تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۲۲ دی ۱۴۰۱

مربیان ایرانی در لیست سیاه برای هدایت تیم ملی

هر زمان که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌شود، نام علی دایی را به‌طرق مختلف در میان کاندیداهای تیم‌ملی ایران معرفی می‌کند. در پایان اما نه‌تنها علی دایی به‌عنوان سرمربی معرفی نمی‌شود، بلکه یک مربی خارجی جانشین شهریار می‌شود.

مربیان ایرانی در لیست سیاه برای هدایت تیم ملی

اقتصاد۲۴ مهدی تاج از علی دایی و قلعه‌نویی برای هدایت تیم‌ملی نام برده است. بعد از پایان جام‌جهانی ۲۰۲۲، باز هم فوتبال ایران با چالش «انتخاب سرمربی» رو‌به‌رو است. این‌بار، اما شرایط «غیرفوتبالی» هم در معرفی یا حذف گزینه‌ها تاثیر بسزایی دارد. موضوعی که باعث شده برخی گزینه‌ها به‌زعم معرفی شدن، شانس بالایی برای حضور در تیم‌ملی ایران برای مسابقات جام ملت‌های آسیا نداشته باشند. باتوجه به شرایط این روز‌های کشور که به ورزش نیز سرایت کرده، این احتمال وجود دارد که مربیان ایرانی شانسی برای حضور در تیم‌ملی کشورشان ایران، نداشته باشند و به‌ناچار فدراسیون فوتبال در این بحران اقتصادی که با افزایش روزافزون نرخ ارز همراه است، بار دیگر سراغ مربی خارجی برود.

بازی با اسم علی دایی

هر زمان که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌شود، نام علی دایی را به‌طرق مختلف در میان کاندیدا‌های تیم‌ملی ایران معرفی می‌کند. در پایان، اما نه‌تن‌ها علی دایی به‌عنوان سرمربی معرفی نمی‌شود، بلکه یک مربی خارجی جانشین شهریار می‌شود.

این‌بار، اما مهدی تاج، باردیگر از علی دایی به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی هدایت تیم‌ملی ایران در بین «داخلی‌ها» نام برده است. دایی، اما بعد از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ که افشاگری کم‌سابقه‌ای نسبت به مدیریت باشگاه سایپا داشت تا امروز، دیگر مربیگری نکرده است، یا اینطور بهتر است بگوییم که محترمانه و به‌صورت شفاهی، اجازه حضور او در فوتبال صادر نشده است.

علی دایی طی دوسال اخیر، از یکی از تیم‌های تهرانی، ذوب آهن اصفهان و صنعت نفت آبادان پیشنهاد سرمربیگری دریافت کرد که همگی رد شدند. در سه‌ماه اخیر، اما چهره جدیدی از علی دایی دیده شد. او با انتشار پست‌ها و استوری‌های اینستاگرامی، فعالیت اجتماعی را آغاز کرد که طبق گفته خودش، تحت فشار زیادی ازسوی برخی افراد قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید: کی‌روش به تیم ملی برنمی‌گردد


اخیرا نیز هواپیمایی ماهان، فرود اضطراری را در جزیره کیش داشت تا همسر و دختر علی دایی را پیاده کنند. پیش‌تر نیز، مغازه‌های تحت مالکیت علی دایی به‌دلیل حمایت از اعتصاب‌های سراسری، ازسوی نهاد‌ها نظارتی پلمب شده بودند.

در این روز‌ها طبعا باتوجه به رویکردی که سیستم نسبت به علی دایی دارد، بعید به‌نظر می‌رسد او شانسی برای حضور در تیم‌ملی ایران داشته باشد. اگر یکی از مصاحبه‌های علی دایی را پیش از حضور مارک ویلموتس مرور کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این‌بار نیز تاج به دنبال بازی با اسم علی دایی است.

دایی پیش‌تر گفته بود، مهدی تاج، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال ایران، یک‌بار برای هدایت تیم‌ملی با او صحبت کرده بود؛ ولی یکباره غیبش زده و دیگر سراغش نیامده تا ویلموتس، هدایت تیم‌ملی را برعهده بگیرد و بعد، اسکوچیچ جانشین‌اش شود. یکی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال در گفتگو با «هم‌میهن» گفت، همانطور که آقای تاج در رسانه‌ملی گفتند، علی دایی یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای هدایت تیم‌ملی است، اما اینکه مذاکراتی از سر گرفته می‌شود یا خیر، بستگی به روز‌های آتی دارد.

امیر قلعه‌نویی؛ مخالفت نهاد‌های بالاتر؟

یکی دیگر از اسامی‌ای که به‌عنوان گزینه ایرانی روی میز مطرح شده، امیر قلعه‌نویی است. قلعه‌نویی هم شرایطش چندان متفاوت از علی دایی نیست هرچند او در اتفاقات اخیر بیشتر نظاره‌گر بود تا کنشگر، اما همان مصاحبه معروف او مقابل دوربین تلویزیونی که به‌صورت زنده پخش شد و انتقاد‌های کم‌سابقه‌ای از مسائل غیرفوتبالی بعد از شکست گل گهرسیرجان مطرح کرد، کار ژنرال را برای حضور در تیم‌ملی سخت کرد.

این روز‌ها قلعه‌نویی شاید بدش نیاید بار دیگر سرمربی تیم‌ملی ایران شود، اما براساس شنیده‌ها، نهاد‌های نظارتی چندان موافق حضور او روی نیمکت تیم‌ملی ایران نیستند و این تصمیمی نیست که به‌طور ۱۰۰ درصد در اختیار فدراسیون فوتبال باشد. از لحاظ فنی اگر فدراسیون، قلعه‌نویی را تایید کند، شاید پشت مجوز‌های نهاد‌های نظارتی نام قلعه‌نویی بماند.

یحیی گل‌محمدی؛ صفر مطلق

یحیی گل‌محمدی در سه فصل اخیر، روز‌های خوبی را با پرسپولیس تجربه کرده است. او با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۰ رسید و در پایان، با شکست مقابل تیم کره‌ای، جام را به آن‌ها واگذار کرد، اما کسب مدال نقره در این رقابت‌ها بسیار ارزشمند بود. یحیی با پرسپولیس دو قهرمانی لیگ برتر نیز دارد که او را حالا در کنار مربیان موفق تاریخ فوتبال ایران قرار می‌دهد.

در حال حاضر نیز پرسپولیس با گل‌محمدی در صدر جدول قرار دارد و با توجه به امتیازاتی که استقلال و سپاهان از دست می‌دهند بعید نیست بتواند سومین قهرمانی خودش با پرسپولیس را در قامت سرمربی جشن بگیرد.

اما باتوجه به افتخارات متعدد یحیی، آیا او هم گزینه هدایت تیم‌ملی است؟ مهدی تاج به این سوال پاسخ مشخصی نداده و یحیی نیز در نشست خبری هرگونه مذاکره با فدراسیون فوتبال را تکذیب کرد. اما باتوجه به مواضعی که یحیی گل‌محمدی طی ۱۰۰ روز اخیر گرفته، طبعا احتمال حضور او در تیم‌ملی ایران نزدیک به صفر است؛ آن هم از نوع مطلق!

اجبار به انتخاب گزینه خارجی

از دیگر نام‌هایی که فدراسیون فوتبال می‌توانست در حالت عادی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند مهدی مهدوی‌کیا و فرهاد مجیدی است که تجربه حضور در تیم امید را دارند. مهدوی‌کیا نیز مواضعی گرفت که حتی برای درگذشت پدرش به ایران برنگشت، پس طبعا نمی‌تواند یکی از گزینه‌های فدراسیون فوتبال لقب بگیرد.

فرهاد مجیدی نیز هرچند در امارات مربیگری می‌کند، اما حمایت او از علی دایی و یحیی گل‌محمدی باعث شده تا احتمالا در لیست سیاه قرار گرفته باشد. باتوجه به شرایط نامشخص مربیان ایرانی برای حضور در تیم‌ملی ایران، احتمالا فدراسیون فوتبال باید روی مربی خارجی سرمایه‌گذاری کند؛ در روز‌هایی که نرخ ارز روزانه با افزایش چشمگیری رو‌به‌رو است.

برانکو ایوانکوویچ که روز‌های خوبی را در تیم‌ملی عمان پشت‌سر نمی‌گذارد یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند بعد از چهارسال دوری از فوتبال ایران بار دیگر برگردد و در قامت سرمربی تیم‌ملی فعالیت‌اش را ازسر بگیرد. همچنین کارلوس کی‌روش که طی یک دهه اخیر همیشه یکی از گزینه‌های فدراسیون فوتبال بوده نیز، شانس حضور و تمدید قراردادش را دارد. اگر جواد نکونام، تنها گزینه باقیمانده ایرانی، چنین پستی را قبول نکند، فدراسیون فوتبال چاره‌ای جز ادامه دادن با یک مربی غیروطنی را ندارد.

منبع: هم میهن
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت روز روغن خوراکی + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع لپ تاپ لنوو + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

بیانیه اتحادیه اروپا درباره آزمایش انفجاری در آباده

قیمت سکه و قیمت طلا پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

پیش بینی بورس در هفته آینده/ در شرایط فعلی سهام بخریم یا بفروشیم؟

قیمت سکه و قیمت طلا چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

عکس/ رونمایی از وانت تارا محصول جدید ایران‌خودرو

ظریف از خجالت دولت رئیسی درآمد

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

زمان تقریبی توافق ایران و آمریکا

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نارضایتی خریداران خودرو از سامانه یکپارچه

ارکستر ملی ایران به روی صحنه می‌رود

شیب تند ریزش قیمت دلار

در صورت فوت یکی از زوجین تکلیف پرداخت مهریه چه می‌شود؟

دلارهای مسدودشده ایران آزاد نمی‌شود

ریزش یک میلیونی سکه ظرف یک روز

پاسخ احد آزادیخواه درباره ادعای ترور معاون وزیر صمت

قیمت دلار به ۴۸ هزار تومان می‌رسد؟

عشقی: رونق به بورس برمی گردد

هزینه نجومی یک شرکت در صندوق بازنشستگی

تقاضای آب بسته‌بندی در ایران کاهش یافت

بیشترین و کمترین بازدهی نماد‌های بورس

واکنش ظریف به ادعای حضورش در انتخابات مجلس

خودروی محبوب هیوندای ۶ میلیاردی شد

شیرینی جدایی ساپینتو برای ستاره استقلال!

قیمت خودروی شاهین صفر و کارکرده یکسان شد

احتمال گرم شدن زمین تا ۳ درجه سانتیگراد!

کاهش قیمت طلا مقطعی است؟

ایرانیان هر ثانیه چند پست در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند؟

مالیات برای مالکانی که ۱۰۰ خانه دارند!

نسخه نهایی لایحه حجاب منتشر شد+جزییات

احتمال رانش در ارتفاعات در پی فعالیت موج بارشی

کاهش ۱۷۵ میلیونی بسترن B۳۰

عکس سفید در سفید عادل فردوسی‌ پور!

شتر‌ها مار سمی را یک لقمه چپ می‌کنند! +فیلم

کف قیمت دلار چقدر است؟

به رونق بورس امیدوار باشیم؟

بهترین زمان خوردن ماست برای لاغری