

آغاز مزایده خودرو های خارجی

تغییرات ژئوپلیتیکی در قفقاز جنوبی چه تبعاتی دارد؟

صحبت‌های تلخ وزیر درباره عاقبت اینستاگرام و واتس‌اپ

آشوب تورم در بازارهای جهانی / بازارهای مالی به مرحله خطرناکی رسیده اند

خبر مهم وزارت جهاد درباره قیمت برنج و روغن

جزییات جدید از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان