تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۲۱ دی ۱۴۰۱

نحوه محاسبه میلگرد برای اجرای فونداسیون

در هر پروژه ساخت‌وساز باید حتما به اندازه‌گیری مقدار مصالح موردنیاز مشغول شوید. به این کار متره می‌گویند و به ارزیابی قیمت‌ مصالح موردنیاز هم برآورد.

نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون

اقتصاد۲۴- فونداسیون همان پی ساختمان است و نقش مهمی در شکل‌گیری بنا و استحکامش دارد. پی یا فونداسیون در زمینه انتقال بار و وزن سازه‌ها به زمین و خاک نقش دارد. میلگردهایی که برای اجرای فونداسیون استفاده می‌شود هم با در نظرگرفتن شرایط زمین و نوع خاک و موضوعاتی نظیر بار و وزن سازه تعیین می‌شود. در این مقاله از نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون برایتان می‌گوییم. 

نحوه محاسبه میلگرد های طولی و عرضی 

در هر پروژه ساخت‌وساز باید حتما به اندازه‌گیری مقدار مصالح موردنیاز مشغول شوید. به این کار متره می‌گویند و به ارزیابی قیمت‌ مصالح موردنیاز هم برآورد. متره و برآوردکردن حجم میلگرد موردنیاز هم در هر پروژه ساختی، لازم است.

برای محاسبه میلگرد فونداسیون باید میلگردهای سقف و ستون را به‌دست آورید و بعد مقدار کلی را برای طبقات مختلف محاسبه کنید. 
میلگردها در طراحی فونداسیون به ۳ شکل قرار می‌گیرند؛ طولی و عرضی. برای همین لازم است که هریک از این وضعیت‌ها را به‌طور جداگانه بررسی و محاسبه کنید. 

محاسبه میلگردهای طولی

میلگردهای طولی فونداسیون در طول محور آن و در ردیف‌های بالا و پایین قرار داده می‌شوند. با به‌دست‌آوردن طول یک میلگرد در محور طولی و موارد دیگری نظیر کاور و خم میلگرد می‌توانید اقدام به محاسبه میلگردهای طولی کنید. 

طول میلگرد طولی= طول مقطع + (طول خم × ۲) – (طول کاور ×۲)

منظور از کاور یا پوشش فاصله میلگرد از سطح بتن روی آن است. با وجود کاور جای‌گذاری میلگرد در محل مناسب و معین ساده‌تر می‌شود و زنگ‌زدگی و خوردگی پیش نمی‌آید. خم میلگرد هم به خم‌کردن دو سر میلگردهای طولی و عرضی برای جای‌گیری بهتر در میان بتن و میلگرد گفته می‌شود. 

محاسبه میلگردهای عرضی

روش محاسبه میلگردهای عرضی هم شبیه میلگردهای طولی است. برای این کار باید از فرمول زیر استفاده شود:

طول میلگرد عرضی = عرض مقطع + (طول خم ×۲) – (طول کاور ×۲)

با محاسبه میلگردهای موردنیاز برای هر سازه می‌توانید مدیریت بخش‌های مختلف کار را پیش بگیرید. در هر سازه‌ای برآورد و متره محصولات و مصالح کاربردی لازم است. برای مثال، وزن و قیمت نبشی ۴ سبک را که بدانید، بهتر برای مدیریت ابعاد مختلف کار تصمیم‌گیری می‌کنید. 

محاسبه تعداد میلگرد در فونداسیون

 هم پوشانی میلگرد ها بر اساس تعداد طبقات سازه

منظور از هم‌پوشانی میلگرد چیست؟ هم‌پوشانی یا اورلپ (overlap) روشی است که امکان افزایش طول میلگرد را مقدور می‌کند. زمانی نیاز به چنین کاری به‌وجود می‌آید که ندانید سایز میلگرد موردنیازتان چقدر است. 

طول لپ هم از اصطلاحات دیگری است که در این زمینه به آن نیاز پیدا می‌کنید. منظور از آن هم اندازه‌ای است که برای هم‌پوشانی دو میلگرد و انتقال بار از یکی به دیگری ضرورت دارد. گاهی‌اوقات، برای سازه‌ای که قصد بنای آن را دارید به طولی از میلگرد نیاز است که در بازار وجود ندارد.

در این صورت، برای رسیدن به طول بیشتر، میلگردهای موجود در بازار را به‌هم متصل می‌کنید. همپوشانی و در نظرگرفتن لپ برای این عملیات تعریف می‌شوند.
برای میلگردهای مختلف در سازه‌هایی با طبقات مختلف به اطلاعاتی تقریبی به‌شرح زیر نیاز دارید:

  • عمق سازه‌های تک‌طبقه در حدود ۶۰ سانتی‌متر است. عرض شناژ برای چنین سازه‌ای هم در حدود ۱ متر خواهد بود. 
  • عمق پی برای فونداسیون ساختمانی دوطبقه در حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است. 
  • فونداسیون سازه سه‌طبقه هم در حدود ۸۰ سانتی‌متر است. عرض نوارهای آن هم به ۱متر می‌رسد.
  • عمق فونداسیون سازه‌ای چهارطبقه در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است. 

برای اینکه به رقم دقیق برای هر سازه برسید، لازم است که محاسبات دقیقی داشته باشید. این ارقام برای رسیدن به برآوردهای تقریبی هستند. برای محاسبه میلگرد ساختمان یک طبقه یا هر تعداد طبقه‌ای نیاز به محاسبات دقیق وجود دارد. 

هزینه حدودی میلگرد آرماتور بندی  

اگر بنا به برآورد هزینه حدودی میلگرد آرماتور بندی برای هر متر مربع بر اساس تعداد طبقات سازه داشته باشید، باید بدانید که به‌طور تقریبی، مقدار میلگرد فونداسیون برای هر مترمربع زیربنا در حدود ۹ کیلوگرم وزن میلگرد فونداسیون است.

قیمت میلگرد هم که براساس وزنش تعیین می‌شود. در بازار پرنوسان این روزها، امکان برآورد دقیق قیمت‌ها وجود ندارد. با آگاهی از قیمت روز مصالح و میزان وزنی که لازم است در هر مترمربع به‌کار گرفته شود، امکان رسیدن به برآورد قیمتی را پیدا می‌کنید. قیمت میلگرد لحظه ای در نوسان و تغییر است و عوامل متنوعی روی آن اثرگذار هستند.

بنا به اینکه از چه نوع میلگردی استفاده می‌کنید هم هزینه‌هایتان در نوسان و تغییر خواهند بود. برای مثال، خوب است بدانید که قیمت هر شاخه میلگرد ۱۴ در مقایسه با میلگردهای ۱۲ یا ۱۶ چقدر است. این گزینه باعث ایجاد استحکام زیاد در بنا و تقویت پی و فونداسیون می‌شود. با در نظرگرفتن عوامل مختلف، امکان ارزیابی قیمت‌ها وجود دارد. 

نکات مهم در محاسبه میلگرد در اجرای فونداسیون چیست؟

یادتان باشد که برای ارزیابی وضعیت میلگردهای لازم برای اجرای پی سازه باید این کار را روی خاکی مقاوم و باربر انجام بدهید. ارتفاع پی هم باید دست‌کم ۵۰ سانتی‌متر باشد.

عمق یخبندان برای هر منطقه هم بنا به دمای آن نقطه جغرافیایی تعیین می‌شود. عمق استقرار فونداسیون‌ها باید پایین‌تر از عمق یخبندان باشد. توجه به این نکات از ملزومات محاسبه میلگرد برای اجرای فونداسیون و اقدامات عملیاتی است.

وجود نگاهی کارشناسی و تخصصی در این زمینه همیشه ضرورت دارد. محاسبات سرانگشتی و تقریبی، دیدی کلی در اختیارتان قرار می‌دهند اما بدیهی است که برای پیش‌برد هر پروژه ساختمانی نیاز به صرف دقت و زمان کافی برای محاسبات مختلف است. 

محاسبه میلگرد فونداسیون

در آخر

برای آگاهی از قیمت مقاطع فولادی مختلف مانند میلگردها می‌توانید از بسترهایی کمک بگیرید که در زمینه استعلام‌گیری قیمت‌ها فعال هستند. شرکت‌هایی مانند آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) در حوزه اعلام قیمت‌ها فعالیت می‌کنند.

درمیان گزینه‌های مختلف باید به مواردی مراجعه داشته باشید که قیمت‌ها را به‌روز، دقیق و درست در اختیارتان قرار می‌دهند. آیرومارت از شرکت‌های قابل‌اعتمادی است که سابقه زیادی در بازار محصولات فولادی و فلزی دارد. برای تماس با آن می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  • با شماره تلفن 45306-021 تماس بگیرید.
  • به وبسایت iromart.com مراجعه کنید.

این شرکت علاوه بر ارائه خدماتی در زمینه استعلام‌گیری قیمت‌ها و تحلیل نوسانات بازار، در زمینه تأمین و بازرگانی مقاطع فولادی مختلف از جمله میلگردها هم فعالیت دارد. برای ساخت‌وساز و تهیه مصالح گوناگون می‌توانید روی این مجموعه خوش‌سابقه حساب کنید. 

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ضرورت تکمیل سامانه املاک و اسکان برای بازار مسکن

حضور ناگهانی سعید عزت‌اللهی در زلزله ترکیه

معنای خواندن سوره فتح رئیس‌جمهور آذربایجان چیست؟

ادعای رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران

حقوق سربازان افزایش می‌یابد

پیش‌بینی آب و هوای تهران در روزهای آینده

رمزگشایی از هجوم به بازار مسکن در دی ماه

مرگ یک فوتبالیست ترکیه‌ای پس از زلزله

اعتراض خانواده شطرنج‌بازان به پرداخت هزینه‌های هنگفت

فرار ملی‌پوش ایرانی از زلزله ترکیه

تصویب طرح صیانت از کاربران در کمیسیون مشترک

سخنان ضداخلاقی جنجال‌برانگیز در تلویزیون

احتمال وقوع زلزله در تبریز تکذیب شد

فرونشست زمین در محدوده بازار وکیل شیراز

مجازات حبس برای کمدین مشهور

ستاره سابق لیگ برتر زیر آوار زلزله ترکیه

حواشی جایزه گرمی به روایت تصویر

آغاز پیش فروش حضوری بلیت اتوبوس

فیلم/ ثانیه به ثانیه از لحظه ریزش ساختمان ۷ طبقه در ترکیه!

تعلیق برخی‌ از اساتید دانشگاه علامه

آموزش محاسبه سنوات به زبان ساده

فیلم/ ریزش ساختمان ها پس از پس لرزه ها در شهر شانلی عورفا ترکیه

پیش بینی رئیس اتحادیه طلا از قیمت‌ها

پلاکاردهای مردمی دوران انقلاب/ عکس

فیلم/ اظهارات وقیحانه و زننده مهمان برنامه هفت و خنده تاییدی مجری در آنتن زنده

ماهی گیری از اب گل الود برای دلالان خودرو

فیلم/ شهر حریم سوریه از روی زمین محو شد

فیلم/ واکنش ابوالفضل پورعرب به عفو و تخفیف مجازات هزاران متهم