تاریخ انتشار: ۰۱:۰۵ - ۱۸ شهريور ۱۴۰۱

ملکه انگلیس درگذشت؛ حالا چه اتفاقی در انگلیس می افتد؟

الیزابت دوم، ملکه انگلیس امروز پنجشنبه در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

ملکه انگلیس

اقتصاد۲۴- کاخ باکینگهام اعلام کرد که الیزابت دوم بعدازظهر امروز «در آرامش» در قلعه بلمورال در اسکاتلند چشم از جهان فروبست.

پیش از این کاخ باکینگهام اعلام کرد که ملکه ۹۶ ساله انگلیس به توصیه پزشکان «تحت نظارت پزشکی» قرار گرفت.

در بیانیه کاخ باکینگهام آمده است که پزشکان پس از ارزیابی وضعیت جسمی الیزابت دوم نگران حال او شده‌اند. ملکه  انگلیس روز سه‌شنبه در قلعه بالمورال در اسکاتلند نخست‌وزیر جدید این کشور را منصوب کرده بود. آخرین عکسی که از او منتشر شده است به همان روز بر می‌گردد.

بنا به گزارش‌ها شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا به همراه کاملیا پارکر بولز، همسرش بر بالین ملکه الیزابت دوم در بالمورال حاضر شده است. شاهزاده ویلیام، نوه الیزابت دوم هم برای عیادت ملکه بریتانیا به اسکاتلند خواهد رفت. 

شاهزاده هری و همسرش مگان مارکل نیز قرار است در قلعه بالمورال در اسکاتلند حاضر شوند. 

دربار بریتانیا طی ماه‌های گذشته بارها از لغو برنامه‌های عادی ملکه این کشور خبر داده بود. در گزارش‌های دربار از حال الیزابت دوم به مشکلات حرکتی وی اشاره شده بود. 

طبق گزارش‌های منتشرشده اعضای نزدیک خانواده ملکه الیزابت از آخرین تحولات مرتبط با وضع جسمانی او مطلع شده‌اند. ملکه بریتانیا بهار سال گذشته همسرش، شاهزاده فیلیپ را از دست داد. 

دوران سلطنت الیزابت دوم سال ۱۹۵۲ پس از مرگ پدرش جورج ششم آغاز شد. او ماه ژوئن امسال در جشن‌های ۷۰ سالگی سلطنتش شرکت کرد.

لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا که دو روز پیش از سوی الیزابت دوم مامور تشکیل دولت جدید شد در واکنش به خبر ابراز نگرانی پزشکان از حال ملکه بریتانیا گفت که تمام مردم این کشور نگران وضع جسمی الیزابت دوم شده‌اند.

ملکه انگلیس درگذشت

وقتی مرگ الیزابت دوم اعلام شود چه اتفاقی در بریتانیا می‌افتد؟ 

با مرگ الیزابت دوم، ملکه بریتانیا طرح «عملیات پل لندن» باید فعال شود. این طرح که زمانی قرار بود مخفی بماند، همه آنچه را که در ده روز پس از مرگ ملکه بریتانیا برنامه‌ریزی شده است گرد هم می‌آورد.

پولیتیکو سال گذشته موفق شده بود اسناد و جزئیاتی از این عملیات را که تا آن زمان مخفی نگه داشته شده بود به دست آورد.

از سوی دیگر روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۷ اشاره کرده بود که نخستین برنامه‌های برای وجود این پروتکل از دهه ۱۹۶۰ برنامه‌ریزی شده است و از آن زمان افراد مربوطه «دو تا سه بار در سال» برای آماده شدن مرگ ملکه با یکدیگر ملاقات کرده‌اند.

روز مرگ ملکه

طبق گزارش پولیتیکو، در ساعات اولیه پس از مرگ ملکه، نخست وزیر، دبیر کابینه و همچنین وزرای کلیدی و سیاستمداران نخستین کسانی هستند که از این موضوع مطلع می‌شوند و از آن‌ها خواسته می‌شود تا با احتیاط عمل کنند.

سپس خانواده سلطنتی باید مرگ الیزابت دوم را رسما به تمام جهان اعلام کنند. مراسم خاکسپاری ملکه قرار است ۱۰ روز پس از مرگ وی برگزار شود.

در این بین همه چیز با دقت برنامه‌ریزی شده است.

نخست وزیر نخستین عضوی از دولت خواهد بود که بیانیه‌ای ارائه می‌دهد. به سایر اعضای دولت دستور داده می‌شود که تا قبل از صحبت نخست وزیر اظهار نظر نکنند. نخست وزیر سپس با پادشاه جدید دیدار خواهد کرد.

روز اول

شورای الحاق که از شخصیت‌های ارشد دولتی تشکیل شده است، در ساعت ۱۰ صبح به وقت بریتانیا در کاخ سنت جیمز گردهم می‌آیند تا پادشاهی چارلز را اعلام کنند. نخستین پسر ملکه اما فورا تاج گذاری نمی‌کند و باید چندین ماه صبر کند.

در آن زمان، ترتیب جانشینی تاج و تخت بریتانیا تغییر خواهد کرد به‌طوری شاهزاده ویلیام وارث مستقیم تاج و تخت خواهد شد و پسرش شاهزاده جورج در ردیف دوم خواهد بود.

پارلمان برای توافق بر سر پیام تسلیت تشکیل جلسه می‌دهد و سپس سایر جلسات پارلمان به مدت ۱۰ روز تعطیل می‌شود. اعضای مجلس عوام به ملکه ادای احترام می‌کنند. نخست وزیر و کابینه وی در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر با پادشاه جدید دیدار می‌کنند.

روز دوم

تابوت ملکه به کاخ باکینگهام بازگردانده خواهد شد. طبق گزارش پولیتیکو این پروتکل با توجه به محل مرگ ملکه سناریوهای مختلفی را ارائه می‌کند. از آنجایی که او در حال حاضر در اقامتگاه خود در «بالمورال» اسکاتلند است، عملیات «یونیکورن» باید فعال شود و جسد او باید با قطار سلطنتی به پایتخت بریتانیا بازگردانده شود. اگر این موضوع امکان پذیر نباشد عملیات «اووراستادی» فعال می‌شود بنابراین تابوت او با هواپیما منتقل می‌شود. مراسمی در این زمینه نیز تدارک دیده می‌شود تا نخست وزیر و وزیران در مراسم استقبال از تابوت شرکت کنند.

روز سوم

سه روز پس از مرگ الیزابت دوم، پادشاه چارلز در کاخ وست مینستر مستقر می‌شود تا پذیرای افراد برای تسلیت باشد. وی سپس تور بریتانیا را آغاز خواهد کرد که با بازدید از پارلمان اسکاتلند و شرکت در مراسم عشای ربانی در کلیسای جامع سنت گیلز در ادینبورگ آغاز خواهد شد.

روز چهارم

پادشاه چارلز سفر خود را با رفتن به ایرلند شمالی ادامه خواهد داد جایی که باز هم پذیرای تسلیت علاقه‌مندان خاندان سلطنتی خواهد بود و در کلیسای جامع سنت‌آن در بلفاست نیز حاضر خواهد شد.

در همان روز در لندن تمرینی برای «عملیات شیر» انجام می‌شود. طبق این مراسم قرار است تابوت الیزابت دوم از کاخ باکینگهام به کاخ وست مینستر جایی که مراسم تشییع جنازه برگزار می‌شود منتقل شود.

روز پنجم

پنج روز پس از مرگ ملکه، «عملیات شیر» آغاز می‌شود و تابوت به‌طور رسمی از کاخ باکینگهام از طریق عبور از خیابان‌های لندن به کاخ وست مینستر منتقل می‌شود. پس از رسیدن تابوت مراسم عشای ربانی در وست مینستر برگزار می‌شود.

روز ششم تا نهم

بین روز ششم تا روز نهم پس از مرگ الیزابت دوم، طبق بخشی از «عملیات پر» تابوت ملکه سابق بریتانیا در کاخ وست مینستر باقی خواهد ماند تا عموم بتواند با حضور در این کاخ به وی ادای احترام کنند.

شش روز پس از مرگ ملکه، تمرینی برای مراسم تشییع جنازه برگزار خواهد شد.

پادشاه چارلز به سفر خود در بریتانیای ادامه خواهد داد و هفت روز پس از مرگ مادرش به ولز می‌رود و برای دریافت پیام‌های تسلیت در پارلمان ولز مستقر می‌شود و در نهایت در مراسم عشای ربانی در کلیسای جامع لیانداف در کاردیف شرکت می‌کند.

همزمان دولت برای تدارک مراسم خاکسپاری ملکه تلاش خواهد کرد. وزارت خارجه بریتانیا مسئولیت اطمینان از ورود شخصیت‌ها و سران کشورهای خارجی را برعهده خواهد داشت.

روز دهم

در روز دفن ملکه، ۱۰ روز پس از مرگ وی، «عزای ملی» اعلام خواهد شد. این روز به خودی خود تعطیل نخواهد بود بلکه کارفرمایان تصمیم می‌گیرند که به کارمندان خود مرخصی دهند یا نه اما دولت آن‌ها را مجبور به انجام این کار نخواهد کرد.

مراسم تشییع جنازه ملکه در کلیسای وست مینستر برگزار خواهد شد و ظهر به وقت بریتانیا در سراسر این کشور دو دقیقه سکوت برقرار خواهد شد.

ملکه در قلعه وینزر دفن خواهد شد که در ۳۷ کیلومتر کلیسای وست مینستر قرار دارد. پس از مراسم عشای ربانی در کلیسای سنت جورج، ملکه در کلیسای یادبود پادشاه جورج ششم پدر الیزابت دوم به خاک سپرده می‌شود.

الیزابت دوم تنها فرد در خانواده سلطنتی نیست که مدقامت پس از مرگش از قبل در زمان حیاتش برنامه ریزی شده است. هنگامی که شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۱۹ درگذشت، عملیات «پل چهارم» آغاز شد. همچنین چنین طرحی برای همه اعضای خانواده سلطنتی وجود دارد.

منبع: یورونیوز

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش عجیب اپل به انفجار خطرناک اپل‌واچ یکی از کاربران +عکس

حمایت عباس عبدی از پیشنهاد کیهان

واکنش مهتاب کرامتی به انتقاد مردم از سکوت او

پناهیان: چرا در حجاب دو قطبی‌سازی می‌کنید؟

خلف وعده در واریز افزایش حقوق بازنشستگان

وزیر جهاد کشاورزی: ذخایر کالاهای اساسی بی‌سابقه است

محصولات اپل با یک آلیاژ فوق محکم زره‌پوش می‌شوند!

بیشترین سرچ ایرانی‌ها در گوگل طی روزهای اخیر

رییس بنیاد شهید: برخی آزادی را در هوس می‌بینند

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

مقایسه افزایش حقوق و دستمزد از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۱

روایت عباس عبدی در مورد پخش زن برهنه از صدا و سیما

بازی استقلال و فولاد در کدام ورزشگاه است؟

اولین واکنش رئیسی به حوادث دانشگاه شریف

تصاویری از نیرو‌های یگان ویژه بانوان

آتش اعتراضات دوباره شعله‌ور می‌شود؟

لیست قیمت‌های عجیب اجاره ویلا در شمال

استقلال - فولاد؛ سرگیجه استقلالی‌ها در عصر جهنمی

درخواست ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ بلیت هواپیما‌

فارس در مورد نیکا شاکرمی: شب‌ها به خانه نمی‌آمده، یک هفته بعد از فوتش، خانواده‌اش به پلیس مراجعه کرد

انتقاد تند روزنامه کیهان به مهران مدیری و علی کریمی

نوبل علوم ۲۰۲۲ به چه کسانی اهدا شد؟

سه حقیقت درباره اتریوم که باید بدانید

کی‌روش نیامده رکورد زد

قیمت بیت کوین همچنان در کانال ۲۰ هزار دلاری

توافق بین ایران و آمریکا در دسترس است؟

جانشین ساپینتو روی نیمکت استقلال در بازی فردا

افزایش قیمت‌ها در بازار نیمه جان خودرو

مسکن اجاره‌ای کارگران مقطعی و موقتی خوب است

کمبود شیرخشک در بازار کذب است

افزایش حقوق شامل حال کدام بازنشستگان می‌شود؟

لحظه بازداشت جواد موگویی توسط ماموران امنیتی

کشتار بی‌رحمانه در یک مهد کودک

صادرات ۵۴۰۰ آقازاده ایرانی به فرنگ

آخرین خبر در مورد رتبه بندی معلمان

پیامک سازمان اطلاعات فراجا به شهروندان خبرساز شد

بازار رمزارز به دنبال افزایش قیمت