تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - ۱۶ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

مولوی عبدالحمید: ایران تنها مال روزه‌داران و نمازگزاران نیست، ایران مال همه است

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته ایران تنها مال روزه‌داران و نمازگزاران نیست، ایران مال همه است؛ مال تمام اقوام و اقلیت‌ها و بی‌دین‌ها و دین‌دارهاست؛ نه اینکه بگوییم کشور فقط متعلق به کسانی است که در نماز جمعه شرکت می‌کند.

سخنرانی مولوی عبدالحمید درنماز جمعه

اقتصاد۲۴- مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه ۱۶ دی ۱۴۰۱ در مسجد مکی این شهر گفته یکی از الطاف خداوند نگاه بشر به وضعیت خود است؛ یعنی اینکه بشر بتواند بر سرنوشت خود مسلط باشد و آن را تعیین کند.

نوع حاکمیت هم یکی از همین موارد است که انسان می‌تواند آن را تعیین کند؛ یعنی حاکمی انتخاب کند که ترحم داشته باشد، اما شما ببینید الان بیش از سه ماه است که اعتراضات آغاز شده و کسی از مردم نپرسیده مشکل شما چیست که به خیابان آمدید و هر چه به مردم می‌گویند بروید، دوباره به خیابان بازمی‌گردند. این یعنی مردم خواسته‌ای دارند که باید آنها را برآورده کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌گوید: مردم هر هزینه‌ای می‌کنند و به زندان می‌روند و اعدام می‌شوند اما باز هم اعتراض دارند، در حالی که کسی دوست ندارد چنین هزینه‌هایی بدهد.

حاکمیت دشمن مردم نیست؛ مردم هم دشمن حاکمیت نیستند بنابراین باید مشکلات مردم را جویا شد. سخنان بنیانگذار انقلاب را به یاد بیاورید؛ امام خمینی می‌گوید شما ببینید مردم چه می‌خواهند و آن را برآورده کنید.

قوانین وحی منزل نیستند و اگر مشکل دارد، باید تغییر کنند

او در انتقاد از قوانین موجود گفته «قوانین بشری وحی منزل نیستند و مقل قرآن ثابت نیستند می‌توانند تغییر کنند لذا بسیاری از قوانینی که مردم از آن ناراضی هستند مثل اعدام‌ها باید تغییر کند. شما با معلول مبارزه می‌کنید و به دنبال علت نیستند. باید دید کدام قسمت قانون جواب نداده و آن را عوض یا اصلاح کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌گوید: بسیاری از قوانین با شریعت اسلام سازگاری ندارد؛ مثل اعدام‌ها. اینها را باید تغییر داد. اینها مردم هستند؛ باید با آنها گفت‌وگو کرد؛ حرف آنها را شنید؛ حکم سنگین ندهید مخصوصا بر جوانان و کودکان و زنان. باید به اینها بیشتر شفقت و ترحم بشود. ما خیرخواهیم و از سر دلسوزی این حرف‌ها را می‌زنیم.


بیشتر بخوانید: واکنش نماینده اصولگرا به فراخوان مولوی عبدالحمید


بسیاری از جوانان زاهدان را فله‌ای بازداشت کردند

مولوی عبدالحمید می‌گوید: در روزهای گذشته بسیاری از جوانان زاهدان را فله‌ای بازداشت کردند و ما اکنون نگرانیم و باید نسبت به این مسئله تدبیر بشود. اگر ملت جدا باشد و حکومت جدا باشد، مملکت با بن‌بست مواجه می‌شود. نه کسی را بگیرید، نه زندان بیندازید؛ نه خودتان را به زحمت بیندازید نه مردم را.

امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌گوید: به خدا و رسول بازگردید و مسائل را از روی دوراندیشی انجام بدهید. یک زنی که زندانی و اسیر یا کشته بشود؛ جوانی که کشته شود، دیگر قابل جبران نیست. با ملت ایران مهربان باشد. این ملت یکی از مردمان خوب جهان هستند. رضایت پروردگار هم همین است که مردم راضی باشند.

ایران تنها مال روزه‌داران و نمازگزاران نیست، ایران مال همه اقوام و اقلیت‌ها و و بی‌دین‌ها و بادین‌هاست

او می‌گوید: ایران تنها مال سحرخیزان و روزه‌داران و نمازگزاران نیست، ایران مال همه است؛ مال تمام اقوام و اقلیت‌ها و انسان‌ها و بی‌دین‌ها و بادین‌هاست؛ نه اینکه بگوییم کشور فقط متعلق به کسانی است که در نماز جمعه شرکت می‌کند. مال هر کسی که رای داده یا رای نداده؛ کسی جمهوری اسلامی را قبول دارد یا ندارد. برای همه باید اندیشید و فکر کرد.

مولوی عبدالحیمد گفته باید بسیاری از تصمیمات و رویکردها تغییر کند. شما ببینید قبلا اگر کسی ۵ میلیون تومان حقوق می‌گرفت، این رقم معادل چند دلار بود و الان معادل چند دلار است؟ این یعنی وضعیت مردم در حال سخت شدن است و باید رویکرد‌ها تغییر کند.

در ماجرای هواپیمای اوکراینی کاری کردید که مردم بروند در کانادا و اروپا شکایت کنند

امام جمعه اهل سنت زاهدان با یادآوری شلیک به هواپیمای اوکراینی گفته دل آدم به درد می‌آید که اینها در کشورهای دیگر دادگاه به دادگاه می‌گردند تا حق خودشان را بگیرند اما در کشور خودشان نمی‌توانند. خیلی سوال است که چرا پروازها را لغو نکردید. وسایل آمریکا پیشرفته‌تر از شماست؛ چرا احتمال ندادید چه اتفاقی می‌افتد و پروازها را کلا لغو نکردید تا مشکلی پیش نیاید؟ این کوتاهی است و تقصیر شماست. این تقصیر را باید با صداقت می‌پذیرفتید و همه صادقانه می‌گفتید اشتباه کردیم.

او مطمئنم اگر از روی صداقت به مردم می‌گفتیم، مردم قانع می‌شدند؛ نه اینکه بروند در کانادا و اروپا شکایت کنند. اینها مردم شما هستند که کشته شدند. من به خود آقای رئیسی هم گفتم که حیرانم زیرا در تمام دنیا این اتفاقات پیش می‌آید، اما چرا اینجا با مردم روراست نبودید و نتوانستید مسئله را حل کنید. ما می‌دانیم تقصیر از جانب مسئولان بوده و گفتیم واقعیت‌ها را بگویید و عذرخواهی بکنید.

هنوز نمی‌دانیم چرا مردم بیگناه زاهدان را کشتند

مولوی عبدالحیمد موضوع دیگر که هنوز هم برای من حل نشده، ماجرای کشتن مردم بیگناه در زاهدان است. چرا این مردم را کشتند؟ برخی شهید شدند، برخی معلول و مجروح شدند. اینها ایرانی بودند. کسی نیامده هنوز از مردم عذرخواهی کند. الان دارند رسیدگی می‌کنند و برخی در دادگاه هستند اما اطلاع دارم که قضات تحت فشار هستند. باید با مردم مردانه رفتار کنید تا مسائل حل شود. الان هم توصیه می‌کنیم با مردم با جوانمردی رفتار کنید.

اقتدار حکومت به صداقت و پذیرش واقعیت‌هاست نه سلاح هسته‌ای و قدرت نظامی

امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌گوید: اگر عذرخواهی کنید که بالا می‌روید و کم نمی‌آورید. اقتدار حکومت سلاح هسته‌ای و ارتش و قدرت نظامی نیست، بلکه اقتدار نظام رضایت مردم است و اینکه مردمی باشد و در مقابل مردم شانه‌اش را پایین بیاورد. سر فرو بیاورد. اقتدار نظام با صداقت و پذیرش واقعیت‌ها و اجرای عدالت است.

جلوی سفر مولانا مطهری به زاهدان را گرفته‌اند

او می‌گوید: هر اتفاقی می‌افتد به غربی‌ها نسبت می‌دهند. غرب چه کاره است؟ شما در کنار ملت قرار بگیرید. اگر شما پشتیبان ملت باشید، کسی چه نیازی دارد که به غرب نگاه کند یا دادگاه را در غرب برگزار کند؟ حاکم باید نظرش بلند باشد. اگر کسی می‌خواهد از ایران برود، خب بگذارید برود؛ این چه کاری است که گذرنامه مردم را می‌گیرید. الان مولوی مطهری می‌خواسته بیاید که به مردم زاهدان تسلیت بگوید، اما او را برگرده‌اند. اگر نظر حاکم بلند بود، اتفاقا او را برنمی‌گردادند و می‌گفتند بروید و تسلیت ما را هم بگویید، نه اینکه جلوی سفر ایشان را بگیرند.

مولوی عبدالحمید به مردم سمیرم و جوانرود تسلیت گفته و مردم آنها به زحمت افتادند و امیدوارم مشکل آنها حل شود و کسی عقده‌هایش را بر آنها خالی نکند.

منبع: رویداد24
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید رضا
0
0
جمعه ۱۶ دی ۱۴۰۱
این ... باید برکنارشه
م
0
0
دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱
بهاییان هنوز کسی را اعدام نکرده اند .فقط اعتقادات کمی فرق داره .که آنهم با آموزش درست می‌شود. دیکه فتوا لازم نداره ‌.
ناشناس
0
0
يکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
دمت گرم مولوی. حرف حق میزنی
سلام بصیرت
0
0
شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱
مولوی عبدالحمید تو که از حق و ناحق صحبت می کنی و در مورد مسائل مختلف نظر غیر بصیرتانه می دهی. شما بودجه ساخت مسجد ... مکی را از عربستان و بن سلمان گرفته ای و چند بار هم به آنجا سفر کرده ای.
چرا عربستان اعتراض جوانان شیعه عربستانی را در نطفه با اعدام جواب می دهد و آنها را با شمشیر گردن می زند حتی جوانان کمتر از 15 سال و شیخ نمر را که هموزن تو( البته نه از لحاظ معنوی) در کشوری سنی بود با شمشیر گردن زد و در خدمت و خیانت به اسلام حاکمان عربستان تا جایی رفته اند که آمریکا انها را گاو شیرده می نامد ولی تو عالم سکوت و برزخ را اختیار کرده ای؟
چرا چند انسان نما و خالی از معنویت و بی حجاب و اجیر شده و چند قاچاقچی مواد مخدر سیستانی را ملت ایران می خوانی و چشم نابصیرتت 22 بهمن 1401 ها و سیل خروشان ملت را نمی بیند؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بازگشت طلا به بالای مرز ۲ هزاردلاری!

رشد ۱۰۷ درصدی تیبا صندوقدار + نمودار

عوامل تاثیر گذار بر تعیین نرخ ارز‌ها

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس

دیپلماسی زمین‌گیر شده؛ گفتگو‌ها با ایران مُرد، زنده باد گفتگو!

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

تداوم چهارهفته‌ای روز‌های درخشان طلا

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

پیش بینی بورس شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

ایستادن در برابر تلاش های خارجی و داخلی برای تحریف نوروز

قیمت سکه و طلا + جدول

حملات موشکی به چند پایگاه آمریکایی در شرق سوریه

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

محور چالوس دوباره بسته شد

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

ایران مشتری‌های نفتی دست به نقد خود را از دست داده است/ در ارتباط با عربستان باید از پروپاگاندا عبور و به همکاری در حوزه انرژی بپردازیم

آیا خوابیدن زیر باد پنکه انسان را بیمار می‌کند؟

سال ۱۴۰۱ برای تئاتر و تئاتری‌ها؛ از زندان تا متهم‌شدن به عادی‌سازی

هشدار بارش شدید در ۱۱ استان

جزئیات تور‌های گردشگری شبانه در پایتخت

دولت دخل و خرج خود را با افزایش قیمت دلار تامین می‌کند/ دولت هزینه تمشیت امور خود را از خون مردم بیرون می‌کشد/ به جای پاسخگویی، پشت رهبری قایم می‌شوند

وضعیت جوی شهر‌های پرتردد نوروزی طی ۵ و ۶ فروردین

فیلم / آموزش کلاس گذاشتن برای ازدواج

روز‌های سبز و قرمز بورس در سال ۱۴۰۱

دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می‌ریزد