تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - ۲۱ دی ۱۴۰۱

سقف شکنی بورس در بازار داغ زمستان

بازار سرمایه در بازه زمانی ابتدای سال تاکنون، نسبت به سایر بازارهای مالی جاماندگی قابل توجهی داشته است.

سقف شکنی بورس در زمستان داغ بازار

اقتصاد۲۴ نماگر هم‌وزن بازار نیز با رشد ۴۶/ ۱ درصدی معادل هفت‌هزار و ۲۳۶ واحد افزایش یافت. این در حالی است که مجموع ارزش معاملات خرد سهام در روز سه‌شنبه رقم هفت‌هزار و ۱۳۹ میلیارد تومان را به ثبت رساند که بر این اساس، متغیر یادشده از ابتدای روز‌های معاملاتی هفته توانست به مدت سه روز متوالی در سطحی بیشتر از ۷ هزار میلیارد تومان باقی بماند.

ضمن اینکه در ادامه روند تغییر مالکیت در بازار سرمایه حدود ۷۵ میلیارد تومان سرمایه حقوقی در روز یادشده وارد بازار سهام شد. تحلیل تکنیکالی نماگر‌های اصلی بازار نیز نشان می‌دهد که شاخص‌کل بورس نهایتا در میانه سطوح ۷/ ۱ و ۸/ ۱ میلیون واحدی می‌تواند به عنوان سقف در سال جاری تثبیت شود. نماگر هموزن نیز احتمالا محدوده مقاومتی ۵۳۶ هزار واحد را پیش روی خود داشته باشد.

سقف شکنی بورس در بازار داغ زمستان

سقف‌شکنی شاخص‌ها

بازار سرمایه در بازه زمانی ابتدای سال تاکنون، نسبت به سایر بازار‌های مالی جاماندگی قابل توجهی داشته است. این وضعیت موجب شده است بسیاری از فعالان بورسی، مسیر صعودی کنونی را کماکان ادامه‌دار بدانند.

از همین رو انتظار می‌رود رشد احتمالی قیمت سهام همچنان ادامه داشته باشد. علاوه بر این شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با رشد ۲۹/ ۱ درصدی به سطح یک میلیون و ۶۶۸ هزار واحد رسید تا چهار روز نخست هفته کنونی، بورس تهران کارنامه‌ای مثبت را به نمایش بگذارد.

بر این اساس، شاخص سهام در ادامه مسیری که در روز دوشنبه به شکست مقاومت روانی ۶/ ۱ میلیون واحدی منجر شد و نماگر یادشده را در سطح یک‌میلیون و ۶۳۵ هزار واحدی قرار داد.

شاخص کل روز گذشته نیز با عبور مرز روانی یک‌میلیون و ۶۴۰ هزار واحدی در سطح یک‌میلیون و ۶۶۸ هزار واحد تثبیت شد. نماگر هموزن بازار نیز در حال سقف‌شکنی است و پس از عبور از مقاومت روانی ۴۸۵ هزار واحد، در روز گذشته کار خود را در محدوده ۵۰۳ هزار واحدی خاتمه داد. اغلب تکنیکالیست‌ها نیز بر این باورند شاخص‌کل بورس نهایتا در میانه سطوح ۷/ ۱ و ۸/ ۱ میلیون واحدی می‌تواند به عنوان سقف در سال جاری تثبیت شود.


بیشتر بخوانید: آیا بازار سهام با نحسی تابستان ۹۹ خداحافظی می‌کند؟


گروهی از تحلیلگران نیز با بیان اینکه بورس تهران دیگر همچون گذشته به اخبار سیاسی وزن نمی‌دهد و حساسیت سرمایه‌گذاران نیز تا حد زیادی کاهش یافته وعده عبور شاخص کل سهام از سقف تاریخی ۱/ ۲ میلیون واحدی را تا پایان سال ۱۴۰۱ می‌دهند. نماگر هموزن بازار نیز با پست سر گذاشتن مرز مقاومتی مهم خود به نظر می‌رسد محدوده مقاومتی ۵۳۶ هزار واحد را پیش روی خود داشته باشد.

بازگشت رونق به بورس

در چنین شرایطی بازار سرمایه طی روز سه‌شنبه توانست رشد معقولی به ثبت برساند. بر این اساس، ارزش معاملات خرد سهام (سهام و حق تقدم) در روز یادشده رقم چهار هفت هزار و ۱۳۹ میلیارد تومان را ثبت کرد. در حال حاضر بررسی‌های آماری نیز حاکی از آن است که ارزش معاملات در سطوحی که در نیمه اول شهریور ۱۴۰۰ رونق گرفته بود، در حال چرخش است. چرا نزدیک به دو هفته متوالی است که بازار سهام با رونق ارزش معاملات خرد بورس مواجه است.

همچنین خالص تغییر مالکیت روزانه سهامداران در در روز یادشده برابر با ۷۵ میلیارد تومان به نفع سهامداران خرد بوده است که دلیل آن می‌تواند ناشی از رونقی باشد که تحت تاثیر اقبال سرمایه‌گذاران خرد به بورس شکل گرفته و فعالان بازار سهام را به سرمایه‌گذاری در بازار ترغیب کرده است. این در حالی است که مجموع ارزش بازار در بیشترین سطح از روز‌های پایانی خرداد ماه ۱۴۰۱ قرار دارد (بیش از ۶ هزار هزار میلیارد تومان).

نگاهی دقیق‌تر به روند معاملات بازار سهام در روز سه شنبه نشان می‌دهد که نماگر اصلی بازار سهام پس از سه روز سبزپوشی از ابتدای هفته، روز سه‌شنبه را مثبت آغاز کرد و با رشد ۱/ ۲ درصدی در ۲۰ دقیقه ابتدایی معاملات تا ارتفاع یک‌میلیون و ۶۶۶ هزار واحد بالا آمد. علاوه بر این نماگر هموزن بازار عملکرد قابل توجهی داشت و تا مدت زمان مذکور حدود یک‌درصد افزایش از خود ثبت کرده است. صعود بازار در حالی ادامه یافت که جریان خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت همچنان بالا است. اما نهایتا در پایان معاملات روز سه‌شنبه رشد بیش از ۲۱ هزار و ۲۸۴ واحدی (معادل ۲۹/ ۱ درصد افزایش) به ثبت رساند و در کانال یک‌میلیون و ۶۶۸ هزار و ۱۹۰ واحد مورد معامله قرار گرفت.

این در حالی است که نماد معاملاتی «فولاد» با بیش از پنج هزار و ۳۰۹ واحد تاثیر مثبت، نقش اول رشد روز سه‌شنبه شاخص را بر عهده داشت.

 در مرتبه دوم نیز نماد «فملی» با دو هزار و ۴۹۰ واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل، بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر یادشده را به ثبت رساند. در نقطه مقابل نماد «شپدیس» با بیش از ۷۴۷ واحد تاثیر منفی، بیشترین تاثیر منفی را بر روی نماگر اصلی بازار سهام داشت. شاخص هموزن هم همانند شاخص کل نهایتا با رشدی ۴۶/ ۱ درصدی

(معادل هفت‌هزار و ۲۳۶ واحد) به معاملات خود پایان داد و در محدوده ۵۰۳ هزار و ۶۳۷ واحد آرام گرفت.
 بخت با سرمایه‌گذاران خرد یار است؟

صنعت «فلزات اساسی» در روز اخیر تحت تاثیر رشد قیمت‌های جهانی و همچنین رشد نرخ ورق گرم در بورس کالا مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفتند. نماد‌های مختلفی از فولادی‌ها، تولیدکنندگان فلزات پایه

(روی، مس و غیره) و شرکت‌های پایین‌دستی صنعت فولاد مثبت و صف خرید بودند و بر این اساس ارزش معاملات قابل توجهی را ثبت کردند که در صورت افزایش نرخ‌ها احتمالا جذابیت سهم‌های گروه یادشده برای سرمایه‌گذاران بیشتر خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد علاوه بر این، با توجه به جریان خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت به نظر می‌رسد این صندوق‌ها از تقاضای بورس روز گذشته استفاده کرده و اقدام به فروش سهام برای تامین نقدینگی کردند.

یکی از دلایلی که در روز‌های اخیر ارزش معاملات خرد افزایش قابل توجه داشته، همزمانی افزایش تقاضا برای خرید توسط برخی اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی‌ها و علاوه بر این، عرضه‌کنندگانی از جنس صندوق‌ها بوده است.

در واقع شنیده‌ها حاکی از آن است در شرایط کنونی بخشی از فروش بازار شاید بیش از آنکه به‌دلیل تحلیل مدیران پرتفو درباره قیمت سهم‌ها باشد، با هدف تامین نقدینگی است.

به‌طوری‌که خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که گروه «خودرو و ساخت قطعات» حدود ۱۹ میلیارد تومان و صنعت «سیمان» با خروج پول بیش از ۶/ ۱۷ میلیارد تومانی بیشترین خروج سرمایه حقیقی در میان صنایع را داشتند. پس از آن «فرآورده‌های نفتی» حدود ۵/ ۹ میلیارد تومان خروج نقدینگی به ثبت رساند.

در مقابل گروه «اطلاعات و ارتباطات» با جذب نقدینگی حدود ۴/ ۳۵ میلیارد تومانی در صدر جدول ورود نقدینگی صنایع قرار گرفت و پس از آن گروه «کانه‌های فلزی» با جذب نقدینگی ۷/ ۲۲ میلیارد تومانی، بیشترین ورود پول حقیقی را به ثبت رساند.

به تفکیک نماد‌های معاملاتی نیز طی دادوستد‌های روز یادشده بازار سرمایه «خودرو» با خروج بیش از ۴۸ میلیارد تومان در صدر خروج نقدینگی بورس روز گذشته قرار گرفت.

پس از آن «کاما» با خروج حدود ۲۲ میلیارد تومانی در رده دوم خروج نقدینگی از نماد‌های معامله‌شده بورس تهران قرار گرفت و در مرتبه بعدی جدول نیز «شپنا» با خروج حدود ۲۱ میلیارد تومانی بیشترین خروج سرمایه در روز سه‌شنبه را به نام خود به ثبت رساند.

این در حالی است که نماد‌های «خبهمن» و «ومعادن» به ترتیب با ورود پول بیش از ۶۱ میلیارد تومان و حدود ۳۹ میلیارد تومان همراه شدند و در صدر جدول جذب سرمایه حقیقی‌ها در روز مذکور قرار گرفتند.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

عکس/ لطفا روی سر این خانم هم ماست بریزید!

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

فیلم/ آغاز پرداخت معوقات رتبه‌بندی معلمان

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

ویدئویی از کباب سیخ کردن شهرام جزایری

فیلم/ ریختن ماست روی سر دو خانم بدون حجاب

فیلم/ موضع رهبری درباره حمله به بی‌حجاب‌ها

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

توصیه ایران به آذربایجان: هوشیار باشید

قیمت سکه پارسیان امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

تصمیم جدید درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها در سال جدید

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

رئیسی به جای برکناری تیم اقتصادی‌اش، از آنها حمایت می‌کند/ اقتصاد ما شرطی است و رئیسی باید آن را بپذیرد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

کشف و ضبط یک سنگ نگاره ۲ هزار ساله ایرانی در فرودگاه بریتانیا

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

سهم ۵۰ درصدی بخش خدمات از اقتصاد ایران

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

عوارض نوشیدنی‌های انرژی‌زا

عربستان نه، توافق با آمریکا اقتصاد ما را نجات می‌دهد/ غرب ستیزی عامل اصلی ناکارآمدی اقتصاد در ایران است

۱۰ خوراکی برای بهبود سیستم ایمنی بدن

خوردن سرکه برای کدام افراد مضر است؟

خواب ناکافی باعث مرگ زودرس می‌شود؟

خطرات گوشت نخوردن برای سلامت بدن

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

ماجرای تهاتر نفت در قبال ساخت پروژه‌های مسکونی چیست؟/ نفت به چه درد سازنده مسکن می‌خورد؟

فیلم/ واکنش تند کارشناس سیما به امر به معروف با ماست

عکس/ جدیدترین تصویر از چهره بدون آرایش ترانه علیدوستی

رضا کیانیان: ماست‌پاش همان اسیدپاش است

فیلم/ علی مطهری: مدافعان حجاب اختیاری هم باید در مجلس نماینده داشته باشند

واکنش علی ضیا به ماست پاشی به دو خانم: من به دین شما کافرم!

محسن اراکی: زن بی‌حجاب در بند شهوت دیگران است

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

۳۷درصد جامعه در فقر مطلق قرار دارند

عکس یادگاری عادل فردوسی‌پور و جواد نکونام