تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱
رئیس سازمان خصوصی‌سازی پاسخ داد:

شناسایی جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

نشست سازمان خصوصی‌سازی صبح امروز به مناسبت هفته دولت و به منظور ارائه گزارش عملکرد یکساله سازمان خصوصی‌سازی در محل این سازمان برگزار شد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اسامی ۲۰ شرکتی که در لیست واگذاری قرار دارند گفت: تا اواسط مهرماه، شفافیت این شرکت‌ها مشخص می‌شود و از ١٨٩ شرکتی که دارای وضعیت مناسب شفافیت هستند تنها ۲۴ شرکت را می‌توان در رتبه یک اعلام کرد.

شناسایی جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

اقتصاد۲۴- رئیس سازمان خصوصی‌سازی در نشست خبری امروز گفت: در سال‌های گذشته سازمان خصوصی‌سازی به دلیل واگذاری‌ها با چالش و مشکلات زیادی مواجه بود که برخی از آن‌ها در این مدت موفق بوده‌اند و برخی دیگر خیر!

حسین قربان زاده ادامه داد: در یکسال گذشته بی‌طرفانه رویداد بین‌المللی و نمایشگاهی را برگزار و وضعیت شرکت‌هایی که به‌صورت مدیریتی و کنترل شده از سوی دولت واگذار شده بوده‌اند را به‌طور کاملی بررسی کردیم.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی مرحله اول در این زمینه شفافیت واگذاری‌ها در دو دهه گذشته بود که در این نمایشگاه سامانه پاسخ با حضور رئیس جمهور راه‌اندازی شد و از آن به بعد جزئیات بنگاه‌های واگذار شده قابل نمایش است، گزارشی از وضعیت واگذاری ۹ صنعت پتروشیمی، بانک و بیمه، معدن، راه و شهرسازی، صنعت، خدمات، کشاورزی، استخراج و پالایش نفت و نیرو تهیه کردیم که در آن ارزش بازار آن‌ها و تحلیل تحقق اهداف اصل ٤٤ ارائه شده است.

معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: این رویداد بین‌المللی اواخر اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد و تا اوایل خرداد ادامه داشت که علاوه بر ارائه کامل واگذاری‌ها، نشست‌های مهمی هم برگزار شد تا بتواند قطب نمایی برای آینده واگذاری‌های دولت باشد.

او افزود: نکته بسیار حیاتی و مهمی که در طول این یکسال بر آن عقیده دارم این است که اگر دولت و مسئولان امر نسبت به کلیت سیاستگذاری در حاکمیت ملی اتفاق نظر داشته باشد که این موضوع در قواعد مختلف تنظیم شده و اثر آن در بنگاه‌های واگذاری شده و اقتصادی مشهود است که گاهی در سیاست‌گذاری‌ها با مداخلاتی مانند قیمت‌گذاری مواجه هستیم و تأثیر زیادی بر عملکرد و موفقیت واگذاری‌ها دارد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه با اشاره به اینکه پیش‌بینی ناپذیری اقتصاد، بازده نامتعارف بازار‌های موازی تولید، مداخلات مستقیم دولت و قیمت‌گذاری دستوری در موفقیت و شکست واگذاری‌ها تأثیر مستقیم دارد، گفت: لزوما صرف اهلیت داشتن خریدار تضمین موفقیت واگذاری نیست و حمایت هوشمند دولت قبل، حین و بعد از واگذاری باید ادامه داشته باشد تا نتیجه کارایی شرکت بعد از عملیات واگذاری مشخص شود، چون سرنوشت واگذاری‌ها مهم‌تر از اعداد و ارقامی است که در قرارداد‌ها نوشته می‌شود.


بیشتر بخوانید: برای فروش سهام عدالت چه کنیم؟


او با بیان اینکه از هشت هدف صدر سیاست‌های اصل ۴۴ افزایش کارایی و بهره‌وری بنگاه‌ها و همچنین گسترش مالکیت عموم مردم در اولویت است، افزود: سهام عدالت قرار بود این بخش را به نتیجه برساند که موفق نشد و تا زمانی که بخش حقیقی و واقعی اقتصاد رشد نکند همه سازمان‌هایی که به این رشد کمک می‌کنند درجا می‌زنند.

قربان زاده تصریح کرد: در این یک سال پرونده‌های زیادی در زمینه واگذاری وجود داشت که باید تصمیمات لازم برای آن‌ها اتخاذ می‌شد، از ١٨٩ شرکت، ١٠٤ شرکت زیان‌ده و دارای زیان انباشته هستند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تا اواسط مهر ماه، شرکت‌هایی که در لیست واگذاری قرار دارند باید شفافیت آن‌ها مشخص شود که از ١٨٩ شرکتی که دارای وضعیت مناسب شفافیت هستند تنها ٢٤ شرکت را می‌توان در رتبه یک عنوان کرد.

او با تأکید بر اینکه پیگیری برای بازگشت شرکت‌هایی که از گروه‌بندی خارج شده‌اند ادامه دارد، توضیح داد: حدود ۳۲۸ شرکت یا از گروه‌بندی خارج شده‌اند یا از ابتدا گروه‌بندی نداشتند همچنین این پیشنهاد برای اخذ مجوز گروه سه مطرح شده که در هیأت دولت در حال بررسی است و اتفاق مثبتی برای شرکت‌هایی که از گروه‌بندی خارج شده‌اند محسوب می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی اسامی ۲۰ شرکتی که در لیست واگذاری وجود دارند را اعلام کرد: ۱۰۰ درصد هواپیمایی کیش، ۱۰۰ درصد لوله گستر اسفراین، ۷۶ درصد مجتمع صنعتی اسفراین، ۸۰ درصد آلومینای ایران، ۱۰۰ درصد معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، ۱۵ درصد مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، ۲۰ درصد توسعه نیشکر جانبی، ۱۰۰ درصد کشاورزی و دامپروری سفیدرود، ۴۹ درصد طراحی ساختمان نفت، ۱۶ درصد پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، ۴۰ درصد پالایش نفت کرمانشاه، ۱۷.۹ درصد پالایش نفت ستاره خلیج فارس، ۳۰ درصد عمران مسکن شرق، ۴۰ درصد عمران مسکن ثامن، ۱۰ درصد اپال پارسیان سنگان، ۳۵ درصد فولاد سفیددشت، ۳۵ درصد فولاد شادگان، ۱۰۰ درصد فولاد آذربایجان، ۲۰ درصد احیا استیل بافت و ۴۸ درصد فولاد میبد در لیست واگذاری قرار دارند.

همچنین قربان‌زاده از ارسال نامه‌ای به پتروشیمی مارون و هلدینگ خلیج فارس خبر داد و گفت: نماینده سهام عدالت در مجامع این دو شرکت حضور نداشت و به آن‌ها نامه‌ای ارسال کردم مبنی بر این‌که با هزینه شخصی خودشان دوباره باید نسبت به برگزاری مجمع اقدام کنند.

دخالتی در واگذاری دو خودروساز نداریم

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درمورد آخرین وضعیت سایپا و ایران خودرو تصریح کرد: درمورد این واگذاری سوء‌تفاهم‌هایی صورت گرفته است، سهام مستقیم دولت در سایپا ۱۷ درصد و در ایران خودرو پنج درصد است ضمن آنکه در مورد واگذاری این سهام وزارت اقتصاد تصمیم می‌گیرد همچنین علاوه بر این خود شرکت‌ها می‌توانند نسبت به واگذاری یا فروش سهام تودلی یا سایت‌های خود اقدام کنند بنابراین هر اطلاعیه که تاکنون منتشر شده توسط خود شرکت‌ها صورت گرفته است.

به گفته قربان‌زاده بزرگترین مانع در واگذاری سهام دولت در سایپا و ایران خودرو وثیقه بودن این سهام است که برای آزادسازی این وثیقه بار‌ها نامه زده شده است همچنین از سوی دیگر از آنجایی که این دو سهام ارزنده هستند برای شیوه واگذاری آن کارگروه مشترکی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد تشکیل و شش جلسه هم برگزار شده است و نتیجه این جلسات به سند مشترکی ختم شد که حدود ۲۰ درصد آن افتراقی و ۸۰ درصد آن مشترک است.

او افزود: هر دو وزارتخانه در این موضوع اشتراک نظر دارند که باید قیمت‌گذاری خودرو تا پایان سال به حداقل برسد یعنی حذف قیمت‌گذاری دستوری که پیش‌نیاز‌های واگذاری هم مطرح و بر این موضوع تأکید شد که هیچ اصلاح ساختاری نباید مسیر واگذاری را مختل کند ضمن آنکه یک قفل در سایپا وجود دارد و معتقد هستیم برای باز شدن آن ابتدا یک شرکت زیرمجموعه سایپا واگذار شود همچنین در مورد ایران خودرو هم باید با خودسهامداری ترکیب شود، نظر افتراقی در مورد نحوه خودسهامداری است که این موضوع هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

شناسایی جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی طبق قانون جامانده سهام عدالت محسوب می‌شوند، گفت: در قانون به سایر افراد واجد شرایط هم اشاره شده است که شامل هر فرد مستحق دریافت سهام عدالت می‌شود و این افراد باید توسط وزارت رفاه و وزارت اقتصاد شناسایی شوند.

قربان‌زاده درمورد پرتفوی جاماندگان سهام عدالت افزود: حدود شش شرکت هلدینگ برای پرتفوی سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت در نظر گرفته شده است که از ارزنده‌ترین سهام دولت هستند، این موضوع به هیأت دولت رفته و برای اختلاف‌نظر در سهم ۲۰ درصدی دولت از معاونت حقوقی سؤال شده است.

او ادامه داد: سازمان خصوصی‌سازی آماده تخصیص سهام عدالت به افرادی است که در فاز نخست به عنوان جامانده شناسایی شده‌اند، اما برای فاز‌های بعدی با کمبود منابع مواجه هستیم مگر آنکه رفع وثایق در سهم‌هایی مانند مس و فولاد صورت بگیرد.

بازگشایی "پرسپولیس"؛ به زودی

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به واگذاری سرخابی‌ها گفت: واگذاری استقلال و پرسپولیس آغاز فرآیند شفاف‌سازی و انضباط غعالیت باشگاه‌هاست، زمانی که تیم‌های دیگر فوتبال که شرکت بالاسری بورسی دارند مجموع ارقام قرارداد‌های بازیکنان و کادر فنی خود را اعلام کنند تازه با استقلال و پرسپولیس برابر می‌شوند.

قربان‌زاده اعلام کرد: هر دو باشگاه دارای بازارگردان هستند و در واگذاری سرخابی‌ها مواردی وجود دارد که منحصر به فرد است مانند افشای قرارداد بازیکنان وکادر فنی، ریسک فسخ و ابطال قراردادها.

او در مورد بازگشایی نماد "پرسپولیس" گفت: با پایان سال مالی پرسپولیس به صورت‌های مالی آن ایرادی که گفته شد که پیگیری شده و در یکی_دو روز آینده این بازگشایی اتفاق می‌افتد.

منبع: صدای بورس

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

منابع مسکن شهری جوابگوی نیازها نیست

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

واکنش علی کریمی به احتمال توقیف اموالش

فیلم/ یک گل تماشایی از فاصله ۶۴ متری!

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حملات سایبری انانیموس

پرسپولیس تیم قلعه‌نویی را شکست داد

واردات بر قیمت کدام خودروها اثر دارد؟

اعتراف ستاره فوتبال به استفاده از جادوگر

آیا خطر جنگ هسته‌ای بیخ گوش اروپاست؟

محسنی اژه‌ای: اجازه نمی‌دهیم زندگی مردم بازیچه دست آشوب‌طلبان شود

کسانی که امنیت را به هم بریزند با برخورد سخت روبرو خواهند شد

یک بازیگر زن دیگر هم کشف حجاب کرد+عکس

امیرعبداللهیان: تبادل پیام‌ها بین آمریکا و ایران در جریان است

شریعتمداری: مهسا امینی کاملا عادی دچار سکته قلبی شد

رشد چشمگیر قیمت مسکن در سال‌های اخیر

تنها چهار کشور تورمی بالاتر از ایران دارند!

گام جدی روسیه در ارزهای دیجیتال

اجتماع امت رسول الله(ص) برگزار شد

جزئیات جدید از وام فرزندآوری؛ بیش از ۳۸۳ هزار نفر وام گرفتند

نظم نظامی در تیم ملی فوتبال ایران

مزایای رتبه‌بندی برای کدام بازنشستگان لحاظ می‌شود؟

این ماشین ژاپنی ارزان‌قیمت به ایران برمی‌گردد؟/ عکس

تمرین‌ بدنسازی ملی‌پوشان با نظر کی‌روش

همراه اول هک شد؟/ ماجرای صفر شدن بدهی مشترکان موبایل چه بود؟

روند افزایشی سرطان پستان در کشور/ این ۵ استان در صدر جدول

عکس/ سنگ مزار ملکه الیزابت در قلعه ویندسور

واکنش دیرهنگام احسان علیخانی به مرگ تلخ مهسا امینی

خداحافظی یک ملی‌پوش به خاطر فوت مهسا امینی

صندوق املاک و مستغلات حباب مسکن را کاهش می‌دهد؟

پرسپولیس با عیسی چه می‌کند؟

بازیگرانی که کشف حجاب کردند، تعیین تکلیف شدند

واکنش عماد افروغ به اعتراضات در کشور/ کدام قانون از گشت ارشاد حمایت می کند؟

واکنش یزدانی به شایعه آنفالو کردن علی کریمی

آپارتمان‌های نوساز شرق تهران چند؟

اخراج سفیر ایران در کی یف

علی کریمی بازداشت شد؟