تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۱
تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ هنوز از جمهوری‌خواهان قربانی می‌گیرد

سیل اتهام‌های جدید علیه اطرافیان ترامپ

رامپ ممکن است نه حالا و نه هیچ زمان دیگر با رسیدگی‌های قضایی که منتقدانش دوست دارند، مواجه نشود، او همچنان متخصص ایجاد تاخیر است

سیل اتهام‌های جدید علیه اطرافیان ترامپ

اقتصاد۲۴-پرونده‌های حقوقی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا و نزدیکان او در حزب جمهوری‌خواه روز به روز قطورتر می‌شود. در تازه‌ترین تحول، دو تن از برجسته‌ترین مقام‌های کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ برای تحقیق در مورد پرونده جمع‌آوری اعانه از رای‌دهندگان برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ به دادگاه احضار شده‌اند. استیون میلر، یکی از جنجالی‌ترین دستیاران ارشد رییس‌جمهور امریکا و برایان جک، مدیر امور سیاسی کاخ سفید، از جمله مقام‌های دولت ترامپ هستند که برای شهادت در خصوص پرونده جمع‌آوری مبالغ مردمی برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ به دادگاه احضار شده‌اند. این تحقیقات در مورد کمیته اقدام سیاسی «نجات امریکا» انجام می‌شود که از جمله اتهام‌های آن اعزام نمایندگان انتخاباتی جعلی به ایالت‌هایی بود که نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را تایید کرده بودند. کمیته‌های اقدام سیاسی در چارچوب انتخاباتی امریکا، نهاد‌های موقتی انتخاباتی هستند که جهت حمایت از یک نامزد انتخاباتی برای جمع‌آوری اعانه‌ها و کمک‌های مردمی و سازمانی به یک نامزد تاسیس می‌شوند. اما ویژگی کمیته اقدام سیاسی «نجات امریکا» این بود که بعد از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج، با هدف تغییر دادن نتایج انتخابات تشکیل شده بود. بر اساس گزارش نهاد‌های غیردولتی در امریکا این کمیته که درست چند روز بعد از برگزاری انتخابات توسط دونالد ترامپ تاسیس شده بود، تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کمک جمع‌آوری کرده است.

این منابع در جهت انتشار اتهام‌هایی در خصوص تقلب انتخاباتی و تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ امریکا استفاده شده‌اند. استیون میلر، دستیار ارشد ترامپ که در طول دوران ریاست‌جمهوری ترامپ به دلیل اتهام‌های ارتباط با گروه‌های نژادپرست سفیدپوست و موضع‌گیری‌های تند ضد مهاجرتی مشهور شده بود، پیش از این هم به عنوان یکی از شاهدان در تحقیقات کنگره از نقش ترامپ در شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در مقابل کنگره احضار شده بود. در طول یک هفته گذشته تعداد زیادی از احضاریه‌ها علیه نزدیکان و متحدان دونالد ترامپ صادر شده که از جمله آن‌ها احضار برخی دستیاران وکلای او و حتی تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره برای رسیدگی به پرونده تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ است. صدور احضاریه لزوما به معنای قرار گرفتن این افراد تحت تحقیقات حقوقی نیست، اما قطعا به معنای تلاش وزارت دادگستری امریکا برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر است که احتمال دارد به تحت تعقیب قرار گرفتن این افراد منجر شود.

تکرار اتهام‌ها علیه استیو بنون در دادگاه ایالتی

احضار‌های جدید درست بعد از آن اتفاق می‌افتند که دادگاه ایالتی نیویورک، علیه استیو بنون، یکی از دستیاران دیگر ترامپ اعلام جرم کرده است. استیو بنون متهم است که با ایجاد یک نهاد غیردولتی برای جمع‌آوری اعانه جهت کمک به ساخت دیوار مرزی با مکزیک، از منابع به دست آمده سوءاستفاده و آن‌ها را جهت مصارف شخصی هزینه کرده است. این اتهام پیش از این در دادگاه‌های فدرال امریکا علیه استیو بنون مطرح شده بود، اما به این دلیل که دونالد ترامپ در واپسین ساعات کارش به عنوان رییس‌جمهور او را مورد عفو رییس‌جمهوری قرار داده بود، رسیدگی به این اتهام‌ها در دادگاه‌های فدرال غیرممکن بود. با این حال عفو ریاست‌جمهوری شامل جرایم ایالتی نمی‌شود و حالا استراتژیست ارشد دونالد ترامپ، در دادگاه ایالتی نیویورک باید پاسخگوی اتهام‌های خود باشد. استیو بنون پیش از این به خاطر سرپیچی از احضاریه کمیته رسیدگی به شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ نیز محکوم شده است و حکم او در این خصوص ماه اکتبر اعلام خواهد شد.

بازی جنجال‌های ترامپ

احضاریه‌های اخیر تازه‌ترین تحولات در مجموعه بلندبالای تحقیقات قضایی و اتهام‌هایی هستند که در طول ماه‌های گذشته علیه رییس‌جمهور پیشین امریکا اعلام شده است. جنجالی‌ترین پرونده علیه ترامپ در هفته‌های اخیر، پرونده نگهداری غیرقانونی اسناد محرمانه و فوق محرمانه توسط رییس‌جمهوری پیشین امریکا در اقامتگاه تفریحی او، مارالاگو در ایالت فلوریداست. با این حال تحلیلگران معتقدند که ترامپ با پوشاندن جنجالی با جنجال دیگر، مدت‌هاست که افکار عمومی را بازی داده تا اتهامات زیادی را که به او وارد شده است، فراموش کنند. سوزان گلسر در نیویورکر می‌نویسد: «سلاح اصلی ترامپ در طول سال‌های اخیر این بود که نظر‌ها در مورد یک نقض قانون عظیم را با یک نقض قانون عظیم دیگر منحرف می‌کرد، عادتی که حالا باعث تحقیقات متعدد از او شده که بار دیگر رییس‌جمهور سابق را به بحث روز کشور تبدیل کرده است. همیشه ساده است که جنجال پیشین در مورد او را فراموش کرد، چراکه با ترامپ همواره شما در حال حرکت به سمت جنجال بعدی هستید.»


بیشتر بخوانید: واکنش تهران به بیانیه برجامی تروئیکای اروپایی؛ مسولیت نتایج را بپذیرید


این رسانه امریکایی ادامه می‌دهد: «در حال حاضر تعداد زیادی از تحقیقات کیفری و حقوقی در مورد ترامپ و شخصیت‌های منتسب به او در جریان است، از تحقیقات در مورد کسب و کار‌های او گرفته تا تحقیقات کنگره در مورد نقش او در شورش ۶ ژانویه در مقابل کنگره. ترامپ آنچنان در مشکلات حقوقی فرو رفته که بر اساس گزارش پولیتیکو ۱۹ وکیل مختلف در پرونده‌های متفاوت استخدام کرده است. ایالت جورجیا از او در مورد تلاش برای تحت فشار گذاشتن مقام‌های انتخاباتی برای صرف‌نظر از اعلام نتیجه واقعی انتخابات تحقیق می‌کند و وزارت دادگستری در مورد در اختیار داشتن اسناد فوق محرمانه دولتی در اقامتگاه مارالاگو او را تحت تحقیق قرار داده است.» واشنگتن‌پست هفته گذشته در گزارشی نوشت که در میان اسناد محرمانه‌ای که ترامپ از کاخ سفید با خود به اقامتگاه شخصی برده است و به تازگی توسط اف‌بی‌آی کشف شده‌اند، شامل برخی اسناد مربوط به توانایی‌های هسته‌ای کشور‌های خارجی می‌شود. به نوشته واشنگتن‌پست طبقه‌بندی برخی از این اسناد تا حدی سری است که حتی برخی مقام‌های ارشد اطلاعاتی امریکا هم برای دسترسی به آن‌ها صلاحیت ندارند.

رسوایی‌های ترامپ به نفع دموکرات‌ها

سیل جدید احضاریه‌ها و اتهام‌های جدید علیه ترامپ و اطرافیانش در حالی منتشر می‌شوند که چیز زیادی تا زمان انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره امریکا باقی نمانده است. تحلیلگران معتقدند که هر چند دونالد ترامپ با قربانی‌نمایی خود در مقابل رقبای سیاسی‌اش می‌تواند در میان هوادارانش محبوب‌تر شود، اما این اتهام‌ها در کنار برخی اتفاق‌های دیگر باعث شده است که دموکرات‌ها و هواداران بایدن در نظرسنجی‌ها پیش بیفتند. در هفته‌های گذشته بعد از مدت‌ها سقوط محبوبیت، بار دیگر محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها رو به افزایش گذاشت. سوزان گلسر می‌نویسد: «مانند همیشه ترامپ بلد است که چگونه از نمد این تحقیقات قضایی برای خود کلاهی بدوزد... هفته پیش در یک تجمع سیاسی در پنسیلوانیا ترامپ، جو بایدن، رییس‌جمهور را دشمن ملت خواند و وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی را هیولا‌های شرور نامید.

اما هر چند ترامپ برای خود منافع سیاسی در این دست‌انداز‌های حقوقی می‌بیند، دموکرات‌ها هم چندان بی‌منفعت نیستند. یک نظرسنجی جدید توسط موسسه ایپسوس و خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که اکثریت بزرگی از مردم امریکا، نزدیک به ۶۰ درصد، ترامپ و جنبش او را تهدیدی برای دموکراسی امریکا می‌دانند. یک نظرسنجی جدید توسط وال‌استریت ژورنال نشان می‌دهد که در حالی که ابتدای سال جاری ترامپ و بایدن در صورت رویارویی در یک انتخابات ۴۵ درصد در مقابل ۴۵ درصد مساوی بودند، حالا بایدن با ۵۰ درصد در مقابل ۴۴ درصد ترامپ، جلو افتاده است.» ستون‌نویس هفته‌نامه نیویورکر معتقد است: «بسیار بعید بود که بدون حضور دونالد ترامپ، بایدن بتواند به ریاست‌جمهوری برسد، در نتیجه من تصور می‌کنم که بازگشت ترامپ به صدر اخبار در طول تابستان باعث نجات ریاست‌جمهوری رو به افول بایدن شود. هیچ چیز بیشتر از تهدید بازگشت ترامپ، باعث ترغیب رای‌دهندگان دموکرات به شرکت در انتخابات نمی‌شود.

ترامپ ممکن است نه حالا و نه هیچ زمان دیگر با رسیدگی‌های قضایی که منتقدانش دوست دارند، مواجه نشود، او همچنان متخصص ایجاد تاخیر است. اما سیر وقایع نشان داده است که هر چند دیدن او در لباس زندان غیرقابل تصور باشد، اما احتمال واکنش سیاسی به اعمال او وجود دارد. او تنها رییس‌جمهور امریکا از زمان هربرت هوور است که در زمان ریاست‌جمهوری‌اش، هم اکثریت مجلس نمایندگان، هم اکثریت سنا و هم نهایتا کاخ سفید را از دست داده است. اگر دموکرات‌ها بتوانند در مقابل تاریخ بایستند و دست‌کم یکی از مجلسین را در انتخابات حفظ کنند، حتما یکی از عوامل اصلی آن نگرانی از بازگشت ترامپ بوده است. به همین دلیل است که هم رییس‌جمهور چهل و پنجم و هم رییس‌جمهوری چهل و ششم امریکا (ترامپ و بایدن) دوست دارند که انتخابات پیش‌رو فقط در مورد ترامپ، ترامپ، ترامپ باشد و دیگر هیچ.»

منبع: روزنامه اعتماد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ایران و چالشهای اقلیم و محیطی آن

سبد معیشت خانوار‌ها در نیمه دوم سال چقدر می‌شود؟ / فاصله درآمد تا هزینه زندگی خانوار‌ها بیشتر شد

بازار سیاه فیلترشکن‌هایی که خودی‌ها می‌فروشند/ تجارت میلیاردی فیلترشکن با بسته شدن اینستاگرام و واتساپ

چرا راه‌اندازی روبل دیجیتال روسیه مهم است؟

آیا باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنیم؟

فائزه هاشمی بازداشت شد

نام مهسا امینی در کدام کشور‌ها بیشتر جست‌وجو شد؟

سلبریتی‌هایی که از اغتشاشات حمایت کردند، باید پاسخگو باشند

فیلم/ رجزخوانی خواننده سلام فرمانده برای اعتراضات مردم

پای مصنوعی هوشمند؛ امیدی تازه برای راه‌ رفتن افراد قطع عضو+عکس

قیمت بلیت جام جهانی چند؟

چه کسانی از فقیر شدن مردم استقبال می‌کنند؟

افروغ: تجدیدنظر در برخی روش‌ها باعث خدشه به نظام نیست

پیام شیخ دیاباته به یحیی گل‌محمدی

واکنش رسانه شورای عالی امنیت ملی به مواضع حسن عباسی

روسیه اُسکار را تحریم کرد

روایت خبرگزاری فارس از تجمعات زیر ۱۸ ساله‌ها

وزیر خارجه عراق: مذاکرات تهران-ریاض ادامه دارد

کی‌روش از سنگال انتقام می‌گیرد؟

انسیه خزعلی: هر کجا که با تمام قوا وسط میدان بودیم شایعات شکل گرفت

شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگی اعلام شد

مناظره‌ای که از تلوبیون حذف شد +فیلم

احمد خاتمی: در جمهوری اسلامی زدن یک تلنگر بدون مجوز، جرم است

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: اصلاح طلبان جرقه آشوب را زدند

پیشرفت خیره‌کننده چین در ساخت ناوهای هواپیمابر+ عکس

قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

این ویتامین‌ها را بخورید و لاغر بمانید

آسمان این استان‌ها بارانی می‌شود

خداحافظی دیگر بازیکن تیم ملی ایران به دلیل فوت مهسا امینی

صدور احکام رتبه‌ بندی معلمان در مهرماه

آشتی‌کنان قلعه‌نویی و افشین پیروانی+عکس

چه‌کسی ویلای علی کریمی را پلمب کرد؟

استعفای پزشک مشهور به دلیل دیدار با رئیسی

اولین خروجی استقلال در نیم فصل مشخص شد

همایون شجریان را دعوت کردم تا در تخت جمشید کنسرت برگزار کند؛ به من گفتند شاه پرست

آغاز فروش ضایعات آهنی شهرداری تهران در بورس

چرا فروش توکن‌های NFT دشوار است؟