تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
هم بنیان گذار و مدیر فنی بقراط خبر داد:

کاهش قابل توجه ثبت نسخه الکترونیکی در یک هفته گذشته

در حالی که بیش از ۵ ماه از زمانی که محدود سازی اینترنت در ایران شکل گرفت می‌گذرد؛ نه تنها بهبودی در وضعیت ایجاد نشده که حتی میزان کندی اینترنت روز به روز بیشتر می‌شود.

نسخه الکترونیک

اقتصاد۲۴- طی هفته گذشته بنا به گفته مسئولین، دلیل تغییرات زیر ساخت؛ کندی اینترنت در کشور بیش از پیش شد و از طرفی آخر هفته گذشته به دلیل برگزاری کنکور سراسری، سازمان سنجش و وزارت ارتباطات از قطعی اینترنت خبر دادند. این در حالی بود که از سمت وزارت بهداشت دستورالعملی در خصوص این موضوع صادر نشد و پلتفرم‌های آنلاین سلامت با علامت سوالی در رابطه با فعالیت خود؛ خصوصا در رابطه با ثبت نسخه الکترونیک مواجه شدند. مشکلات و معضلاتی که سه دسته بیماران، داروخانه‌ها و پزشکان را با سردرگمی مواجه کرد و در نهایت بار تمام این مشکلات را پلتفرم‌های آنلاین به دوش کشیدند.

پلتفرم آنلاین سلامت بقراط که در اکثر زمینه‌های حوزه سلامت آنلاین فعال است با بررسی دیتا و داده‌های خود طی یک هفته اخیر از کاهش قابل توجه ثبت نسخ الکترونیکی؛ مشاوره آنلاین و نوبت دهی اینترنتی خبر داده است.

بر اساس آمار بقراط در بازه زمانی هفت روزه از تاریخ ۲۷ دی ماه تا ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱ ثبت کلیه نسخ الکترونیکی با کاهش ۴ درصدی مواجه شده است. سهم بیمه سلامت از این کاهش منفی ۶ درصد و سهم نسخه‌های بیمه تامین اجتماعی نیز منفی ۴ درصد بوده است.

در حالی که نوبت دهی اینترنتی به دلیل مشکلات شدید اینترنتی با کاهشی ۶ درصدی مواجه شده، نوبت دهی تلفنی با رشدی ۲ درصدی همراه شده است که نشان می‌دهد بیماران و کاربران به دلیل معضلات اینترنتی ترجیح داده‌اند نوبت پزشک خود را به صورت تلفنی دریافت کنند.

از طرفی در زمینه مشاوره آنلاین تصویری پزشکی نیز شاهد کاهشی ۶ درصدی هستیم. این در حالی است که مشاوره تلفنی با رشدی ۸ درصدی مواجه شده که آنالیز این موضوع نیز نشان می‌دهد کاربران به جای مشاوره اینترنتی ترجیح داده‌اند برای کمتر روبرو شدن با مشکل کندی اینترنتی، مشاوره تلفنی را جایگزین تصویری کنند.

رضا دفاعی هم‌بنیان‌گذار و مدیر فنی بقراط در رابطه با آمار بقراط و با تاکید بر تشدید مشکلات قطعی و کندی اینترنت می‌گوید: «طی ماه‌های گذشته مشکل کندی اینترنت یکی از مهم‌ترین مشکلات ما و سایر دوستانی است که کسب و کار آنلاین دارند. اما این موضوع در یک هفته گذشته به شکل قابل توجهی بیشتر شده و مشکلات زیادی برای ما که در حوزه سلامت که مستقیم با جان بیماران سروکار داریم ایجاد کرده است. طبق گفته‌ها دلیل اصلی مشکلات یک هفته اخیر تغییراتی در قسمت زیر ساخت بوده است. همین موضوع که بدون اطلاع قبلی به کسب و کار‌های آنلاین بود باعث شد در بخش نسخ الکترونیکی و بارگذاری و بارگیری پرونده پزشکان چالش‌های زیادی داشته باشیم. حتی در این مدت در بازه‌های زمانی شاهد بودیم که دیتاسنتر ما نمی‌توانست بیمه سلامت را ببیند یا برعکس نمی‌توانست بیمه تامین اجتماعی را ببیند و همین باعث عدم ثبت نسخه شده بود.»

دفاعی با اشاره به سردرگمی بیماران و پزشکان ادامه می‌دهد: «از طرفی پزشکان گمان می‌کردند مشکل از سمت پلتفرم بقراط است در حالی که سامانه ما مشکلی نداشت و مشکل فراتر از داستان سرور‌های ما بود و به تغییرات زیرساختی کشور باز می‌گشت. این چالش در بحث نسخه پیچی هم عملا معضل شده بود. در حالی که از سمت پزشک بقراط نسخه صادر می‌شد؛ داروخانه بنا به اختلالات نمی‌توانست بیمه سلامت را ببیند و به بیمار می‌گفت نسخه‌ای صادر نشده است! عملا یک چند ضلعی ساخته شده بود که سردرگمی از تمام جوانب را در پی داشت. بیمار از پزشک پیگیر نسخه می‌شد و پزشک از ما. ما پس از بررسی اعلام می‌کردیم که مشکل از سمت ما نیست و نسخه صادر شده و همین سیکل چندین روز ادامه داشت.»

هم‌بنیان‌گذار بقراط با اشاره به اینکه بار مشکلات کاهش ترافیک اینترنتی را این روز‌ها تیم‌های پشتیبانی به دوش می‌کشد ادامه می‌دهد: «قطعی در زیر ساخت حتی به ما هم اعلام نمی‌شود و به یکباره پزشک به دلیل مشکلات زیرساختی نمی‌تواند سرور بقراط را ببینید. در این شرایط پزشک با پشتیبانی تماس می‌گیرد و شکایاتش را مطرح می‌کند. عملا بار مشکلات زیرساختی کشور به گردن تیم پشتیبانی کسب و کار‌ها افتاده و از یک سو باید به نارضایتی بیماران رسیدگی کننند و از سویی به مشکلات پزشکان و در نهایت حجم بزرگی از نارضایتی به ما منتقل شود. نارضایتی که عملا ما به عنوان پلتفرم آنلاین نقشی در آن نداریم.»

مدیر فنی بقراط با اشاره به قطعی اینترنت در روز‌های ۲۹ و ۳۰ دی بنابر برگزاری آزمون سراسری کنکور می‌گوید: «این دو روز مصادف با آخر هفته بود و حداقلش این بود که مراکز درمانی کمتری مشغول کار بودند. اما یک سردرگمی بزرگ شامل اینکه این قطعی اینترنت شامل چه محدوده و مکان‌هایی است وجود داشت که عملا بی پاسخ بود. سازمان سنجش و وزارت ارتباطات از قطعی اینترنت خبر دادند، اما وزارت بهداشت و حتی دو بیمه گر اصلی (بیمه تامین و بیمه و سلامت) دستورالعملی در این خصوص صادر نکردند و همه بلاتکلیف بودیم و بدون راهکاری جایگزین؛ نمی‌دانستیم در این بازه زمانی پزشک باید نسخه کاغذی صادر کند یا نسخه الکترونیکی؟ عدم وجود دستورالعملی قاطع موجب سردرگمی پلتفرم‌های آنلاین، پزشکان، بیماران و حتی داروخانه‌ها شده بود. از طرفی حتی بسیاری از دستگاه‌های پرداخت هم قطع شده بود و این موضوع هم معضلی شده بود.»

دفاعی معتقد است آینده سلامت دیجیتال کشور در خطر است و اگر شرایط به همین منوال پیش برود پلتفرم‌های آنلاین به سمت نابودی خواهند رفت. او در توضیح این موضوع می‌گوید: «وقتی در هیچ چیز ثبات نداریم همه به سمت نابودی پیش می‌رویم. هیچ چیز قابل برنامه ریزی نیست و با یک علامت سوال بزرگ در رابطه با فردا و فردا‌ها مواجه هستیم. شرایط به شکلی شده که پزشکان در صحبت با ما عنوان می‌کنند: «مشکلات اینترنتی به قدری زیاد است که ترجیح می‌دهیم به روش سنتی به کارمان ادامه دهیم. چه فرقی می‌کند پلتفرمی آنلاین داشته باشیم و به دلیل قطعی اینترنت نتوانیم استفاده درستی از آن داشته باشیم!» اگر این مسدود سازی‌ها ادامه دار باشند حتما و حتما در آینده نه چندان دور با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.»

به اعتقاد مدیر فنی بقراط با وضعیتی کاهش ترافیک اینترنت روز‌های گذشته نه تنها در حال درجا زدن نیستیم که حتی در حال بازگشت به گذشته هستیم. او می‌گوید: «با ادامه دار شدن این شرایط نه بهبودی در کار‌ها پیش خواهد آمد و نه پیشرفتی حاصل خواهد شد. مثلا ما تصمیم داریم در بستر هوش مصنوعی حوزه سلامت ورود کنیم. اما سوال اینجاست که ورود کنیم و در چه بستری ارائه دهیم؟ این خدمات باید بر بستر اینترنت ارائه شوند و با این معضلات و کاهش ترافیک و ... عملا ممکن نیست. در حال حاضر با کندی‌های زیاد اینترنت و کاهش ترافیک در بارگیری و آپلود یک عکس ساده بیمار برای پزشک با کلی مشکل مواجهیم. با ادامه این روال کل جامعه متضرر خواهند شد. حتی دوستانی که در زمینه مسدود سازی تمام تلاش خود را می‌کنند روزی از راه می‌رسد که در تهیه یک نسخه الکترونیکی با مشکل روبه رو شود و همان جا متوجه شود که کاری که کرده چه انعکاسی در جامعه داشته است.»

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
0
0
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
با یارانه ای که دولت به من میده ۲۶۵۰۰۰ تومن ( ۳۵۰۰۰ کسر برای وام کرونایی) حد اکثر دوبار میتونم در ماه مرغ بخورم .کسی هست که به داد من و امثال من برسد .؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چگونه با موهای بلند راحت بخوابیم؟

پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده/ دهه حساس در بازار طلا و سکه آغاز شد

اطری طلایی شد

حمله تند و تیز بیرانوند به تاج + فیلم

اظهارات آیت‌الله علوی بروجردی درباره محاربه

کمک غیرمنتظره مورایس به ساپینتو

مصوبه مولدسازی شامل خودروسازان هم می‌شود؟

هشدار روسیه به رژیم صهیونیستی

پیداشدن کپسول رادیواکتیو گمشده در استرالیا

وضعیت روانی رونالدو پس از جام‌جهانی

نرخ جدید معاینه فنی اعلام شد

اوج دشواری‌های معیشتی در کشور

پیش‌بینی رشد ۲ درصدی اقتصاد ایران در ۲۰۲۳

معرفی نامزدهای گروه علوم اجتماعی چهلمین دوره جایزه کتاب سال

نیکی هیلی رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴

پیاز بار دیگر رکورددار گرانی خواهد شد؟

دستگیری یک مهاجر غیرقانونی ایرانی در آمریکا

پیروانی: کمی انسان باشید

جزئیاتی از طرح مدیریت هوشمندانه یارانه آرد و نان

فاضل میبدی: بفرمایید چه کسی کشور را اداره می‌کند؟

ادعای آژانس انرژی اتمی درباره پنهان‌کاری در فردو

تکذیب ممنوعیت ورود تاکسی‌های اینترنتی به فرودگاه امام

اعلام مواضع حزب اتحاد ملت درباره رخدادهای کشور

وصل‌شدن تمامی جایگاه‌های CNG

آمریکا در هراس جدی از حضور ایران در تنگه پاناما

اجازه آیت‌الله سیستانی برای اختصاص سهم امام به زلزله زدگان خوی

روحانی: اگر از مردم فاصله بگیریم، شکست می‌خوریم

استفاده دوباره رئیس فیفا از نام جعلی جلوی چشم تاج